Україна
Донецький окружний адміністративний суд
29 травня 2014 р. Справа №805/5233/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 12 год. 48 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі: головуючого судді - Дмитрієва В.С., при секретарі судового засідання Музиканті В.С., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду, -
Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області звернулося до Донецького окружного адміністративного суду з позовом в особі Державної інспекції нагляду у машинобудуванні до Товариства з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт електрогосподарства; посудин під тиском; балонами, манометрами; зварювальним трансформатором; зварювальними роботами; переносних кабелів-подовжувачів; електроінструментом у зв'язку з загрозою життю та здоров'ю людей.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивачем проведено планову перевірку Товариства з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ», розташованого за адресою: 83114, Донецька область, м. Донецьк, вулиця Щорса, буд. 71, кв. 4 на предмет дотримання вимог нормально-правових актів з охорони праці та промислової безпеки.
Під час проведення перевірки виявлено 15 порушень нормативно-правових актів, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей.
У зв'язку з виникненням загрози життю та здоров'ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, є підстави для застосування заходів реагування у сфері державного нагляду шляхом повного зупинення виконання робіт електрогосподарства; посудин під тиском; балонами, манометрами; зварювальним трансформатором; зварювальними роботами; переносних кабелів-подовжувачів; електроінструментом.
Представник позивача через відділ діловодства та документообігу суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти позову та просив відмовити у задоволенні позову.
Заслухавши пояснення представника відповідача, розглянувши матеріали справи, вивчивши доводи позову, дослідивши зібрані по справі докази в їх сукупності, проаналізувавши зміст норм матеріального і процесуального права, які врегульовують спірні правовідносини, суд вважає, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав та мотивів.
Згідно з ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до пункту 1 статті 38 Закону України «Про охорону праці» державний нагляд за додержанням законів та інших нормативно-правових актів про охорону праці здійснюють, зокрема центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці.
Позивач - Територіальне управління Держгірпромнагляду у Донецькій області є юридичною особою, суб'єктом владних повноважень, який у спірних правовідносинах виконує обов'язки, покладені на нього чинним законодавством, що підтверджується довідкою Головного управління статистики у Донецькій області Серії АА № 549450 (а.с.17) та випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Серії ААВ №813854 (а.с.16).
Відповідно до пункту 1 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду України у Донецькій області, затвердженого наказом Держгірпромнагляду України від 02.12.2011 року № 186-к територіальне управління Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у Донецькій області є територіальним органом, який діє у складі Державної служби гірничого нагляду та промислової безпеки України у та їй підпорядковується.
За приписом пункту 4 вказаного Положення територіальне управління відповідно до покладених на нього завдань, зокрема здійснює у визначеному порядку державний нагляд (контроль) за додержанням законодавства з охорони праці в частині безпечного ведення робіт, промислової безпеки, безпеки робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю, у тому числі з питань:
будівництва, реконструкції та експлуатації об'єктів підвищеної небезпеки, потенційно небезпечних об'єктів і виробництв;
видобування вуглеводнів, їх транспортування, переробки та використання на підприємствах, в установах та організаціях;
застосування технологій, технологічних процесів, машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
забезпечення працівників спеціальним одягом, спеціальним взуттям та іншими засобами індивідуального та колективного захисту;
виготовлення, монтажу, ремонту, реконструкції, налагодження, випробування і безпечної експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних та інших засобів виробництва;
облаштування системами автоматичного контролю і управління технологічними процесами та станом виробничого середовища;
проведення робіт у сфері поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення, а також утилізації зброї, звичайних видів боєприпасів, виробів ракетної техніки та палива, вибухових матеріалів військового призначення, окрім вибухових матеріалів, призначених для військового та спеціального використання.
Згідно з п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарського діяльності» державний нагляд (контроль) - діяльність уповноважених законом центральних органів виконавчої влади, їх територіальних органів, державних колегіальних органів, органів виконавчої влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування в межах повноважень, передбачених законом, щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства суб'єктами господарювання та забезпечення інтересів суспільства, зокрема належної якості продукції, робіт та послуг, прийнятного рівня небезпеки для населення, навколишнього природного середовища; засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності.
Заходами державного нагляду (контролю) є планові та позапланові заходи, які здійснюються шляхом проведення перевірок, ревізій, оглядів, обстежень та інших дій.
Відповідно до п. 2 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про охорону праці» державна політика в галузі охорони праці базується на принципах пріоритету життя і здоров'я працівників, повної відповідальності роботодавця за створення належних, безпечних і здорових умов праці.
При цьому, згідно з Положенням про організацію та здійснення державного гірничого нагляду державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 року № 826, загроза життю та здоров'ю працівників - виникнення умов, за яких подальше продовження виконання робіт або експлуатація об'єкта, машин і механізмів несе ризик спричинення внаслідок цих умов фізичної шкоди працівникові, в тому числі такої, яка може призвести до смертельних наслідків.
Приписами п. 2.26 зазначеного Положення передбачено, що право заборони виконання робіт, виробництва виникає у разі виявлення під час перевірки: порушень вимог законодавства з охорони праці та промислової безпеки, що створюють загрозу життю працівників; порушень вимог Кодексу України про надра; відсутності дозволу на виконання робіт підвищеної небезпеки та на експлуатацію (застосування) машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки; непроведення у встановленому порядку та в терміни технічного огляду, випробування або експертного обстеження машин, механізмів та устаткування підвищеної небезпеки; виникнення нещасного випадку зі смертельним або тяжким наслідком, групового нещасного випадку.
У разі виявлення факту перевищення допустимих норм технологічного навантаження виробничого об'єкта (окремого виробництва, машин і механізмів) або якщо дійсний рівень технологічного навантаження створює загрозу життю працівників, уникнути чого можливо за рахунок його зниження, роботи такого об'єкта (виробництво, експлуатація машин і механізмів) можуть бути обмежені до допустимого безпечного рівня.
Відповідно до п. 5 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» повне або часткове зупинення виробництва (виготовлення) або реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг допускається за постановою адміністративного суду, ухваленою за результатами позову органу державного нагляду (контролю) щодо застосування заходів реагування.
Судом встановлено, що позивач є територіальним органом Держгірпромнагляду України, який входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики з промислової безпеки, охорони праці, державного гірничого нагляду, охорони надр та державного регулювання у сфері безпечного поводження з вибуховими матеріалами промислового призначення.
Тобто, позивач є саме тим органом до компетенції якого входить нагляд (контроль) у сфері охорони праці.
З матеріалів справи вбачається, що Товариство з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ» зареєстроване у якості юридичної особи у встановленому порядку, включено до ЄДРПОУ за № 32991399, юридична адреса: 83114, м. Донецьк, вулиця Щорса, будинок 71, квартира 4.
Відповідно до наказу Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області від 29.11.2013 № 1174 та направлення на проведення перевірки № 014-92 Державною інспекцією нагляду у машинобудуванні проведено планову перевірку дотримання вимог законодавчих та нормативно-правових актів з охорони праці та промислової безпеки служби охорони праці, статутної та технологічної документації на Товаристві з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ» за адресою: 83114, м. Донецьк, вул. Щорса, буд. 71, кв. 4 (а.с.11).
22.04.2014 за результатами вказаної вище перевірки складено акт перевірки суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта) № 014-11/170, згідно з яким зазначено, що в ході проведеної перевірки посадовими особами були виявлені порушення ст. 13 Закону України «Про охорону праці» з яких, 15 порушень створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:
1) на підприємстві відсутній наказ по підприємству про призначення відповідальної особи за електрогосподарство (з відповідним навчанням та електротехнічної підготовкою): 1. відповідальну особу, яка має електротехнічну підготовку; 2. у штаті підприємства відсутній електротехнічний персонал; 3. на підприємстві відсутня технічна документація по електрогосподарству: однолінійні схеми електроживлення, плани кабельної розводки, кабельні журнали, паспорта на пристрої заземлення; 4. технічне опосвідчення електрогосподарства підприємства не проведено. 5. профілактичні заміри по електрогосподарству спеціалізованими організаціями не проводяться. 6. договір зі спеціалізованими організаціями на обслуговування електрогосподарства відсутній, що є порушенням ст. 13-14 Закону України № 2694, п. 1.3.1 ПБЕЕС (НПАОП 40.1-1.21-98), п. 1.2-1.6 розділу 4 ПТЕЕС (за реєстр. в МЮУ 02.03.2012 за №350/20663);
2) на підприємстві відсутній наказ про призначення відповідальних працівників за безпечну експлуатацію посудин під тиском. Серед посадових осіб підприємства і робітників відсутні працівники, які пройшли навчання по Правилам безпечної експлуатації посудин під тиском, що є порушенням ст. 18 Закону України № 2694;
3) посадові особи підприємства не пройшли позачергове навчання і перевірки знань нової редакції Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, що є порушення п.2.17, п.2.19 ПТЕЕП;
4) на підприємстві відсутній «Дозвіл» на зберігання балонів, що є порушенням ст. 21 Закону України № 2694, дод. № 2 п. 11 Постанови КМУ № 1107 від 26.10.2011;
5) відсутні паспорти установленої форми для балонів, що є порушенням п. 4.9.1 ДНПАО 0.00-1.07-94;
6) не проводиться державна повірка манометрів, що є порушенням п. 5.3.10 НПАОП 0.00-1.59-87;
7) не надано договір з організацією, яка проводила медичний огляд працівників, що є порушенням ст. 17 Закону України № 2694;
8) не проводиться вимір опору ізоляції обмоток зварювальних трансформаторів, що є порушенням ст. 13-14 Закону України № 2694, п.8.2.28 НПАОП 0.00-1.30-01;
9) результати вимірювання опору ізоляції та результати випробування ізоляції зварювальних трансформаторів та перетворювачів струму не записуються в журнал обліку, перевірки та випробувань електроінструменту та допоміжного обладнання до нього, що є порушенням ст. 13-14 Закону України № 2694, п.8.2.29 НПАОП 0.00-1.30-01;
10) на корпусі зварювального трансформатора не зазначаються: інвентарний номер, дата проведення наступного вимірювання опору ізоляції та належність до цеху (дільниці тощо), що є порушенням ст. 13-14 Закону України № 2694, п. 8.2.30 НПАОП 0.00-1.30-01;
11) допускається використання балонів з киснем і з пальним газом з манометрами, термін перевірки яких минув, що є порушенням ст. 13-14 Закону України № 2694, п. 8.3.26 НПАОП 0.00-1.30-01;
12) не призначений розпорядженням по підрозділу підприємства працівник, який відповідає за збереження та справність електроінструменту, що є порушенням ст. 13-14 Закону України №2694, п.5.2.34 НПАОП 0.00-1.30-01, п.6.7.36 НПАОП 40.1-1.21-98;
13) не надано договір з організацією, яка проводила медичний огляд працівників, що є порушенням ст. 17 Закону України № 2694;
14) на підприємстві не контролюється стан переносний кабелів подовжувачів, відсутній не наданий журнал обліку оглядів і іспитів кабелів-подовжувачів та переносного електроінструменту, відсутні протоколи вимірів опору ізоляції, що є порушенням вимог п.6.7.24, п.6.7.36 НПАОП 40.1-1.21-98 «Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів», п.1.4 розділу VI НПАОП 0.00-7.11-12 «Загальних вимог стосовно забезпечення роботодавцями охорони праці працівників», ст. 13 Закону України № 2694;
15) відсутні засоби пожежогасіння на місці проведення зварювальних робіт, що є порушенням ст. 13-14 Закону України № 2694, п.8.1.21 НПАОП 0.00-1.30-01.
Відповідно до п. 2.6 розділу ІІ Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України, затвердженого наказом Міністерства надзвичайних ситуацій України від 11.08.2011 № 826 (далі за текстом - Положення) планово і позапланово можуть перевірятися як суб'єкт господарювання, так і його окремі виробничі об'єкти.
Згідно з п. 2.7. Положення планова перевірка суб'єкта господарювання передбачає всебічну перевірку всіх його виробничих об'єктів.
Під час всебічної перевірки суб'єкта господарювання, який має велику кількість виробничих об'єктів (виробничі об'єднання, корпорації, комбінати, заводи тощо), допускається обмежуватися тільки перевірками служб, які повинні забезпечувати безпечне та безаварійне виконання робіт, та вибірковими перевірками окремих виробничих об'єктів.
Пунктом 2.8. Положення визначено, що під час позапланових перевірок як суб'єктів господарювання, так і виробничих об'єктів перевіряються лише ті питання, необхідність перевірки яких стала підставою для здійснення цього заходу.
За правилами п.2.12 цього Положення, планові перевірки суб'єктів господарювання та планові перевірки виробничих об'єктів здійснюються за графіками перевірок, які затверджуються наказом з урахуванням планів роботи
Держгірпромнагляду України та територіальних органів. Графіки перевірок мають містити найменування суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), що перевіряється, строк та предмет перевірки.
Позапланові перевірки суб'єкта господарювання та виробничих об'єктів (за винятком перевірок виробничих об'єктів під час позапланової перевірки суб'єкта господарювання) здійснюються на підставі наказів, які мають містити найменування суб'єкта господарювання (виробничого об'єкта), що перевіряється, строк та предмет перевірки.
Перевірки суб'єктів господарювання або їх відокремлених підрозділів (виробничих об'єктів) здійснюються за місцем провадження ними господарської діяльності.
Як встановлено судом у судовому засіданні, Державна інспекція нагляду у машинобудуванні Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області провела перевірку за юридичною адресою Товариства з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ», а саме у квартирі № 4 в будинку № 71 по вулиці Щорса в місті Донецьку, а не за адресою його виробничих об'єктів, на яких здійснюється господарська діяльність.
Таким чином, у порушення п.2.6-п.2.8 та п.2.12 Положення про організацію та здійснення державного гірничого нагляду, державного нагляду (контролю) у сфері промислової безпеки та охорони праці в системі Держгірпромнагляду України позивачем здійснено перевірку за юридичною адресою суб'єкта господарювання - відповідача, а не його виробничих об'єктів. Матеріали справи не містять доказів того, що позивачем перевірено та обстежено виробничі об'єкти відповідача стосовно питань, висвітлених у акті перевірки № 014-11/170 від 22.04.2014.
Отже, перевірка позивачем не була проведена належним чином, що свідчить про необґрунтованість висновків позивача, які стали підставою для застосування заходів реагування у сфері державного контролю.
За таких обставин, позов Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду є таким, що не підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 7-14, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-154, 158-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, -
У задоволенні позову Територіального управління Держгірпромнагляду у Донецькій області до Товариства з обмеженою відповідальністю «НТОМАШ» про застосування заходів реагування у сфері державного нагляду - відмовити.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, вступна та резолютивна частини проголошені у судовому засіданні 29 травня 2014 року у присутності представника відповідача. У повному обсязі постанова виготовлена 03 червня 2014 року.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення. У разі застосування судом ч. 3 ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя Дмитрієв В.С.