Головуючий у 1 інстанції - Маньковська О.О.
Суддя-доповідач - Нікулін О.А.
04 червня 2014 року справа №412/2497/14-а приміщення суду за адресою:83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді: Нікуліна О.А.
суддів: Лях О.П., Жаботинської С.В.
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 16 квітня 2014 року у справі за позовом ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -
Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 16 квітня 2014 року позов ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії задоволено частково, а саме:
визнано протиправними дії Управління Пенсійного Фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області щодо зменшення призначеного відсотка від заробітної плати, з якої розраховується пенсія ОСОБА_2;
зобов'язано Управління Пенсійного Фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області поновити розрахунок пенсії ОСОБА_2 у розмірі 86% від заробітної плати з урахуванням складових заробітної плати - матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань, щомісячної індексації грошових доходів;
в іншій частині позовних вимог позивачу відмовлено за необгрунтованістю.
З постановою суду першої інстанції не погодився відповідач та звернувся з апеляційною скаргою на неї, в якій зазначено, що суд першої інстанції порушив норми матеріального та процесуального права внаслідок чого неправильно вирішив справу, вважає, що постанова підлягає скасуванню.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги, колегія суддів дійшла висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Задовольняючи частково позовні вимоги, суд першої інстанції правильно встановив правовідносини між сторонами по справі, застосував відповідні норми матеріального та процесуального права та виходив з наступного.
Постановою Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 22.08.2013 року, позовні вимоги ОСОБА_2 до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії - задоволені частково. Визнані неправомірними дії відповідача щодо відмови позивачу у здійсненні перерахунку пенсії з урахуванням складових заробітної плати, що повинні входити у розрахунок пенсії. УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі зобов'язане перерахувати та виплатити позивачу нараховану пенсію, згідно закону, виходячи з усіх складових заробітної плати з 23.07.2013 року /а.с. 11-13/.
Ухвалою Донецького апеляційного адміністративного суду від 16.10.2013 року по справі № 412/7045/13-а, постанова Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 22.08.2013 року залишена без змін /а.с. 15-16/.
Постановою про відкриття виконавчого провадження від 26.11.2013 року, відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа, виданого 21.11.2013 року Донецьким апеляційним адміністративним судом про зобов'язання УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі перерахувати та виплатити позивачу нараховану пенсію, згідно закону, виходячи з усіх складових заробітної плати з 23.07.2013 року /а.с. 33/.
25.02.2014 року ОСОБА_2 звернулась до УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі з проханням поновити раніше встановлений відсоток.
У відповіді УПФУ в м. Краснодоні та Краснодонському районі від 04.03.2014 року зазначено, що ст. 37 ЗУ «Про державну службу», пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80% суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 01.01.2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування. Тому рішення Краснодонського міськрайонного суду від 22.08.2013 року було виконано згідно зі змінами до ЗУ «Про державну службу» /а.с. 10/.
За змістом статті 37 Закону України «Про державну службу» (у редакції, чинній на час виникнення спірних відносин) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
У частині першій статті 1 Закону України від 24 березня 1995 року N 108/95-ВР "Про оплату праці" (далі - Закон N 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором власник або уповноважений ним орган виплачує працівникові за виконану ним роботу.
Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також заохочувальні та компенсаційні виплати.
Частиною другою статті 33 Закону України «Про державну службу» передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця. Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом України в Постанові від 20.02.2012 року № 21-430а/11.
Статтею 66 Закону України від 5 листопада 1991 року N 1788-ХІІ "Про пенсійне забезпечення" (далі - Закон N 1788-ХІІ) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.
Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Стаття 41 Закону України від 9 липня 2003 року N 1058-ІУ "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон N 1058-ІУ) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат, отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат, отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.
За змістом наведених норм отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.(Правова позиція ВСУ, викладена в Постанові від 20.02.2012 року)
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати.
На час призначення позивачу пенсії її загальний стаж складав 37 років та стаж державної служби 16 років, тому пенсія призначена позивачу в розмірі 86% заробітної плати.
З огляду на положення ст. 37 Закону України «Про державну службу», які були чинні саме на час призначення пенсії позивачу, орган Пенсійного фонду повинен зробити перерахунок пенсії позивачу, виходячи з розміру 86% від суми її заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
З урахуванням викладеного колегія суддів вважає, що суд першої інстанції дотримався норм матеріального та процесуального права під час вирішення справи, тобто відсутні підстави для скасування або зміни судового рішення.
Керуючись ст. 198, 200, 205, 206 КАС України, суд ,-
Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в м. Краснодоні та Краснодонському районі Луганської області на постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 16 квітня 2014 року - залишити без задоволення.
Постанову Краснодонського міськрайонного суду Луганської області від 16 квітня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копії особам, які беруть участь в справі, та може бути оскаржена безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили судовим рішенням суду апеляційної інстанції.
Колегія суддів О.А.Нікулін
О.П.Лях
С.В.Жаботинська