ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
30 травня 2014 року 15:00 № 826/7433/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Амельохіна В.В., суддів: Іщука І.О., Каракашьяна С.К. розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомкандидата у депутати Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №60 з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_1
до третя особаШевченківської районної у м. Києві виборчої комісії Дільнична виборча комісія №801042
провизнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії,
Кандидат у депутати Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №60 з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач) звернувся з позовом до Шевченківської районної у м. Києві виборчої комісії (далі по тексту - відповідач), третя особа - Дільнична виборча комісія №801042 про:
- визнання протиправними дії Шевченківської районної у м. Києві виборчої комісії щодо прийняття протоколу дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 801042 з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60;
- визнання протиправною бездіяльність Шевченківської районної у м. Києві виборчої комісії, яка виразилась у неприйнятті рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці №801042 з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60 відповідно до ч. 6 ст. 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»;
- зобов'язання Шевченківську районну у м. Києві виборчу комісію провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 801042 з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60;
- зобов'язання Шевченківську районну у м. Києві виборчу комісію встановити підсумки голосування з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 801042 з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що Шевченківською районною у м. Києві виборчою комісією всупереч Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад, сільських селищних міських голів» та фактичним обставинам справи прийнято виборчу документацію від Дільничної виборчої комісії № 801042 за наявності підстав для проведення повторного підрахунку.
Представники позивача в судовому засіданні підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити повністю.
Представник відповідача та третьої особи в судове засідання не з'явилися, будь-яких пояснень та заперечень проти позову суду не надали.
В судовому засіданні 30.05.2014р. суд по справі перейшов в письмове провадження на підставі статті 128 КАС України та повідомив, що повний текст постанови суду буде виготовлений до 14:00 години 30.05.2014р.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Постановою Верховної Ради України від 25 лютого 2014 року № 791-VII "Про призначення позачергових виборів Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року" призначено позачергові вибори Київського міського голови та депутатів Київської міської ради на неділю 25 травня 2014 року та постановлено провести їх у порядку, визначеному Законом України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон).
Відповідно до частини першої статті 19 Закону підготовку та проведення місцевих виборів здійснюють: Центральна виборча комісія, територіальні та дільничні виборчі комісії.
В обґрунтування позовних вимог представники позивача зазначають, що під час прийняття та розгляду документів від Дільничної виборчої комісії №801042 Шевченківською районною у м. Києві виборчою комісією були вчинені протиправні дії та бездіяльність, що впливає на встановлення підсумків голосування та полягає у наступному.
28 травня 2014 року до Шевченківської районної у м. Києві територіальної виборчої комісії кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60 ОСОБА_1 було подано заяву про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад, сільських селищних міських голів» Дільничною виборчою комісією № 801042.
Згідно Акту про виявлення порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих ради та сільських селищних міських голів» в Дільничній виборчій комісії № 801042, складеного о 13:34 годині 26.05.2014р. встановлено, що члени комісії, а саме: ОСОБА_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 зайшли до приміщення, в якому здійснювався підрахунок голосів після того, як вони вийшли не лише з приміщення, в якому здійснювався підрахунок голосів, а й взагалі з будівлі в якій розміщена Дільнична виборча комісія № 801042. Пояснення з приводу виходу з приміщення для голосування та порушення ч. 2 ст. 71 Закону надавати відмовились. Зазначених вище членів комісії ніхто не оглядав, на наявність та/або відсутність у них виборчих бюлетенів, дехто з них, зокрема, ОСОБА_5 після виходу з будівлі, в якому знаходилось приміщення для голосування зайшла до нього з поліетиленовим пакетом. Зазначені факти на думку позивача ставлять під сумнів результати голосування на Дільничній виборчій комісії № 801042.
Відповідачем за результатами розгляду заяви позивача від 28 травня 2014 року рішення не прийнято.
Крім того, представник позивача в судовому засіданні повідомила, що під час засідання Шевченківської районної в м. Києві виборчої комісії 28 травня 2014 року з розгляду заяви позивача від 28.05.2014р. №01/05/28/14 про порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад, сільських селищних міських голів» була присутня Голова Дільничної виборчої комісії № 801042 ОСОБА_6, яка в своїх показах підтвердила той факт, що члени комісії дійсно залишали не лише приміщення для голосування під час здійснення підрахунку голосів, а й саму будівлю де розміщена Дільнична виборча комісія № 801042, та погодилась з тим, що Дільничною виборчою комісією № 801042 було порушено норми Закону, а також з тим, що членів комісії ніхто не оглядав на наявність та/або відсутність у них виборчих бюлетенів під час виходу та входу в приміщення для голосування.
Членами Шевченківської районної у м. Києві виборчої комісії не було взято до уваги встановлений в акті від 26.05.2014р. факт того, що члени Дільничної виборчої комісії №801042 залишали приміщення в день голосування всупереч ч. 2 ст. 71 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів», а також той факт, що Голова Дільничної виборчої комісії № 801042 в присутності Шевченківської районної в м. Києві виборчої комісії, та присутніх на засіданні осіб визнала той факт, що члени Дільничної виборчої комісії № 801042 дійсно залишали приміщення для голосування, та будівлю в якій знаходиться Дільнична виборча комісія № 801042.
При цьому вказаний акт та визнання факту вчинення порушення Дільничною виборчою комісією № 801042 Головою цієї комісії, на думку позивача, ставлять під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60.
Відповідно до ч. 2 ст. 71 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів» засідання дільничної виборчої комісії починається відразу після закінчення голосування, проводиться без перерви і закінчується після складення та підписання відповідних протоколів про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці з усіх місцевих виборів та по всіх виборчих округах, в яких проводилося голосування на виборчій дільниці, відповідно до вимог, передбачених цим Законом. На час проведення засідання дільнична виборча комісія доручає ведення протоколу засідання виборчої комісії заступнику голови або іншому члену дільничної виборчої комісії. Секретар дільничної виборчої комісії на цьому засіданні вносить відомості до протоколу про підрахунок голосів виборців.
Протокол Дільничної виборчої комісії №801042 про підрахунок голосів був складений та підписаний членами комісії 26.05.2014р. о 18:10 годині.
Пунктом 16 ст. 69 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів» передбачено, що за 5 хвилин до 20 години голова дільничної виборчої комісії оголошує про закінчення голосування та зачинення виборчої дільниці о 20 годині. Виборці, які на 20 годину прийшли до дільниці для голосування, мають право проголосувати. Для забезпечення реалізації цього права виборців один із членів комісії о 20 годині за дорученням голови дільничної виборчої комісії підходить до входу у приміщення для голосування та запрошує всіх виборців, які ще не проголосували, зайти у приміщення для голосування та зачиняє двері. Після виходу з приміщення для голосування останнього виборця приміщення зачиняється і в ньому залишаються тільки члени виборчої комісії та особи, які згідно з цим Законом мають право бути присутніми на засіданні виборчої комісії.
Статтею 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів» передбачено, що територіальна виборча комісія приймає рішення про прийняття виборчих документів лише у разі відсутності підстав для зобов'язання дільничної виборчої комісії внести зміни до протоколу шляхом складання протоколу з позначкою «Уточнений» та відсутності підстав для прийняття рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Відповідно до частини шостої статті 75 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів» за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
На думку колегії суддів, позивачем не доведено факту суттєвого порушення дільничною виборчою комісією вимог Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів», що дозволяє поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на Дільничній виборчій комісії № 801042, у зв'язку з чим Шевченківською районною у м. Києві виборчою комісією правомірно прийнято протокол дільничної виборчої комісії про підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 801042 з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60.
Позивач не навів будь-яких доказів, що члени Дільничної виборчої комісії № 801042, які виходили та входили в приміщення голосування вчиняли будь-які дії щодо фальсифікації виборів на Дільничній виборчій комісії № 801042, крім того, відповідно до Протоколу дільничної виборчої комісії № 801042 про підрахунок голосів, загальна кількість бюлетенів -2291 шт. відповідає виданим кількостям бюлетенів - 2291 шт.
Позовні вимоги щодо зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 801042 з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60 та зобов'язання встановити підсумки голосування з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року з урахуванням протоколу про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 801042 з виборів депутатів Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 60, є похідними від первинних позовних вимог, а тому задоволенню не підлягають.
Згідно частини третьої статті 19 Закону України «Про вибори депутатів Верховної ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських селищних міських голів» виборчі комісії зобов'язані діяти відповідно до Конституції України, цього закону та інших законів України.
Відповідно до ч. 8 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Відповідно до частини першої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України суд, установивши порушення законодавства про вибори чи референдум, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Відповідно до ч. 11 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує адміністративні справи, визначені цією статтею, у п'ятиденний строк після надходження позовної заяви.
Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до частини першої статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
На підставі вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що позовні вимоги кандидата у депутати Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №60 з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_1 задоволенню не підлягають.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 128, 160-163, 174 Кодексу адміністративного судочинства України, -
В задоволенні позову кандидату у депутати Київської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №60 з позачергових виборів депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року ОСОБА_1 відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції у строки, визначені частиною п'ятою статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України, з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Головуючий суддя В.В. Амельохін
Судді: І.О. Іщук
С.К. Каракашьян