Постанова від 28.05.2014 по справі 817/1295/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 817/1295/14

28 травня 2014 року 15год. 15хв. м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д. П. за участю секретаря судового засідання Минько Н.З. та сторін і інших осіб, які беруть участь у справі:

позивача: ОСОБА_1 , представник ОСОБА_2 ,

відповідача: представник ОСОБА_3 ,

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: представник не з'явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

ОСОБА_1

до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дубенська об'єднана державна фінансова інспекція

про зобов'язання вчинення певних дій, -

ВСТАНОВИВ :

ОСОБА_1 звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Військової частини НОМЕР_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дубенська об'єднана державна фінансова інспекція про зобов'язання вчинення певних дій.

Усною ухвалою суду від 28.05. 2014 року було прийнято заяву позивача про уточнення позовних вимог. Відповідно до вказаної заяви, позивач виклав позовні вимоги у наступній редакції: "Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , 1972 року народження, різницю сум індексації грошового забезпечення між фактично виплаченими сумами індексації грошового забезпечення за період з січня 2012 року по 21 серпня 2013 року та сумами індексації грошового забезпечення за вказаний період, обрахованими на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07. 1991 року та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07. 2003 року, з обранням при розрахунку квітня 2007 року базовим місяцем".

Позивач та представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримали та вказали, що при проходженні військової служби позивачем у в/ч НОМЕР_1 , бухгалтерією вказаної військової частини у його відношенні була неправильно нарахована індексація грошового забезпечення в період з січня 2012 року по 21 серпня 2013 року, у зв'язку з чим ОСОБА_1 були невиплачені відповідні суми грошових коштів. Враховуючи наведене, просили позов задовольнити повністю.

Представник відповідача позовні вимоги заперечив та вказав, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з січня 2012 року по 21 серпня 2013 року нарахована позивачу у відповідності до висновків Акту ревізії Дубенської об'єднаної державної фінансової інспекції щодо фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 м. Дубно Рівненської області за період 2010-2011 роки та січень-березень 2012 року № 140-16/14 від 20.04. 2012 року. Таким чином, зазначив, що дії відповідача є правомірними, а позовні вимоги - безпідставними, та до задоволення не підлягають.

Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Дубенська об'єднана державна фінансова інспекція у судове засідання не з'явилася, про дату, час, місце судового засідання судом повідомлялася належним чином. До початку судового засідання подала клопотання про розгляд справи без участі представника третьої особи. Судом не визнавалася обов'язковою участь представника третьої особи в судовому засіданні. За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу без участі представника третьої особи за наявними у справі матеріалами.

Крім того, до початку судового засідання третьою особою було подано письмові заперечення до адміністративного позову у яких зазначено, що при порівнянні грошового забезпечення військовослужбовців з метою визначення базового місяця для нарахування індексації грошових доходів до уваги не беруться грошові кошти у вигляді премій, надбавок військовослужбовців, зокрема надбавка, визначена п. 5.2. Постановки КМУ №1294 від 07.11.2007 року, і збільшення її розміру не впливає на визначення місяця базовим. Враховуючи наведене, просила у задоволенні позову відмовити повністю.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні пояснення представників сторін, дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтуються на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позов підлягає до задоволення повністю з огляду на наступне.

Так, усною ухвалою суду від 28.05. 2014 року на підставі позовної заяви, клопотання та доданих до них матеріалів було визнано причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та продовжено розгляд справи по суті.

Як встановлено судом, ОСОБА_1 , проходив військову службу у військовій частині НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 ) (надалі - Відповідач) та перебував на матеріальному та фінансовому забезпеченні у Відповідача, що підтверджується Довідкою № 267 від 16.09. 2013 року (а.с. 9).

Наказом першого заступника начальника Генерального штабу Збройних Сил України № 77-ПМ від 24 липня 2013 року ОСОБА_1 звільнено з військової служби в запас відповідно до п. "б" ч. 6 статті 26 Закону України "Про військовий обов'язок і військову службу" (за станом здоров'я) (а.с. 10).

Наказом командира військової частини НОМЕР_1 (по стройовій частині) № 185 від 21 серпня 2013 року позивача виключено із списків особового складу військової частини НОМЕР_1 , всіх видів забезпечення і направлено для зарахування на військовий облік до Дубенсько-Радивилівського ОРВК Рівненської області (а.с. 11).

З метою отримання відповідної інформації, користуючись правовою допомогою адвоката, 24 вересня 2013 року та 23 жовтня 2013 року, на адресу Військової частини НОМЕР_1 були направленні адвокатські запити № 101, 123 щодо надання інформації стосовно обрахунку та виплати належної позивачу індексації грошового забезпечення, і зокрема стосовно того, чи мало місце збільшення розміру його грошового забезпечення у січні 2008 року, на яку суму відбулося вказане збільшення, і чи перевищило воно можливу суму індексації (а.с. 12-14, 26-28).

Згідно інформації, отриманої із військової частини НОМЕР_1 листи № 3304 від 16.10. 2013 р., № 3453 від 28.10. 2013 р., розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з 1 січня 2008 року збільшився на 1,69 грн. внаслідок збільшення посадового окладу на підставі Постанови КМУ № 1294 від 07.11. 2007 р., наказу Міністерства оборони України № 25 від 28.01. 2008 р. Індексація з квітня 2007 року по січень 2008 року нараховувалась і виплачувалась, базовий місяць - квітень 2007 року. В січні 2008 року індексація грошового забезпечення позивача нарахована в розмірі 80,39 грн. (а.с. 15-19, 29).

Тобто, сума збільшення грошового забезпечення ОСОБА_1 з січня 2008 року на 1,69 грн., не перевищила суму нарахованої індексації за січень 2008 року в розмірі 80,39 грн.

Крім того, з листа Військової частини НОМЕР_1 № 3453 від 28.10. 2013 р. вбачається, що до 01.04. 2012 р. базовим місяцем для нарахування індексації був визначений квітень 2007 року. Січень 2008 року (збільшення посадових окладів) не був обраний базовим місяцем для подальшого нарахування індексації грошового забезпечення позивача. В подальшому зменшена сума нарахування індексації грошового забезпечення з квітня 2012 року була здійснена на підставі висновків акту ревізії № 140-16/14 від 20.04. 2012 року, як такої, яка не відповідає положенням чинного законодавства. Інформація про розмір нарахованої індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 в період з січня 2008 року до серпня 2013 року надана в/ч НОМЕР_1 у вигляді Довідки № 2 нарахування грошового забезпечення та індексації (а.с. 17-19).

Поняття індексації грошових доходів населення та порядок її проведення визначений Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» № 1282-ХІІ від 03.07. 1991 року (надалі - Закон України № 1282-ХІІ від 03.07. 1991 року) та Порядком проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07. 2003 року (надалі - Порядок).

У відповідності до ст. 1 Закон України № 1282-ХІІ від 03.07. 1991 року індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодовувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

В свою чергу ст. 2 вказаного Закону, визначено, що об'єктами індексації є грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Відповідно до п. 2 Порядку зазначено, що індексації підлягає грошове забезпечення військовослужбовців.

Згідно з ч. 2 ст. 9 Закону України «Про соціальний та правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» №2011-ХІІ від 20.12.1991 року, до складу грошового забезпечення входять:

- посадовий оклад, оклад за військовим званням;

- щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія);

- одноразові додаткові види грошового забезпечення.

Грошове забезпечення військовослужбовцям виплачується в порядку та на умовах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України від 07.11. 2007 року № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового та начальницького складу та деяких інших осіб». Згідно п. 5.2 вказаної Постанови, надано право керівникам здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого вкладу в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного у розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

Відповідно до п. 5 вищезазначеної Постанови наказом Міністра оборони України від 28.01. 2008 року № 25 встановлено з 01 січня 2008 року особам офіцерського складу та особам рядового, сержантського і старшинського складу, які проходять військові службу за контрактом, окремі додаткові види грошового забезпечення у розмірі для інших військовослужбовців - 10 відсотків посадового окладу.

Питання порядку індексації грошових доходів населення у випадку підвищення їх розмірів, врегульоване п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07. 2003 року (надалі - Порядок), де зазначено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Якщо сума збільшення грошових доходів менша від суми індексації, нарахованої відповідно до цього Порядку, подальша індексація проводиться за прикладом, наведеним у додатку 4.

Таким чином, у разі підвищення військовослужбовцю грошового забезпечення, для визначення базового місяця при проведенні індексації здійснюється порівняння суми підвищення грошового забезпечення та суми індексації, що нараховується в місяці збільшення грошового доходу.

При проведенні такого порівняння береться грошове забезпечення до підвищення (з урахуванням посадового окладу, доплат, надбавок, передбачених чинним законодавством та премій) у розрахунку за повний відпрацьований місяць та величина приросту індексу споживчих цін на який нараховується індексація.

У випадку, якщо сума збільшення грошового забезпечення перевищить можливу індексацію, місяць вважається базовим.

Як встановлено судом, сума збільшення грошового забезпечення ОСОБА_1 з січня 2008 року на 1,69 грн., не перевищила суму нарахованої індексації за січень 2008 року в розмірі 80,39 грн. Тобто, базовим місяцем при розрахунку індексації грошового забезпечення з січня 2008 року слід вважати, не січень 2008 року, а попередній період - квітень 2007 року.

Також суду слід зазначити, що в період з 06.03. 2012 року по 20.04. 2012 року працівниками Дубенської ОДФІ було проведено ревізію фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 м. Дубно Рівненської області за період 2010-2011 роки та січень-березень 2012 року. За результатами вказаної ревізії складено Акт №140-16/14 від 20.04.2012 року (а.с. 99-106).

Ревізією дотримання законодавства при проведенні індексації грошового забезпечення осіб рядового, сержантського та старшинського складу встановлено, що в порушення ст. 2 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» від 03.07. 1991 року № 1282-ХІІ, в редакції від 06.02. 2003 року № 491-ІV та п. 2, п. 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07. 2003 року, період зміни структури грошового забезпечення (підвищення посадових окладів - січень 2008 року) не враховано базовим місяцем для нарахування індексації, що призвело до нарахування та виплати військовослужбовцям зайвих сум індексації.

Щодо заперечень третьої особи, що при порівнянні грошового забезпечення військовослужбовців з метою визначення базового місяця для нарахування індексації грошових доходів до уваги не беруться грошові кошти у вигляді премій, надбавок військовослужбовців, зокрема надбавка, визначена п. 5.2. Постановки КМУ № 1294 від 07.11. 2007 року, і збільшення її розміру не впливає на визначення місяця базовим, то суду слід зазначити наступне.

Так, чинним законодавством встановлено мінімальний гарантований щомісячний розмір вказаної премії, якій виплачується військовослужбовцям в розмірі 10% посадових окладів, що вказує на її постійний характер, як складової структури грошового забезпечення військовослужбовця. Згідно пункту 5.2 Постанови, також визначено, що вказане преміювання здійснюється за рахунок асигнувань, що виділяються для утримання військових частин, тобто не з їх власних коштів. Відповідно виплата цих премій не залежить від фінансових можливостей окремої військової частини. Вказане також підтверджується Довідкою № 2 нарахування та виплата грошового забезпечення та індексації ОСОБА_1 зі змісту якої вбачається, що виплата вказаної премії проводилась щомісячно в розмірі 10 %.

Разом з тим, пунктом 14 вказаного Порядку, визначено, що роз'яснення стосовно його застосування надає Міністерство соціальної політики України.

З метою отримання роз'яснень щодо обрахунку індексації грошового забезпечення за вказаний період, користуючись правовою допомогою адвоката, позивач звернувся до Міністерства соціальної політики України з проханням надати відповідні роз'яснення (адвокатський запит № 130 від 11.11. 2013 року). До вказаного запиту було долучено інформацію отриману у військовій частині НОМЕР_1 . Згідно відповіді-роз'яснення Мінсоцполітики України № 187/10/136-13 від 19.11. 2013 р. у випадку, що стосується ОСОБА_1 індексація мала продовжуватися нараховуватися як і раніше, тобто після збільшення грошового забезпечення у січні 2008 року, базовий місяць не змінився і для обрахунку як і раніше мав застосовуватися квітень 2007 року (а.с. 30-32, 33-34).

Також суду слід зазначити, що при проведенні індексації грошового забезпечення військовослужбовців потрібно розмежовувати такі поняття:

1. Які складові грошового забезпечення військовослужбовців беруться до уваги при здійснення порівняння з сумою індексації з метою визначення базового місяця.

2. Зміна розміру яких складових грошового забезпечення впливає на зміну базового місяця при проведенні індексації.

Так, дійсно, у своїх роз'ясненнях Міністерство праці та соціальної політики вказувало наступне:

Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України №161/10/136-10 від 17.08. 2010 року, роз'яснено, що місяць в якому відбулося підвищення грошових доходів населення за рахунок його постійних складових, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів (а.с. 70).

Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України № 111/10/136-08 від 29.12. 2008 року роз'яснено, що у разі збільшення однієї з постійних складових грошового забезпечення, місяць в якому відбулося підвищення вважається базовим при нарахуванні індексації грошових доходів (а.с. 69).

Згідно листа Міністерства праці та соціальної політики України № 024-106 від 09.12. 2005 року роз'яснено, що зміна розміру премії за рахунок фінансових можливостей не є підставою вважати місяць базовим при розрахунку індексації (а.с. 67-68).

Таким чином, роз'яснення Міністерства праці та соціальної політики, на які у свої запереченнях посилається Дубенська ОДФІ у Рівненській області надають відповідь лише на те зміна розміру яких складових грошового забезпечення впливає на зміну базового місяця. Проте аж ніяк не вказують які складові грошового забезпечення військовослужбовців беруться до уваги при здійснення порівняння з сумою індексації з метою визначення базового місяця при проведенні індексації. З приводу цього Міністерство надало чітке роз'яснення у своєму листі № 141/10/137-12 від 26.06. 2012 року, де чітко вказано, що премії та надбавки військовослужбовців враховуються при здійснення порівняння грошового забезпечення з сумою індексації з метою визначення базового місяця (а.с. 44).

Разом з тим, що стосується врахування премій при визначенні базового місяця, то це питання чітко врегульоване лише Постановою Кабінету Міністрів України № 36 від 29.01. 2014 року «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення», яка набрала чинності з 13 лютого 2014 року. Пунктом 5 Порядку в новій редакції було визначено, що місяць в якому відбувається підвищення грошових доходів за рахунок збільшення розміру премій, не вважається базовим під час обчислення індексу споживчих цін для проведення індексації (у разі, коли не відбувається підвищення тарифної ставки (окладу). До прийняття зазначеної постанови базовий місяць мав визначатися з врахуванням положень пункту 5 Порядку у редакції до зазначених змін. Про це чітко вказано в роз'ясненнях Міністерства соціальної політики України № 35/10/136-14 від 21.05. 2014 року (а.с. 95-96).

Окрім того, в будь-якому разі такі зміни до Порядку чітко дали відповідь на питання зміна розміру яких складових грошового забезпечення впливає на зміну базового місяця. Проте не обмежили перелік складових грошового забезпечення військовослужбовців, які беруться до уваги при здійснення порівняння з сумою індексації з метою визначення базового місяця.

В силу вимог ч. 3 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім того, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову, а суд згідно ст. 86 зазначеного Кодексу оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.

Таким чином, у ході судового засідання позивач довів суду обґрунтованість позовних вимог, а відповідач та третя особа не підтвердили правомірність своїх дій.

Частиною 1 ст. 2 КАС України визначено, що завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.

Оскільки факт наявності у позивача порушеного права знайшов своє підтвердження в ході судового розгляду, то поданий позов належить задовольнити повністю.

Відповідно до ч. 1 ст. 94 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. Враховуючи викладене та те, що позов задоволено повністю на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, позивачу слід присудити з Державного бюджету України 73 грн. 08 коп. судового збору, сплаченого згідно квитанції № 15 від 29.04. 2014 р. (а.с. 2).

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Зобов'язати військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 , 1972 року народження, різницю сум індексації грошового забезпечення між фактично виплаченими сумами індексації грошового забезпечення за період з січня 2012 року по 21 серпня 2013 року та сумами індексації грошового забезпечення за вказаний період, обрахованими на підставі Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" № 1282-ХІІ від 03.07. 1991 року та Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1078 від 17.07. 2003 року, з обранням при розрахунку квітня 2007 року базовим місяцем.

Присудити на користь позивача ОСОБА_1 із Державного бюджету України судові витрати у сумі 73 (сімдесят три) грн. 08 коп.

Постанова суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Житомирського апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 Кодексу адміністративного судочинства України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Суддя Зозуля Д. П.