Постанова від 01.06.2014 по справі 823/1552/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 червня 2014 року справа № 823/1552/14

м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Каліновської А.В.,

суддів - Бабич А.М., Чубар Т.М.,

при секретарі - Будченку А.Ю.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

30 травня 2014 року кандидат в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 звернулась до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративними позовами до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, в яких просить: визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області протиправною; зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів на дільницях №710975, №711026, №711017; зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області не встановлювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах, до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів.

Ухвалами суддів від 30.05.2014р. та 31.05.2014р. відкрито провадження у справах № 823/1553/14, № 823/1554/14, № 823/1552/14.

Ухвалою судді від 31.05.2014р. об'єднано в одне провадження для спільного розгляду справи №823/1553/14 та №823/1554/14, з присвоєнням об'єднаному провадженню спільного № 823/1552/14.

Ухвалою суду від 31.05.2014 року позовну заяву в частині позовних вимог щодо зобов'язання відповідача не встановлювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах, до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів залишено без розгляду на підставі п. 5 ч. 1 ст. 155 КАС України.

В обгрунтування позовних вимог позивач послався на ті обставини, що 26.05.2014р. та 27.05.2014р. довіреною особою позивача ОСОБА_2 подано скарги до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про перерахунок голосів на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017 в зв'язку з порушенням ч. 4 ст. 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме: під час підрахунку голосів використовувались виборчі бюлетені без печатки виборчої комісії. 26 травня 2014р. та 28 травня 2014р. Черкаська міська виборча комісія Черкаської області задовольнила вищезазначені скарги та постановила провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017. Разом з тим, у передбачений ст. 77 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» п'ятиденний строк після дня голосування відповідач станом на 30.05.2014р. підрахунок голосів не провів, у зв'язку з чим неможливо встановити підсумки голосування.

Представник позивача подав до суду клопотання про проведення розгляду справи за його відсутності.

Відповідач про час, дату та місце проведення судового засідання повідомлений належним чином, заперечень на позов не надав. Представник відповідача подав клопотання про розгляд справи за його відсутності, у якому зазначив, що заперечує проти позовних вимог у повному обсязі.

Відповідно до положень ст. 122 КАС України особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів встановила.

Позивач звернувся до відповідача із скаргами щодо наявності зафіксованих фактів порушення вимог ст. 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» під час підрахунку голосів на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017, а саме: використовувались виборчі бюлетені без печатки виборчої комісії.

Відповідачем вищезазначені скарги довіреної особи кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 ОСОБА_2 задоволені, про що винесені постанови від 26.05.2014 №153, від 28.05.2014 №155, від 28.05.2014 №147 про проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях №710975, №711026, №711017. Однак станом на час звернення позивача до суду вимоги цих постанов не виконані.

Вирішуючи заявлений спір, суд виходить з наступного.

Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010р. № 2487-VI (далі - Закон № 2487) визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до частини першої статті 25 Закону № 2487 територіальна виборча комісія на період здійснення своїх повноважень забезпечує організацію і проведення місцевих виборів в межах повноважень та у порядку, передбаченому цим та іншими законами України.

Згідно з пунктом 21 частини п'ятої статті 25 Закону №2487 до компетенції міської територіальної виборчої комісії відноситься встановлення підсумків голосування за кандидатів у депутати відповідних рад, результатів виборів депутатів міської, районної у місті ради, здійснення офіційного опублікування результатів таких виборів.

Частиною шостою статті 75 закону №2487 передбачено, що за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

При цьому суд звертає увагу, що відповідно до ч. 17 ст. 27 Закону №2487 рішення виборчої комісії, прийняте в межах її повноважень, є обов'язковим для всіх суб'єктів та інших учасників виборчого процесу.

У справі відсутні докази щодо оскарження або скасування постанов Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області від 26.05.2014 №153, від 28.05.2014 №155, від 28.05.2014 №147.

Згідно з ч. 9 вказаної статті повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Згідно з ч. 14 вказаної статті територіальна виборча комісія встановлює та заносить до протоколу відомості про підсумки голосування окремо по кожному виборчому округу з відповідних місцевих виборів після прийняття і розгляду протоколів (в тому числі з позначками "Уточнений") дільничних, територіальних виборчих комісій відповідно про підрахунок голосів виборців на відповідних виборчих дільницях, про підсумки голосування у відповідних виборчих округах з відповідних місцевих виборів, на підставі цих протоколів, а в разі повторного підрахунку голосів виборців - протоколів територіальної виборчої комісії про повторний підрахунок голосів виборців на відповідній виборчій дільниці.

Згідно з ч. 12 ст. 77 Закону №2487 територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися.

Таким чином, законодавчо визначено обов'язок територіальної виборчої комісії встановити результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів з врахуванням протоколів про повторний підрахунок голосів. А отже і повторний підрахунок голосів повинен бути здійснений до закінчення п'яти днів з дня виборів.

Оскільки вибори депутатів Черкаської міської ради відбулися 25.05.2014р., п'ятиденний термін для встановлення їх результатів закінчився 30.05.2014р. о 24 год. 00 хв.

Станом на час розгляду справи відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду докази щодо проведення повторного підрахунку голосів по вищезазначених дільницях у строк до 30.05.2014р. За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач не виконав обов'язок щодо повторного підрахунку голосів у строк до 30.05.2014р.

При цьому суд звертає увагу, що позивач бере участь у виборах до місцевих рад як кандидат в депутати по одномандатному виборчому округу, тому колегія суддів дійшла висновку про порушення його прав виключно в межах цього виборчого процесу, а тому позов підлягає частковому задоволенню.

Враховуючи скорочені строки встановлення результатів виборів, суд керуючись ч. 1 ст. 257 КАС України вважає за необхідне встановити дводенний строк для виконання рішення суду, з моменту набрання ним законної сили.

Відповідно до положень ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.

Враховуючи, що позивачем при поданні позовних заяв судовий збір не сплачено, він підлягає стягненню у судовому порядку в сумі 109 грн. 62 коп. на користь Державного бюджету України.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162, 172 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області щодо непроведення повторного підрахунку голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на виборчих дільницях № 710975, №711026, №711017 протиправною.

Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №710975, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 153 від 26.05.2014.

Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №711026, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 155 від 28.05.2014.

Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на дільниці №711017, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 147 від 28.05.2014.

Встановити дводенний строк для виконання постанови суду з дня набрання нею законної сили.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 до Державного бюджету України судовий збір у сумі 109 (сто дев'ять) грн. 62 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.

Головуючий А.В. Каліновська

Судді А.М. Бабич

Т.М. Чубар