Ухвала від 21.05.2014 по справі 2-а-746/11/1513

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2-а-746/11/1513

Категорія: 10.2.4 Головуючий в 1 інстанції: Балан Микола Вікторович

Одеський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

Головуючого: судді Домусчі С.Д.

суддів: Кравця О.О., Шеметенко Л.П.

розглянувши в порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кілійського районного суду Одеської області від 03 лютого 2012 року в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 подала апеляційну скаргу на постанову Кілійського районного суду Одеської області від 03 лютого 2012 року, в якій просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову, якою задовольнити адміністративний позов в повному обсязі.

Постановою від 03 лютого 2012 року, ухваленою в порядку скороченого провадження, Кілійський районний суд Одеської області відмовив у задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області про визнання неправомірними дій, зобов'язання провести перерахунок пенсії та виплатити різницю між перерахованою та отриманою пенсією, зобов'язання відповідача перерахувати починаючи з 01 квітня 2010 року пенсію відповідно до ст. 40, ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) працівників занятих у галузях економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії тобто за 2009 рік, та здійснити відповідні виплати.

Вимоги апеляційної скарги апелянт обґрунтовує тим, що суд першої інстанції допустив порушення норм матеріального права.

Управління Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області письмових заперечень на апеляційну скаргу не надало.

Ухвалюючи постанову про відмову у задоволені позовних вимог, суд першої інстанції встановив безпідставність заявлених вимог та правильність проведеного відповідачем перерахунку пенсії.

Справа призначена до апеляційного розгляду в порядку письмового провадження відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 197 КАС України.

Заслухавши суддю доповідача, розглянувши та обговоривши доводи апеляційної скарги, перевіривши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Апеляційний суд встановив, що позивач є пенсіонером за віком (а.с. 6) з березня 2004 року, працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Кілійському районі Одеської області, що також не оспорюється сторонами по справі.

Згідно заяви позивача від 01 квітня 2010 року позивачу з 01 травня 2010 року (час з якого позивач набув право на проведення такого перерахунку) був проведений перерахунок пенсії з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу, відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», із застосуванням показника заробітної плати (доходу) в середньому на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік (1 197,91 грн.), про що зазначено у письмових запереченнях та підтверджено матеріалами справи. (а.с. 14).

Перерахунок пенсій у зв'язку із збільшенням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України та страхового стажу регулюється статтею 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», частина 4 якої передбачає, що у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, провадиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії. Кожний наступний перерахунок пенсії провадиться не раніш як через 2 роки після попереднього перерахунку з урахуванням страхового стажу після призначення пенсій. Перерахунок пенсій здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону.

Така редакція існує після визнання неконституційними змін, внесених підпунктом «б» підпункту 10 пункту 35 розділу 2 Закону України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» визнаних такими, що не відповідають Конституції України (є неконституційними), згідно з Рішенням Конституційного Суду України від 22 травня 2008 року № 10-рп/2008.

Скасовані зміни надавали можливість перераховувати пенсію із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині 1 статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.

Відповідно до відновленої (чинної) норми абзацу 3 частини 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.

Тобто, правила частини першої статті 40 при перерахунку пенсії, застосовуються виключно з метою визначення періоду страхового стажу, за який може бути обчислена заробітна плата (дохід).

Частина 1 статті 40 передбачає, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд до 01 липня 2000 року, незалежно від перерв, та за весь період страхового стажу, починаючи з 01 липня 2000 року.

Таким чином, апеляційний суд дійшов висновку, що середня заробітна плата працівників, зайнятих в галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, використовується як складова для призначення пенсії відповідно до ч.2 ст.40 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» і є величиною постійною не змінною при перерахунку пенсії, на відміну від інших показників, які використовуються при визначенні заробітної плати (доходу) застрахованої особи для обчислення пенсії.

Така сама правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду України від 06 листопада 2012 року по справі № 21-364а12, постановах від 21 березня 2012 року (№№ 21-456а11, 21-2а12, 21-9а12) та 10 квітня 2012 року (№№ 21-450а11, 21-16а12, 21-25а12, 21-36а12, 21-60а12),

Апеляційний суд погоджується з висновком суду першої інстанції про відмову у задоволенні позовних вимог.

Доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції.

Апеляційний суд дійшов висновку, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з дотриманням норм матеріального і процесуального права, у зв'язку з чим, відповідно до ст. 200 КАС України, апеляційна скарга має бути залишена без задоволення, а оскаржена постанова - без змін.

Керуючись ч. 10 ст. 183-2, ст. 195, п. 2 ч. 1 ст. 197, п. 1 ч. 1 ст. 198, ст. 200, 206, 211, 2442, ч. 6 ст. 254 КАС України, -

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 залишити без задоволення.

Постанову Кілійського районного суду Одеської області від 03 лютого 2012 року залишити без змін.

Ухвала апеляційного суду набирає законної сили з моменту її постановлення та оскарженню не підлягає.

Головуючий: суддя С.Д Домусчі

суддя О.О.Кравець

суддя Л.П.Шеметенко