Ухвала від 22.05.2014 по справі 826/8602/13-а

ВИЩИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД УКРАЇНИ
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"22" травня 2014 р. м.Київ К/800/51902/13

Вищий адміністративний суд України у складі колегії суддів:

головуючий суддя Голяшкін О.В. (доповідач),

судді Донець О.Є.,

Гончар Л.Я.,

розглянувши в порядку письмового провадження касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Акорд» на постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 липня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2013 року у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Акорд» до Державної архітектурно будівельної інспекції України, третя особа без самостійних вимог на предмет спору - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві, про визнання протиправним та скасування наказу, -

ВСТАНОВИВ:

У червні 2013 року Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Акорд» звернулося до суду з адміністративним позовом до Державної архітектурно будівельної інспекції України, третя особа - Інспекція державного архітектурно-будівельного контролю у місті Києві, в якому просило визнати протиправним та скасувати рішення Ліцензійної комісії Державної Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю України про анулювання Ліцензії ТОВ «Фірма Акорд» серії АД № 075218 від 10 серпня 2012 року, оформлене наказом Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю України від 24 травня 2013 року №15-Л.

В обґрунтування позовних вимог зазначав про неправомірність оскаржуваних рішення ліцензійної комісії та наказу, порушення відповідачем встановлених законом вимог щодо проведення планової перевірки та безпідставність анулювання ліцензії.

Постановою Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 липня 2013 року, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2013 року, у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з рішеннями судів першої та апеляційної інстанцій, Товариство з обмеженою відповідальністю «Фірма «Акорд» звернулося до Вищого адміністративного суду України з касаційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення норм матеріального та процесуального права, просить судові рішення скасувати, прийняти нову постанову, якою позов задовольнити частково; визнати протиправним та скасувати наказ Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю України від 24 травня 2013 року №15-Л в частині що стосується анулювання Ліцензії ТОВ «Фірма Акорд».

Заперечення на касаційну скаргу не надходили.

Заслухавши доповідача, обговоривши доводи касаційної скарги, перевіривши правильність застосування судами норм матеріального та процесуального права, колегія суддів вважає, що касаційна скарга не підлягає задоволенню виходячи з наступного.

Відповідно до ч.1 ст.220 Кодексу адміністративного судочинства України суд касаційної інстанції перевіряє правильність застосування судами першої та апеляційної інстанцій норм матеріального та процесуального права, правової оцінки обставин у справі і не може досліджувати докази, встановлювати та визнавати доведеними обставини, що не були встановлені в судовому рішенні, та вирішувати питання про достовірність того чи іншого доказу.

Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судами попередніх інстанцій, 26 березня 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві видано наказ за №17 «Про затвердження Плану проведення перевірок суб'єктів господарювання дотримання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури на II кв. 2013 року», яким затверджено План проведення перевірок суб'єктів господарювання дотримання ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури на II кв. 2013 року.

Проведення перевірки ТОВ «Фірми «Акорд» передбачено Планом перевірок під порядковим номером 34.

27 березня 2013 року Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві на адресу ТОВ «Фірма «Акорд» надіслано лист за вих. №7/26-33/2703/08-34, яким проінформовано про проведення планової перевірки щодо додержання ліцензійних умов та запропоновано надати документи необхідні для проведення перевірки. Крім того, у листі попереджено, що у випадку неподання до матеріалів, необхідних для перевірки, протягом п'яти робочих днів з дня отримання цього листа, вимушений буде вважати це за відмову від проведення зазначеної перевірки; відповідно до п.21 абз.11 Порядку ліцензування певних видів господарської діяльності, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2007 року №1396 це буде підставою для анулювання ліцензії.

Зазначений лист про проведення планової перевірки отриманий позивачем ТОВ «Фірма «Акорд» 01 квітня 2013 року, що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення № 0113314903705.

У зв'язку з ненаданням позивачем витребуваних у листі за вих.№7/26-33/2703/08-34 документів, Інспекцією державного архітектурно-будівельного контролю у м.Києві 29 квітня 2013 року складено акт № 2/34 «Відмова суб'єкта будівельної діяльності від проведення органом ліцензування перевірки», який направлено на адресу ТОВ «Фірма «Акорд» 29 квітня 2013 року рекомендованою поштовою кореспонденцією. Вказаний акт отримано представником підприємства 03 травня 2013 року.

На підставі акту від 29 квітня 2013 року № 2/34 Ліцензійною комісією Державної архітектурно будівельної інспекції України прийнято рішення про анулювання ліцензії ТОВ «Фірма «Акорд», що оформлено наказом Державної архітектурно будівельної інспекції України № 15-Л від 24 травня 2013 року.

Види господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню, порядок їх ліцензування, відповідальність суб'єктів господарювання та органів ліцензування за порушення законодавства у сфері ліцензування визначені Законом України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності».

Відповідно до п.11 ч.1 ст.9 Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» до видів господарської діяльності, які підлягають ліцензуванню відповідно до спеціальних законів, відноситься будівельна діяльність.

Відповідно до ст.17 Закону України «Про архітектурну діяльність» господарська діяльність, пов'язана із створенням об'єктів архітектури, підлягає ліцензуванню відповідно до законодавства. Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури, визначається Кабінетом Міністрів України. Органом ліцензування є орган державного архітектурно-будівельного контролю.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2007 року № 1396 затверджено Порядок ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури.

Відповідно до п.20 зазначеного Порядку орган ліцензування має право: анулювати видану ліцензію; зупинити дію ліцензії; прийняти рішення про усунення суб'єктом будівельної діяльності порушень, пов'язаних з додержанням ліцензійних умов провадження будівельної діяльності.

Підстави для анулювання ліцензії визначені у п.21 Порядку ліцензування, зокрема, однією з підстав є акт про відмову суб'єкта будівельної діяльності від проведення органом ліцензування перевірки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 23 травня 2011 року №553 затверджено Порядок здійснення державного архітектурно-будівельного контролю. Відповідно до п.1 Порядку він визначає процедуру здійснення заходів, спрямованих на дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, державних стандартів і правил та ліцензійних умов провадження господарської діяльності, пов'язаної з будівництвом об'єкта архітектури, який за складністю архітектурно-будівельного рішення та (або) інженерного обладнання належить до IV і V категорії складності.

Відповідно до п.5 Порядку № 553 державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється за територіальним принципом (у межах областей) у порядку проведення планових та позапланових перевірок.

Згідно п.6 Порядку №553 плановою перевіркою вважається перевірка, що передбачена планом роботи інспекції, який затверджується керівником відповідної інспекції.

Судами попередніх інстанцій встановлено, що акт від 29 квітня 2013 року №2/34 «Відмова суб'єкта будівельної діяльності від проведення органом ліцензування перевірки» в порядку чинного законодавства України направлений відповідачем органу ліцензування для розгляду на засіданні ліцензійної комісії.

Ліцензійна комісія Державної архітектурно-будівельної інспекції України здійснює свою діяльність відповідно до положення, затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку та будівництва України від 28 жовтня 2008 року № 486.

Відповідно до п.1.1 Положення про ліцензійну комісію Державної архітектурно-будівельної інспекції України Ліцензійна комісія Державної архітектурно-будівельної інспекції та її територіальних органів, утворена на виконання Порядку ліцензування певних видів господарської діяльності у будівництві, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 05 грудня 2007 року №1396, є постійно діючим консультативно-дорадчим органом, який утворюється Державною архітектурно-будівельною інспекцією та її територіальними органами.

Згідно п.2.1 Положення Ліцензійна комісія, зокрема, готує висновки з питань видачі ліцензії, зупинення дії ліцензії, анулювання ліцензії.

Державною архітектурно-будівельною інспекцією України на адресу Інспекції надіслано лист від 24 травня 2013 року № 40-17-2385-16, до якого додано витяг з наказу Державної архітектурно-будівельною інспекції України від 24 травня 2013 року №15-Л «Про результати розгляду питань щодо ліцензування господарської діяльності, пов'язаної із створенням об'єктів архітектури».

В п.6 наказу від 24 травня 2013 року №15-Л зазначено: «анулювати ліцензії суб'єктам господарювання згідно з додатком 6, з підстав визначених у додатку 6». Про анулювання ліцензії ТОВ «Фірма «Акорд» зазначено в додатку 6 до Наказу під порядковим номером 30.

Про прийняте рішення стосовно анулювання ліцензії позивача повідомлено листом від 28 травня 2013 року № 7/26-10/2805/08.

З урахуванням вищезазначених обставин та положень закону колегія суддів вважає обґрунтованими висновки судів попередніх інстанцій про правомірність проведеної Інспекцією перевірки позивача, доведеність факту допущеного з боку позивача порушення щодо ненадання витребуваних документів та відмови у проведенні перевірки, та правомірність оскаржуваного наказу про анулювання виданої позивачу ліцензії.

Доводи касаційної скарги встановлених обставин справи та висновків судів першої та апеляційної інстанцій не спростовують та не дають підстав для висновку про неправильне застосування судами норм матеріального чи процесуального права, яке призвело або могло призвести до неправильного вирішення справи.

Відповідно до ч.1 ст.224 КАС України суд касаційної інстанції залишає касаційну скаргу без задоволення, а судові рішення - без змін, якщо визнає, що суди першої та апеляційної інстанцій не допустили порушень норм матеріального і процесуального права при ухваленні судових рішень чи вчиненні процесуальних дій.

Керуючись ст.ст.220, 222, 223, 224, 230, 231 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

Касаційну скаргу Товариства з обмеженою відповідальністю «Фірма «Акорд» залишити без задоволення.

Постанову Окружного адміністративного суду міста Києва від 10 липня 2013 року та ухвалу Київського апеляційного адміністративного суду від 08 жовтня 2013 року залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь у справі, і може бути переглянута Верховним Судом України з підстав, у строки та в порядку, передбачених статтями 237 - 239-1 Кодексу адміністративного судочинства України.

Судді