"29" травня 2014 р. м. Київ К/9991/76347/12
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України у складі суддів:
Островича С.Е., Степашка О. І, Федорова М. О.
розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Одеській області на постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року у справі за позовом Регіонального управління департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Одеській області до Відкритого акціонерного товариства "Ремпобуттехніка" про стягнення фінансових санкцій, -
Регіональне управління департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України в Одеській області (далі - РУ департаменту САТ в Одеській області) звернулось до суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства "Ремпобуттехніка" (далі - ВАТ "Ремпобуттехніка") в якому просить стягнути фінансові санкції.
Постановою Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року у задоволенні позову РУ департаменту САТ в Одеській області відмовлено.
Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року апеляційну скаргу РУ департаменту САТ в Одеській області залишено без задоволення, а постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року - залишено без змін.
Не погоджуючись з вказаними рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій РУ департаменту САТ в Одеській області подало касаційну скаргу в якій просить скасувати постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги РУ департаменту САТ в Одеській області.
Крім того, позивачем заявлено клопотання про заміну сторони правонаступником у зв'язку з реорганізацією шляхом приєднання до Головного управління Міндоходів в Одеській області.
Відповідно до ст. 55 КАС України у разі вибуття або заміни сторони чи третьої особи у відносинах, щодо яких виник спір, суд допускає на будь-якій стадії адміністративного процесу заміну відповідної сторони чи третьої особи її правонаступником. Усі дії, вчинені в адміністративному процесі до вступу правонаступника, обов'язкові для нього в такій самій мірі, у якій вони були б обов'язкові для особи, яку він замінив.
Враховуючи викладене та надані докази перейменування позивача, судова колегія вважає, що заявлене клопотання підлягає задоволенню.
Сторони в судове засідання не з'явились, а тому відповідно до вимог ст. 222 КАС України розгляд справи проведено в письмовому провадженні.
Відповідно до ч. 1 ст. 220 КАС України, суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, розглянувши та обговоривши доводи, наведені у касаційній скарзі, перевіривши матеріали справи, колегія суддів Вищого адміністративного суду України дійшла висновку, що касаційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судами першої та апеляційної інстанцій встановлені такі фактичні обставини справи.
РУ департаменту САТ в Одеській області проведена позапланова виїзна перевірка господарської одиниці складу, який належить ВАТ "Ремпобуттехніка", з питань дотримання вимог Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту, етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" та Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг". За результатами перевірки складено акт №150496-0137/32 -0106 від 13 червня 2008 року.
Перевіркою встановлено порушення ВАТ "Ремпобуттехніка" вимог ст. 11, ст. 15 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів", а саме: зберігання тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка у складському приміщенні не внесеному до Єдиного Державного реєстру місць зберігання тютюнових виробів.
На підставі акта перевірки РУ департаменту САТ в Одеській області прийнято рішення №150138 від 22 липня 2008 року про застосування до ВАТ "Ремпобуттехніка" фінансових санкцій на загальну суму 1465740, 00 грн.: за зберігання тютюнових виробів без довідки про внесення до Єдиного Державного реєстру місць зберігання тютюнових виробів у розмірі 732870, 00 грн.; за реалізацію, зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів без марок акцизного збору встановленого зразка у розмірі 732870, 00 грн.
Судами попередніх інстанцій встановлено, що постановою Одеського окружного адміністративного суду від 13 листопада 2008 року у справі 2-а-10421/08, яка залишена без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 16 грудня 2009 року, визнано протиправним та скасовано рішення РУ департаменту САТ в Одеській області №150138 від 22 липня 2008 року.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України постанова або ухвала суду, яка набрала законної сили, є обов'язковою для осіб, які беруть участь у справі, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України. Обставини, які були встановлені постановою, що набрала законної сили, в одній адміністративній справі не можуть оспорюватися в іншій судовій справі за участю тих самих сторін.
Судами попередніх інстанцій зазначено, що оскільки РУ департаменту САТ в Одеській області просить стягнути фінансові санкції за рішенням, яке скасоване постановою суду, що набрала законної сили, то позовні вимоги не підлягають задоволенню.
Колегія суддів Вищого адміністративного суду України погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про відмову у задоволенні позовних вимог РУ департаменту САТ в Одеській області.
Враховуючи викладене, колегія суддів вважає, що касаційну скаргу слід відхилити, оскільки рішення судів першої та апеляційної інстанцій постановлені з додержанням норм процесуального та матеріального права, правова оцінка обставинам у справі дана вірно, а доводи касаційної скарги висновок суду не спростовують.
Керуючись ст.ст. 220, 222, 223, 227, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -
Здійснити процесуальне правонаступництво та замінити Регіональне управління департаменту контролю за виробництвом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової служби України в Одеській області на Головне управління Міндоходів в Одеській області.
Касаційну скаргу Головного управління Міндоходів в Одеській області залишити без задоволення, постанову Одеського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2010 року та ухвалу Одеського апеляційного адміністративного суду від 14 листопада 2012 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту проголошення і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строк та у порядку, визначеному статтями 237, 238, 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судді С.Е. Острович
О.І. Степашко
М.О. Федоров