Справа № 815/2451/14
29 травня 2014 року 12 год. 01 хв. м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Корой С.М.
секретар судового засідання Філіппова Ю.В.
за участю сторін:
представника позивача - Єзерська І.В. (за довіреністю)
представника відповідача - не з'явився
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом центру зайнятості Суворовського району м.Одеси до Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області про стягнення заборгованості,-
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов центру зайнятості Суворовського району м.Одеси до Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області в якому позивач просить стягнути з Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області (ідентифікаційний код: 02644664) на користь ЦЗ Суворовського району м.Одеси 26436 гривень 37 копійок та перерахувати кошти до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за наступними банківськими реквізитами : р/р 37170304900009, Банк ГУДСУ в Одеській області, МФО 828011, ОКПО 22500430, код 50040400;04.
Позивач обґрунтовує свої позовні вимоги тим, що відповідно ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", згідно якої сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду утримується із роботодавця. Центром зайнятості Суворовського району м.Одеси виплачено за період перебування на обліку ОСОБА_2 26436,37 гривень, при цьому, ОСОБА_2 за рішенням суду (рішенням Приморського районного суду м.Одеси від 06.02.2013 року) поновлена на займаній на час звільнення посаді заступника начальника Управління господарського обслуговування федерації професійних спілок Одеської області з 20.10.2011 року, в зв'язку з чим центр зайнятості Суворовського району м.Одеси звернувся до суду з позовом про стягнення виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному з Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області у судовому порядку.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав викладених у позовній заяві та просив суд позов задовольнити та стягнути з Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг ОСОБА_2 у розмірі 26436,37 гривень.
Представник відповідача в судові засідання 15.05.2014 року та 29.05.2014 року не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином та своєчасно, що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а саме зворотнім поштовим повідомленням про направлення рекомендованої кореспонденції.(а.с.41, 56) Представник відповідача не повідомив суд про причини свого неприбуття та не звертався до суду з клопотаннями про розгляд справи за його відсутності, у зв'язку з чим суд визнав неявку відповідача у судові засідання 15.05.2014 та 29.05.2014 року не поважною.
Крім того, від відповідача до суду не надходило жодних заяв, клопотань про визнання позовних вимог чи заперечень на адміністративний позов.
Суд, заслухавши осіб, що з'явились в судове засідання, дослідивши доводи адміністративного позову, заперечень проти нього, пояснення сторін, наявні матеріали справи та обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, встановив наступне.
Як встановлено в судовому засіданні та підтверджено матеріалами адміністративної справи, зокрема копіями персональної картки від 03.11.2011 року №1537, ОСОБА_2 була зареєстрована в центрі зайнятості Суворовського району м.Одеси в пошуках роботи. (а.с. 6) Згідно даних зазначених у картці, останнім місцем роботи ОСОБА_2 було - Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області, де вона займала посаду начальника господарського відділу Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області.(а.с.6)
10.11.2011 року ОСОБА_2 отримала статус безробітної на підставі її письмової заяви, у якій зазначила, що вона не має заробітку або інших передбачених законодавством доходів, не є найманим працівником або членом колективного сільськогосподарського підприємства, не укладала договір цивільно-правового характеру, не отримує пенсії на пільгових умовах і не зареєстрована як фізична особа-підприємець. (а.с.7)
Таким чином, ОСОБА_2 було надано матеріальне забезпечення (в тому числі одноразова допомога по безробіттю) за період перебування на обліку в службі зайнятості у розмірі 26265,17 гривень, що підтверджується довідкою від 28.11.2012 року №2134. (а.с. 17), а також було виплачено вартість професійного навчання безробітного за період з 02.04.2012 року по 13.04.2013 року, яка склала 171,20 гривень, що підтверджується довідкою від 13.11.2013 року №93/01-25.(а.с. 18)
Рішенням Приморского районного суду м.Одеси від 06 лютого 2013 року ОСОБА_2 було поновлено на посаді заступника начальника Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області з 20.10.2011 року та зобов'язано федерацію професійних спілок Одеської області виплатити ОСОБА_2 середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 21.10.2011 року по 06.02.2013 року в розмірі 14 538,637 гривень., що підтверджується наявними в матеріалах справи письмовими доказами, а сааме копією рішення Приморського районного суду.(а.с. 11-13).
Керуючись п.4 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» директором центру зайнятості Суворовського району м.Одеси Єзерською І.В. було винесено Наказ від 09.10.2013 року №НТ131009 про повернення коштів у встановленому законом порядку за рахунок роботодавця.
Відповідно до ст.34 Закону України «Про зайнятість населення» контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.
Відповідно до ч.2 ст.35 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» роботодавець зобов'язаний під час перевірки правильності використання коштів Фонду та достовірності поданих роботодавцем даних, зазначених у пункті 2 цієї частини, надавати посадовим особам органів Фонду необхідні документи та пояснення; подавати виконавчій дирекції Фонду в установленому порядку відповідно до законодавства відомості про: прийняття на роботу працівників; розмір заробітної плати, використання робочого часу працівників, у тому числі прийнятих за направленням державної служби зайнятості з наданням роботодавцю дотації за рахунок коштів Фонду на створення додаткових робочих місць для працевлаштування безробітних; виплату застрахованим особам допомоги по частковому безробіттю; використання коштів Фонду за іншими визначеними цим Законом напрямами.
Відповідно до положень ст.12 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» виконавча дирекція Фонду є виконавчим органом правління Фонду, який забезпечує виконання рішень правління. Функції виконавчої дирекції Фонду покладаються на органи державної служби зайнятості. Директор Державного центру зайнятості центрального органу виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики та його заступники є відповідно керівником та заступниками виконавчої дирекції Фонду. Керівник виконавчої дирекції Фонду входить до складу правління Фонду з правом дорадчого голосу. Виконавча дирекція Фонду організовує виконання рішень правління Фонду та забезпечує дотримання законодавства України про страхування на випадок безробіття, діє від імені Фонду та підзвітна йому в межах та порядку, передбачених статутом Фонду. Функції робочих органів виконавчої дирекції Фонду покладаються на центр зайнятості Автономної Республіки Крим, обласні, Київський і Севастопольський міські, районні, міськрайонні, міські та районні у містах центри зайнятості.
Основними завданнями центру зайнятості, згідно Положення про центр зайнятості, є забезпечення цільового використання коштів Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття відповідно до затвердженого кошторису видатків, а також контроль за правильністю витрат за страхуванням на випадок безробіття.(а.с. 58-64)
Згідно ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" від 1 березня 1991 року № 803 - XII (з наступними змінами та доповненнями), безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Відповідно до пп. "в" ст. 25 цього Закону, держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм компенсації, в тому числі - виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю.
Згідно преамбули Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року № 1533-III (з наступними змінами та доповненнями, далі - Закон 1533), цей Закон, розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає правові, фінансові та організаційні засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.
Відповідно до ч.1,2 ст. 6 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" від 2 березня 2000 року № 1533-III право на матеріальне забезпечення на випадок безробіття та соціальні послуги мають застраховані особи, а також незастраховані особи, які вперше шукають роботу, інші незастраховані особи у разі їх реєстрації в установленому порядку як безробітних.
Статтею 7 цього Законом передбачено такий вид забезпечення безробітного як допомога по безробіттю.
Згідно з пп. 2 п.1 ст.ст. 31 Закону України № 1533-ІІІ, виплата допомоги по безробіттю припиняється у разі поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, а також сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг безробітному у разі поновлення його на роботі за рішенням суду утримується із роботодавця.
Постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року за №219 затверджено Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, та згідно п. 20 цього Порядку - громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня поновлення безробітного на роботі за рішенням суду, що набрало законної сили. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата та номер наказу.
Як зазначено в цьому пункті Порядку, повернення виплачених безробітному коштів здійснюється відповідно до ч. 4 ст. 35 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття" (тобто, утримується із роботодавця).
Згідно ст. 14 ПК України роботодавець - це юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або самозайнята особа, яка використовує найману працю фізичних осіб на підставі укладених трудових договорів (контрактів) та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати податку на доходи фізичних осіб до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.
У зв'язку з чим, суд вважає, що Управління господарського обслуговування федерації профспілок України повинно відшкодувати суму виплаченого ОСОБА_2 забезпечення та вартості соціальних послуг у розмірі 26436,37 гривень, за час її перебування на обліку у центрі зайнятості Суворовського району м.Одеси, як безробітної.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідно до ст. 86 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Ніякі докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд встановив, що позивачем доведено суму виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг у розмірі 26436,37 гривень, а також правомірність звернення центру зайнятості Суворовського району м.Одеси з позовом до суду та правомірність стягнення зазначеного забезпечення з Управлінням господарського обслуговування федерації профспілок України, у зв'язку з чим позовні вимоги центру зайнятості Суворовського району м.Одеси до Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області про стягнення заборгованості є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст. ст. 2, 4, 6, 9, 11, 69-72, 86, 94, 158-163, 167,186, 254 КАС України суд, -
Адміністративний позов центру зайнятості Суворовського району м.Одеси до Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області (ідентифікаційний код: 02644664) на користь центру зайнятості Суворовського району м.Одеси заборгованість у сумі 26436 гривень 37 копійок та перерахувати кошти до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за наступними банківськими реквізитами : р/р 37170304900009, Банк ГУДСУ в Одеській області, МФО 828011, ОКПО 22500430, код 50040400;04.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 30.05.2014 року.
Суддя С.М.Корой
Адміністративний позов центру зайнятості Суворовського району м.Одеси до Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області про стягнення заборгованості - задовольнити.
Стягнути з Управління господарського обслуговування федерації профспілок Одеської області (ідентифікаційний код: 02644664) на користь центру зайнятості Суворовського району м.Одеси заборгованість у сумі 26436 гривень 37 копійок та перерахувати кошти до Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття за наступними банківськими реквізитами : р/р 37170304900009, Банк ГУДСУ в Одеській області, МФО 828011, ОКПО 22500430, код 50040400;04.
Судові витрати розподілити відповідно до приписів ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через Одеський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її отримання. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний суддею 30.05.2014 року.
Суддя С.М.Корой
30 травня 2014 року.