Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua
Харків
27 травня 2014 р. № 820/8529/14
Харківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чудних С.О.,
за участю секретаря судового засідання Хмелівської Н.М.,
представника позивача - Батюка А.Г.,
відповідача - ОСОБА_2,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за позовом Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості,-
Позивач, Фонд загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить суд стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2 незаконно отриману допомогу по безробіттю у розмірі 1474,07 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив, що ОСОБА_2 14.05.2013 року був зареєстрований в Харківському міському центрі зайнятості з відкриттям персональної картки 203913051400083. Відповідно до наказу від 21.05.2013 року відповідачу наданий статус безробітного з призначенням допомоги по безробіттю. Відповідно до п. 5 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, наказом Державної податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62, Харківським міським центром зайнятості проведена перевірка обґрунтованості виплат матеріального забезпечення ОСОБА_2, якою встановлено, що в період перебування на обліку в центрі зайнятості приховав факт виконання роботи для ТОВ "Астеліт", згідно договору цивільно-правового характеру від 01.07.2012 року №АВ-2200209059, який дійсний до 30.06.2017 року. Таким чином, відповідач відносився до категорії зайнятого населення, в результаті чого комісією зроблено висновок про те, що кошти, виплачені службою зайнятості ОСОБА_2 у сумі 1474,07 грн. підлягають поверненню. У зв'язку із чим просив позов задовольнити.
У судове засідання 27.05.2014 року представник позивача підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив їх задовольнити.
Відповідач, ОСОБА_2, в судовому засіданні 27.05.2014 року проти позову заперечив, зазначивши, що за період з 01.05.2013 року по 28.02.2014 року за договором із ТОВ "Астеліт" від 01.07.2012 року №АВ-2200209059 він не отримував винагороди та йому не нараховувались кошти, крім того, 03.03.2014 року вказаний договір було розірвано. Таким чином, відповідач вважає, що йому правомірно нарахована матеріальна допомога, у зв'язку із чим просив у задоволенні позову відмовити.
Вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у справі доказів у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" №1533-ІІІ від 02.03.2000 року функції виконавчої дирекції Фонду виконує центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та його територіальні органи, що здійснюють свою діяльність відповідно до Закону України "Про зайнятість населення" та цього Закону. Керівник центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, входить до складу правління Фонду.
Пунктом 1 ч. 2 ст. 16 вищевказаного Закону передбачено, що кошти Фонду використовуються на виплату забезпечення та надання соціальних послуг, передбачених статтею 7 цього Закону, фінансування заходів, передбачених статтею 7 1 цього Закону.
Харківський обласний центр зайнятості є робочим органом виконавчої дирекції Фонду.
Відносини у сфері зайнятості населення регулюються Конституцією України, Кодексом законів про працю України, Господарським та Цивільним кодексами України, Законом України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", іншими актами законодавства.
Судовим розглядом встановлено, що ОСОБА_2 14.04.2014 року звернувся до Харківського міського центру зайнятості із заявою, у якій просив надати йому статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю, де вказав, що трудовою діяльністю, як найманий працівник, в тому числі за трудовим договором, договором підряду, цивільно-правового характеру, за сумісництвом, за кордоном, на тимчасовій та (або) сезонній роботах не займається (а.с. 9, 23).
Наказом №НТ130521 від 21.05.2013 року ОСОБА_2 було надано статус безробітного з 14.05.2013 року і відповідно до Наказу № НТ130521 від 21.05.2013 року призначено виплату допомоги по безробіттю з 21.05.2013 року по 15.05.2014 року.
Матеріалами справи підтверджено, що у зв'язку із працевлаштуванням ОСОБА_2 відповідно до Наказу №НТ130812 з 12.08.2013 року відповідачу було припинено виплату допомоги по безробіттю та знято з обліку.
Харківським міським центром зайнятості проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", за результатами якого складено акт № 196 від 18.02.2014 року.
Розслідуванням встановлено, що ОСОБА_2 перебував у трудових відносинах з ТОВ "Астеліт" з 01.07.2012 року та на дату проведення перевірки договір не переривався, та відповідачу нарахована винагорода в 2 кв. 1013 року за виконання умов цивільно-правового договору у розмірі 270,00 грн.. Таким чином, ОСОБА_2 під час перебування на обліку в центрі зайнятості як безробітний, належав до категорії зайнятого населення.
Харківським міським центром зайнятості виданий наказ від 22 листопада 2013 року за №1201 "Про повернення коштів, виплачених як допомога по безробіттю ОСОБА_2", в якому зазначалась сума, яка підлягає поверненню, а саме 1474,07 грн.
Згідно з наказом від 25.05.2014 року №565, у відповідності до ч.2 п.18 ст.22 Закону України "Про зайнятість населення", пунктами 6,7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого спільним наказом Міністерства праці та соціальної політики України та Державної Податкової адміністрації України від 13.02.2009 року № 60/62 повернути кошти виплачені ОСОБА_2, як допомоги по безробіттю за період з 21.05.2013 року по 11.08.2013 року
Згідно довідки Харківського міського центру зайнятості за період з 21.05.2013 року по 11.08.2013 року ОСОБА_2 нараховано та перераховано матеріальне забезпечення, яке підлягає поверненню, у розмірі 1474 грн. 07 коп.
Таким чином, загальна сума заборгованості відповідача становить 1474 грн. 07 коп.
Відповідно до статті 1 Закону України "Про зайнятість населення" в Україні до зайнятого населення належать громадяни, що проживають на території держави на законних підставах, в тому числі громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно до Закону України "Про особисте селянське господарство".
Безробітними, в свою чергу, визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.
Відповідно до ч.2, 3 ст.36 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.
Також, згідно з ч.1 ст.4 Закону України "Про зайнятість населення" від 5 липня 2012 року № 5067-VI, до зайнятого населення належать особи, які працюють за наймом на умовах трудового договору (контракту) або на інших умовах, передбачених законодавством, особи, які забезпечують себе роботою самостійно (у тому числі члени особистих селянських господарств), проходять військову чи альтернативну (невійськову) службу, на законних підставах працюють за кордоном та які мають доходи від такої зайнятості, а також особи, що навчаються за денною формою у загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладах та поєднують навчання з роботою.
Судом встановлено, що 01.07.2012 року між ОСОБА_2 та ТОВ "Астеліт" укладено договір №АВ-2200209059 про надання послуг, відповідно до умов якого за надані послуги ОСОБА_2 отримує винагороду у встановленому розмірі.
Відповідно до довідки, наданої ТОВ "Астеліт" договір №АВ-2200209059 від 01.07.2012 року з ОСОБА_2 було розірвано 03.04.2014 року, тобто на момент звернення відповідача до Харківського міського центру зайнятості 04.05.2013 року вказаний договір був чинний, у зв'язку з чим ОСОБА_2 подав до центру зайнятості недостовірні відомості, на підставі яких прийнято рішення про надання йому статусу безробітного та виплачено матеріальне забезпечення на випадок безробіття.
Суд зазначає, що ОСОБА_2 не виконав своїх обов'язків щодо подання відомостей про наявність обставин, що впливають на умови виплати його забезпечення, таким чином безпідставно набув статусу безробітного та отримав виплати.
За приписами п.п. 1 п. 5.5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 року №307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 грудня 2000 року за №915/5136, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької або іншої діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).
Положеннями Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування України на випадок безробіття" закріплено, що розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звіряння даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.
Відповідно до Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення безробітним, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Державної податкової адміністрації України 13.02.2009 р. № 60/62 (далі-Порядок), розслідування здійснюється шляхом проведення перевірки достовірності даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені в документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної.
Згідно п.6 Порядку у разі встановлення центром зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг.
Відповідно до п.п. 7, 8 Порядку протягом двох робочих днів після прийняття рішення центр зайнятості надсилає особі чи роботодавцю рекомендованим листом повідомлення про необхідність протягом 15 календарних днів з дня отримання повідомлення повернути виплачені кошти.
Матеріалами справи підтверджується, що Харківським міським центром зайнятості був сформований та направлений відповідачу лист-претензія про повернення коштів від 25.03.2014 року № ХМЦЗ-02-7362-22/14, проте, ОСОБА_2 дані суми не були повернуті.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
Враховуючи, що заборгованість у розмірі 1474 грн. 07 коп. відповідачем залишається несплаченою, доказів сплати боргу відповідачем не надано, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 8 і 19 Конституції України, ст.ст. 7-11, ч. 1 ст. 158, ст. 159, ч. ч. 1, 2 ст. 160, ст. 161, ч. 1 ст. 162, ст. 163 КАС України, суд, -
Адміністративний позов Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення заборгованості - задовольнити у повному обсязі.
Стягнути в примусовому порядку з ОСОБА_2 ( АДРЕСА_1, ідн.номер НОМЕР_1) на користь Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття в особі Харківського міського центру зайнятості (вул. Шевченка, б. 137-А, м.Харків, 61013, р/р 37177300802007 в ГУ ДКСУ у Харківській області, код 36224721, МФО 851011) незаконно отриману допомогу по безробіттю в сумі 1474 ( одна тисяча чотириста сімдесят чотири) грн. 07 коп.
Постанова може бути оскаржена в Харківський апеляційний адміністративний суд через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в десятиденний строк з дня її проголошення, копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлено 02.06.2014р.
Суддя С.О. Чудних