Ухвала від 22.05.2014 по справі 2а/254/58/13

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" травня 2014 р. м.Київ К/800/45524/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Гончар Л.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька на постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 26 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про визнання рішення протиправним, зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії,-

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька про визнання протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька від 05 квітня 2013 року № 345 про відмову в перерахунку пенсії станом на 2008 рік, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька здійснити перерахунок призначеної пенсії за період з 2008 року по теперішній час з урахуванням зміни посадових окладів і в подальшому виплачувати її у підвищеному розмірі щомісячно, зобов'язання Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька в подальшому здійснювати перерахунок пенсії у зв'язку зі змінами посадових окладів.

Ухвалою Будьоннівського районного суду м.Донецька від 26 червня 2013 року позовну заяву в частині позовних вимог про перерахунок пенсії з 2008 року по 30 червня 2012 року залишено без розгляду на підставі ст.ст.99, 100 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постановою Будьоннівського районного суду м.Донецька від 26 червня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року, позовні вимоги ОСОБА_2 задоволено частково; визнано протиправним рішення Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька від 05 квітня 2013 року №345 про відмову в перерахунку пенсії, зобов'язано відповідача здійснити позивачу починаючи з 01 липня 2012 року перерахунок раніше призначеної пенсії в порядку статті 37-1 Закону України «Про державну службу» у зв'язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям; в задоволенні решти позовних вимог відмовлено.

При винесенні рішень суди виходили із того, що відмовляючи позивачу у перерахунку пенсії відповідач діяв всупереч вимогам ст.37-1 Закону України «Про державну службу».

Не погоджуючись з рішеннями судів, Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька звернулось до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, з посиланням на порушення норм матеріального права, просить судові рішення скасувати, ухвалити рішення, яким відмовити у задоволенні позовних вимог.

ОСОБА_2 у поданих запереченнях просив відмовити у задоволенні касаційної скарги.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що ОСОБА_2 перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька, з 09 серпня 2000 року отримував пенсію за віком відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення», а з 25 січня 2002 року - пенсію за віком згідно Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування».

Страховий стаж ОСОБА_2 складає 41 рік 03 місяці 04 дні, в тому числі 11 років 00 місяців 25 днів - робота на посаді державного службовця.

14 січня 2013 року позивач звернувся до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька з заявою про здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст.37-1 Закону України «Про державну службу».

У письмовій відповіді, наданій Управлінням Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька від 22 січня 2013 року № 4/Г-17-01-04, відповідачем повідомлено про відсутність підстав для перерахунку пенсії.

На виконання постанови Будьоннівського районного суду м.Донецька від 20 березня 2013 року у справі № 2а/254/29/2013 відповідачем 05 квітня 2013 року за заявою ОСОБА_2 про перерахунок пенсії прийняте рішення № 345, за яким у перерахунку пенсії позивача відмовлено з посиланням на п.4 постанови КМ України від 31 травня 2000 року №865, за яким перерахунок пенсії здійснюється лише у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень КМ України, а останнє підвищення було проведене відповідно до постанови КМ України від 06 лютого 2008 року №34 з 1 лютого 2008 року.

Відповідно до ст.37 Закону України «Про державну службу» (далі - Закон № 3723) на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. За частиною 2 статті 33 Закону № 3723 заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Згідно ст.37-1 Закону № 3723 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Порядок обчислення заробітної плати для перерахунку пенсії державного службовця визначений постановами Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 та від 23 квітня 2003 року № 581.

Пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 року №432-IV «Про внесення змін до Закону України «Про державну службу» заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу», визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії; надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, за почесне звання «заслужений», за роботу з таємними документами залежно від ступеня таємності інформації, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі; премія, крім премій, зазначених у другому реченні цього абзацу, та інші надбавки враховуються в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа вийшла на пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. Премія до державних, професійних свят та ювілейних дат, виплачена у місяці підвищення заробітної плати, враховується в розмірі 1/12 середнього розміру цієї премії (премій), визначеного за відповідною посадою (посадами), з якої призначено (перераховано) пенсію. За бажанням осіб, під час перерахунку пенсій виплати, отримані на час призначення (перерахунку) пенсії (крім посадових окладів, надбавок за ранг, вислугу років), визначаються у порядку, передбаченому абзацами першим - п'ятим пункту 1 та пунктом 2 цієї постанови.

Відповідно до п.5 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року №865 перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.

У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а у разі його відсутності та перейменування (відсутності) посад довідка видається у порядку, встановленому Міністерством соціальної політики за погодженням з Головним управлінням державної служби.

Таким чином, ст.37-1 Закону №3723 передбачає в якості підстави для перерахунку пенсії підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і не містить обмежень щодо підстав для непроведення такого перерахунку.

При цьому, положення пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31 травня 2000 року № 865 регулюють порядок визначення заробітної плати для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України «Про державну службу» у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України, а не наявність підстав для перерахунку пенсії державного службовця як такого.

З довідки від 06 грудня 2012 року № 01-12-1962, наданої позивачем до Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька для здійснення перерахунку пенсії, вбачається, що головному спеціалісту житлово-комунального відділу Будьоннівської районної у м.Донецьку ради посадовий оклад в 2012 році згідно штатного розпису встановлений в наступному розмірі: з 01 січня 2012 року - 1073 грн., з 01 квітня 2012 року - 1094 грн., з 01 липня 2012 року - у розмірі 1102 грн., з 01 жовтня 2012 року - у розмірі 1118 грн., з 01 грудня 2012 року - 1134 грн.

Отже, судами попередніх інстанцій встановлено, що розміри посадового окладу головному спеціалісту житлово-комунального відділу Будьоннівської районної у м.Донецьку ради зазначені у вищевказаній довідці змінювались відповідно до розміру прожиткового мінімуму незалежно від ухвалення Кабінетом Міністрів України окремих постанов, тому, зміна окладу на посаді, яку займав державний службовець до виходу на пенсію, надає йому право на здійснення перерахунку пенсії.

Враховуючи викладене, судова колегія вважає, що висновки судів попередніх інстанцій про часткове задоволення позовних вимог є правильними.

Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанції не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами попередніх інстанцій норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Будьоннівському районі м.Донецька залишити без задоволення.

Постанову Будьоннівського районного суду м.Донецька від 26 червня 2013 року та ухвалу Донецького апеляційного адміністративного суду від 20 серпня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді