Ухвала від 26.12.2013 по справі 9101/98874/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Ухвала

Іменем України

"26" грудня 2013 р. справа № 2а-6600/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,

розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області

на постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 20.10.2011 р., прийняту у порядку скороченого провадження,

у справі № 2а-6600/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області,

про визнання протиправними дій,-

встановив:

У жовтні 2011 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом до Управління праці та соціального захисту населення Новоукраїнської районної державної адміністрації Кіровоградської області, в якому просив:

- Визнати дії відповідача протиправними щодо перерахунку щомісячних виплат на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи, в сумі 50 відсотків мінімальної заробітної плати починаючи з 09.07.2007 року ухвалення рішення Конституційного суду України № 6-рп/2007;

- Зобов'язати відповідача здійснити перерахунок, з врахуванням виплачених сум щомісячних виплат на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи в сумі 50 відсотків мінімальної заробітної плати починаючи з 09.07.2007 року.

Ухвалою Новоукраїнського районного суду кіровоградської області від 07.10.201 року позовні вимоги позивача за період з 09 липня 2007 року по 04 квітня 2011 року включно залишено без розгляду.

Постановою Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 07.10.2011 року позовні вимоги позивача задоволено:

- Зобов'язано відповідача здійснити з 05 квітня 2011 року перерахунок компенсаційних виплат позивачеві, з урахуванням виплачених сум, на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, в сумі 50% мінімальної заробітної плати, відповідно до статті 30 Закону України «про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати рішення суду першої інстанції.

Відповідно до ст. 195 Кодексу адміністративного судочинства України, суд переглядає судові рішення суду першої інстанції в межах доводів апеляційної скарги.

Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд апеляційної інстанції дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії.

Вирішуючи спірні правовідносини та приймаючи рішення про задоволення позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що позивач у 2011 році має право на отримання щомісячних компенсаційних виплат в розмірі встановленому п. 6 ст. 30 Закону України "Про соціальний статус громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" - 50% мінімальної заробітної плати.

Суд апеляційної інстанції погоджується з таким висновком суду першої інстанції з наступних підстав.

Законом України «Про державний бюджет України на 2011 рік» не надано право Кабінету Міністрів України на 2011 рік встановлювати розмір соціальних виплат передбачених ст. 30 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Таким чином, в 2011 році відповідач повинен виплачувати позивачу щомісячну компенсаційну виплату на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи в розмірі, встановленому статтею 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто в розмірі 50% мінімальної заробітної плати.

Відповідачем в 2011 році щомісячна компенсаційна виплати на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи позивачу виплачувалась відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про встановлення розмірів виплат деяким категоріям громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №649 від 20 квітня 2007 року.

Разом з тим, пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.

Так, основні положення щодо реалізації конституційного права громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення визначені Законом України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій. Статтею 19 цього Закону встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір заробітної плати.

Так, мінімальний розмір заробітної плати, з розрахунку якої виплачується щомісячна компенсаційна виплати на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи, згідно із Законом України "Про встановлення мінімальної заробітної плати" та Законом України «Про Державний бюджет України на 2011 рік» в значно більший, ніж встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 20 квітня 2007 року.

Таким чином, аналіз наведених норм правових актів дає підстави дійти висновку, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 649 від 20 квітня 2007 року фіксований розмір щомісячної компенсаційної виплати на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи суперечить статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено більший розмір такої допомоги з розрахунку 50% мінімальної заробітної плати.

Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.

В 2007 році Кабінету Міністрів України не надано право встановлювати розмір щомісячна компенсаційної виплати на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбаченої статтею 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".

Отже, постанова Кабінету Міністрів України № 649 від 20 квітня 2007 року, яка істотно звужує обсяг встановлених Конституцією та Законами України прав, застосуванню не підлягає.

Таким чином, враховуючи викладене, а також виходячи з пріоритетності законів над підзаконними актами, суд апеляційної інстанції погоджується з висновками суду першої інстанції, що відповідач у 2011 році повинен виплатити позивачу щомісячну компенсаційну виплату на неповнолітню дитину постраждалу внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статті 30 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто в розмірі 50% мінімальної заробітної плати, встановленої на момент виплати.

Відповідно до ч. 1 ст. 200 КАС України суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

За таких обставин суд апеляційної інстанції приходить висновку, що судом першої інстанції повно встановлені обставини справи та надана правильна юридична оцінка, у зв'язку з чим підстави для задоволення апеляційної скарги та скасування постанови суду відсутні.

Керуючись ст.ст. 195, 198, 200, 204, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів

ухвалив:

Апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення ново української районної державної адміністрації Кіровоградської області - залишити без задоволення.

Постанову Новоукраїнського районного суду Кіровоградської області від 20.10.2011 р. у справі № 2а-660/11 - залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст. 254 КАС України та може бути оскаржена до Вищого адміністративного суду України в порядку, визначеному ст. 212 КАС України.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: Чередниченко В.Є.

Суддя: А.О. Коршун