Постанова від 13.05.2014 по справі 826/13335/13-а

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

13 травня 2014 року 17:04 № 826/13335/13-а

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Погрібніченка І.М., суддів Іщука І.О., Шулежка В.П., при секретарі судового засідання Хилі І.В., за участю представників: позивача - Левицької Н.В., відповідача 1 - Кравчука А.С., відповідача 2 - Коваленко О.П., третьої особи - Боєнка О.В., Гришка С.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомЗаступника Генерального прокурора України

до третя особа, 1. Кабінету Міністрів України 2. Фонду державного майна України що не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Публічне акціонерне товариство «ДОНБАСЕНЕРГО»

провизнання протиправними та скасування пункту 3 змін до деяких актів, розпорядження, наказів, рішень, -

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 13 травня 2014 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

19 серпня 2013 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Публічне акціонерне товариство «Орендне підприємство «ШАХТА «ЖДАНІВСЬКА» (далі - ПАТ «ОП «ШАХТА «ЖДАНІВСЬКА», позивач 1) з адміністративним позовом (з урахуванням заяви про зміну (уточнення) позовних вимог) про скасування: пункту 3 змін до деяких актів Кабінету Міністрів України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 р. № 124; наказу Фонду державного майна України від 27.02.2013 р. № 247 «Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)»; наказу Фонду державного майна України від 21.05.2013 р. № 1-КК «Про утворення конкурсної комісії з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» на конкурсі»; наказу Фонду державного майна України від 25.04.2013 р. № 572 «Про затвердження акта оцінки пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)»; рішення Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. про затвердження Протоколу № 1 від 20.06.2013 р. засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій розміром 60,773% статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» на конкурсі; рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження Протоколу № 2 від 23.07.2013 р. засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій розміром 60,773% статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» на конкурсі; наказу Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. № 880 «Про додаткові умови участі в конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО»; рішення Фонду державного майна України від 23.07.2013 р. про затвердження інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО»; розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. № 496-р «Про затвердження умов продажу державного пакета акцій публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону».

Справі був присвоєний № 826/13335/13-а та остання була передана в провадження судді Погрібніченка І.М.

04 лютого 2014 року до Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся заступник Генерального прокурора України (далі - Прокурор, позивач 2) з адміністративним позовом про визнання протиправними та скасування:

- пункту 3 змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України (далі - КМУ, відповідач 1), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2013 р. № 124 «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України»;

- розпорядження Кабінету Міністрів України від 11.07.2013 р. № 496-р «Про затвердження умов продажу державного пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону»;

- наказу Фонду державного майна України (далі - Фонд, відповідач 2) від 27.02.2013 р. № 247 «Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)»;

- наказу ФДМУ від 20.06.2013 р. № 880 «Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО»;

- рішення ФДМУ від 20.06.2013 р. про затвердження протоколу від 20.06.2013 р. № 1 засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом;

- рішення ФДМУ від 23.07.2013 р. про затвердження протоколу від 23.07.2013 р. № 2 засідання конкурсної комісії з продажу пакета акцій у розмірі 60,773 % статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом;

- рішення ФДМУ від 23.07.2013 р. про затвердження інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО»;

- наказу ФДМУ від 07.08.2013 р. № 1543 «Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (м. Донецьк, код за ЄДРПОУ 23343582)»;

- наказу ФДМУ від 16.08.2013 р. № 1675 «Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)»;

- наказу ФДМУ від 21.08.2013 р. № 1764 «Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)».

Справі був присвоєний № 826/1399/14 та остання була передана в провадження судді Кобилянського К.М.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва про відкриття провадження в адміністративній справі від 05 лютого 2014 року до участі у справі № 826/1399/14 в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору залучено Публічне акціонерне товариство «ДОНБАСЕНЕРГО» (далі - ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», третя особа).

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 11 лютого 2014 року адміністративну справу № 826/13335/13-а об'єднано для спільного розгляду з адміністративною справою № 826/1399/14 в одне провадження, якій присвоєно номер 826/13335/13-а.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 травня 2014 року в справі № 826/13335/13-а позовну заяву в частині вимог ПАТ «ОП «ШАХТА «ЖДАНІВСЬКА» (позивач 1) залишено без розгляду.

В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор (позивач 2, в подальшому, позивач) вказує на те, що акти Кабінету Міністрів України та Фонду державного майна України, що спрямовані на приватизацію належних державі акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», видані з порушенням законодавства України, що спричинило порушення прав як вітчизняних, так й іноземних потенційних покупців, які фактично були позбавлені можливості стати учасниками конкурсу та взяти участь у торгах із продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО». Позивач вважає, що рішення про приватизацію було прийняте всупереч вимогам частини 5 статті 5 Закону України «Про приватизацію державного майна». Уточнений план розміщення акцій суперечить пункту 5 частині 1 статті 185 Закону України «Про приватизацію державного майна». На думку позивача Уряд діяв у спосіб, не передбачений законодавством України, а Фонд державного майна України вийшов за межі своїх повноважень і прийняв рішення з питання, що належить до компетенції Кабінету Міністрів України.

Представник прокуратури в судовому засіданні позовні вимоги повністю підтримав, просив суд позов задовольнити з підстав, наведених у адміністративному позові.

Кабінет Міністрів України подав заперечення проти позову, в яких просив в задоволенні позову відмовити в повному обсязі.

Фонд державного майна України подав заперечення по справі, в яких просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» подав пояснення щодо заявлених позовних вимог заступника Генерального прокурора України, в яких просив в задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

В судовому засіданні представники відповідачів 1, 2 та третьої особи проти задоволення адміністративного позову заперечували.

Розглянувши подані особами, які беруть участь у справі документи і матеріали, заслухавши пояснення їх представників, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, колегія суддів, -

ВСТАНОВИЛА:

На підставі Постанови Генеральної прокуратури України про проведення перевірки в порядку нагляду за додержанням і застосуванням законів від 07 жовтня 2013 року № 67 у Фонді державного майна України проведено перевірку за додержанням і застосуванням Фондом законів.

Вказаною перевіркою встановлено порушення законодавства при приватизації державного пакета акцій Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО».

Встановивши порушення закріпленого законодавством порядку приватизації державного майна - пакету акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», Прокурор звернувся до суду.

Під час розгляду справи, колегія суддів також встановила, що розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу» від 11.04.2011 р. № 310-р (далі - Розпорядження № 310-р) затверджено перелік енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу.

Згідно з внесеними розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. № 310» від 30.01.2012 р. № 64-р до Розпорядження № 310-р змінами, продажу підлягає державний пакет акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у кількості 14 369 397 штук, що становить 60,77319% статутного капіталу товариства, номінальною вартістю однієї акції 10 грн. та номінальною вартістю пакета акцій 143 693,97 тис. грн.

Постановою Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 20.02.2013 р. № 124 вищевказаний державний пакет акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» передано Фонду державного майна України та доповнено розпорядження Кабінету Міністрів України «Про погодження уточнених планів розміщення акцій енергогенеруючих та енергопостачальних підприємств» від 22.06.2011 р. № 566 пунктом щодо погодження уточненого плану розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

Наказом Фонду державного майна України «Про затвердження уточненого плану розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)» від 27.02.2013 р. № 247 затверджено уточнений план розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», яким передбачено продаж пакета акцій у розмірі 60,773% статутного капіталу товариства за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

Як встановлено в судовому засіданні та що підтверджується документами щодо приватизації зазначеного пакета акцій, зокрема постанови КМУ від 20.02.2013 р. № 124, уточненого плану розміщення акцій, затвердженого наказом Фонду від 27.02.2013 р. № 247, ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» належить до підприємств групи В.

Наказом Фонду державного майна України «Про затвердження акта оцінки пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582) від 25.04.2013 р. № 572 затверджено акт оцінки пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», в якому визначено його початкову вартість у розмірі 640 904,060 тис. грн.

На засіданні конкурсної комісії з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», яке відбулось 20.06.2013 р. (Протокол № 1, затверджений Фондом 20.06.2013 р.), визначено початкову ціну пакета акцій товариства у кількості 14 369 397 штук, що становить 60,773% статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 641 000 тис. грн. та фіксовані умови конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

Наказом Фонду державного майна України «Про додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» від 20.06.2013 р. № 880 установлено додаткові умови участі покупців у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

У подальшому, розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про затвердження умов продажу державного пакета акцій Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону» від 11.07.2013 р. № 496-р затверджено умови продажу державного пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

З урахуванням вказаного розпорядження, на засіданні конкурсної комісії з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», яке відбулось 23.07.2013 р. (Протокол № 2, затверджений Фондом 23.07.2013 р.) скориговано визначені на засіданні комісії від 20.06.2013 р. (Протокол № 1 від 20.06.2013 р.) фіксовані умови конкурсу; визначено дату та час проведення конкурсу - 21 серпня 2013 року об 11 годині та погоджено проект інформаційного повідомлення про проведення конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», яке опубліковано Фондом у газеті «Відомості приватизації» від 24.07.2013 р. № 29 (774).

Наказом Фонду державного майна України «Про затвердження остаточного проекту договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (м. Донецьк, код за ЄДРПОУ 23343582)» від 07.08.2013 р. № 1543 затверджено остаточний проект договору купівлі-продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» розміром 60,773% статутного капіталу товариства за конкурсом.

Після розгляду конкурсної документації, наданої потенційними покупцями, на засіданні робочої групи з перевірки конкурсної документації при продажу пакета акцій розміром 60,773% статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» на конкурсі, яке відбулось 14.08.2013 р. (Протокол № 293, затверджений Фондом 15.08.2013 р.) учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773% статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» визнано ТОВ фірму «ТехНова» та ПрАТ «Енергоінвест Холдинг», яких відповідно до наказу Фонду державного майна України «Щодо учасників конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)» від 16.08.2013 р. № 1675 затверджено учасниками конкурсу з продажу пакета акцій розміром 60,773% статутного капіталу ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

За результатами конкурсу, який відбувся 21.08.2013 р. (Протокол № 3, затверджений Фондом 21.08.2013 р.), його переможцем конкурсна комісія визначила ПрАТ «Енергоінвест Холдинг», яке запропонувало найвищу ціну за пакет акцій - 718 920 тис. грн.

Підсумки конкурсу затверджено наказом Фонду державного майна України «Про підсумки конкурсу з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» (код за ЄДРПОУ 23343582)» від 21.08.2013 р. № 1764, а 27 серпня 2013 року між Фондом державного майна України (Продавець) та ПрАТ «Енергоінвест Холдинг» (Покупець) укладено Договір № КПП-624 купівлі-продажу пакета акцій Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом.

Відповідно до виписок з рахунку від 28.08.2013 р. та від 02.09.2013 р. з рахунку № 37183500900028 ПрАТ «Енергоінвест Холдинг» було оплачено придбаний пакет акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

На виконання вищезазначеного договору, між сторонами 04.09.2013 р. був укладений та підписаний Акт № 421 приймання-передавання пакета акцій Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО», по умовам якого, Продавець передав, а Покупець прийняв у власність пакет акцій Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО», розташованого за адресою: 83048, місто Донецьк, проспект Тітова, будинок 8-б, код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України 23343582, у кількості 14 369 397 штук простих іменних акцій, випущених у бездокументарній формі, що становить 60,773% статутного капіталу товариства, номінальною вартістю однієї акції 10 гривень та номінальною вартістю пакета акцій 143 693 970 гривень, який за результатами конкурсу продано за 718 920 000,00 гривень.

У подальшому, між сторонами цього договору був укладений Договір № 308 про внесення змін до Договору № КПП-624 від 27.08.2013 р. купівлі-продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом від 05.09.2013 р., по умовам якого були змінені банківські реквізити товариства.

Незгода з правовими актами індивідуальної дії відповідачів 1, 2 обумовила позивача звернутись до суду.

Оцінивши за правилами статті 86 Кодексу адміністративного судочинства України надані особами, які беруть участь у справі докази та пояснення, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, колегія суддів не погоджується з доводами Заступника Генерального прокурора України, виходячи з наступного.

Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між особами, які беруть участь у справі, колегія суддів виходить з наступного.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Конституції України, Закону України «Про приватизацію державного майна» від 04.03.1992 р. № 2163-XII (далі - Закон № 2163-XII) та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Закон, що регулює правові, економічні та організаційні основи приватизації державного майна та майна, що належить Автономній Республіці Крим, з метою створення багатоукладної соціально орієнтованої ринкової економіки України, є Закон № 2163-XII.

Відповідно до ст. 1 Закону № 2163-XII (в редакції чинній в момент виникнення спірних правовідносин) приватизація державного майна (далі - приватизація) - платне відчуження майна, що перебуває у державній власності, у тому числі разом із земельною ділянкою державної власності, на якій розташований об'єкт, що підлягає приватизації, на користь фізичних та юридичних осіб, які можуть бути покупцями відповідно до цього Закону, з метою підвищення соціально-економічної ефективності виробництва та залучення коштів для здійснення структурної перебудови національної економіки.

Згідно з ч. ч. 1, 2, 3 ст. 7 Закону № 2163-XII державну політику в сфері приватизації здійснюють Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим, що становлять єдину систему державних органів приватизації в Україні.

Фонд державного майна України, його регіональні відділення та представництва у районах і містах, органи приватизації в Автономній Республіці Крим діють на підставі Закону України «Про Фонд державного майна України», цього Закону, інших законів України з питань приватизації.

Державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють такі основні повноваження, зокрема, затверджують плани приватизації майна, що перебуває у державній власності, плани розміщення акцій акціонерних товариств у процесі приватизації.

Як встановлено в судовому засіданні, розпорядженням Кабінету Міністрів України «Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. № 310» від 30 січня 2012 р. № 64-р пакет акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 60,773% було включено в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. № 310 «Про затвердження переліку енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств, державні пакети акцій яких підлягають продажу» (із змінами та доповненнями).

Таким чином, рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 60,773% було прийнято Кабінетом Міністрів України 30 січня 2012 року.

18 лютого 2012 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки» від 13.01.2012 р. № 4336-VI (далі - Закон № 4336-VI), відповідно до абзацу сімдесят четвертого підпункту 5 пункту 1 розділу І якого рішення про приватизацію та затвердження умов продажу об'єктів групи Г та паливно-енергетичного комплексу приймає Кабінет Міністрів України в установленому ним порядку.

Відповідно до пункту 1 розділу II «Прикінцеві положення» Закону № 4336-VI цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування (тобто, 18.02.2012 р.), крім абзаців сімдесят третього - дев'яносто другого підпункту 5, абзаців четвертого та п'ятого підпункту 8, абзаців двадцять другого, тридцять восьмого та тридцять дев'ятого підпункту 21, абзаців вісімнадцятого - двадцять четвертого підпункту 26 пункту 1 розділу I цього Закону, які набирають чинності через шість місяців з дня опублікування цього Закону (тобто, 18.08.2012 р.).

Отже, положення абзацу сімдесят четвертого підпункту 5 пункту 1 розділу І цього Закону набрали чинності через шість місяців з дня його опублікування, тобто 18 серпня 2012 року.

Одночасно з ним набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання прийняття Кабінетом Міністрів України рішення про приватизацію та затвердження умов продажу об'єктів групи Г та паливно-енергетичного комплексу» від 13 червня 2012 року № 525, яка направлена на реалізацію вищезазначеної норми.

Разом із тим, пунктом 3 розділу II «Прикінцеві положення» вищезазначеного Закону № 4336-VI встановлено, що продаж за конкурсом об'єктів приватизації груп В і Г, рішення про приватизацію яких прийнято до набрання чинності цим Законом, здійснюється та завершується відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію таких об'єктів.

З огляду на вищевикладене, положення абзацу сімдесят четвертого підпункту 5 пункту 1 розділу І вищезазначеного Закону не поширюються на ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», а тому приватизація зазначеного об'єкта мала здійснюватися та завершуватися відповідно до нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про його приватизацію.

Слід зазначити, що вищезазначений висновок підтверджується висновками Міністерства юстиції України щодо приватизації об'єктів паливно-енергетичного комплексу у зв'язку з набранням чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки», викладеними в листі від 16.08.2012 р. № 2-26/309, адресованого Фонду державного майна України.

Так, відповідно до вищезазначених висновків Міністерства юстиції України, положення абзацу сімдесят четвертого підпункту 5 пункту 1 розділу І Закону № 4336-VI не поширюється на об'єкти паливно-енергетичного комплексу, рішення про приватизацію яких прийнято до набрання чинності вищезазначеним Законом, тобто до 18 серпня 2012 року.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до постанов Кабінету Міністрів України від 23 грудня 2004 р. № 1734 і від 3 листопада 2010 р. № 999» від 23 лютого 2011 р. № 162, встановлено, що плани розміщення акцій енергогенеруючих і енергопостачальних підприємств та умови продажу державних пакетів акцій зазначених підприємств погоджуються з Кабінетом Міністрів України.

Порядок погодження з Кабінетом Міністрів України умов приватизації окремих об'єктів державної власності та закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств затверджено постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку погодження з Кабінетом Міністрів України приватизації об'єктів державної власності» від 18 вересня 1997 року № 1035 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 4 червня 1998 р. № 803) (далі - Порядок № 1035).

Вищезазначений Порядок регулює процедуру погодження з Кабінетом Міністрів України умов приватизації окремих об'єктів державної власності та закріплення в державній власності пакетів акцій відкритих акціонерних товариств.

Так, зокрема, абзацом першим пункту 3 розділу I Порядку № 1035 передбачено, що рішення про погодження умов приватизації об'єкта (проекту плану приватизації або плану розміщення акцій) та змін до них (якщо це стосується зміни способу розміщення та кількості запропонованих для реалізації акцій) приймається на засіданні Кабінету Міністрів України та оформлюється розпорядженням.

Таким чином, з урахуванням вимог нормативно-правових актів, які діяли на момент прийняття рішення про приватизацію 60,773% державного пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», Кабінет Міністрів України правомірно 20 лютого 2013 року прийняв постанову «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» № 124.

Разом з тим, колегія суддів вважає за доцільне зазначити, що відповідно до частини 1 статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України є вищим органом у системі органів виконавчої влади.

Пунктом 5 статті 116 Конституції України, зокрема, передбачено, що Кабінет Міністрів України здійснює управління об'єктами державної власності відповідно до закону.

Крім того, згідно з частиною 1 статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов'язковими до виконання.

З огляду на вищевикладене вбачається, що висновки позивача стосовно того, що погоджуючи уточнений план розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» Кабінет Міністрів України діяв у спосіб, не передбачений законами України, а тому постанова Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» в частині п. 3 затверджених цією постановою Змін, що вносяться до актів Кабінету Міністрів України, від 20 лютого 2013 року № 124, прийнята з порушенням частини 2 статті 19 Конституції України, є безпідставними.

Як зазначалось вище, відповідно до ч. 3 ст. 7 Закону № 2163-XII державні органи приватизації у межах своєї компетенції здійснюють ряд повноважень, зокрема, затверджують плани приватизації майна, що перебуває у державній власності, плани розміщення акцій акціонерних товариств у процесі приватизації.

Саме на виконання вимог частини третьої статті 7 Закону № 2163-XII та постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 20.02.2013 р. № 124 Фонд державного майна України затвердив уточнений план розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

Таким чином, висновки позивача, що Фонд, затвердивши своїм наказом від 27.02.2013 р. № 247 уточнений план розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», порушив приписи норм чинного законодавства, зокрема, ч. 2 ст. 19 Конституції України, а зазначений план розміщення акцій не затверджений в установленому законодавством порядку, також, на переконання колегії суддів, є безпідставними та такими, що не відповідають фактичним обставинам справи.

Стосовно залишення у державній власності пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 25% статутного капіталу згідно уточненого плану розміщення колегія суддів зазначає наступне.

На виконання вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України «Про утворення Національної акціонерної компанії «Енергетична компанія України» від 22.06.2004 р. № 794 Фонд державного майна України передав до статутного капіталу НАК «Енергетична компанія України» за номінальною вартістю акції, що належать державі у статутних капіталах господарських товариств, зазначених у додатку 1 до цієї постанови, у тому числі пакет акцій ВАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» розміром 85,77%.

Шляхом прийняття розпорядження «Про внесення зміни в додаток до розпорядження Кабінету Міністрів України від 11 квітня 2011 р. № 310» від 30.01.2012 р. № 64-р Кабінет Міністрів України прийняв рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі лише 60,773%.

Таким чином, за вказаним рішенням Кабінету Міністрів України пакет акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 25% був залишений у статутному капіталі НАК «Енергетична компанія України».

Крім того, відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України» від 20.02.2013 р. № 124 передачі Фонду державного майна України підлягав пакет акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі саме 60,773%.

Безпідставними також, на думку колегії суддів, є посилання позивача на положення Державної програми приватизації на 2012-2014 роки, затвердженої Законом України «Про Державну програму приватизації» від 13.01.2012 р. № 4335-VI, зокрема на пункт 10 Програми, оскільки статтею 2 зазначеного Закону втановлено, що цей Закон набирає чинності з дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки», а саме 18 лютого 2012 року, тобто після прийняття рішення про приватизацію пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 60,773%.

Стосовно тверджень позивача щодо невідповідності уточненого плану розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» вимогам статей 183 та 185 Закону № 2163-XII, колегія суддів зазначає наступне.

Закон України «Про приватизацію державного майна» було доповнено статтями 183 та 185 згідно з Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки» від 13 січня 2012 року № 4336-VI, який, як вже зазначалося вище, набрав чинності 18 лютого 2012 року.

Натомість, рішення про приватизацію державного пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 60,773% було прийнято Кабінетом Міністрів України 30 січня 2012 року шляхом прийняття розпорядження № 64-р, тобто до набуття чинності вищезазначеного Закону.

Навіть, якщо не зважати на вищевикладене та в разі розміщення на фондовій біржі пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» у розмірі 5-10% статутного капіталу, останнє призвело б до того, що розмір пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО», що залишився для реалізації, був би меншим від розміру контрольного пакета акцій, що в свою чергу суперечить вимогам пункту 4 частини першої статті 185 Закону № 2163-XII.

Відповідно до абзацу третього пункту 1 частини третьої статті 184 Закону № 2163-XII для цілей приватизації контрольним пакетом акцій вважається пакет акцій у розмірі, який згідно із статтею 41 Закону України «Про акціонерні товариства» забезпечує кворум голосуючих акцій на загальних зборах акціонерів, що дає можливість власнику (державі або покупцю) здійснювати вирішальний вплив на діяльність відповідного суб'єкта господарювання, тобто пакет акцій у розмірі не менш як 60 відсотків.

З огляду на вищевикладене, висновки позивача про те, що при приватизації пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» Фондом порушені вимоги статей 183 та 185 Закону України «Про приватизацію державного майна» не відповідають дійсності.

Таким чином, уточнений план розміщення акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» було погоджено та затверджено з дотриманням вимог законодавства.

Крім того, колегія суддів зазначає, що на момент підготовки до продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» Положення про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затверджене наказом Фонду державного майна України від 31.08.2004 р. № 1800, розпорядженням Антимонопольного комітету України від 31.08.2004 р. № 330-р та рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 17.11.2004 р. № 489 втратило чинність, Фонд державного майна України здійснював конкурс згідно з чинним нормативно-правовим актом, тобто згідно з Положенням про порядок проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств, затвердженим наказом Фонду державного майна України від 10.05.2012 р. № 639, розпорядженням Антимонопольного комітету України від 10.05.2012 р. № 282-р та рішенням Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 10.05.2012 р. № 674, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 12 червня 2012 р. за № 940/21252 (далі - Положення), дотримуючись усіх строків та процедур, які він передбачає.

Конкурсну комісію з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» на конкурсі затверджено наказом Фонду державного майна України від 20.05.2013 р. № 1-КК.

Згідно з пунктом 1.2 розділу І Положення це Положення встановлює порядок підготовки, організації та проведення конкурсів з продажу пакетів акцій акціонерних товариств з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону (далі - об'єкт приватизації), що належать державі у статутних капіталах акціонерних товариств (далі - товариство), що здійснюють державні органи приватизації, у тому числі за участю уповноважених ними юридичних осіб (радників).

Відповідно до пункту 1.3 розділу І Положення додаткові умови участі у конкурсі - це вимоги до підтвердних документів, які можуть стосуватись кваліфікаційних характеристик учасника конкурсу та особливостей приватизації об'єкта приватизації.

Крім того, колегія суддів зауважує, що Положення не містить жодних приписів, відповідно до яких додаткові умови участі у конкурсі можуть встановлюватися лише у разі продажу об'єктів групи Г.

Чинне законодавство, на яке посилається позивач у даному випадку, а саме на частину першу статті 51 та частину першу статті 184 Закону України «Про приватизацію державного майна», підпункт 2 пункту 4 та пункт 8 Державної програми приватизації на 2012-2014 роки, не містить положень, якими було б визначено, що додаткові вимоги до покупців можуть бути встановлені лише у разі продажу об'єктів групи Г.

Вищезазначені норми законодавства лише визначають, що приватизація об'єктів групи Г здійснюється на засадах індивідуальної приватизації, яка згідно з частиною першою статті 184 Закону України «Про приватизацію державного майна» полягає у вивченні попиту на конкретний об'єкт приватизації, врахуванні кон'юнктури ринку, на основі цього - визначенні способу продажу (тобто аукціон, конкурс і т.д.), який максимально враховує особливості виробничо-технічного та фінансово-майнового стану кожного підприємства, що підлягає приватизації, продажу єдиного майнового комплексу або пакетів акцій акціонерних товариств, створених у процесі приватизації та корпоратизації на базі підприємств, віднесених до об'єктів групи Г, з метою концентрації капіталу та забезпечення ефективного функціонування підприємства у післяприватизаційний період.

Разом з цим, колегія суддів наголошує, що норми, на які посилається позивач набрали чинності з моменту набрання чинності Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань приватизації щодо реалізації положень Державної програми приватизації на 2012-2014 роки», тобто 18.02.2012 р.

Стосовно встановлення Фондом додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» колегія суддів зазначає наступне.

Підпунктом 3.3.2 пункту 3.3 розділу III Положення визначено, що конкурсна комісія надає рекомендації державному органу приватизації щодо кваліфікаційних вимог та додаткових умов участі у конкурсі.

Згідно з підпунктом 3.4.7 пункту 3.4 розділу III Положення державний орган приватизації розробляє додаткові умови участі у конкурсі, в тому числі за поданням конкурсної комісії.

Відповідно до підпункту 49 пункту 4 Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, затвердженого Указом Президента України «Про Положення про Міністерство енергетики та вугільної промисловості України» від 06.04.2011 р. № 382/2011, Міненерговугілля України відповідно до покладених на нього завдань, бере участь у встановленому порядку у визначенні способів і умов приватизації підприємств паливно-енергетичного комплексу.

Виконуючи свої повноваження, Міненерговугілля України своїм листом від 28.05.2013 р. № 03/12-2375 надало Фонду державного майна України пропозиції щодо необхідності встановлення додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

Таким чином, конкурсна комісія з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» на своєму засіданні від 20 червня 2013 року (Протокол № 1), розглянувши лист Міністерства енергетики та вугільної промисловості України від 28.05.2013 р. № 03/12-2375 щодо встановлення додаткових умов, рекомендувала Фонду державного майна України застосувати додаткові умови участі у конкурсі.

Крім того, відповідно до Закону України «Про природні монополії» від 20.04.2000 р. № 1682-III Антимонопольний комітет України веде зведений перелік суб'єктів природних монополій на підставі реєстрів суб'єктів природних монополій у сфері житлово-комунального господарства, що формуються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сфері комунальних послуг, а в інших сферах, в яких діють суб'єкти природних монополій, - національними комісіями регулювання природних монополій у відповідній сфері або органами виконавчої влади, що здійснюють функції такого регулювання до створення зазначених комісій.

ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» включене до зведеного переліку суб'єктів природних монополій, як підприємство, що здійснює транспортування теплової енергії магістральними та місцевими (розподільчими) тепловими мережами. Це свідчить про те, що діяльність цього товариства впливає на соціально-економічні та екологічні умови діяльності Донецького регіону.

Всі ці факти також стали підставою для встановлення Фондом державного майна України додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

Враховуючи, що товариство належить до підприємств паливно-енергетичного комплексу та з огляду на рішення конкурсної комісії, наказом Фонду державного майна України від 20.06.2013 р. № 880 були затверджені додаткові умови участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО».

Таким чином, застосування додаткових умов участі у конкурсі з продажу пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» здійснено з дотримання норм законодавства та відповідає цілям та пріоритетам приватизації.

Крім того, згідно з підпунктом 3.4.3 пункту 3.4 розділу III Положення державний орган приватизації готує проект рішення Кабінету Міністрів України про затвердження умов продажу пакета акцій.

Розпорядженням «Про затвердження умов продажу державного пакета акцій Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону» від 11 липня 2013 року № 496-р Кабінет Міністрів України затвердив умови продажу державного пакета акцій Публічного акціонерного товариства «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом з відкритістю пропонування ціни за принципом аукціону.

Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів приходить до висновку, що продаж пакета акцій ПАТ «ДОНБАСЕНЕРГО» за конкурсом здійснювався з дотриманням всіх вимог законодавства.

За вказаних обставин, у колегії суддів відсутні підстави для задоволення позивних вимог Прокурора.

Згідно з частиною третьою статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого: суд вирішує справи відповідно до Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України; суд застосовує інші нормативно-правові акти, прийняті відповідним органом на підставі, у межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ст. ст. 69, 70 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.

Докази суду надають особи, які беруть участь у справі. Суд може запропонувати надати додаткові докази або витребувати додаткові докази за клопотанням осіб, які беруть участь у справі, або з власної ініціативи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Згідно з ч. 2 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Під час розгляду справи доводи позивача були спростовані.

Натомість, відповідачі 1, 2 діяли у відповідності до повноважень, наданих їм законодавством та в рамках закону прийняли правові акти індивідуальної дії.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів всебічно, повно та об'єктивно, за правилами, встановленими статтею 86 Кодексу адміністративного судочинства України, перевіривши наявні у справі докази та заслухавши пояснення представників осіб, які беруть участь у справі, вважає, що позовні вимоги є необґрунтованими, в зв'язку із чим, в задоволенні адміністративного позову необхідно відмовити повністю.

Враховуючи те, що позивач, відповідно до приписів п. 11 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 р. № 3674-VI, звільнений від сплати судового збору, питання розподілу судових витрат судом не вирішувалося.

Керуючись ст. ст. 69-71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів, -

ПОСТАНОВИЛА:

1. В задоволенні адміністративного позову Заступника Генерального прокурора України відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили відповідно до ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Головуючий суддя І.М. Погрібніченко

Судді: І.О. Іщук

В.П. Шулежко

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 19.05.2014 р.