ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" травня 2014 р. Справа № 809/1461/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Черепія П.М.
при секретарі Данилюк І.М.
За участю представників сторін:
від позивача: Татарин Р.І.,представник, довіреність № 09-25-14-14/19 від 08.01.2014р.
від відповідача: не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Державної фінансової інспекції в Івано-Франківській області
до відповідача: Підмихайлівської сільської ради
про зобов'язання вчинення дій,-
12.05.2014 року Державна фінансова інспекція в Івано-Франківській області (надалі- позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Підмихайлівської сільської ради (надалі - відповідач) про зобов'язання вчинення дій.
Позовні вимоги мотивовані тим, що працівниками Калуської об'єднаної фінансової інспекції проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Підмихайлівської сільської ради за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року. Проведеною ревізією виявлено ряд порушень фінансової дисципліни, що відображені у акті ревізії від 30.01.2014 року № 830-21/1. За результатами ревізії та з метою усунення виявлених порушень, відповідно до статті 10 ЗУ Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні", Калуською об'єднаною фінансовою інспекцією сільському голові Підмихайлівської сільської ради - Кубраку І.В. надіслано вимогу "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 11.02.2014р. № 830-14/161, яка ним отримана 11.02.2014 року. Однак станом на день подання позовної заяви вимога в повному обсязі не виконана. Враховуючи вищевикладене, позивач просить суд зобов'язати відповідача виконати пункт 3 вимоги Калуської об'єднаної державної фінансової інспекції "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 11.02.2014р. № 830-14/161, зокрема, відобразити в обліку дебіторську заборгованість по розрахунках із МП "Туризм комерція менеджмент" в сумі 6490,00 грн. та ПП "Сіріус" - 26692,00 грн. та стягнути зайво сплачені кошти (в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи) із МП "Туризм комерція менеджмент" в сумі 6490,00 грн. та ПП "Сіріус" - 26692,00 грн.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав в повному обсязі. Просив позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце судового розгляду, що підтверджується наявним в матеріалах справи повідомленням про вручення поштового відправлення. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи не подав, причини неявки суду не повідомив. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався.
З урахуванням наведеного, суд приходить висновку, що відповідач суб'єкт владних повноважень повідомлений належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Наданим правом на подання заперечення проти позову не скористався. Заяв чи клопотань про відкладення розгляду справи суду не подав.
Частиною 4 статті 128 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що у разі неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час та місце судового розгляду, без поважних причин розгляд справи може не відкладатися і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, дослідивши і оцінивши докази, суд дійшов висновку про те, що позов підлягає до задоволення з наступних мотивів.
Відповідно до статті 2 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" (надалі - Закон), головними завданнями органу державного фінансового контролю є: здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяттям зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності у міністерствах та інших органах виконавчої влади, державних фондах, фондах загальнообов'язкового державного соціального страхування, бюджетних установах і суб'єктах господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах, в установах та організаціях, які отримують (отримували у періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів, державних фондів та фондів загальнообов'язкового державного соціального страхування або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно (далі - підконтрольні установи), за дотриманням законодавства на всіх стадіях бюджетного процесу щодо державного і місцевих бюджетів, дотриманням законодавства про державні закупівлі, діяльністю суб'єктів господарської діяльності незалежно від форми власності, які не віднесені законодавством до підконтрольних установ, за рішенням суду, винесеним на підставі подання прокурора або слідчого для забезпечення розслідування кримінальної справи.
У відповідності до статті 4 Закону, інспектування здійснюється органом державного фінансового контролю у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи, яка повинна забезпечувати виявлення наявних фактів порушення законодавства, встановлення винних у їх допущенні посадових і матеріально відповідальних осіб. Результати ревізії викладаються в акті.
Як вбачається з матеріалів справи, на виконання постанови старшого слідчого СВ Калуського МВ УМВС України в Івано-Франківській області від 20.12.2013 року про призначення позапланової ревізії з окремих питань фінансово-господарської діяльності Підмихайлівської сільської ради від 20.12.2013 року та ухвал Калуського міськрайонного суду про надання дозволу на проведення інспектування в Підмихайлівській сільській раді від 20.12.2013 року, від 31.12.2013 року, від 17.01.2014 року та на підставі направлень на проведення ревізії, виданих начальником Калуської об'єднаної фінансової інспекції № 182 від 31.12.2013 року, № 1 від 08.01.2014 року, головними державними фінансовими інспекторами Сасником Р.М. та Кузь Г.А. проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Підмихайлівської сільської ради за період з 01.01.2012 року по 31.12.2013 року. За наслідками ревізії складено акт № 830-21/1 від 30.01.2014 року. (а.с. 8-32).
В ході проведення ревізії виявлено ряд порушень фінансової дисципліни. Зокрема, ревізією правильності формування вартості виконаних робіт по об'єкту "Капітальний ремонт Народного дому с. Бережниця Калуського району Івано-Франківської області" встановлено, що підрядниками малим підприємством "Туризм-Комерція-Менеджмент" та приватним підприємством "Сіріус" при розрахунку І та ІІІ блоків загальновиробничих витрат не проведено уточнення усереднених показників трудомісткості робіт, що відображаються в прямих витратах до трудовитрат працівників, заробітна плата яких враховується в загальновиробничих витратах шляхом застосування до них знижувальних коефіцієнтів відповідно 0,4123 та 0,7821, що передбачено Додатками 3 і 4 до ДБН Д.1.1-1-2000, затверджених наказом Державного комітету з будівництва та архітектури від 13.06.2005 року № 94.
В результаті чого завищено розмір загальновиробничих витрат, що привело до завищення вартості виконаних робіт на загальну суму 16691,00 грн., із них згідно проведеного розрахунку МП "Туризм-Комерція-Менеджмент" - 6490,00 грн. та ПП "Сіріус" - 10201,00 грн., що є порушенням п. 4.1.1 ДБН Д.1.1.-1-2000 "Правила визначення вартості будівництва", затверджених наказом Держбуду України від 27.08.2000 року № 174.
Також, проведеним в ході ревізії контрольним оглядом, що підтверджується актом від 22.01.2014р. встановлено:
- в актах приймання виконаних будівельних робіт форми № КБ-2в до оплати включено 323,0 м.кв. покращеного водоемульсійного пофарбування стін, тоді як фактично виконано на даній площі декоративне пофарбування стін з покриттям лаком;
- в актах приймання виконаних будівельних робіт форми №КБ-2в до оплати включено 196,0 м.кв. декоративного оздоблення внутрішніх поверхонь стін сумішшю з зернистим наповнювачем, тоді як фактично дана робота виконана на площі 96,0м.кв.;
- в актах приймання виконаних будівельних робіт включено до оплати заповнення прорізів дверними блоками в кількості 17,55 м.кв., коли фактично встановлено 4 дверних блоки загальною площею 8,79м.кв.;
- окрім того, зайво включено об'єми по влаштуванню вимикачів в кількості 3 шт., розеток 2 шт. та відповідно коробок розподільчих в кількості 5шт.
Оглядом встановлено, фактично виконані роботи по оздобленню стін фасаду головного входу, які не відображено по актах приймання виконаних будівельних робіт.
Внаслідок оплати Підмихайлівською сільською радою завищеної вартості виконаних робіт по об'єкту «Капітальний ремонт Народного дому в с.Бережниця Калуського району Івано-Франківської області малим підприємством "Туризм-Комерція-Менеджмент" в сумі 6490,00гр. та приватним підприємством "Сіріус" - 26692,00 грн., у зв'язку з чим бюджету Підмихайлівської сільської ради нанесено збитків на загальну суму 33182,00 грн.
З матеріалів справи вбачається, що Калуською об'єднаною фінансовою інспекцією на підставі пункту 7 статті 10 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" сільському голові Підмихайлівської сільської ради - Кубраку І.В. направлено вимогу "Про усунення порушень, виявлених ревізією" від 11.02.2014 року № 830-14/161, яка ним отримана 11.02.2014 року. (а.с. 41).
Згідно пункту 3 вимоги, відповідача зобов'язано відобразити в обліку дебіторську заборгованість по розрахунках із МП "Туризм комерція менеджмент" в сумі 6490,00 грн. та ПП "Сіріус" - 26692,00 грн. та стягнути зайво сплачені кошти (в тому числі шляхом проведення претензійно-позовної роботи) із МП "Туризм комерція менеджмент" в сумі 6490,00 грн. та ПП "Сіріус" - 26692,00 грн.
Інформацію про вжиті заходи і виконання вимог перелічених вище, необхідно було надіслати на адресу Калуської об'єднаної державної фінансової інспекції, разом із завіреними належним чином копіями первинних розпорядчих та інших документів, в термін до 15.04.2014 року.
На виконання вищезазначеної вимоги, листом Підмихайлівської сільської ради від 07.03.2014 року № 60 повідомлено Калуську об'єднану фінансову інспекцію про часткове виконання вимог, окрім того надано копії листів направлених ПП "Сіріус" та МП "Туризм-Комерція-Менеджмент" з вимогою щодо повернення зайво отриманих коштів. Однак, як станом на дату подання позову так і станом на час розгляду справи, пункт 3 вимоги "Про усунення порушень, виявлених ревізією" від 11.02.2014 року № 830-14/161 не виконано.
Згідно положень пункту 7 статті 10 Закону, органу державного фінансового контролю надається право, в тому числі пред'являти керівникам та іншим особам підприємств, установ та організацій, що контролюються, обов'язкові до виконання вимоги щодо усунення виявлених порушень законодавства.
Частиною 2 статті 15 Закону України "Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні" визначено, що законні вимоги службових осіб органу державного фінансового контролю є обов'язковими для виконання службовими особами об'єктів, що контролюються.
Пунктом 10 статті 10 Закону визначено право органу державного фінансового контролю звертатися до суду в інтересах держави, якщо підконтрольною установою не забезпечено виконання вимог щодо усунення виявлених під час здійснення державного фінансового контролю порушень законодавства з питань збереження і використання активів.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Враховуючи вищевикладене, а також те, що станом на момент розгляду справи, відповідачем не виконано пункт 3 вимоги Калуської об'єднаної державної фінансової інспекції "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 11.02.2014р. № 830-14/161, суд приходить висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими, а позов таким, що підлягає до задоволення.
На підставі ст. 124 Конституції України, керуючись ст. ст. 158, 159, 160, 161, 162, 163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Позов задовольнити.
Зобов'язати Підмихайлівську сільську раду виконати пункт 3 вимоги Калуської об'єднаної державної фінансової інспекції "Про усунення порушень виявлених ревізією" від 11.02.2014р. № 830-14/161.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбаченому частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Постанова набирає законної сили в порядку та строки встановлені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: /підпис/ Черепій П.М.
Постанова складена в повному обсязі 02.06.2014 року.