ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ 91016, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел./факс 55-17-32, inbox@lg.arbitr.gov.ua _____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________
02 червня 2014 року Справа № 913/813/14
Провадження №19пд/913/813/14
За позовом Обласного комунального підприємства «Компанія «Луганськвода», м.Луганськ
до відповідача Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку «Металіст», м.Луганськ
про укладення договору на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення № 569 від 02.09.2013
Суддя господарського суду Луганської області Косенко Т.В.
Секретар судового засідання Скокова К.Л.
У засіданні брали участь:
від позивача - Шликова О.А. - юрисконсульт, довіреність № 601 від 20.12.2013;
від відповідача - Морозов С.І. - представник, довіреність б/н від 27.05.2014; Гнилобоков О.М. - голова об'єднання, протокол № 86 від 13.11.2010.
Позивачем заявлено вимогу про укладення договору на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення № 569 від 02.09.2013 в редакції проекту договору позивача.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.03.2014 було порушено провадження у справі та її розгляд призначений на 14.04.2014.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 14.04.2014 розгляд справи було відкладено на 19.05.2014.
Позивач письмовим поясненням б/н від 19.05.2014 зазначив, що відповідно до ст.19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", ст.24 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" відповідач як управитель житлового будинку зобов'язаний укласти договір на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення з позивачем.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 19.05.2014 розгляд справи було відкладено на 28.05.2014.
Відповідач відзивом б/н від 28.05.2014 вимоги позову відхилив, посилаючись на те, що позивач зобов'язаний виконувати функції виконавця послуг та укладати договори з кожним окремим членом ОСББ поквартирно, що і було запропоновано відповідачем позивачу в листі №1/1-11 від 25.11.2013.
Ухвалою господарського суду Луганської області від 28.05.2014 було задоволено клопотання відповідача та продовжено строк розгляду справи до 12.06.2014, її розгляд відкладений на 02.06.2014.
Запереченням на відзив б/н від 02.06.2014 позивач зазначив, що враховуючи приписи ст.29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст.ст.1, 19 Закону України "Про питну воду та питне водопостачання", Правила користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджені наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.2008 № 190, Закон України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" договір на надання послуг водопостачання та водовідведення у багатоквартирних будинках необхідно укладати з балансоутримувачем або, у разі наявності, управителем багатоквартирного будинку, що не суперечить статуту відповідача; що у додатку до рішення Луганської міської ради від 24.04.2014 № 42/24 "Про деякі питання щодо надання пільг та субсидій мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)" відповідача визнано управителем.
У судовому засіданні 02.06.2014 оголошено вступну та резолютивну частини судового рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, господарський суд
Обласне комунальне підприємство "Компанія "Луганськвода" є монополістом з надання послуг з водопостачання та водовідведення фізичним та юридичним особам м.Луганська та Луганської області.
Згідно ст.11 Цивільного кодексу України підставою виникнення цивільних прав і обов'язків (зобов'язань) є, зокрема, договір.
Відповідно до ч.3 ст.179 Господарського кодексу України укладення господарського договору є обов'язковим для сторін, якщо він заснований на державному замовленні, виконання якого є обов'язком для суб'єкта господарювання у випадках, передбачених законом, або існує пряма вказівка закону щодо обов'язковості укладення договору для певних категорій суб'єктів господарювання чи органів державної влади або органів місцевого самоврядування.
Частиною 1 ст.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" передбачено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах.
Пунктом 2.1 Правил користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення в населених пунктах України, затверджених наказом Міністерства з питань житлово-комунального господарства України від 27.06.200 щодо користування системами централізованого комунального водопостачання та водовідведення здійснюються виключно на договірних засадах відповідно до Законів України "Про питну воду та питне водопостачання" та "Про житлово-комунальні послуги".
Відповідно до ч.1 ст.26 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" істотними умовами договору на надання житлово-комунальних послуг є: 1) найменування сторін; 2) предмет договору; 3) вичерпний перелік житлово-комунальних послуг, тарифи та їх складові на кожну з цих послуг, загальна вартість послуг; 4) порядок оплати за спожиті житлово-комунальні послуги; 5) порядок перерахунків розміру плати за житлово-комунальні послуги в разі їх ненадання або надання не в повному обсязі, зниження їх якості; 6) права та обов'язки сторін; 7) порядок контролю та звіту сторін; 8) порядок вимірювання обсягів та визначення якості наданих послуг; 9) визначення точок розподілу, в яких відбувається передача послуг від виконавця/виробника споживачу; 10) порядок обслуговування мереж та розподіл повноважень щодо їх експлуатації та відновлення (ремонту); 11) умови доступу в квартиру, будинок, приміщення, на земельну ділянку для усунення аварій, неполадок, огляду мереж, зняття контрольних показників засобів обліку; 12) порядок здійснення ремонту; 13) відповідальність сторін та штрафні санкції за невиконання умов договору; 14) порядок вирішення спорів; 15) перелік форс-мажорних обставин; 16) строк дії договору; 17) умови зміни, пролонгації, припинення дії договору; 18) дата і місце укладення договору.
Загальний порядок укладення договорів встановлений ст.181 Господарського кодексу України та ст.638 Цивільного кодексу України.
Дотримуючись вказаного порядку позивач 30.10.2013 направив відповідачу два проекти договору № 569 від 02.09.2014 на послуги з централізованого водопостачання та водовідведення із додатками.
Відповідач листом № 1/1-11 від 25.11.2013 зазначив, що він воду не споживає, проект договору не підписав, запропонував укласти договір про спільну діяльність та умови надання послуг з централізованого водопостачання та водовідведення мешканцям будинку № 7.
Вказані обставини стали підставою для звернення позивача до суду з даним позовом.
У ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" даються наступні визначення термінів:
- житлово-комунальна послуга - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та перебування осіб у жилих і нежилих приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил;
- балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію згідно з законом;
- виконавець - суб'єкт господарювання, предметом діяльності якого є надання житлово-комунальної послуги споживачу відповідно до умов договору;
- виробник - суб'єкт господарювання, який виробляє або створює житлово-комунальні послуги;
- власник приміщення, будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд - фізична або юридична особа, якій належить право володіння, користування та розпоряджання приміщенням, будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, зареєстроване у встановленому законом порядку;
- споживач - фізична чи юридична особа, яка отримує або має намір отримати житлово-комунальну послугу;
- управитель - особа, яка за договором з власником чи балансоутримувачем здійснює управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд і забезпечує його належну експлуатацію відповідно до закону та умов договору.
Як наголошує позивач і це підтверджується матеріалами справи (в т.ч. ліцензією серією АЕ № 199636 від 11.09.2013), останній є виробником житлово-комунальної послуги в розумінні ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Безпосередніми споживачами послуг з водопостачання та водовідведення є мешканці будинку № 7 на кв.50 лєт Октября у м.Луганську.
Відповідно до ч.2 ст.19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є: власник, споживач, виконавець, виробник.
Частиною 6 вказаної статті передбачено, що особливими учасниками відносин у сфері житлово-комунальних послуг є балансоутримувач та управитель, які залежно від цивільно-правових угод можуть бути споживачем, виконавцем або виробником.
Посилання позивача на рішення Луганської міської ради від 24.04.2014 № 42/24 "Про деякі питання щодо надання пільг та субсидій мешканцям житлових будинків, у яких створено об'єднання співвласників багатоквартирного будинку (житлово-будівельні кооперативи)" у додатку до якого відповідача визнано управителем, судом до уваги не приймаються, оскільки наявність зазначеного рішення ще не підтверджує наявність у відповідача статусу управителя, оскільки, враховуючи визначення поняття "управитель", яке наведене в ст.1 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", повинен мати місце договір з власником чи балансоутримувачем, якого позивачем до матеріалів справи не надано.
Крім того, відповідно до ст.1 Закону України "Про об'єднання співвласників багатоквартирного будинку" - об'єднання співвласників багатоквартирного будинку - це юридична особа, створена власниками для сприяння використанню їхнього власного майна та управління, утримання і використання неподільного та загального майна.
У статті 4 цього Закону зазначено, що об'єднання створюється для забезпечення і захисту прав його членів та дотримання їхніх обов'язків, належного утримання та використання неподільного і загального майна, забезпечення своєчасного надходження коштів для сплати всіх платежів, передбачених законодавством та статутними документами.
Об'єднання створюється як організація для здійснення функцій, визначених законом.
Основна діяльність об'єднання полягає у здійсненні функцій, що забезпечують реалізацію прав власників приміщень на володіння та користування спільним майном членів об'єднання, належне утримання будинку та прибудинкової території, сприяння членам об'єднання в отриманні житлово-комунальних та інших послуг належної якості за обґрунтованими цінами та виконання ними своїх зобов'язань, пов'язаних з діяльністю об'єднання.
Відповідно до п.1 Статуту відповідача об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Металіст" організовується з метою ефективного використання приватизованих і кооперативних квартир і управління ними, а також забезпечення інших послуг, збереження житлового будинку і виконання санітарно-гігієнічних вимог прибудинкової території.
Пунктом 6 Статуту передбачено, що ОСБЖБ організовує утримання будинку, забезпечує його опаленням, газом, водою, електроенергією, а також забезпечує участь усіх мешканців в роботах і витратах, пов'язаних з утриманням будинку і прибудинкової території, ремонтом будинку за договорами з підприємствами і приватними особами. Призначається уповноважений в особі голови товариства, на якого покладається виконання обов'язків замовника з утримання багатоквартирного будинку.
Поряд з цим, у відповідності до ст.22 Закону "Про житлово-комунальні послуги", яка регулює питання оплати комунальних послуг членами об'єднання, у разі, якщо правління об'єднання самостійно здійснює функції управителя, воно за договором з постачальниками комунальних послуг може бути колективним замовником (абонентом) таких послуг.
Як свідчить зміст Статуту відповідача, він не є балансоутримувачем будинку, а також управителем, який визначений у порядку, передбаченому п.1.4 Правил управління будинком, спорудою, житловим комплексом або комплексом будинків і споруд, затверджених наказом Міністерства з питань Житлово-комунального господарства України від 02.02.2009 № 13, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27.04.2009 за № 377/16393.
Суд також звертає увагу сторін на необхідність застосування, при розгляді даної справи, господарським судом, на підставі ст.11128 Господарського процесуального кодексу України, рішення Верховного Суду України у подібних правовідносинах по справі № 28/5005/640/2012 від 20.11.2012, у якій наголошується, що оскільки на балансі відповідача не перебуває будь-яких житлових будівель, останній не відноситься до суб'єктного складу осіб, з якими відповідно до закону підприємства питного водопостачання безпосередньо повинні укладати договори про надання відповідних послуг.
Частиною 3 ст.29 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" в редакції Закону від 1198-VII від 10.04.2014 передбачено, що договір на надання послуг з централізованого опалення, послуг з централізованого постачання холодної води, послуг з централізованого постачання гарячої води, послуг з водовідведення (з використанням внутрішньобудинкових систем) у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та виконавцями цих послуг.
У відповідності до п.1.4 Порядку визначення виконавця житлово-комунальних послуг у житловому фонді, затвердженого наказом Держжитлокомунгоспу України від 25.04.2005 № 60, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 19.05.2005 за № 541/10821, виконавець житлово-комунальних послуг визначається органами місцевого самоврядування, крім випадків коли власник (власники) житлових будинків бажає (бажають) визначити виконавця житлово-комунальних послуг самостійно.
Враховуючи те, що ні позивач, ні відповідач не визначені виконавцями житлово-комунальних послуг з централізованого водопостачання та водовідведення у будинку № 7 на кв.50 лєт Октября у м.Луганську, суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог та про відмову у їх задоволенні.
Судовий збір покладається на позивача, згідно ст.ст.44, 49 Господарського процесуального кодексу України.
Керуючись ст.ст.44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд
1. У позові Обласного комунального підприємства "Компанія "Луганськвода" до Об'єднання співвласників багатоквартирного житлового будинку "Металіст" відмовити повністю.
2. Судові витрати зі сплати судового збору віднести на позивача.
Відповідно до статті 85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Повне рішення складено 10.06.2014.
Суддя Т.В.Косенко