Постанова від 01.06.2014 по справі 826/7607/14

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01 червня 2014 року 15:20 № 826/7607/14

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Каракашьяна С.К., Погрібніченко І.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу

за позовомКиївської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс»

до третя особаСолом'янської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії Дільнична виборча комісія №800832

провизнання протиправним дії та зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Київська міська територіальна організація політичної партії «Демократичний альянс» (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Солом'янської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач), третя особа - Дільнична виборча комісія №800832 про:

- визнання бездіяльності відповідача щодо нерозглянутого Акту про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 26 травня 2014 року протиправною;

- зобов'язання відповідача здійснити повний перерахунок голосів виборців та виборчих бюлетенів на виборчій дільниці №800832 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі з метою встановлення реального волевиявлення виборців.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив позов задовольнити повністю.

Представник відповідача проти позову заперечив.

В судовому засіданні 01.06.2014р. суд по справу перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Актом від 26.05.2014р. про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» складеним офіційним спостерігачем кандидата в депутати Київської міської ради ОСОБА_3, зафіксовано факт порушення виборчого законодавства України, а саме: 26.05.2014р. близько 21:00 години на Дільничній виборчій комісії №800832, де відбувалось підсумкове засідання Дільничної виборчої комісії з встановлення результатів голосування на місцевих виборах по округу №52 в м. Києві прибули представники ОВК Солом'янського району, які запропонували голові ДВК та присутнім членам ДВК винести виборчу документацію та завантажити її в автобус, після чого члени ДВК разом з представниками ОВК сіли в автобус та поїхали в невідомому напрямку. До моменту винесення мішків з виборчою документацією результати підрахунку голосів на місцевих виборах не було оголошено спостерігачам, а копії протоколів не видано.

Вказаний Акт зареєстрований Солом'янською районною у м. Києві територіальною виборчою комісією за №3 від 27.05.2014р.

В судовому засіданні представник відповідача оглянув Акт та зазначив, що на ньому міститься підпис схожий на підпис голови Солом'янської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії ОСОБА_4.

В судовому засіданні представник позивача, а також свідок ОСОБА_3 пояснили, що на сьогоднішній день не існує результатів розгляду Акту від 26.05.2014р., а тому, відповідач прийняв Протокол Дільничної виборчої комісії №800832, не дивлячись на те, що при його складані були порушені норми статті 11 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Станом на сьогодні Протоколи Дільничної виборчої комісії №800832 не оприлюднені.

Також, в судовому засіданні свідок пояснив, що він зателефонував за номером 102 та здійснив повідомлення про діяння в якому містяться ознаки злочину. Після прибуття оперативно - слідчої групи, слідчому були надані пояснення.

З приводу даних фактів представник відповідача в судовому засіданні нічого не зміг пояснити, оскільки до засідання не готувався. Вимоги ухвали суду від 01.06.2014р. про витребування письмових пояснень та належним чином завірених копій Протоколів Дільничної виборчої комісії №800832 про підрахунок виборців з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №222 та у багатомандатному виборчому окрузі, відповідач не виконав.

Відповідно до статті 71 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці здійснюється відкрито і гласно членами дільничної виборчої комісії на її засіданні, яке проводиться у тому ж приміщенні, де відбувалося голосування. Засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці, відповідно до вимог, передбачених цим Законом. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців. Протокол цього засідання дільничної виборчої комісії складається і підписується у тому самому приміщенні, де проходило голосування.

Частиною восьмою статті 72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» передбачено, що кандидатам у депутати, кандидатам на посаду сільського, селищного, міського голови, довіреним особам кандидатів, представникам та уповноваженим особам місцевих організацій партій, офіційним спостерігачам, які були присутні на засіданні дільничної виборчої комісії при підрахунку голосів виборців, на їх прохання невідкладно видаються копії протоколу про підрахунок голосів виборців з відповідних місцевих виборів по відповідному виборчому округу, в тому числі з позначкою "Уточнений", засвідчені підписами голови і секретаря дільничної виборчої комісії та печаткою виборчої комісії, з розрахунку не більш як по одній копії кожного протоколу для кожної місцевої організації партії, яка висунула кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, кожного кандидата в депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови. Про видачу копій протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, поданих на відповідних місцевих виборах у відповідному виборчому окрузі, складається акт за формою, встановленою Центральною виборчою комісією. В акті зазначаються перелік осіб, які одержали копії відповідного протоколу, номер примірника, дата та час одержання цих копій і проставляються підписи цих осіб. Акт підписується головою та секретарем дільничної виборчої комісії і засвідчується печаткою дільничної виборчої комісії.

Частиною першою статті 85 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.

Частиною сьомою статті 88 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" встановлено, що скарга, що стосується порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, подана до територіальної виборчої комісії, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.

Відповідачем не надано суду будь-яких доказів, що за результатами прийнятого Солом'янською районною у м. Києві територіальною виборчою комісією Акту від 26.05.2014р. про порушення Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" прийнято будь-яке рішення.

Отже, колегія суддів приходить до висновку, що Солом'янською районною у м. Києві територіальною виборчою комісією протиправно не прийнято рішення за результатами прийнятого нею від ОСОБА_5 Акту від 26.05.2014р. про порушення Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів".

Відповідно до частини першої статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.

Згідно з частиною четвертою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною, територіальною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, доставлені до територіальної виборчої комісії, зберігаються в територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті приймала такі документи.

Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної, територіальної виборчої комісії, про зобов'язання дільничної, територіальної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття оформлюється у вигляді рішення територіальної виборчої комісії та невідкладно вивішується для загального ознайомлення і потім транспортується до територіальної виборчої комісії, яка встановлюватиме результати відповідних виборів, разом з іншою виборчою документацією.

Частиною п'ятою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що дільнична, територіальна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону.

Відповідно до частини шостої статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

Згідно з частиною сьомою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.

Позивач не навів будь-яких доказів, що члени Дільничної виборчої комісії № 800832, вчиняли будь-які дії щодо фальсифікації виборів на Дільничній виборчій комісії № 800832, а тому позовна вимоги про зобов'язання відповідача здійснити повний перерахунок голосів виборців та виборчих бюлетенів на виборчій дільниці №800832 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі з метою встановлення реального волевиявлення виборців, задоволенню не підлягає.

Одночасно, суд зазначає, що для виконання судового рішення в частині задоволених позовних вимог Київська міська виборча комісія зобов'язана забезпечити розгляд Акту від 26.05.2014р. про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» позивача Солом'янською районною у м. Києві територіальною виборчою комісією, шляхом надання відповідачу необхідних для цього документів, що складалися під час виборчого процесу.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до статті 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» слід задовольнити частково.

викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163, 174 Кодексу адміністративного судочинства України, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Солом'янської районної в м. Києві територіальної виборчої комісії щодо не прийняття рішення за фактами порушення виборчого законодавства, викладеними в акті від 26.05.2014р. складеного спостерігачем ОСОБА_5 про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Зобов'язати Солом'янську районну в м. Києві територіальну виборчу комісію розглянути та прийняти рішення щодо фактів порушення виборчого законодавства, викладених в акті від 26.05.2014р. складеного спостерігачем ОСОБА_5 про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

В іншій частині позову відмовити.

Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий суддя В.В. Амельохін

Судді: С.К. Каракашьян

І.М. Погрібніченко