Постанова від 31.05.2014 по справі 823/1555/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2014 року справа № 823/1555/14

м. Черкаси

15 год. 45 хв.

Черкаський окружний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді - Гараня С.М., суддів Мишенка В.В., Руденко А.В.,

при секретарі - Рахліній В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про визнання бездіяльності протиправною, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ :

30 травня 2014р. кандидат в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 звернувся до Черкаського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, в якому просить:

- визнати бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області протиправною;

- зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний перарахунок на дільниці № 711077;

- зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області не встановлювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах, до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів.

Обґрунтовуючи вимоги позивач вказує, що Черкаська міська виборча комісія Черкаської області не виконала власні рішення щодо проведення повторного підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці № 711077, чим порушила законні права та інтереси позивача, що спонукало останнього звернутись до суду за захистом своїх прав та свобод.

Позивач належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судове засідання не прибув, свого представника не направив.

Представник відповідача в судове засідання не прибув, натомість надав заяву про розгляд справи за його відсутності.

Позивач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, в судове засідання не з'явився, заяву про розгляд справи за його відсутності чи відкладення її розгляду не надав, а тому суд керуючись вимогами ч. 12 ст. 172 КАС України вирішив проводити розгляд справи за відсутності представників сторін, за наявними в справі доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, колегія суддів дійшла висновку, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення, виходячи з наступного.

25.05.2014р. відбулися вибори Черкаського міського голови і депутатів до Черкаської міської ради.

ОСОБА_1 балотувався кандидатом в депутати Черкаської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 13.

Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 р. № 2487-VI (надалі - Закон № 2487) визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад та сільських, селищних, міських голів.

Відповідно до ч. 6 ст. 75 Закону № 2487 за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.

На підставі вищевказаної статті Закону №2487 26.05.2014р. позивачем подано скаргу до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про перерахунок голосів на виборчій дільниці № 711077 у зв'язку з порушенням ст. 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме: під час голосування та підрахунку голосів використовувались ксерокопії виборчих бюлетенів невстановленої форми, а також були використані виборчі бюлетені без печатки цієї комісії. Дані бюлетені були враховані під час підрахунку голосів, та визнані такими, що не підлягають врахуванню.

За наслідками розгляду зазначеної скарги 27.05.2014р. Черкаською міською виборчою комісії Черкаської області прийнято постанову № 151, якою скаргу кандидата в депутати по одномандатному виборчому округу № 13 ОСОБА_1 задоволено та зобов'язано провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711077.

Частиною 9 ст. 75 Закону № 2487 визначено, що повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.

Територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією (ч. 10 ст. 75 Закону № 2487 ).

Згідно з ч. 12 ст. 77 Закону №2487 територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі складеного нею протоколу про результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів приймає одне з рішень про результати виборів: про визнання депутата обраним, про призначення повторного голосування, про визнання місцевих виборів у виборчому окрузі такими, що не відбулися.

Таким чином, законодавчо визначено обов'язок територіальної виборчої комісії встановити результати виборів депутатів у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі не пізніш як на п'ятий день з дня виборів з врахуванням протоколів про повторний підрахунок голосів. Тобто повторний підрахунок голосів повинен бути здійснений до закінчення п'яти днів з дня виборів.

Беручи до уваги, що вибори Черкаського міського голови та депутатів Черкаської міської ради відбулися 25.05.2014р., п'ятиденний термін для встановлення їх результатів закінчується 30.05.2014р. о 24 год. 00 хв.

Представником відповідача у судове засідання не надано протокол про проведення повторного підрахунку голосів по вищезазначеній дільниці у строк до 30.05.2014р., тобто, відповідач не виконав обов'язок щодо повторного підрахунку голосів у визначений законом строк, а тому позовні вимоги в частині зобов'язання відповідача провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному округу з виборів депутатів Черкаської міської ради на виборчій дільниці № 711077 є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача утриматися від вчинення дій по встановленню результатів виборів депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів суд зазначає, що згідно ч. 1 ст. 6 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушено її права, свободи та інтереси.

З матеріалів справи вбачається що підсумки виборів не підведені, а відповідний протокол не складений, тому суд дійшов висновку, що на час розгляду справи порушення прав та інтересів позивача відсутнє, а тому звернення до суду є передчасним. Відтак, вказана позовна вимога задоволенню не підлягає.

Відповідно до ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» розмір судового збору за подання позовної заяви складає 73 грн. 08 коп. та сплачується окремо за кожну позовну вимогу.

Враховуючи, що позивачем при поданні позовних заяв судовий збір не сплачено, він підлягає стягненню у судовому порядку у сумі 73 грн. 08 коп.

Керуючись ст.ст. 86, 94, 159, 162, 182 КАС України, суд,

ПОСТАНОВИВ :

Адміністративний позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області щодо непроведення повторного підрахунку голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на виборчій дільниці № 711077 .

Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів по одномандатному мажоритарному виборчому округу №13 до Черкаської міської ради на виборчій дільниці № 711077, призначений відповідно до постанови Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області № 151 від 27.05.2014р.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) до Державного бюджету України судовий збір у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.

Головуючий С.М. Гарань

Судді В.В. Мишенко

А.В. Руденко