"03" червня 2014 р. м. Київ К/800/13681/14
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі:
головуючого Білуги С.В.,
суддів Загороднього А.Ф.
Малиніна В.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу секретаря Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області ОСОБА_2 на постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року у справі за позовом Броварської міжрайонної прокуратури Київської області в інтересах держави до Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області, секретаря Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії,
встановила:
У червні 2013 року Броварська міжрайонна прокуратура Київської області звернулась з позовом до Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області, секретаря Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії.
Постановою Волинського окружного адміністративного суду від 08 листопада 2013 року у задоволенні позову Броварської міжрайонної прокуратури Київської області було відмовлено.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року апеляційну скаргу Броварського міжрайонного прокурора Київської області задоволено, постанову Броварського міськрайонного суду Київської області від 08 листопада 2013 року скасовано та прийнято нову постанову про часткове задоволення позову. Визнано протиправним пункт 2 рішення XXIII сесії VI скликання Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області від 30 листопада 2012 року №328, в частині ненадання згоди на звільнення із займаної посади Бобровицького сільського голови ОСОБА_3.
Секретар Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області ОСОБА_2 подала касаційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом норм матеріального та процесуального права, просить постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року скасувати та залишити в силі рішення суду першої інстанції.
Заслухавши доповідь судді -доповідача, колегія суддів вважає, що касаційна скарга задоволенню не підлягає, оскільки рішення суду апеляційної інстанції постановлено з додержанням норм матеріального та процесуального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги є необґрунтованими і не дають підстав, які передбачені статтями 225 - 229 Кодексу адміністративного судочинства України для зміни чи скасування судового рішення.
Судами встановлено, що рішенням Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області ХХ сесії VІ скликання від 10.08.2012 №218 сільського голову ОСОБА_3 премійовано за підсумками роботи протягом 2012 року в розмірі 100% від посадового окладу.
Постановою Броварського міськрайонного суду Київської області від 10 вересня 2013 року ОСОБА_3 визнано винним в скоєнні правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 6 Закону України «Про боротьбу з корупцією». Порушення виразилось в тому, що перебуваючи на посаді Бобрицького сільського голови Броварського району Київської області та будучи посадовою особою органу місцевого самоврядування 7 рангу 4 категорії та суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення відповідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 4 Закону України «Про засади запобігання і протидії корупції», голова використовуючи свої службові повноваження, незаконно отримав премії в березні, квітні, травні та червні 2012 року за відсутності законних на те підстав - рішення депутатів Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області про надання такого преміювання за рахунок коштів бюджету сільської ради, чим вчинив адміністративне корупційне правопорушення, передбачене частиною 1 статті 172-2 Кодексу про адміністративні правопорушення. За скоєне правопорушення на ОСОБА_3 було накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1 020 грн. з конфіскацією незаконно одержаної неправомірної вигоди матеріального характеру.
Рішенням Бобрицької сільської ради Броварського району Київської област ХХІІІ сесії VІ скликання від 30 листопада 2012 року «Про розгляд постанови Броварського міськрайонного суду Київської області» прийнято до відома пояснення сільського голови ОСОБА_3 з приводу вчинення правопорушення та притягнення до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу та вирішено, що ОСОБА_3 може і надалі виконувати покладені на нього обов'язки Бобрицького сільського голови.
Статтею 29 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції" передбачено, що нагляд за додержанням законів у сфері запобігання і протидії корупції здійснюється Генеральним прокурором України та підпорядкованими йому прокурорами.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної клади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Загальні засади діяльності посадових осіб місцевого самоврядування, їх правовий статус, порядок та правові гарантії перебування на службі в органах місцевого самоврядування визначені в Законі України "Про службу в органах місцевого самоврядування".
Пунктом 4 частини 1 статті 12 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» на службу в органи місцевого самоврядування не можуть бути прийняті, зокрема, особи, на яких протягом останнього року накладалися адміністративні стягнення за вчинення корупційних правопорушень.
Статтею 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» визначено, що крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону).
Згідно частиною 2 статті 22 Закону України «Про засади запобігання протидії корупції» дострокове припинення повноважень особи на виборній посаді, припинення повноважень посадової особи на посаді, звільнення, що здійснюється за рішенням Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, звільнення військової посадової особи з військової служби у зв'язку з притягненням до відповідальності за корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, а також відсторонення такої особи від виконання службових повноважень у випадках, передбачених частиною першою цієї статті, здійснюється з урахуванням особливостей, визначених Конституцією і законами України.
Інші особи, яких притягнуто до кримінальної або адміністративної відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених цим Законом, підлягають звільненню з роботи (служби) у триденний строк з дня отримання органом державної влади, органом місцевого самоврядування, підприємством, установою, організацією копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили, якщо інше не передбачено законом.
Також положеннями частини 2 статті 20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що посадові особи місцевого самоврядування, зазначені в абзацах третьому та четвертому статті 3 цього Закону, яких притягнуто до відповідальності за корупційні правопорушення, пов'язані з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції», підлягають звільненню з посади у триденний строк з дня отримання відповідним органом місцевого самоврядування копії відповідного судового рішення, яке набрало законної сили.
Відповідно частини 1 статті 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 3 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» встановлено, що повноваження сільського, селищного, міського голови можуть бути припинені достроково у випадках, передбачених статтею 79 цього Закону, що має наслідком звільнення його з посади. Не пізніш як на п'ятнадцятий день після звільнення з посади або смерті сільського, селищного, міського голови особа, яка на цей час відповідно до закону здійснює повноваження сільського, селищного, міського голови, звертається до Верховної Ради України з клопотанням щодо призначення позачергових виборів сільського, селищного, міського голови.
Згідно пункту 3-1 частини 1 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» повноваження сільського, селищного, міського голови вважаються достроково припиненими, зокрема, у разі набрання законної сили рішенням суду про притягнення його до відповідальності за адміністративне корупційне правопорушення, пов'язане з порушенням обмежень, передбачених Законом України «Про засади запобігання і протидії корупції».
Повноваження сільського, селищного, міського голови припиняються достроково, а відповідна особа звільняється з посади з підстав, зазначених у частині першій цієї статті, - з дня прийняття відповідною радою рішення, яким береться до відома зазначений факт (пункту 1 частини 7 статті 79 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»).
Враховуючи вищевикладене колегія суддів погоджується з висновками суду апеляційної інстанції про часткове задоволення позовних вимог стосовно протиправності пункту 2 рішення XXIII сесії VI скликання Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області від 30 листопада 2012 року №328, в частині ненадання згоди на звільнення із займаної посади Бобровицького сільського голови ОСОБА_3, у зв'язку із невідповідністю вимогами чинного законодавства. Також суд апеляційної інстанції вірно зазначив, що позовні вимоги стосовно невиконання відповідачем повноважень по зверненню до Верховної Ради України про призначення позачергових виборів сільського голови Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області не підлягають задоволенню оскільки відсутні правові підстави для подання такого звернення.
Доводи касаційної скарги не дають підстав для висновку, що судом при розгляді справи допущені порушення норм матеріального та процесуального права. Оскаржуване судове рішення є законним та обґрунтованим, а тому підстави для його зміни чи скасування відсутні.
Відповідно до частини 1 статті 220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів -
ухвалила:
Касаційну скаргу секретаря Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Київського апеляційного адміністративного суду від 18 лютого 2014 року у справі за позовом Броварської міжрайонної прокуратури Київської області в інтересах держави до Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області, секретаря Бобрицької сільської ради Броварського району Київської області ОСОБА_2 про зобов'язання вчинити певні дії - без змін.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Головуючий С.В. Білуга
Судді А.Ф. Загородній
В.В. Малинін