Ухвала від 29.05.2014 по справі 2а-67/11/1323

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

29 травня 2014 року м. Київ К/9991/49481/12

Колегія суддів Вищого адміністративного суду України в складі:

Головуючої: Гончар Л.Я.,

Суддів: Конюшка К.В.,

Горбатюка С.А.,

розглянувши у попередньому судовому засіданні адміністративну справу за касаційною скаргою виконавчого комітету Стрийської міської ради на постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 березня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2012 року у справі за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області, Стрийського міського комбінату комунальних підприємств про визнання бездіяльності неправомірною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИЛА:

У листопаді 2010 року ОСОБА_2 та ОСОБА_3 звернулись до суду з позовом, у якому просили визнати неправомірним розташування контейнерного (сміттєзбирального) майданчика та зобов'язати відповідача забрати контейнерний майданчик з АДРЕСА_1.

Позовні вимоги обґрунтовували тим, що ОСОБА_2, його дружина та двоє малолітніх дітей тривалий час проживають АДРЕСА_1. Біля їхнього будинку на відстані 10 м. знаходиться сміттєзбиральний майданчик для збору твердих побутових відходів. За адресою АДРЕСА_2 проживає ОСОБА_3 разом зі своєю сім'єю, контейнерний майданчик знаходиться на відстані 14 м. до будинку. Відповідно до санітарних норм і правил, сміттєзбиральний майданчик повинен бути розташований не ближче 20 м. до житлового приміщення. Разом з цим, на неодноразові звернення позивачів в санепідемстанцію, прокуратуру, Стрийську міську раду та інші органи з проханням вирішити питання щодо контейнерного майданчика, належного реагування не було, оскільки контейнерний (сміттєзбиральний) майданчик так і залишився біля будинків позивачів, що значно порушує їх права та права їх сімей на належний санітарний стан.

Постановою Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 березня 2011 року, залишеною без змін ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2012 року, позов задоволено частково: зобов'язано виконавчий комітет Стрийської міської ради розглянути питання про перенесення контейнерного майданчика для збирання сміття, що розташований за адресою АДРЕСА_1 та щодо обладнання такого в іншому місці у відповідності до вимог санітарного законодавства.

У поданій касаційній скарзі виконавчий комітет Стрийської міської ради з посиланням на порушення судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального права, просить скасувати зазначені вище судові рішення та ухвалити нове, яким в задоволенні позову відмовити.

Заслухавши доповідь судді Вищого адміністративного суду України стосовно обставин, необхідних для прийняття рішення судом касаційної інстанції, перевіривши і обговоривши доводи касаційної скарги, правильність правової оцінки обставин справи та застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що скарга не підлягає задоволенню з огляду на наступне.

Судами попередніх інстанцій встановлено та матеріалами справи підтверджено, що позивачі проживають АДРЕСА_1 та поряд з їх житловими будинками на відстані менше 20 метрів знаходиться контейнерний (сміттєзбиральний) майданчик.

20 січня 2010 року комісією у складі начальників відділів Стрийського міського виконавчого комітету: житлово-комунального господарства Вермінського О.В., відділу архітектури та містобудування Похила О.П., лікаря з комунальної гігієни Стрийської міської СЕС Закаляк Н.Р., начальника КП «Стрийський МККП» Васьковича В.І. встановлено, що розміщення, контейнерного майданчика по АДРЕСА_1 для збирання ТПВ здійснено без дотримання встановлених розривів від жилих та інших об'єктів та у зв'язку з великою плотністю жилої забудови відсутня можливість переносу цих контейнерних майданчиків у інше місце у відповідності з санітарними нормами. У зв'язку з вказаними обставинами, комісія погодила наявну дислокацію контейнерного майданчика для збирання ТПВ та склала акт визначення можливості встановлення місця тимчасового зберігання відходів.

Рішенням виконавчого комітету Стрийської міської ради Львівської області від 02 червня 2010 року № 229 «Про затвердження акту комісії про погодження дислокації контейнерних майданчиків для збирання ТПВ, розміщення яких здійснено без дотримання встановлених розривів від жилих та інших об'єктів» затверджено акт комісії від 20.01.2010 «Про погодження дислокації контейнерних майданчиків для збирання ТПВ, розміщення яких здійснено без дотримання встановлених розривів від жилих та інших об'єктів».

Частково задовольняючи позов, суд першої інстанції, з висновками якого погодився апеляційний суд, виходив з того, що контейнерний (сміттєзбірний) майданчик розташований по АДРЕСА_1 з грубим порушенням санітарних норм і правил, порушує конституційні права громадян на безпечне довкілля. Незважаючи на неодноразові звернення позивачів, приписи Стрийської СЕС, прокуратури м. Стрия, відповідачами жодних заходів для усунення вказаних порушень не приймалось.

Колегія суддів, виходячи з меж касаційного перегляду, визначених статтею 220 Кодексу адміністративного судочинства України, погоджується з вказаними висновками судів попередніх інстанцій, з огляду на наступне.

Відповідно до статті 30 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать власні (самоврядні) повноваження, зокрема, щодо управління об'єктами житлово-комунального господарства, вирішення питань збирання, транспортування, утилізації та знешкодження побутових відходів, організація благоустрою населених пунктів, здійснення контролю за станом благоустрою населених пунктів.

Відповідно до підпункту 2.2.3 пункту 2.2. Санітарних правил утримання території населених місць, затверджених Головним санітарним лікарем СРСР 05.08.1988 № 4690-88, (які були чинними на момент виникнення спірних правовідносин) майданчики для установки контейнерів повинні бути віддалені від жилих будинків на відстані не менш 20 м., але не більше 100 м.

Розміщення місць тимчасового зберігання відходів, особливо на жилій території, необхідно погоджувати з районним архітектором і районними санепідемстанціями. У виключних випадках, у районах забудови, що склалася, де немає можливості дотримання встановлених розривів від місць тимчасового зберігання відходів ці відстані встановлюються комісійно (за участю районного архітектора, житлово-експлуатаційної організації, квартального комітету, санітарного лікаря).

Аналогічні приписи містить і пункт 2.8 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджені наказом Міністерства охорони здоров'я від 17.03.2011 № 145.

Разом з цим, як встановлено судами попередніх інстанцій відповідачами не було вчинено дій щодо перенесення контейнерного майданчику з-під вікон позивачів. Комісія лише погодила існуючу дислокацію контейнерного майданчика без визначення конкретної відстані, і до комісії не входили представники органу самоорганізації населення по АДРЕСА_1.

Тобто, комісією, акт якої був затверджений виконавчим комітетом Стрийської міської ради, було порушено процедуру прийняття рішення щодо встановлення розриву від місця тимчасового зберігання відходів до жилого будинку, тобто місця розташування контейнерного майданчику.

Щодо доводів відповідача про пропуск позивачами строку звернення до суду з тих підстав, що контейнерний майданчик облаштований вже більше 20 років, то колегією суддів вони не приймаються до уваги, оскільки погодження дислокації контейнерних майданчиків було здійснено виконавчим комітетом Стрийської міської ради Львівської області у червні 2010 року, в той час як до суду позивачі звернулись у листопаді 2010 року.

Враховуючи викладене, зважаючи на обставини, встановлені судами попередніх інстанцій на підставі доказів, досліджених під час судового розгляду справи, колегія суддів погоджується із позицією судів попередніх інстанцій щодо наявності підстав для часткового задоволення позову.

Доводи касаційної скарги висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують.

Правова оцінка встановлених обставин справи судами першої та апеляційної інстанцій дана вірно, порушень норм матеріального чи процесуального права при ухваленні оскаржуваних судових рішень судами не допущено.

Згідно з частиною першою статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Відповідно до частини третьої статті 220-1 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції відхиляє касаційну скаргу і залишає рішення без змін, якщо відсутні підстави для скасування судового рішення.

Керуючись статтями 160, 167, 220, 220-1, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів ,-

УХВАЛИЛА:

Касаційну скаргу виконавчого комітету Стрийської міської ради відхилити, а постанову Стрийського міськрайонного суду Львівської області від 18 березня 2011 року та ухвалу Львівського апеляційного адміністративного суду від 03 липня 2012 року - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення копії особам, які беруть участь у справі, та може бути переглянута в порядку ст.ст.235-2391 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді: