Постанова від 04.06.2014 по справі 2а-2986/11

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 червня 2014 року Справа № 78320/12

Колегія суддів Львівського апеляційного адміністративного суду в складі:

головуючого судді Кушнерика М.П.

суддів Мікули О.І., Курильця А.Р.

розглянувши у порядку письмового провадження в м.Львові апеляційну скаргу управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області на постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 01 липня 2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області про зобов'язання здійснити перерахунок і виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

Позивач, ОСОБА_1, 02 червня 2011 року звернувся з позовом в суд до управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області (далі - УПФУ) та просив визнати право на перерахунок доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, зобов'язати відповідача провести перерахунок пенсії згідно ст.39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», яка повинна бути встановлена в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 09 липня 2007 року по даний час.

Ухвалою Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 15 червня 2011 року адміністративний позов в частині з 09 липня 2007 року по 02 грудня 2010 року залишено без розгляду.

Постановою Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 01 липня 2011 року адміністративний позов задоволено частково. Визнано за позивачем право на перерахунок пенсії. Зобов'язано УПФУ провести перерахунок та виплату позивачу доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати за період з 02 грудня 2010 року по 18 червня 2011 року на підставі положень ст. 39 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням виплачених сум. В решті позовних вимог відмовлено. Постанову звернено до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Не погодившись із зазначеним судовим рішенням УПФУ подано апеляційну скаргу, в якій просить постанову скасувати та прийняти нову, якою в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі. В обґрунтування апеляційних вимог покликається на постанову Кабінету Міністрів України від 26.07.1996 року №836 «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постанову Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 «Про деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян», та доводиться непоширенням на дані правовідносини ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

Відповідно до п.3 ч.1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції прийшов до висновку про можливість розгляду справи в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами, оскільки апеляційну скаргу подано на рішення суду першої інстанції, яке прийнято у порядку скороченого провадження за результатами розгляду справ, передбачених пунктами 1,2 ч.1 ст.183-2 цього Кодексу.

Заслухавши доповідь судді Львівського апеляційного адміністративного суду, дослідивши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу слід задовольнити частково, а постанову суду скасувати з наступних підстав.

Судом встановлено, підтверджено матеріалами справи та сторонами не заперечувалось, що позивач є непрацюючим пенсіонером, який постійно проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, що підтверджується посвідченням.

Згідно ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю проводиться доплата до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати.

Позивач перебуває на обліку у відповідача.

Відтак, колегія суддів вважає підставними заявлені вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача нараховувати і виплачувати підвищення до пенсії згідно ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати з 02 грудня 2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення спірних правовідносин, для осіб віднесеним до 4-ї категорії.

Як вбачається з матеріалів справи позивачу доплата до пенсії виплачувалась згідно постанови Кабінету Міністрів України № 836 від 26.07.1996 року «Про компенсаційні виплати особам, які постраждали від наслідків Чорнобильської катастрофи» в розмірі 10,50 грн. Тобто така доплата проводилась не на рівні мінімальної заробітної плати, як це передбачено Законом України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

З 1 січня 2012 року набрав чинності Закон України "Про державний бюджет України на 2012 рік", прикінцевими положеннями якого установлено (п.3), що у 2012 році норми і положення статей 20, 21, 22, 23, 30, 31, 37, 39, 48, 50, 51, 52 та 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 13, ст. 178 з наступними змінами), статей 5, 6 Закону України "Про соціальний захист дітей війни" (Відомості Верховної Ради України, 2005 р., № 4, ст. 94 з наступними змінами), ... застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи із наявних фінансових ресурсів Державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

На виконання вказаних положень закону Кабінетом Міністрів України прийнято постанови № 1210 від 23.11.2011 року «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", яка набрала чинності з 1.01.2012 року та, якою визначено порядок та розміри виплат, передбачених нормами та положеннями ст.ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи"

Положення ч.3 ст.28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», на думку колегії суддів, не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) для обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого ч.1 цієї статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Колегія суддів вважає, що відсутні підстави обмежувати орган, відповідальний за здійснення нарахування і виплати пенсії позивача певним часовим проміжком, якщо не відбулося змін у законодавстві. З самого визначення поняття пенсії випливає, що ці виплати здійснюються на постійній основі, один раз на місяць протягом невизначеного періоду часу. Цей вид виплати не є строковим, а тому не може бути призначений на якийсь строк.

На підставі викладеного колегія суддів приходить до висновку, що позивач має право на виплату щомісячної грошової доплати як непрацюючому пенсіонеру, що проживає в зоні посиленого радіоекологічного контролю, доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати за період з 02 грудня 2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення спірних правовідносин.

Однак, приймаючи оскаржувану постанову суд першої інстанції допустився помилки визнавши за позивачем право на перерахунок доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю, оскільки такі вимоги не підлягають розгляду в порядку адміністративного судочинства, відповідно до п.1 ч.1 ст.157 КАС України, а тому провадження в цій частині вимог підлягає закриттю.

Керуючись ст.ст. 160, 195,197, 157, п.3 ч.1 ст.198, п.4 ст.202, 203, ч.2 ст.205, ст.ст.207, 254 КАС України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області задовольнити частково. Постанову Снятинського районного суду Івано-Франківської області від 01 липня 2011 року у справі №2а-2986/12 скасувати та прийняти нову, якою позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

Визнати дії Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області щодо нездійснення нарахування та виплати на користь ОСОБА_1 згідно ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати неправомірними.

Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Снятинському районі Івано-Франківської області провести нарахування і виплату на користь ОСОБА_1 підвищення до пенсії у відповідності згідно ч.2 ст.39 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" непрацюючим пенсіонерам, які проживають у зоні посиленого радіоекологічного контролю доплати до пенсії в розмірі однієї мінімальної заробітної плати за період з 02 грудня 2010 року до виникнення обставин, з якими закон пов'язує виникнення, зміну або припинення спірних правовідносин із врахуванням проведених виплат.

В частині позовних вимог про визнання за позивачем права на перерахунок доплати до пенсії за проживання у зоні посиленого радіоекологічного контролю - провадження у справі закрити.

Звернути зазначену постанову до негайного виконання - у межах суми стягнення за один місяць.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили через п'ять днів після направлення її копій особам, які беруть участь у справі, є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя М.П.Кушнерик

Судді О.І. Мікула

А.Р.Курилець