Ухвала від 07.03.2014 по справі 335/10380/13-а

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"07" березня 2014 р. справа № 335/10380/13-а(2а/335/255/2013)

Дніпропетровський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів: головуючого судді: Бишевської Н.А.

суддів: Добродняк І.Ю Семененка Я.В.

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Дніпропетровську апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 28 жовтня 2013 року по справі за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними дій,-

ВСТАНОВИВ:

04 жовтня 2013 року ОСОБА_2 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області в якому просив визнати протиправними дії та зобов'язати Головне Управління пенсійного фонду України в Запорізькій області провести перахунок пенсії, з урахуванням 10 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, з якого призначена пенсія учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, починаючи з 01.01.2008 р.

Постановою Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 28 жовтня 2013 року в задоволені позову ОСОБА_4 відмовлено.

Не погодившись з ухваленим рішенням відповідач звернувся до суду з апеляційною скаргою в якій посилаючись на порушення судом першої інстанції норм процесуального та матеріального права, просить скасувати оскаржувану постанову та винести нову, якою задовольнити адміністративний позов повністю. Апеляційна скарга обгрунтована, зокрема тим, що відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 року, пенсія за вислугу років призначається в таких розмірах: особам, яким за цим Законом призначено пенсію, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи і віднесені до категорії 1 - розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорії 2,3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення. Таким чином позивач, посилаючись на вищевказаний закон, вимагає від Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати пенсію з включенням 10 відсоткової надбавки від суми грошового забезпечення, як військовослужбовцю, який приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи 1 категорії.

Перевіривши законність та обґрунтованість постанови суду в межах доводів апеляційної скарги та заявлених вимог, дослідивши матеріали справи, суд апеляційної інстанції вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що ОСОБА_2 є військовим пенсіонером та з 01.01.2007 р. отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-XII «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців осіб начальницького і рядового складу, органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р.

Відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофу» від 28.02.1991 позивачу надано статус учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, що підтверджується посвідченням Серії НОМЕР_1 (а.с 7).

13 вересня 2013 року позивач звернувся до Головного Управління Пенсійного Фонду України у Запорізькій області про перерахунок та виплату пенсії, в якій посилаючись на положення ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» просив провести перерахунок, призначити та виплатити пенсію з підвищенням на 10 % від відповідних сум грошового забезпечення, як учаснику ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС 1 категорії.

Розглянувши заяву позивача Головного Управління Пенсійного Фонду України у Запорізькій області листом від 30.09.2013 року № 1182/Г-9 відмовлено позивачу в перерахунку пенсії. Відповідь мотивована вилученням положення про збільшення пенсії на 10 відсотків особам, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до 1 категорії, з тексту ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законів з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців».

Правомірність дій Головного Управління Пенсійного Фонду України у Запорізькій області, щодо відмови проведення перерахунку пенсії позивачу з підвищенням пенсії на 10 відсотків відповідних сум грошового забезпечення, є предметом спору, переданого на вирішення суду.

Вирішуючи спір між сторонами, та відмовляючи в задоволені позовних вимог, суд першої інстанції виходив з того, що на момент виникнення правовідносин діяв Закон України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006 року, яким внесено зміни до статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб», якими не передбачено збільшення пенсії за вислугу років (на 5 та 10 %) учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.

Дослідивши обставини справи, колегія суддів погоджується з висновком суду першої інстанції щодо відмови в задоволені адміністративного позову з наступних підстав.

Так відповідно до ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Колегія суддів зазначає, що дії відповідача при нарахуванні та виплаті пенсії слід розглядати у межах двох періодів - до вступу в дію Закону України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006, яким внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. та після цього.

Так до внесення змін до Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» від 09.04.1992 р. передбачено, що пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров'я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.

Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Законом України «Про внесення змін до деяких законів України з питань пенсійного забезпечення та соціального захисту військовослужбовців» від 04.04.2006, яким внесено зміни до ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб» виключено положення, яке передбачало збільшення пенсії за вислугу років (на 5 та 10 %) учасникам ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби.

Вказані положення Конституційним Судом України не конституційними не визнавались.

Отже на момент виникнення спірних правовідносин втратила чинність норма закону, яка передбачала збільшення пенсії за вислугу років на 10 % військовим пенсіонерам, учасникам ліквідації аварії, віднесеним до 1 категорії, тому відсутні підстави проведення перерахунку пенсії ОСОБА_2

Таким чином, суд апеляційної інстанції дійшов висновку про те, що судом першої інстанції ухвалено рішення з дотриманням норм матеріального права і в цій частині висновки суду першої інстанції доводами апеляційної скарги не спростовуються

За таких обставин, суд апеляційної інстанції вважає на необхідне апеляційну скаргу залишити без задоволення, а постанову суду першої інстанції без змін.

Керуючись ст.ст. 182-3,197, 198, 200, 205, 206, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - залишити без задоволення.

Постанову Орджонікідзевського районного суду м.Запоріжжя від 28 жовтня 2013 року- залишити без змін .

Ухвала суду апеляційної інстанції набирає законної сили з моменту постановлення та відповідно до ч.10 ст.183-2 КАС України є остаточною і оскарженню не підлягає.

Головуючий: Н.А. Бишевська

Суддя: І.Ю. Добродняк

Суддя: Я.В. Семененко