Постанова від 28.04.2014 по справі 256/873/14-а

Справа №256/873/14а

2а/256/78/2014

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 квітня 2014 року

Калінінський районний суд міста Донецька Донецької області у складі:

Головуючий - суддя Токарєва Н.М.,

при секретарі - Тільної О.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Донецьку справу за адміністративним позовом Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради до ОСОБА_2 про стягнення суми переплати бюджетних коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач - Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради звернулося до Калінінського районного суду м. Донецька із позовом до ОСОБА_2 про стягнення суми переплати бюджетних коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

В позовній заяві він зазначив що згідно ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною. Згідно ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно, за умови якщо особа не працює, працює у режимі неповного робочого часу або перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, та призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення. Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради є суб'єктом владних повноважень на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо призначення та виплати вищезазначеної допомоги. Відповідачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради із заявою від 19.04.2010 року та необхідними документами для призначення їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. До заяви були надані всі необхідні документи та відповідачці була призначена державна допомога по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, з 20.05.2010 року по 03.04.2013 року у розмірі 130 грн. щомісяця, що підтверджується рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 27.04.210 року о/р НОМЕР_1. На підставі заяви від 03.12.2012 року відповідачу була здійснена надбавка до допомоги з урахуванням доходів сім'ї у розмірі 865, 95 гривень щомісяця рішення про призначення допомоги від 10.12.2012 року о/р НОМЕР_1. Згідно п. 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, якщо непрацююча особа, яка отримує в органах праці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати, виплата цієї допомоги припиняється з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків). Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пунктом 48 Порядку на осіб яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми покладений обов'язок щодо повідомлення органів що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги. Відповідачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради разом із заявою від 22.08.2013 року про перерахунок державної допомоги одиноким матерям. До заяви було долучено копія трудової книжки відповідно до якої ОСОБА_2 була працевлаштована на роботу 27.03.2013 року запис № 1 на ТОВ «АТБ Маркет». Таким чином управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради повинно було припинити виплату допомоги відповідачу з 27.03.2013 року. Оскільки Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради про працевлаштування відповідачки на умовах повного робочого дня з 27.03.2013 року дізналось лише 22.08.2013 року, у ОСОБА_2 виникла переплата бюджетних коштів державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 27.03.213 року по 03.04.2013 року у розмірі 263, 62 грн. Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради надіслало лист від 13.11.2013 року № 01-3683 до відповідача про необхідність погашення суми переплати, але ж на дійсний час до управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради не було жодного надходження, сума переплати не погашена та складає 263, 62 гривні. Згідно абзацу 2 пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надмірно внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із Законом. З цих підстав Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної ради у м. Донецьку ради просило суд стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради суму переплати бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі 263, 62 грн.

Представник позивача Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради Демідов Ю. С., який діє на підставі довіреності в судове засідання не з'явився, але надав до суду заяву в якій просив суд розглянути справу у його відсутність, позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради до ОСОБА_2 про стягнення суми переплати бюджетних коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку підтримує у повному обсязі.

Відповідачка ОСОБА_2 в судове засідання не з'явилася, про причини не явки суд не повідомила, про день та час розгляду справи сповіщалася належним чином, від неї на адресу суду не надходило заяв про відкладення розгляду справи, тому суд відповідно до вимог ст. 128 КАС України, вважає можливим розглянути справу у відсутність відповідачки, яка на думку суду не прибула в судове засідання без поважних причин, на підставі наявних у справі доказів.

Суд дослідивши матеріали справи і докази в їх сукупності, дійшов до висновку, що позов є обґрунтований та таким, що підлягає задоволенню з наступних підстав.

Згідно ст.13 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» право на допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за цим Законом має особа (один з батьків дитини, усиновлювач, опікун, баба, дід або інший родич), яка фактично здійснює догляд за дитиною.

Згідно ст. 14 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку виплачується щомісяця з дня призначення допомоги по догляду за дитиною по день досягнення дитиною вказаного віку включно, за умови якщо особа не працює, працює у режимі неповного робочого часу або перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

Відповідно до ст. 15 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» допомога по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку надається у розмірі, що дорівнює різниці між прожитковим мінімумом, встановленим для працездатних осіб, та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців, але не менше 130 гривень, та призначається з дня звернення за її призначенням, але не раніше ніж з дня, що настає після закінчення відпустки у зв'язку з вагітністю та пологами для непрацюючих осіб та осіб - суб'єктів підприємницької діяльності, а для працюючих осіб - з дня настання відпустки по догляду за дитиною по день її закінчення.

Судом встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради є суб'єктом владних повноважень на якого чинним законодавством покладений обов'язок щодо призначення та виплати вищезазначеної допомоги.

Також судом встановлено, що відповідачка звернулась до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради із заявою від 08.02.2011 року та необхідними документами для призначення їй державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку.

До заяви були надані всі необхідні документи та відповідачці ОСОБА_2 була призначена державна допомога по догляду за дитиною ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1 до досягнення нею трирічного віку, з 20.05.2010 року по 03.04.2013 року у розмірі 130 грн. - щомісяця, що підтверджується рішенням про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 27.04.2010 року о/р НОМЕР_1.

Згідно п. 23 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року, якщо непрацююча особа, яка отримує в органах праці допомогу по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, виявила бажання працювати, виплата цієї допомоги припиняється з дня працевлаштування (початку виконання трудових обов'язків).

Статтею 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» та пунктом 48 Порядку на осіб яким виплачується державна допомога сім'ям з дітьми покладений обов'язок щодо повідомлення органів що призначають і виплачують зазначену допомогу, про зміну всіх обставин, які впливають на виплату державної допомоги.

Як встановлено судом, відповідачка звернулася до Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради разом із заявою від 22.08.2013 року про припинення нарахування державної допомоги по догляду за дитиною у зв'язку із виходом та працевлаштуванням на роботу з 27.03.2013 року запис № 1 на ТОВ «АТБ Маркет».

Таким чином управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради повинно було припинити виплату допомоги відповідачу з 27.03.2013 року.

Оскільки Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради про працевлаштування відповідачки на умовах повного робочого дня з 27.03.2013 року дізналось лише 22.08.2013 року, у ОСОБА_2 виникла переплата бюджетних коштів державної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку у період з 27.03.213 року по 03.04.2013 року у розмірі 263, 62 грн.

Судом встановлено, що Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради надіслало лист від 13.11.2013 року № 01-3683 до відповідача про необхідність погашення суми переплати, але ж на дійсний час до управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради не було жодного надходження, сума переплати не погашена та складає 263, 62 гривні.

Згідно абзацу 2 пункту 49 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1751 від 27.12.2001 року суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються згідно із Законом.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради до ОСОБА_2, про стягнення суми переплати бюджетних коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, підлягають задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів від 27.12.2001 року № 1751, керуючись ст.ст. 7-11, 15, 17, 70-72, 87, 94,99, 102, 122, 158-163, 167, 185, 186 КАС України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради до ОСОБА_2 про стягнення суми переплати бюджетних коштів державної соціальної допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_2 на користь Управління праці та соціального захисту населення Калінінської районної у м. Донецьку ради суму переплати бюджетних коштів допомоги по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, у розмірі 263, 62 грн.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції може бути подана до Донецького апеляційного адміністративного суду через Калінінський районний суд м. Донецька протягом десяти днів з дня проголошення постанови суду. Якщо постанову суду було постановлено у письмовому провадженні, чи без виклику особи, яка її оскаржує, або в порядку ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови суду.

Суддя Токарєва Н.М.

28.04.2014