Ухвала від 23.10.2013 по справі 872/7176/13

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 жовтня 2013 рокусправа № 811/68/13-а

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії: головуючого судді: Проценко О.А.

суддів: Туркіної Л.П. Шлай А.В.

за участю секретаря судового засідання: Кязимової Д.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_1

на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31 січня 2013 р. у справі № 811/68/13-а

за позовом ОСОБА_1

до Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області

про скасування наказів, -

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до Кіровоградського окружного адміністративного суду з позовом про скасування наказів Управління Міністерства Внутрішніх Справ України в Кіровоградській області (далі - відповідач, УМВС України в Кіровоградській області): від 11.12.2010р. №438 о/с «По особовому складу» щодо звільнення позивача з органів внутрішніх справ у запас Збройних сил (з постановкою на військовий облік) за п.64 «є» (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ та від 10.12.2012р. №1995 «Про порушення службової дисципліни ОСОБА_1 та його покарання».

Позов мотивовано тим, що у вказані періоди позивач був тимчасово непрацездатним та перебував на лікуванні у лікувальних закладах. Крім того, оскільки позивач з 25.09.2012р. був поновлений на службі в органах внутрішніх справ на виконання постанови Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.09.2012р., яка ухвалою Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду від 04.12.2012р. скасована, а позов ОСОБА_1 залишено без розгляду, тому у відповідача були відсутні підстави звільняти його зі служби спірними наказами.

Постановою суду першої інстанції у задоволенні адміністративного позову відмовлено. В своїй постанові суд зазначив, що у зв'язку з виданням відповідачем наказу №336 о/с від 25.09.2012р. "По особовому складу" про поновлення позивача на посаді в органах внутрішніх справ, з якої він був звільнений наказом №111 о/с від 28.03. 2012р., а також із скасуванням відповідного пункту наказу від 28.03.2012р. №111 о/с щодо звільнення позивача з органів МВС, правовідносини між сторонами щодо проходження служби були поновлені. Тобто, з дня видання цього наказу позивач, перебуваючи у кадрах Міністерства внутрішніх справ, відносячись до начальницького складу органів внутрішніх справ, маючи спеціальне звання майора, користувався усіма правами, передбаченими Законом України "Про міліцію" та Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ, та ніс обов'язки, у тому числі стосовно дотримання службової дисципліни. Вчинивши дисциплінарний проступок, позивач мав би бути притягнутим до дисциплінарної відповідальності у порядку, встановленому Дисциплінарним статутом ОВС, зокрема, у вигляді звільнення з органів внутрішніх справ.

Суд першої інстанції дійшов висновку, що звільнення позивача з органів внутрішніх справ на підставі наказів відповідача №1995 від 10.12.2012р., №438 о/с від 11.12.2012р. було здійснено в порядку, передбаченому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, Дисциплінарним статутом ОВС. Таким чином, судом не встановлено порушень прав позивача, які б давали підстави скасувати спірні накази.

Не погодившись з висновками суду першої інстанції, позивач подав апеляційну скаргу, в якій просив скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким задовольнити позовні вимоги в повному обсязі. Позивач зазначає, що у відповідності до ст.86 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності. Усі докази разом оцінюються з позиції їх достатності та взаємозв'язку.

Відповідач заперечує проти задоволення апеляційної скарги, вважає судове рішення законним та обґрунтованим.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги, дослідивши матеріали справи, колегія суддів зазначає наступне.

Як свідчать матеріали справи, позивач з 02.04.1998р. розпочав службу в органах внутрішніх справ (а.с. 45-50). Наказом №111 о/с від 28.03.2012р. "По особовому складу" позивача звільнено з органів внутрішніх справ за п.64 "є" Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ (за порушення дисципліни) на підставі наказу УМВС України в області №509 від 28.03.2012р. (а.с. 48).

Судом також враховано, що постановою Кіровоградського окружного адміністративного суду від 12.09.2012р. у справі №1170/2а-2272/12 позов ОСОБА_1 задоволено частково. Визнано протиправними та скасовано накази УМВС України в Кіровоградській області №509 від 28.03.2012р., №111о/с від 28.03.2012р., поновлено позивача на посаді старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Кіровського відділу міліції Кіровоградського міського відділу УМВС в області з 28.03.2012р. Стягнуто з УМВС України в Кіровоградській області на користь позивача 13 763, 40 грн. середнього заробітку за час вимушеного прогулу. Постанову суду в частині поновлення на посаді та стягнення заробітку у розмірі суми стягнення за один місяць допущено до негайного виконання (а.с. 95 - 99).

На виконання вищевказаної постанови суду в частині, допущеній до негайного виконання, начальник УМВС України в Кіровоградській області видав наказ №336 о/с від 25.09.2012р. "По особовому складу", яким скасував пункт наказу УМВС від 28.03.2012р. №111 о/с щодо звільнення позивача з органів МВС та поновив осаннього на посаді старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Кіровського відділу міліції Кіровоградського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області, за рахунок посади старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Голованівського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області, з 28.03.2012р., виплативши позивачу грошове забезпечення за один місяць вимушеного прогулу в сумі 2496,97 грн. (а.с. 36).

З матеріалів справи також вбачається, що наказом начальника УМВС в області №1575 від 01.10.2012р. "Про порушення службової дисципліни позивача та його покарання" позивача звільнено з посади старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Кіровського відділу міліції Кіровоградського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області (а.с. 93).

Наказом №344 о/с від 02.10.2012р. "По особовому складу" начальник УМВС України в Кіровоградській області призначив позивача дільничним інспектором міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Ульяновського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області з 02.10.12р. за рахунок посади старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Голованівського районного відділу УМВС України в Кіровоградській області, звільнивши його з посади старшого дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Кіровського відділу міліції Кіровоградського міського відділу УМВС України в Кіровоградській області (а.с. 37). Проте, після ознайомлення з цим наказом 04.10.2012р. (а.с. 38) позивач наступного дня - 05.10.2012р. і в подальшому на службу не вийшов (а.с. 57, 58, 59).

Про вказаний факт начальник Ульяновського РВ УМВС України в області рапортом від 05.11.2012р. повідомив начальника УМВС в області. За цим фактом призначено службове розслідування (а.с. 65).

За висновком службового розслідування, затвердженим 10.12.2012р. начальником УМВС України в Кіровоградській області, позивач після призначення його на посаду дільничного інспектора міліції СДІМ міліції громадської безпеки Ульяновського РВ УМВС України в Кіровоградській області на службу не виходив, про причини своєї відсутності не повідомляв, про перебування на лікарняному керівництво райвідділу не проінформував і на телефонні дзвінки не відповідав. Для отримання пояснень з приводу відсутності на службі та вручення рекомендованого листа 06.11.2012р. працівниками ВІОС УКЗ УМВС було відвідано позивача за місцем його проживання. Листа було вручено батькові позивача під підпис.

Оскільки позивач на службу не з'явився та про місце свого перебування не повідомив, керівництвом УМВС України в Кіровоградській області були надіслані запити до лікувальних закладів та закладів охорони здоров'я та з'ясовано, що позивач перебував на стаціонарному лікуванні лише в інфекційному відділі №1 стаціонару №1 КЗ "Центральна міська лікарня м.Кіровограда" в період з 15.10. по 26.10.2012р.

Наказом начальника УМВС України в Кіровоградській області №1995 від 10.12.2012р. за порушення службової дисципліни, - відсутності на службі без поважних причин з 02.10 по 14.10.2012р. та з 27.2010р. до 30.11.2012р., дільничного інспектора міліції сектору дільничних інспекторів міліції громадської безпеки Ульяновського РВ УМВС України в Кіровоградській області майора міліції ОСОБА_1 звільнено з органів внутрішніх справ (а.с. 39). А наказом начальника УМВС України в Кіровоградській області №438 о/с від 11.12.2012р. "По особовому складу" позивача було звільнено з органів МВС у запас Збройних Сил (з постановкою на військовий облік) за п.64 "є" (за порушення дисципліни) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ з 11.12.2012р. (а.с. 51-52, 53-54, 55).

Аналіз матеріалів справи та норм права, які регулюють спірні правовідносини, показав наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.07.1991р. №114 затверджено Порядок проходження служби особами рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ (надалі - Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС), права та обов'язки вказаних осіб також регулює Закон України "Про міліцію".

Відповідно до статті 10 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС особи рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ користуються всіма соціально-економічними, політичними та особистими правами і свободами, виконують усі обов'язки громадян, передбачені Конституцією України та іншими законодавчими актами, а їх права, обов'язки і відповідальність, що випливають з умов служби, визначаються законодавством, Присягою, статутами органів внутрішніх справ і цим Положенням.

За статтею 23 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну, адміністративну, матеріальну та кримінальну відповідальність згідно з законодавством.

Законом України від 22.02.2006р. №3460 затверджений Дисциплінарний статут органів внутрішніх справ України (надалі - Дисциплінарний статут ОВС), яким визначено сутність службової дисципліни, обов'язки осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ України стосовно її дотримання, види заохочень та дисциплінарних стягнень, порядок і права начальників щодо їх застосування, а також порядок оскарження дисциплінарних стягнень.

Відповідно до статті 1 Дисциплінарного статуту ОВС службова дисципліна - дотримання особами рядового і начальницького складу Конституції і законів України, актів Президента України і Кабінету Міністрів України, наказів та інших нормативно-правових актів Міністерства внутрішніх справ України, підпорядкованих йому органів і підрозділів та Присяги працівника органів внутрішніх справ України.

Згідно зі статтею 7 Дисциплінарного статуту ОВС службова дисципліна базується на високій свідомості та зобов'язує кожну особу рядового і начальницького складу: дотримуватися законодавства, неухильно виконувати вимоги Присяги працівника органів внутрішніх справ України, статутів і наказів начальників; захищати і охороняти від протиправних посягань життя, здоров'я, права та свободи громадян, власність, довкілля, інтереси суспільства і держави; поважати людську гідність, виявляти турботу про громадян і бути готовим у будь-який час надати їм допомогу; дотримуватися норм професійної та службової етики; берегти державну таємницю; у службовій діяльності бути чесною, об'єктивною і незалежною від будь-якого впливу громадян, їх об'єднань та інших юридичних осіб; стійко переносити всі труднощі та обмеження, пов'язані зі службою; постійно підвищувати свій професійний та культурний рівень; сприяти начальникам у зміцненні службової дисципліни, забезпеченні законності та статутного порядку; виявляти повагу до колег по службі та інших громадян, бути ввічливим, дотримуватися правил внутрішнього розпорядку, носіння встановленої форми одягу, вітання та етикету; з гідністю і честю поводитися в позаслужбовий час, бути прикладом у дотриманні громадського порядку, припиняти протиправні дії осіб, які їх учиняють; берегти та підтримувати в належному стані передані їй в користування вогнепальну зброю, спеціальні засоби, майно і техніку. У разі виявлення порушень законодавства, зловживань чи інших правопорушень у службовій діяльності особа рядового або начальницького складу повинна вжити заходів щодо припинення цих порушень та доповісти про це безпосередньому або старшому прямому начальникові.

Згідно зі статтею 2 Дисциплінарного статуту ОВС визначено, що дисциплінарний проступок - невиконання чи неналежне виконання особою рядового або начальницького складу службової дисципліни.

Згідно зі статтею 5 Дисциплінарного статуту ОВС за вчинення дисциплінарних проступків особи рядового і начальницького складу несуть дисциплінарну відповідальність згідно з цим Статутом.

Відповідно до пункту 8 статті 12 Дисциплінарного статуту ОВС на осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за порушення службової дисципліни може накладатися такий вид дисциплінарного стягнення, як звільнення з органів внутрішніх справ.

Згідно з підпунктом "є" пункту 64 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС особи середнього, старшого і вищого начальницького складу звільняються зі служби в органах внутрішніх справ в запас (з постановкою на військовий облік) за порушення дисципліни.

Порядок накладання дисциплінарних стягнень передбачений статтею 14 Дисциплінарного статуту ОВС, відповідно до частин 1, 2, 5, 6, 8 якої з метою з'ясування всіх обставин дисциплінарного проступку, учиненого особою рядового або начальницького складу, начальник призначає службове розслідування. Службове розслідування має бути завершене протягом одного місяця з дня його призначення начальником. У разі необхідності цей термін може бути продовжено начальником, який призначив службове розслідування, або старшим прямим начальником, але не більш як на один місяць.

Відповідно до статті 16 Дисциплінарного статуту ОВС дисциплінарне стягнення накладається у строк до одного місяця з дня, коли про проступок стало відомо начальнику.

Наказом Міністерства охорони здоров'я України від 13.11.2001р. №455, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 04.12.2001р. за №1005/6196, затверджено Інструкцію про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян. Ця Інструкція визначає порядок і умови видачі, продовження та обліку документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян, здійснення контролю за правильністю їх видачі.

Згідно з пунктами 1.1, 1.2 цієї Інструкції тимчасова непрацездатність працівників засвідчується листком непрацездатності. Видача інших документів про тимчасову непрацездатність забороняється, крім випадків, обумовлених п. 1.14, 2.7, 2.16, 2.17, 2.18, 2.19, 2.20, 3.4, 3.16, 6.6.

Спільним наказом МОЗ України, Мінпраці, Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 03.11.2004р. №532/274/136-ос/1406 "Про затвердження зразка, технічного опису листка непрацездатності та Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності", зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 17.11.2004р. за №1154/10053, затверджено зразок листка непрацездатності. Пунктом 2 вказаного наказу керівникам органів та закладів охорони здоров'я незалежно від форм власності наказано узяти до використання листки непрацездатності нового зразка та впровадити їх застосування з 1 січня 2005 року після повного використання листків непрацездатності старого зразка.

Відповідно до пункту 1 Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності, затвердженого вказаним наказом, листок непрацездатності - це багатофункціональний документ, який є підставою для звільнення від роботи у зв'язку з непрацездатністю та з матеріальним забезпеченням застрахованої особи в разі тимчасової непрацездатності, вагітності та пологів.

Відповідно до частин 10, 15 статті 14 Дисциплінарного статуту ОВС при визначенні виду дисциплінарного стягнення мають враховуватися тяжкість проступку, обставини, за яких його скоєно, заподіяна шкода, попередня поведінка особи та визнання нею своєї вини, її ставлення до виконання службових обов'язків, рівень кваліфікації тощо.

Відповідно до частин 1, 5 статті 18 Дисциплінарного статуту ОВС дисциплінарне стягнення виконується негайно, але не пізніше місяця з дня його накладення, не враховуючи періоду перебування особи рядового або начальницького складу у відпустці, відрядженні або її тимчасової непрацездатності. Після закінчення цього строку дисциплінарне стягнення не виконується. Такі дисциплінарні стягнення, як звільнення з посади, пониження в спеціальному званні та звільнення з органів внутрішніх справ, вважаються виконаними після видання наказу по особовому складу.

Згідно з пунктами 21, 24, 46 Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС у разі незаконного звільнення або переведення на іншу роботу особи рядового, начальницького складу органів внутрішніх справ підлягають поновленню на попередній роботі (посаді).

При цьому, особи рядового і начальницького складу зобов'язані проходити службу там, де це викликано інтересами служби і обумовлено наказами прямих начальників. Особи середнього, старшого і вищого начальницького складу, переміщені по службі, підлягають відрядженню до нового місця служби після передачі справ, але не пізніше місячного строку з дня одержання органом внутрішніх справ наказу або письмового повідомлення про переміщення по службі, крім випадків, коли дана особа перебуває в черговій відпустці або на лікуванні.

З урахуванням аналізу наведений норм та фактичних обставин справи, колегія суддів погоджується з висновками суду першої інстанції. Суд першої інстанції дійшов вірного висновку, що звільнення позивача з органів внутрішніх справ на підставі наказів відповідача №1995 від 10.12.2012р., №438 о/с від 11.12.2012р. було здійснено в порядку, передбаченому Положенням про проходження служби рядовим і начальницьким складом ОВС, Дисциплінарним статутом ОВС.

Апеляційна скарга не спростовує висновки суду першої інстанції. Суд об'єктивно, повно і всебічно дослідив обставини, які мають значення для справи, висновки суду підтверджуються зібраними по справі доказами. Апеляційна скарга задоволенню не підлягає. Судове рішення слід залишити без змін.

Керуючись ст.ст.195,196,198,200,205,206 Кодексу адміністративного судочинства України, Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд

ухвалив:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 на постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31 січня 2013 р. у справі № 811/68/13-а залишити без задоволення.

Постанову Кіровоградського окружного адміністративного суду від 31 січня 2013 р. у справі № 811/68/13-а залишити без змін.

Ухвала набирає законної сили відповідно до ст.254 КАС України та може бути оскаржена в касаційному порядку згідно зі ст.212 КАС України.

Головуючий: О.А. Проценко

Суддя: Л.П. Туркіна

Суддя: А.В. Шлай