ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без розгляду
31 травня 2014 року м. Київ № 826/7601/14
11:30
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: судді Келеберди В.І., розглянувши адміністративний позов
ОСОБА_1
до Київської міської виборчої комісії
пропро визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії
30 травня 2014 року о 16-25 годин ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Київської міської виборчої комісії про визнання недійсними виборчих бюлетенів по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Київської міської ради 25.05.2014, визнання виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25.05.2014 такими, що не відбулись, зобов'язання прийняти рішення про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради у визначеному законом порядку, заборони оприлюднювати результати виборів по багатомандатному виборчому округу, позачергових виборів депутатів Київської міської ради, що відбувались 25.05.2014.
Позивач зазначає, що постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 23.05.2014 у справі №826/2735/14 за позовом Київської міської організації Патріотичної партії України до Київської міської виборчої комісії, третя особа без самостійних вимог на предмет спору ОСОБА_1, зокрема, задоволено позовні вимоги в частині та зобов'язано Київську міську виборчу комісію терміново внести зміни до виборчого бюлетеня по багатомандатному виборчому округу на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року та включити у список від Київської міської організації Патріотичної партії України під №2 ОСОБА_1.
Постанова набрала законної сили з моменту проголошення, тобто, 23.05.2014. Така постанова є остаточною та оскарженню не підлягає.
Голосування за кандидатів до Київської міської ради відбулося 25.05.2014.
Отже, фактично спірні правовідносини виникли з приводу бездіяльності Київської міської виборчої комісії щодо виконання вказаної вище постанови Київського апеляційного адміністративного суду до дня голосування.
Відповідно до ч. 4 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України рішення, дії чи бездіяльність виборчої комісії Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських (в тому числі міст Києва та Севастополя), районних у містах виборчих комісій щодо підготовки та проведення місцевих виборів; територіальних (окружних) виборчих комісій щодо підготовки та проведення виборів Президента України, народних депутатів України; обласних комісій з референдуму і комісії Автономної Республіки Крим з всеукраїнського референдуму, а також членів зазначених комісій оскаржуються до окружного адміністративного суду за місцезнаходженням відповідної комісії.
Строк звернення до суду з позовною заявою про вирішення виборчого спору має особливості щодо його закінчення. Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, члена цієї комісії, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування (ч. 7 ст. 172 КАС України).
Отже, подання позовних заяв щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів виборчого процесу, що мали місце до дня голосування та вчинені менше як за п'ять днів до цього дня, можливе лише до двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.
Такі граничні строки подання позовної заяви позбавляють позивача права вимоги щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності, які були вчинені відповідними суб'єктами раніше до цих граничних строків. Тобто позовні заяви, подані пізніше вказаних граничних строків, залишаються без розгляду (ч. 5 ст. 179 КАС України).
Строки подання позовних заяв щодо виборчих спорів є абсолютними і їх не може бути поновлено (ч. 5 ст. 179 КАС України), в тому числі незалежно від того, коли позивач дізнався про прийняття рішення, вчинення дії чи допущення бездіяльності.
При цьому ні Кодексом адміністративного судочинства України, ні Законом України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" не визначена можливість визнання поважними причин пропуску строку звернення до суду та поновлення такого строку.
Як зазначено вище, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом 30 травня 2014 року о 16-25 годин.
Таким чином позивач звернувся до суду з порушенням строку звернення до адміністративного суду, визначеного частиною сьомою статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України, що є підставою для залишення позову без розгляду.
Щодо позовних вимог про зобов'язання прийняти рішення про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради у визначеному законом порядку, заборони оприлюднювати результати виборів по багатомандатному виборчому округу, позачергових виборів депутатів Київської міської ради, що відбувались 25.05.2014, суд зазначає, що такі вимоги є похідними від вимоги про визнання виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25.05.2014 такими, що не відбулись та не підлягають окремому вирішенню.
Керуючись ст.172, 179, 165 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
Залишити без розгляду позов ОСОБА_1 до Київської міської виборчої комісії про визнання недійсними виборчих бюлетенів по багатомандатному виборчому округу з виборів депутатів Київської міської ради 25.05.2014, визнання виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25.05.2014 такими, що не відбулись, зобов'язання прийняти рішення про призначення повторних виборів у багатомандатному виборчому окрузі на позачергових виборах депутатів Київської міської ради у визначеному законом порядку, заборони оприлюднювати результати виборів по багатомандатному виборчому округу, позачергових виборів депутатів Київської міської ради, що відбувались 25.05.2014.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя В.І. Келеберда
Додаток: позовна заява з доданими матеріалами на ________ аркушах.