ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1
м. Київ
21 травня 2014 року 14:34 № 826/5428/14
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Каракашьяна С.К., суддів Аблова Є.В., Амельохіна В.В., при секретарі засідання Бабич Г.Ю., за участі представника позивача Левченка Д.В., представника відповідача Морозової В.В., розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Управління освіти, молоді та спорту Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області
до Антимонопольного комітету України
про визнання протиправним та скасування рішення № 339-р/пк-ск від 25.03.2014.
Управління освіти, молоді та спорту Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області звернулося до суду з позовом, в якому просить суд визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель № 339-р/пк-ск від 25.03.2014.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем було наведено обґрунтування застосування процедури закупівлі у одного учасника, закупівлю проведено через визначену уповноваженим органом біржу та отримано позитивний висновок Міністерства економіки. Також позивач стверджує, що оспорюване рішення прийнято не уповноваженим складом, оскільки за нормами чинного законодавства України комісію має очолювати заступник голови Антимонопольного комітету України.
Відповідачем позовні вимоги заперечуються з огляду на правомірність прийнятого рішення.
Розглянувши подані представником позивача документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
На розгляд Постійно діючої адміністративної колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель (надалі - Колегія) надійшла скарга товариства з обмеженою відповідальністю "Гірничо промислова компанія "Енергоперспектива" (надалі - Скаржник, ТОВ ТПК "Енергоперспектива") від 18.02.2014 № 18/02/14-01 (зареєстрована в Комітеті 24.02.2014 за № 8-20/427-ДЗ) (надалі - Скарга) щодо порушення Управлінням освіти, молоді та спорту Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області порядку проведення процедури закупівлі в одного учасника - "05.10.1. Вугілля кам'яне -917 тонн" [оголошення № 056240, опубліковане в інформаційному бюлетені "Вісник державних закупівель" від 12.02.2014 № 12/5 (858/5)]
Після розгляду наданих позивачем документів, які стосуються проведення ним процедури закупівлі, колегією було прийнято рішення від 25.03.2014 № 339-р/пк-ск про зобов'язання позивача відмінити процедуру закупівлі.
Мотивом даного рішення наведено те, що у пункті 7 Замовник зазначив "Перелік документів, що підтверджують наявність умов застосування процедури закупівлі:
- оголошення про результати № 055064, ВДЗ №14 (860) від 17.02.2014 року (про відміну відкритих торгів на закупівлю вугілля кам'яного);
- доповідна записка Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації від 05.02.2014 № 4001-16:
- лист Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації від 05.02.2014 №179 01-27:
- лист від 30.01.2014 № 10 директора Орининської ЗОШ І-Ш ступенів;
- лист від 31.01.2014 № 7 директора Боришковецької ЗОШ І-ІІ ступенів;
- лист від 31.01.2014 № 8 директора Ластовецької ЗОШ І-ІІ ступенів;
- лист від 03.02.2014 № 9 директора Чорнокозинецької ЗОШ І-Ш ступенів;
- лист від 03.02.2014 № 6 директора Приворотської ЗОШ І-Ш ступенів;
- лист від 08.02.2014 № 213 директора Ходоровецької ЗОШ І-Ш ступенів;
- лист від 10.02.2014 № 9 директора Пановецької ЗОШ І-ІІ ступенів.
Замовник надав Колегії копії документів, перелік яких наведено у пункті 7 обґрунтування застосування Процедури закупівлі, в тому числі:
- лист Відділу містобудування, архітектури та житлово-комунального господарства Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 05.02.2014 № 40/01-16, в якому, зокрема, зазначено, що перед початком другого семестру навчального процесу у школах району не дотримано температурний режим, так як адміністрацією шкіл прийнятий жорсткий режим економії палива (вугілля), а вугілля на опалення шкіл вистачить до 15.02.2014.
- лист Кам'янець-Подільської районної державної адміністрації Хмельницької області від 05.02.2014 № 179/01-27, в якому, зокрема, зазначено, що на підставі доповідної записки від 05.02.2014 № 40/01-16 та численних звернень директорів загальноосвітніх навчальних закладів району про відсутність вугілля для завершення опалювального сезону 2013-2014 років в районі виникла нагальна потреба в закупівлі вугілля кам'яного. Враховуючи викладене, Кам'янець-Подільська районна державна адміністрація Хмельницької області зобов'язує негайно вжити заходів згідно з чинним законодавством щодо придбання твердого палива (вугілля кам'яного) з метою належного завершення опалювального сезону;
- листи директорів навчальних закладів (від 30.01.2014 № 10, від 31.01.2014 № 7, від 31.01.2014 № 8, від 03.02.2014 № 9, від 03.02.2014 № 6, від 08.02.2014 № 213 та від 10.02.2014 № 9) з проханням в найближчий термін забезпечити їх вугіллям кам'яним.
Розглянувши зазначені документи, Колегією встановлено, що вони не містять інформації на підтвердження наявності у Замовника умови застосування процедури закупівлі в одного учасника, передбаченої пунктом 3 частини другої статті 39 Закону та зазначеної у пункті 5 обґрунтування, а саме: нагальної потреби у здійсненні закупівлі у зв'язку з виникненням особливих економічних чи соціальних обставин, які унеможливлюють дотримання замовниками строків для проведення процедур конкурсних торгів, зокрема пов'язаних з негайною ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру, а також наданням у встановленому порядку Україною гуманітарної допомоги іншим державам.
Відповідач дійшов висновків, що наведені вище документи не є експертними, нормативними чи технічними документами, що підтверджують наявність умов застосування процедури закупівлі, у розумінні статті 39 Закону.
Суд не погоджується з вищезазначеними посиланнями відповідача, з огляду на наступне.
Інструкцією щодо заповнення зазначеної форми, затвердженої наказом Міністерства економіки України від 26.07.2010 № 922, передбачено визначення замовником однієї з умов застосування процедури закупівлі в одного учасника, визначених частиною другою статті 39 Закону.
Стаття 39 Закону визначає умови застосування процедури закупівлі в одного учасника. Згідно з частиною першою зазначеної статті Закону, закупівля в одного учасника - це процедура, відповідно до якої замовник укладає договір про закупівлю з учасником після проведення переговорів з одним або кількома учасниками та акцепту пропозиції переможця процедури закупівлі в одного учасника.
Суд вважає, що позивачем було наведено обґрунтування, обов'язковість якого встановлена Законом, натомість, його переконливість є оціночною категорією, яка не може бути причиною для зобов'язання відмінити торги. При цьому суд доходить висновків, що наведені позивачем обґрунтування нагальної потреби для здійснення закупівлі свідчать про наявність обставин, передбачених у п.3 ч.2 статті 39 Закону, зокрема про необхідність термінового збільшення запасів палива у зв'язку з погодними умовами.
Колегія суддів враховує те, що жодною нормою чинного законодавства України не передбачено надання відомостей про проведення експертних досліджень, як обов'язкової умови для застосування процедури, у зв'язку з чим позовні вимоги підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
1.Адміністративний позов задовольнити повністю.
2.Визнати протиправним та скасувати рішення постійно діючої колегії Антимонопольного комітету України з розгляду скарг про порушення законодавства у сфері державних закупівель від № 339-р/пк-ск від 25.03.2014.
Постанова набирає законної сили відповідно до частини першої статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України.
Головуючий суддя С.К. Каракашьян
Судді Є.В. Аблов
В.В. Амельохін