Постанова від 03.06.2014 по справі 359/3506/14-а

Справа № 2-а/359/145/2014

Провадження № 359/3506/14-а

ПОСТАНОВА

Іменем України

03 червня 2014 року Бориспільський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючої судді Яковлєвої Л.В.,

при секретарі Леоненко А.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Бориспіль адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії, -

ВСТАНОВИВ:

У квітні 2014 року до Бориспільського міськрайонного суду Київської області з даним позовом звернувся ОСОБА_1 та просив суд визнати протиправними дії відповідача щодо прийняття рішення Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області від 10.12.2013 року за № 2005-34-VI про розгляд його заяви щодо виділення земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд; скасувати вказане рішення та зобов'язати відповідача винести на засідання чергової сесії Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області та розглянути подане ним клопотання про надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 га по передачі її безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах с. Щасливе Бориспільського району Київської області. Крім того, просив стягнути з відповідача на свою користь витрати по сплаті судового збору.

Вимоги обґрунтовано тим, що в листопаді 2013 року позивач звернувся до відповідача з клопотанням та доданими до нього графічними матеріалами про виділення без погодження з ОСОБА_1 земельної ділянки орієнтовним розміром 0,25 га в межах с. Щасливе Бориспільського району Київської області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд. Надати дозвіл на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 га по передачі її безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах с. Щасливе Бориспільського району Київської області.

У відповідь на дане клопотання позивач отримав копію рішення Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області від 10.12.2013 року за № 2005-34-VI відповідно до якого йому було відмовлено у наданні земельної ділянки в зв'язку з тим, що на момент розгляду заяви на території сільської ради були відсутні вільні земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

З огляду на це, позивач вважає що відповідач прийняв рішення, яке не ґрунтується на вимогах Закону виходячи з наступного.

Частиною 6 ст. 118 Земельного кодексу України встановлено вичерпний перелік документів, що повинні додаватися до клопотання про одержання безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки). Так, у відповідності зі згаданою нормою до клопотання додаються викопіювання з кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). Позивачка має бажання отримати земельну ділянку для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки). Таким чином, на думку ОСОБА_1, за змістом наведеної норми він не повинен надавати разом з клопотанням погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

На момент звернення до сільської ради в публічному доступі була відсутня інформація щодо наявності вільних земельних ділянок (державної чи комунальної власності). Тому не маючи іншої можливості конкретизувати бажану земельну ділянку ОСОБА_1 в клопотанні вказував на свою згоду на отримання будь-якої земельної ділянки (з цільовим призначенням для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки) орієнтовною площею до 0,25 га. в межах села Щасливе Бориспільського району Київської області. У відповідності до цього ним до клопотання було додано графічні матеріали з визначеною територією на якій він бажає отримати земельну ділянку. При цьому діюче законодавство не встановлює будь-яких вимог та нормативів щодо оформлення графічних матеріалів. Частиною 6 статті 118 Земельного кодексу України вказано, що до клопотання додається викопіювання кадастрової карти (плану) або інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце літування земельної ділянки. Таким чином, ця норма носить диспозитивний характер та надає громадянину право на надання або викопіювання з кадастрової карти (плану) або інших графічних матеріалів, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки. При цьому вимоги до графічних матеріалів ст. 118 Земельного кодексу України не встановлено.

Нормами ч. 7 ст. 118 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Таким чином за результатом розгляду його клопотання відповідач повинен був прийняти рішення щодо надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надати мотивовану відмову у його наданні.

Проте, результатом розгляду клопотання стало прийняття рішення, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні у власність земельної ділянки.

Крім того, відповідач посилається на відсутність площ в натурі, як на підставу відмови у наданні земельної ділянки,. Проте чинним Земельним кодексом України не передбачено такої підстави відмови у наданні земельної ділянки.

В судове засідання, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи позивач не зявився. Натомість в п. 4 прохальної частини позовної заяви просив розгляд справи здійснити у його відсутність.

Представник відповідача, належним чином повідомлений про дату, час і місце розгляду справи в судове засідання не з'явився. Проте, через канцелярію суду подав письмове заперечення, яким просив справу слухати у його відсутність та відмовити у задоволенні позову в повному обсязі.

Дослідивши письмове заперечення та матеріали справи, суд приходить до висновку про обґрунтованість заявлених вимог виходячи з наступного.

Судом встановлено, що в листопаді 2013 року ОСОБА_1 звернувся до Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області з клопотанням про виділення без його погодження земельної ділянки орієнтовним розміром до 0,25 га в межах с. Щасливе Бориспільського району Київської області з цільовим призначенням для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд та надання дозволу на розробку проекту землеустрою по відведенню земельної ділянки орієнтовною площею 0,25 га по передачі її безоплатно у власність для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд в межах с. Щасливе Бориспільського району Київської області (а.с.4-5).

Рішенням Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області від 10 грудня 2013 року за № 2005-34-VI ОСОБА_1 відмовлено у наданні земельної ділянки в зв'язку з тим, що на момент розгляду заяви на території сільської ради були відсутні вільні земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (а.с.7).

Відповідно до п. б ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності.

Згідно п. в ч.3 ст.116 Земельного кодексу України безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Відповідно до п. г ч.1 ст.121 Земельного кодексу України громадяни України мають право на безоплатну передачу їм земельних ділянок із земель державної або комунальної власності в таких розмірах для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) у селах - не більше 0,25 гектара, в селищах - не більше 0,15 гектара, в містах - не більше 0,10 гектара.

Частиною 1. ст.122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Відповідно до ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.

Згідно вимог ст. 59 Закону України «Про місцеве самоврядування» рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.

За правилами ч.6 ст.118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до ч.7 ст.118 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальноївласності у власність відповідно до повноважень,визначених статтею 122 цього Кодексу, розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої місто-будівної документації, схем землеустрою і техніко - економічних обґрунтувань вико -ристання та охорони земель адміністративно - територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.

Статтею 11 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністратив-них судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтується їх вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області від 10.12.2013 року за № 2005-34-VI не відповідає вимогам ч.8 ст.118 Земельного кодексу України.

На підставі вимог п. 1 ст. 94 КАС України понесені позивачем судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 73 грн. 08 коп. (а.с.1) необхідно стягнути з відповідача на користь позивача.

Враховуючи вищевикладене та керуючись ст.ст. 8, 9, 11, 12, 94, 159, 160, 161, 163, 167, 186 Кодексу про адміністративне судочинство України, ст.ст. 81, 116, 118, 121, 122 Земельного кодексу України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії - задовольнити.

Визнати протиправним рішення Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області від 10.12.2013 року за № 2005-34-VI щодо відмови ОСОБА_1 у виділенні земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Скасувати рішення Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області від 10.12.2013 року за № 2005-34-VI щодо відмови ОСОБА_1 у виділенні земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд.

Зобов'язати Щасливську сільську раду Бориспільського району Київської області винести на засідання чергової сесії та розглянути подане ОСОБА_1 клопотання про виділення та передачу у власність земельної ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд, орієнтовною площею 0,25 га в межах села Щасливе у відповідності до норм чинного законодавства.

Стягнути з місцевого бюджету Щасливської сільської ради Бориспільського району Київської області на користь ОСОБА_1 (адреса : АДРЕСА_1, паспорт серії НОМЕР_2 виданий 01.08.2002 року Печерським РУ ГУ МВС України в м. Києві, ідентифікаційний номер - НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 73 грн. 08 коп. (сімдесят три гривні вісім копійок).

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Бориспільський міськрайонний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Л.В.Яковлєва