Ухвала від 21.02.2014 по справі 9101/57726/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" лютого 2014 р. справа № 2а-1114/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Дурасової Ю.В.

суддів: Проценко О.А. Туркіної Л.П.

розглянувши у письмовому провадженні в м.Дніпропетровську апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області на постанову Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 18.08.2011 року у справі за позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області

про визнання дій неправомірними та стягнення недотриманої щорічної допомоги до 5 травня, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач ОСОБА_1 29.07.2011 звернувся до Добровеличківського районного суду Кіровоградської області з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області, в якому вказує що він є інвалідом 3 групи і особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Просить зобов'язати відповідача провести перерахунок та виплатити недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня у розмірах відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 .

Постановою Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 18.08.2011 року, прийнятою в скороченому провадженні, позов задоволений. Зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виплатити позивачу недоплачену щорічну грошову допомогу до 5 травня у розмірах відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» за 2011 .

В апеляційній скарзі Управління праці та соціального захисту населення просить постанову суду скасувати. Зазначає що допомога виплачується відповідно до постанов Кабінету Міністрів України та бюджетом не передбачена виплата в іншому розмірі.

Перевіривши законність і обґрунтованість постанови суду, дослідивши матеріали справи, колегія суддів вважає що апеляційна скарга не підлягає задоволенню.

Згідно наданих сторонами доказів, позивач є особою, постраждалою внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії. Йому безстроково встановлена 3 група інвалідності, яка пов'язана з ліквідацією аварії на ЧАЕС. Позивач перебуває на обліку Управління Пенсійного фонду України та отримує пенсію по інвалідності внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС.

В 2011 році до 5 травня управління здійснило виплату разової грошової допомоги ветеранам війни, передбаченої Законом України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в розмірі, визначеному постановою Кабінетом Міністрів України від 4 квітня 2011 року № 341 «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2011 році відповідно до Законів України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»та «Про жертви нацистських переслідувань». Згідно п.1 підпункту 2 вказаної постанови, позивачу виплачено 510 грн.

Відповідно до статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»(з змінами та доповненнями) визначено, що щорічно до 5 травня інвалідам війни виплачується разова грошова допомога у розмірах (для ІІІ групи) 7 мінімальних пенсій за віком.

Дані норми відновлені Рішенням Конституційного Суду України №10рп/2008 від 22.05.2008.

Виходячи з загальних засад пріоритетності законів над підзаконними актами, суд першої інстанції правильно керувався положеннями статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»в редакції від 22.10.1993 року. Відповідач помилково посилається на постанови Кабінету Міністрів України при наявності спеціального закону.

Відповідно до частини 4 статті 9 КАС України, в разі невідповідності нормативно-правового акту Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховної Радою України, або іншому правовому акту, суд застосовує правовий акт, що має вищу юридичну силу.

Доводи апеляційної скарги про відсутність бюджетних коштів колегією суддів не приймаються. Європейський Суд з прав людини у справі «Кечко проти України»зазначив, що органи державної влади не можуть посилатись на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань. Відповідно до статті 32 Європейської Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, юрисдикція Європейського Суду з прав людини поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції та протоколів до неї. Відповідно до пункту 1 Закону України «Про ратифікацію Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року, першого протоколу та протоколів №2, 4, 7 та 11 до Конвенції», Україна повністю визнає на своїй території юрисдикцію Європейського Суду з прав людини в усіх питаннях, що стосуються тлумачення і застосування Конвенції. Відповідно до статті 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського Суду з прав людини», суди застосовують при розгляді справ Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Виплата пенсії має бути здійснена виходячи з розміру мінімальної пенсії за віком, який дорівнює прожитковому мінімуму для осіб, які втратили працездатність, відповідно до частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутній інший закон, який би визначав мінімальний розмір пенсії за віком.

Відповідно до Законів України «Про державний бюджет України на 2011 рік»та «Про державний бюджет України на 2012 рік», положення статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Ці норми неконституційними не визнані та почали діяти з 22.07.2011.

Відповідно до Постанови КМУ №745 від 06.07.2011 «Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету», яка набрала чинності 23.07.2011, положень Закону України «Про державний бюджет України на 2012 рік», положення статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»застосовуються в порядку і розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного бюджету України та бюджету Пенсійного фонду України на 2012 рік.

Керуючись пунктом 1 статті 198, статтями 200, 205, 206 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Добровеличківської районної державної адміністрації Кіровоградської області - залишити без задоволення, а постанову Добровеличківського районного суду Кіровоградської області від 18.08.2011 року -без змін.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Головуючий: Ю.В. Дурасова

Суддя: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна