Ухвала від 27.03.2014 по справі 9101/129176/2012

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"27" березня 2014 р. справа № 2а-2963/11

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Панченко О.М. (доповідач),

суддів: Чередниченко В.Є., Коршуна А.О.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області

на постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 21 жовтня 2011 р., прийняту у порядку скороченого провадження,

у справі № 2а-2963/11

за позовом ОСОБА_1

до Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області

про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії,-

встановив:

У жовтні 2011 року позивач звернувся до суду першої інстанції з позовом, в якому просив:

- поновити строк для звернення до суду 14.09.1999 року по жовтень 2011 року включно;

- визнати протиправною бездіяльність відповідача починаючи з 14.09.1999 року щодо відмови у проведенні перерахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, у відповідності до вимог ч. 2. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» як особі, віднесеній до 2 категорії, у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність;

- зобов'язати відповідача здійснити перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесених до категорії 2 у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність починаючи з 14.09.1999 року, та в подальшому нарахувати додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, особам, віднесеним до категорії 2 відповідно до ч. 2 ст. 51 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність та провести її виплату.

Постановою Куйбишевського районного суду Запорізької області від 21 жовтня 2011 року позов задоволено частково, а саме:

- позовні вимоги позивача в частині зобов'язання відповідача провести йому перерахунок додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ч.2 ст.51, п.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» за період з 14 вересня 1999 року по 09 квітня 2011 року включно - залишено без розгляду у зв'язку із пропуском строку звернення до суду;

- визнано протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії позивачу у розмірах, передбачених ч.2 ст.51, Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;

- зобов'язано відповідача провести позивачу перерахунок додаткової пенсії за шкоду,

заподіяну здоров'ю, відповідно до вимог ч.2 ст.51, п.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком , обрахованих відповідно до ч.1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», з урахуванням положень п.3 ст. 67 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», починаючи з 10 квітня 2011 року до змін в законодавстві або зміни соціального статусу особи, та проводити її виплату за мінусом отриманих ним сум за вказаний період.

Не погодившись з постановою суду першої інстанції, відповідач оскаржив її в апеляційному порядку.

В апеляційні скарзі відповідач, посилаючись на порушення судом першої інстанції норм матеріального права, просить скасувати постанову суду першої інстанції та відмовити позивачу у задоволенні позову.

Дослідивши докази, наявні в матеріалах справи, перевіривши в межах доводів апеляційної скарги дотримання судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, апеляційний суд дійшов висновку, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи, позивач громадянином, якого евакуйовано у 1986 року із зони відчуження (категорія 2), та перебуває на обліку у відповідача.

Відповідач здійснював нарахування та виплату позивачу додаткової пенсії у розмірі 15% від прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Статтею 49 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" визначені види пенсій, які підлягають виплаті особам, постраждалим внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 1, 2, 3 та 4 категорій, це зокрема, державна пенсія та додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", в редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, особам, віднесеним до категорії 2 постраждалих від Чорнобильської катастрофи, призначається щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю у розмірі 30 відсотків мінімальної пенсії за віком.

Вихідним критерієм розрахунку додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, виступає мінімальна пенсія за віком, розмір якої згідно з ч. 1 статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне забезпечення" встановлюється в розмірі визначеного законом прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Положення ч. 3 вказаної статті не є перешкодою для застосування даної величини (мінімального розміру пенсії за віком) до обрахування інших пенсій чи доплат, пов'язаних з мінімальною пенсією за віком, оскільки чинним законодавством не встановлено іншого, крім передбаченого частиною першою статті, мінімального розміру пенсії за віком.

Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Частиною 4 статті 9 КАС України передбачено, що у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.

З урахуванням викладеного, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції про необхідність захисту прав позивача шляхом визнання дій відповідача протиправними та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити додаткову пенсію позивачу, як особі яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії,

відповідно до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком.

З огляду на те, що додаткова пенсія позивачу призначена довічно, змін до ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" на законодавчому рівні не вносилось, статус особи, як особі яка постраждала внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС 2 категорії, не змінився, тому суд приходить до висновку, що відсутні будь-які підстави обмежувати строк нарахування та виплати додаткової пенсії у розмірах, передбачених ст.51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи".

Разом з тим, відповідно до Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про Державний бюджет України на 2011 рік" від 14 червня 2011 року, прикінцеві положення Закону доповнено пунктом 4, відповідно до якого встановлено, що у 2011 році норми і положення ст. 39, 50, 51, 52, 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявного фінансового ресурсу бюджету Пенсійного фонду України на 2011 рік.

6 липня 2011 року Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №745 "Про встановлення деяких розмірів виплат, що фінансуються за рахунок коштів державного бюджету", яка набула чинності 23 липня 2011 року, відповідно до пункту пп.2 п. 1 якої щомісячна додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи", особам що належать до категорії 2 виплачується у розмірі 15 відсотків прожиткового мінімуму, встановленого законом для осіб, які втратили працездатність.

Таким чином, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції, що відповідач повинен провести нарахування та виплату додаткової пенсії позивачу у розмірах, передбачених ст. 51 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали в наслідок Чорнобильської катастрофи" з 10 квітня 2011 року до змін в нормативних актах, котрі регулюють спірне питання, тобто до 22.07.2011 року.

За таких обставин, колегія суддів доходить висновку, що доводи апеляційної скарги не спростовують висновків суду першої інстанції, яким обставини в справі встановлені правильно та порушень норм матеріального і процесуального права не допущено, тому підстав для скасування судового рішення не вбачається.

Керуючись ст. ст. 195, 196, 198, 200, 205, 206 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційний суд, -

ухвалив:

Апеляційну скаргу Управління Пенсійного фонду України в Куйбишевському районі Запорізької області залишити без задоволення.

Постанову Куйбишевського районного суду Запорізької області від 21 жовтня 2011 року у справі № 2а-2963/11 залишити без змін.

Ухвала Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий суддя: О.М. Панченко

Суддя: В.Є. Чередниченко

Суддя: А.О. Коршун