31 травня 2014 року справа № 823/1558/14
м. Черкаси
11 год. 00 хв.
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Мишенка В.В.,
суддів: Паламаря П.Г. та Бабич А.М.,
при секретарі Гордієнку Ю.П.,
розглянувши в порядку письмового провадження в м. Черкаси адміністративну справу за позовом кандидата в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області про зобов'язання вчинити дії,
До Черкаського окружного адміністративного суду звернувся з позовом кандидат в депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 (далі-позивач), в якому просить:
визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області;
зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний перерахунок на дільниці № 711087;
зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області не встановлювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів.
В обґрунтування позовних вимог позивачем зазначено, що під час голосування та підрахунку голосів на позачергових виборах 25 травня 2014 року на виборчій дільниці № 711087 використовувались ксерокопії виборчих бюлетенів невстановленої форми, а також були використані виборчі бюлетені без печатки цієї комісії та зазначає, що дані бюлетені були враховані під час підрахунку голосів і не визнані такими які не підлягають врахуванню. У зв'язку з цим, позивач вважає, що даними діями було порушено ст. 66 ЗУ «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Крім того, позивач зазначає, що у зв'язку з надходженням скарги кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі ОСОБА_2, Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області останню було задоволено і постановлено провести повторний підрахунок голосів, який до цього часу не проведений, а тому відповідач своїми діями порушив і статтю 75 вказаного Закону. З огляду на викладене позивач вважає, що його позовні вимоги підлягають задоволенню.
У судове засідання позивач, а також представник відповідача не з'явилися, хоча про дату час і місце судового розгляду справи були повідомлені належним чином.
Відповідно до ч. 12 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені, не перешкоджає судовому розгляду.
Розглянувши подані документи і матеріали, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд встановив наступне.
Як вбачається з матеріалів справи, позивач - ОСОБА_1 являється кандидатом у депутати у одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 до Черкаської міської ради на позачергових виборах депутатів Черкаської міської ради 25 травня 2014 року.
27 травня 2014 року позивач звернувся зі скаргою до Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області, в якій зафіксовані факти порушення вимог ч. 4 ст. 66 Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а саме на виборчій дільниці № 711087 під час голосування та під час підрахунку голосів використовувались виборчі бюлетні не встановленої форми та з відсутністю печатки даної комісії.
В подальшому 29 травня 2014 року Черкаською міською виборчою комісією Черкаської області винесена постанова № 162 «Про розгляд скарги кандидата у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1», якою задоволено скаргу кандидата у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1 та постановлено провести повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці № 711087.
Нормативно-правовим актом, який визначає основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів, є Закон України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» від 10.07.2010 року №2487-VI (далі - Закон № 2487).
Згідно ч.1 ст.11 Закону № 2487 виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом.
Відповідно до ч. 4 ст. 66 Закону № 2487 виборчий бюлетень повинен містити назву та дату проведення місцевих виборів, означення (одномандатний чи багатомандатний) виборчого округу, номер виборчого округу (за наявності), а також позначені місця для номера виборчої дільниці, печатки дільничної виборчої комісії. За наявності підтвердженої відповідним поліграфічним підприємством технічної можливості територіальна виборча комісія може прийняти рішення про виготовлення виборчих бюлетенів із зазначенням номерів виборчих дільниць.
За приписами ч. 6 ст. 75 Закону № 2487 за наявності відповідно оформлених актів, складених уповноваженими особами місцевої організації партії, довіреними особами кандидатів та офіційними спостерігачами - суб'єктами відповідного виборчого процесу, про порушення вимог цього Закону під час проведення голосування та (або) підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці, що дозволяє територіальній виборчій комісії поставити під сумнів результати підрахунку голосів виборців на цій дільниці, територіальна виборча комісія може прийняти рішення про проведення повторного підрахунку голосів виборців.
Як встановлено судом, в постанові відповідача від 29 травня 2014 року «про розгляд скарги» Черкаська міська виборча комісія Черкаської області встановила достатню кількість актів спостерігачів про виявлені порушення виборчого законодавства та відповідність їх ст. 87, 89 Закону № 2487, а тому і прийняла відповідне рішення про повторний підрахунок голосів.
Відповідно до ч. 9 ст. 75 Закону № 2487 повторний підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів здійснюється територіальною виборчою комісією, яка прийняла рішення про повторний підрахунок голосів, з обов'язковою участю членів дільничної виборчої комісії, які передають виборчу документацію, після розгляду і прийняття протоколів та інших виборчих документів від усіх дільничних виборчих комісій. У повторному підрахунку голосів виборців на виборчій дільниці територіальною виборчою комісією мають право брати участь усі члени цієї дільничної виборчої комісії і можуть бути присутніми уповноважені особи місцевих організацій партій, довірені особи кандидатів, офіційні спостерігачі.
Згідно ч. 10 ст. 75 Закону № 2487 територіальна виборча комісія в разі повторного підрахунку нею голосів виборців на відповідній виборчій дільниці складає протокол про повторний підрахунок голосів виборців на виборчій дільниці у відповідному виборчому окрузі з відповідних місцевих виборів за формою, встановленою Центральною виборчою комісією.
У відповідності до ч.1 ст. 77 Закону № 2487 виборча комісія Автономної Республіки Крим, обласна, районна, міська, районна у місті (у містах, де утворені районні у місті ради) територіальна виборча комісія на своєму засіданні на підставі протоколів про підсумки голосування по виборах депутатів відповідної ради не пізніш як на п'ятий день з дня місцевих виборів установлює результати виборів депутатів у багатомандатному виборчому окрузі, про що складає протокол про результати виборів.
У відповідності з Конституцією України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій, чи бездіяльності органів державної влади, місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові та службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законами України.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення осіб, які беруть участь у справі, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються судом на підставі пояснень сторін, третіх осіб та їхніх представників, показань свідків, письмових і речових доказів, висновків експертів.
Частина 1 ст. 70 КАС України визначає, що належними є докази, які містять інформацію щодо предмету доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмету доказування.
Згідно з частиною 1 ст. 71 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Колегією суддів встановлено, що доводи позивача є обґрунтованими частково, оскільки з приводу позовної вимоги щодо зобов'язання Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області не встановлювати результати виборів Черкаського міського голови, депутатів Черкаської міської ради у багатомандатному виборчому окрузі і одномандатних мажоритарних округах до завершення повторного підрахунку голосів виборців на виборчих дільницях та встановлення підсумків голосування за результатами повторного підрахунку голосів, судом було вирішено в процесі підготовки справи до судового розгляду ухвалою про відмову в забезпеченні позову, а тому повторного вирішення дана позовна вимога не потребує.
Таким чином, наявні у матеріалах справи докази не дають змогу стверджувати про відповідність дій відповідача приписам Закону №2487, оскільки винесена постанова № 162 «Про розгляд скарги кандидата у депутати Черкаської міської ради ОСОБА_1» від 29.05.2014р. виконана не була. Отже, позовні вимоги кандидата у депутати Черкаської міської ради по одномандатному мажоритарному виборчому округу № 14 ОСОБА_1 на позачергових виборах депутатів Черкаської міської ради 25 травня 2014 року підлягають частковому задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 11 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, і не може виходити за межі позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог тільки в разі, якщо це необхідно для повного захисту прав, свобод та інтересів сторін чи третіх осіб, про захист яких вони просять.
Згідно ч.3 ст. 94 КАС України якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 11, 14, 70, 71, 94, 159 - 163, 172 -175, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, колегія суддів,
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області.
Зобов'язати Черкаську міську виборчу комісію Черкаської області провести повторний підрахунок голосів виборців на дільниці № 711087 щодо підрахунку голосів по виборах депутатів Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 14 у відповідності до постанови № 162 від 29 травня 2014 року.
В решті заявлених позовних вимог - відмовити.
Стягнути з ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) на користь Державного бюджету України судовий збір в сумі 36 (тридцять шість) грн. 54 коп.
Постанова набирає законної сили відповідно до статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з дня її проголошення.
Головуючий суддя В.В. Мишенко
Судді А.М. Бабич
П.Г. Паламар