"28" листопада 2013 р. справа № 2а-1737/11
Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),
суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,
розглянувши у письмовому провадженні апеляційну скаргу Управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради,
на постанову Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 липня 2011 р. у справі № 2а-1737/11,
за позовом ОСОБА_1,
до Управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради,
про визнання протиправними дій, -
28.04.2011 року позивач звернувся до Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області з позовом, в якому просив:
- визнати протиправними дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради по відмові у перерахунку грошової допомоги до 5 травня та на оздоровлення з 2005 року;
- зобов'язати управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої у місті ради у відповідності до ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25.12.1998 року № 367-ХІV перерахувати та щомісячно сплачувати як інваліду війни другої групи недораховану з 2005 року грошову допомогу до 5 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком із врахуванням сплаченого розміру грошової допомоги до 5 травня; у відповідності до ст. 48 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону від 06.06.1996 року №230/96-ВР перерахувати та щомісячно сплачувати, як інваліду третьої групи постраждалого від Чорнобильської катастрофи недораховану щорічну допомогу на оздоровлення з 2005 року в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із врахуванням сплаченого розміру щорічної допомоги на оздоровлення.
Постановою Жовтневого районного суду м. Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 липня 2011 р. позов задоволено:
- визнано протиправними дії управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої у місті ради щодо відмови ОСОБА_1 з 2005 року у перерахунку разової допомоги до 5 травня (Дня Перемоги) та на оздоровлення.
- зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої у місті ради у відповідності ч. 4 ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» в редакції Закону від 25.12.1998 року №367-ХІV перерахувати та щомісячно сплачувати ОСОБА_1, як інваліду війни другої групи не донараховану з 2005 року грошову допомогу на 5 травня в розмірі восьми мінімальних пенсій за віком із врахуванням сплаченого розміру грошової допомоги до 5 травня.
- зобов'язано Управління праці та соціального захисту населення виконкому Жовтневої у місті ради у відповідності ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в редакції Закону від 06.06.1996 року №230/96-ВР перерахувати та щомісячно сплачувати ОСОБА_1, як інваліду третьої групи, постраждалого від Чорнобильської катастрофи недораховану щорічну допомогу на оздоровлення з 2005 року в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат із врахуванням сплаченого розміру щорічної допомоги на оздоровлення.
Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати оскаржену постанову та ухвалити нову про відмову у задоволенні позову.
Перевіривши матеріали справи, законність і обґрунтованість рішення суду в межах доводів апеляційної скарги і заявлених позовних вимог, суд дійшов висновку, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
З матеріалів справи вбачається, що позивач має право на пільги, встановлені законодавством України для ветеранів війни - учасників війни, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_1 виданого 02.10.2006 року, та є інвалідом 2 групи. Також позивач являється інвалідом ІІ групи, та має право на отримання щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_2 виданого 15.12.2000 року.
В 2010 році відповідачем виплачено позивачеві щорічну допомогу до 5 травня в розмірі 480 грн. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України «Про розміри разової грошової допомоги, що виплачується у 2010 році відповідно до Закону України «Про статус ветеранів війни, та гарантії їх соціального захисту» та «Про жертв нацистських переслідувань» №341.
Також відповідачем за 2010 рік щорічна допомога на оздоровлення позивачу виплачена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року "Про щорічну допомогу на оздоровлення громадянам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено щорічну допомогу, як особі яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи у розмірі 120 грн.
Відповідно до ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх гарантії їх соціального захисту" щорічно до 5 травня інвалідам війни другої групи виплачується разова грошова допомога у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком.
На час проведення виплат дія ст. 13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не призупинявся, а зміст цієї статті не змінювався.
Законом України «Про державний бюджет України на 2010 рік» не надано право Кабінету Міністрів України на 2010 рік встановлювати розмір соціальних виплат передбачених ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Таким чином, в 2010 році відповідач повинен виплачувати позивачу щорічну грошову допомогу до 5 травня, як інваліду війни другої групи, відповідно до ст. 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у розмірі восьми мінімальних пенсій за віком, а також допомогу на оздоровлення в розмірі, встановленому статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", тобто в розмірі п'яти мінімальних заробітних плат.
Разом з тим, пунктом 6 частини 1 статті 92 Конституції України встановлено, що виключно законами визначаються, зокрема, основи соціального захисту.
Так, основні положення щодо реалізації конституційного права ветеранів війни та громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту ветеранів війни, а також потерпілого населення визначені Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» та "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи".
Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії" визначено правові засади формування та застосування державних соціальних стандартів і нормативів, спрямованих на реалізацію закріплених Конституцією України та законами України основних соціальних гарантій. Статтею 19 цього Закону встановлено, що виключно законами України визначається, зокрема, мінімальний розмір заробітної плати.
Так, мінімальний розмір заробітної плати, з розрахунку якої виплачується щорічна допомога на оздоровлення, згідно із Законом України "Про встановлення мінімальної заробітної плати" та Законом України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» в значно більший, ніж встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року, розмір щорічної допомоги на оздоровлення.
Таким чином, аналіз наведених норм правових актів дає підстави дійти висновку, що встановлений постановою Кабінету Міністрів України № 562 від 12 липня 2005 року фіксований розмір щорічної допомоги на оздоровлення суперечить статті 48 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", якою встановлено більший розмір такої допомоги з розрахунку трьох мінімальних заробітних плат.
Відповідно до статті 113 Конституції України Кабінет Міністрів України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, а також указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України.
З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що право позивача на щорічну допомогу до 5 травня, а також на щорічну допомогу на оздоровлення було порушено.
Однак суд першої інстанції не взяв до уваги наступне:
Відповідно до частин 1, 2 ст. 99 Кодексу адміністративного судочинства України (в редакції чинній на час розгляду справи) адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
З огляду на ч. 1 ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд за заявою особи, яка його подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Закони України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зміни до них офіційно публікуються в періодичних виданнях після їх прийняття. Отже, положення цих правих актів є загальнодоступними.
Таким чином позивачем пропущено строк звернення до суду з адміністративним позовом, позовні вимоги, заявлені за 2005- 2009 роки підлягають залишенню без розгляду у відповідності до вимог ст. 99,100 КАС України.
Разом з тим, колегія суддів звертає увагу на те, що в резолютивній частині постанови суд першої інстанції помилково посилається на те, що позивач є інвалідом третьої групи, в той час, коли в матеріалах справи наявні документи, які підтверджують той факт, що останній є інвалідом другої групи.
З урахуванням викладеного, колегія суддів вважає за необхідне постанову суду першої інстанції скасувати та ухвалити нову постанову про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись ст. 197, 198, п. 4 ч. 1 ст. 202, 207 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
постановив:
Апеляційну скаргу Управління праці і соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради - задовольнити частково.
Постанову Жовтневого районного суду м.Кривого Рогу Дніпропетровської області від 25 липня 2011 року у справі № 2а-1737/11 - скасувати.
Позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління праці і соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради щодо нездійснення перерахунку та виплати ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" та щорічної допомоги на оздоровлення відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня за 2010 рік відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсії за віком, з урахуванням ч.1 ст.28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" та раніше здійснених виплат.
Зобов'язати Управління праці і соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2010 рік відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», з урахуванням Закону України «Про Державний бюджет України на 2010 рік» та раніше здійснених виплат.
Позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної одноразової грошової допомоги до 5 травня відповідно до ст.13 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" у розмірі восьми мінімальних пенсії за віком за період 2005-2009 років, а також щодо зобов'язання Управління праці і соціального захисту населення виконкому Жовтневої районної у місті ради здійснити нарахування та виплату ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення, відповідно до ст. 48 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі п'яти мінімальних заробітних плат за період 2005-2009 років - залишити без розгляду.
Постанова Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили через п'ять днів після надіслання її копій особам, що беруть участь у справі, та може бути оскаржена в порядку та строки встановлені ст.212 КАС України.
Головуючий суддя: О.М. Панченко
Суддя: В.Є. Чередниченко
Суддя: А.О. Коршун