ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
31 травня 2014 року 14:00 № 826/7602/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Огурцова О.П., Погрібніченко І.М. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомКиївської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс»
до треті особиСолом'янської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії ТММО Партія Пенсіонерів України, Дільнична виборча комісія №800842, КММ Політична партія «Удар», КМРО Демократична партія України
провизнання протиправним рішення та зобов'язання вчинити певні дії,
Київська міська територіальна організація політичної партії «Демократичний альянс» (далі по тексту - позивач) звернулась з позовом до Солом'янської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії (далі по тексту - відповідач), треті особи - ТММО Партія Пенсіонерів України, Дільнична виборча комісія №800842, КММ Політична партія «Удар» та КМРО Демократична партія України про:
- визнання відмови Солом'янської районної в м. Києві територіальної виборчої комісії у прийнятті Скарги кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» ОСОБА_2 протиправною;
- визнання рішення Солом'янської районної в м. Києві територіальної виборчої комісії про прийняття Уточненого протоколу ДВК №800842 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 800842 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від 28 травня 2014 року таким, що не відповідає вимогам законодавства, порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу та скасування такого рішення;
- зобов'язання Солом'янську районну в м. Києві територіальну виборчу комісію здійснити перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 800842 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі з метою встановлення реального волевиявлення виборців.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, будь-яких пояснень чи заперечень проти позову не надав.
Представник третьої особи - 3 прийняття рішення у справі залишив на розсуд суду.
В судовому засіданні 31.05.2014р. суд по справу перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України та повідомив сторін, що повний текст постанови буде виготовлений до 14:00 години 31.05.2014р.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
При підрахунку голосів після проведення позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради від 25 травня 2014 року, Дільничною виборчою комісією №800842 в Протоколі Дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці №800842 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі (далі - Протокол) від 26.05.2014р., в пункті 12 зазначена загальна кількість голосів виборців, поданих за кандидатів у депутати по багатомандатному виборчому округу, що складала - 1436 голосів.
75 голосів віддано виборцями за кандидатів у депутати від Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс», що зазначено в 11 пункті Протоколу під №31.
Представник позивача пояснив, що 27 травня 2014 року Солом'янською районною у м. Києві територіальною виборчою комісією не було прийнято Протоколу з невідомих причин.
Представник позивача пояснив, що після уточнення Дільничною виборчою комісією №800842 зміст Протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 800842 з виборів депутатів Київської міської ради у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі від 26.05.2014р. змінюються дані Протоколу, а саме: зменшується кількість бюлетенів визнаних недійсними з 32 до 23, зменшується кількість голосів виборців поданих за позивача з 75 до 65, а також щодо інших політичних партій (п.11 Протоколу від 26.05.2014р.).
Крім того, збільшилась загальна кількість голосів виборців з 1436 по 1445 (п. 12 Протоколу від 26.05.2014р.).
Копію зміненого Протоколу позивач не отримав та суду не надав, надав лише копію одного аркуша Голосової частини Протоколу на якій відсутня дата його складання та підписи посадових осіб.
Представник позивача пояснив, що головою Солом'янської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії відмовлено у надані повного тексту нового Протоколу.
В судовому засіданні представник позивача пояснив, що 29 травня 2014 року на засіданні Солом'янської районної в м. Києві територіальної виборчої комісії кандидат у депутати ОСОБА_2 намагався подати Скаргу до Солом'янської районної в м. Києві територіальної виборчої комісії щодо вжиття усіх необхідних дій, у тому числі перерахунку бюлетенів, з метою встановлення реального волевиявлення виборців та притягнення винних до відповідальності.
Скаргу Солом'янська районна в м. Києві територіальна виборча комісія приймати відмовилася, нічого при цьому не пояснюючи.
Частиною першою статті 85 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що кандидат у депутати, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови, його довірена особа, місцева організація політичної партії, кандидати від якої зареєстровані на відповідних місцевих виборах, її представник або уповноважена особа, офіційний спостерігач, виборча комісія, утворена відповідно до цього Закону, а також виборець, виборчі права або охоронювані законом інтереси якого щодо участі у виборчому процесі порушено рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта оскарження, може звернутися до виборчої комісії зі скаргою, що стосується виборчого процесу, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею та статтями 86 - 89 цього Закону.
Частиною сьомою статті 88 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" встановлено, що скарга, що стосується порушення, яке мало місце в день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення підсумків голосування на дільниці, подана до територіальної виборчої комісії, розглядається відповідною територіальною виборчою комісією у дводенний строк з дня її подання.
Відповідачем не надано суду доказів прийняття від кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» ОСОБА_2 Скарги від 29.05.2014р. щодо вжиття необхідних дій, у тому числі перерахунку бюлетенів, з метою встановлення реального волевиявлення виборців та притягнення винних до відповідальності, а також доказів прийнятого за результатами її розгляду відповідного рішення.
Отже, колегія суддів приходить до висновку, що Солом'янською районною у м. Києві територіальною виборчою комісією протиправно відмовлено у прийняті та розгляді Скарги кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» ОСОБА_2 від 29.05.2014р.
Відповідно до частини першої статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" протоколи та інші виборчі документи дільничних виборчих комісій, територіальних виборчих комісій приймаються і розглядаються на засіданні відповідної територіальної виборчої комісії.
Згідно з частиною четвертою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі виявлення у протоколі дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, у протоколі територіальної виборчої комісії про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів виправлень, помилок, неточностей територіальна виборча комісія своїм рішенням може зобов'язати відповідно дільничну, територіальну виборчу комісію внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений". Під час розгляду цього питання дільничною, територіальною виборчою комісією відповідні примірники протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці, протоколів відповідних територіальних виборчих комісій про підсумки голосування у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів, виборчі бюлетені та інші виборчі документи, доставлені до територіальної виборчої комісії, зберігаються в територіальній виборчій комісії, яка відповідно до частини першої цієї статті приймала такі документи.
Рішення про відмову у прийнятті виборчих документів від дільничної, територіальної виборчої комісії, про зобов'язання дільничної, територіальної комісії виправити виявлені недоліки чи внести зміни до цього протоколу шляхом складання протоколу з позначкою "Уточнений" із зазначенням підстав прийняття оформлюється у вигляді рішення територіальної виборчої комісії та невідкладно вивішується для загального ознайомлення і потім транспортується до територіальної виборчої комісії, яка встановлюватиме результати відповідних виборів, разом з іншою виборчою документацією.
Частиною п'ятою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" передбачено, що дільнична, територіальна виборча комісія зобов'язана у строк, визначений відповідною територіальною виборчою комісією, розглянути питання про внесення змін до протоколу. Після цього протокол з позначкою "Уточнений" негайно транспортується і передається відповідній територіальній виборчій комісії в порядку, встановленому статтею 74 цього Закону.
Відповідно до частини шостої статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Згідно з частиною сьомою статті 75 Закону України від 10.07.2010, № 2487-VI "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" у разі неможливості усунення без перерахунку бюлетенів неточностей у протоколі дільничної виборчої комісії, територіальної виборчої комісії, а також у разі наявних ознак розпечатування пакетів із запакованими документами дільничної комісії територіальна комісія зобов'язана прийняти рішення про повторний підрахунок голосів виборців на цій виборчій дільниці.
Прийняття рішення територіальною виборчою комісією про проведення повторного підрахунку голосів після прийняття виборчих документів від дільничної, територіальної виборчої комісії у разі виявлення порушення цілісності пакетів із запакованими документами не допускається.
Представником позивача, а також відповідачем не надано суду доказів щодо існування та прийняття Уточненого Протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 800842 з виборів депутатів Київської міської ради у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі 25 травня 2014 року.
В матеріалах справи міститься лише копія Голосової частини Протоколу про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 800842, проте не вказано чи є це Уточнений Протокол чи Протокол про перерахунок голосів виборців, а тому позовні вимоги щодо визнання рішення Солом'янської районної в м. Києві територіальної виборчої комісії про прийняття Уточненого протоколу ДВК №800842 про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 800842 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі від 28 травня 2014 року таким, що не відповідає вимогам законодавства, порушує виборчі права громадян, права та законні інтереси суб'єктів виборчого процесу та скасування такого рішення та зобов'язання Солом'янську районну в м. Києві територіальну виборчу комісію здійснити перерахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 800842 з виборів депутатів Київської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі з метою встановлення реального волевиявлення виборців, задоволенню не підлягають.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідно до статті 162 КАС України суд може прийняти іншу постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів вважає, що позовні вимоги Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» слід задовольнити частково.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163, 174 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» задовольнити частково.
Визнати відмову Солом'янської районної в м. Києві територіальної виборчої комісії у прийнятті скарги кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» ОСОБА_2 від 29 травня 2014 року протиправною.
Зобов'язати Солом'янську районну в м. Києві територіальну виборчу комісію прийняти та розглянути скаргу кандидата у депутати в багатомандатному виборчому окрузі від Київської міської територіальної організації політичної партії «Демократичний альянс» ОСОБА_2 від 29 травня 2014 року.
В іншій частині позову відмовити.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.В. Амельохін
Судді: О.П. Огурцов
І.М. Погрібніченко