про залишення позовної заяви без розгляду
30 травня 2014 року справа № 823/1536/14
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Коваленка В.І.,
суддів: Орленко В.І., Паламара П.Г.,
за участю секретаря - Савости С.В.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника позивача - ОСОБА_2 за посвідченням,
представника відповідача - Суботіна Г.Г. за довіреністю,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Черкаси адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 - кандидата у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах 25 травня 2014 року до Черкаської міської виборчої комісії про визнання протиправними дій та визнання недійсним голосування,
ОСОБА_1 - кандидат у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах 25 травня 2014 року звернувся до суду з адміністративним позовом до Черкаської міської виборчої комісії, в якому просить:
- визнати протиправними дії Черкаської міської виборчої комісії Черкаської області щодо незазначення у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 з виборів депутатів Черкаської міської ради інформацію про його партійність;
- визнати недійсним голосування на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі №18 з виборів депутатів Черкаської міської ради 25 травня 2014 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що з 13 березня 2007 року і по теперішній час являється членом політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» (Соснівська районна організація). Як зазначає позивач, відповідач погодив з ним інформацію відносно нього, яка мала бути розміщена у виборчому бюлетені для голосування в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 про що позивач поставив свій підпис. Однак у виборчому бюлетені не розміщена інформація про партійну приналежність позивача, що є порушенням частини 7 статті 66 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10.07.2010р. Про зазначену обставину позивачеві стало відомо після проведення виборів. Позивач зазначає, що такі порушення унеможливлюють встановлення результатів реального волевиявлення громадян в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18, а тому позивач вважає, що його позовні вимоги підлягають задоволенню.
В судовому засіданні позивач та його представник позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити.
Представник відповідача в судовому засіданні подав клопотання про залишення без розгляду позовної заяви у зв'язку з пропуском позивачем строків звернення до суду.
Позивач та його представник проти заявленого клопотання заперечили, з мотивів його безпідставності.
Заслухавши пояснення учасників процесу, повно, всебічно, об'єктивно дослідивши надані у справі докази, надавши їм юридичну оцінку, суд прийшов до такого висновку.
В судовому засіданні встановлено, що згідно відомостей які містяться у посвідченні №9 від 26.04.2014р. позивач є кандидатом у депутати до Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах 25 травня 2014 року.
Як встановлено судом, постановою Черкаської міської виборчої комісії №101 від 8 травня 2014 року затверджено текст виборчого бюлетеня на позачергових виборах 25 травня 2014 року у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18. В додатку №3 до рішення комісії відображено відомості про кандидатів у депутати до Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах 25 травня 2014 року, в тому числі і відомості про партійну приналежність позивача, а саме «безпартійний, самовисування».
При вірішенні спору судом досліджено відомості, які містяться у листах Черкаської міської організації політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина» №01-30 від 07.05.2014р. та №05-8 від 23.05.2014р. За інформацією, яка міститься в цих листах ОСОБА_1 з 2011 року не є членом політичної партії «Всеукраїнське об'єднання «Батьківщина».
Вирішуючи спір, суд зазначає, що відповідно до положень частини 1 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Частиною 7 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце до дня голосування, може бути подано до адміністративного суду у строк, встановлений частиною шостою цієї статті, але не пізніше двадцять четвертої години дня, що передує дню голосування.
В силу положень частини 6 зазначеної статті позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
З наведеного слідує висновок, що оскарження дій виборчої комісії, які мали місце до дня голосування здійснюється у п'ятиденний строк з дня вчинення дій.
За змістом положень частин 1, 2, 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України на обчислення строків, встановлених статтями 172 - 177 цього Кодексу, не поширюються правила частин другої - десятої статті 103 цього Кодексу.
Строки, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, обчислюються календарними днями і годинами.
Днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172 - 177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Таким чином, до спірних правовідносин не застосовується правило частини 2 статті 99 Кодексу адміністративного судочинства України, тобто строк на оскарження дій комісії починає свій відлік з наступного дня після вчинення дій, а не з моменту коли особа дізналась про вчинені дії.
Зважаючи на ту обставину, що текст виборчого бюлетеня на позачергових виборах 25 травня 2014 року у депутати Черкаської міської ради в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18 затверджено 08.05.2014р., позивач мав право звернутись у строк до 13.05.2014р. включно, подавши безпосередньо до суду відповідну позовну заяву. Однак, позовна заява подана лише 30.05.2014р., тобто з порушенням п'ятиденного строку звернення до суду.
Щодо вимоги позивача про визнання недійсним голосування на виборчих дільницях в одномандатному виборчому окрузі №18 з виборів депутатів Черкаської міської ради 25 травня 2014 року, суд виходить з такого.
В судовому засіданні встановлено, що на території одномандатного мажоритарного виборчого округу №18 з позачергових виборів 25 травня 2014 року депутатів Черкаської міської ради, Черкаської області знаходяться три дільниці: №711024, №710976, №710985.
Згідно відомостей, які містяться у перших примірниках протоколів дільничних виборчих комісій про підрахунок голосів виборців на виборчих дільницях №711024, №710976, №710985 з позачергових виборів 25 травня 2014 року депутатів Черкаської міської ради, Черкаської області в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі №18, ці протоколи складено 26.05.2014р.
У відповідності до частини 8 статті 172 Кодексу адміністративного судочинства України позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності дільничної виборчої комісії, дільничної комісії з референдуму, членів цих комісій, що мали місце у день голосування, під час підрахунку голосів та встановлення результатів голосування на дільниці, може бути подано до адміністративного суду у дводенний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Виходячи з положень частини 1 статті 72 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» № 2487-VI від 10.07.2010р. дільнична виборча комісія на своєму засіданні складає протокол про підрахунок голосів виборців з кожних місцевих виборів по кожному виборчому округу, по якому проводиться голосування на виборчій дільниці.
Отже, саме зазначеним протоколом про підрахунок голосів виборців фіксуються результати голосування по виборчій дільниці.
З наведеного слідує висновок, що дводенний відлік строку на оскарження результатів голосування які зафіксовані зазначеними протоколами дільничних виборчих комісій розпочався 27.05.2014р. та закінчився 28.05.2014р.
Оскільки такий строк звернення до суду в розумінні частини 5 статті 179 Кодексу адміністративного судочинства України не може бути поновлено, то клопотання представника відповідача підлягає задоволенню, а позовна заява ОСОБА_1 - кандидата у депутати Черкаської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах 25 травня 2014 року до Черкаської міської виборчої комісії про визнання протиправними дій та визнання недійсним голосування, підлягає залишенню без розгляду.
Враховуючи вищевикладене та керуючись ст. ст. 99, 155, 160, 165, 172-177, 179 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Клопотання представника відповідача про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_1, задовольнити.
Позовну заяву ОСОБА_1 - кандидата у депутати Черкаської міської ради в одномандатному виборчому окрузі №18 на позачергових виборах 25 травня 2014 року до Черкаської міської виборчої комісії про визнання протиправними дій та визнання недійсним голосування, залишити без розгляду.
Ухвала суду набирає законної сили відповідно до вимог частини 3 статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд у дводенний строк з моменту її проголошення.
Головуючий В.І. Коваленко
Судді В.І. Орленко
П.Г. Паламар