Рішення від 26.05.2014 по справі 750/3363/14

Справа № 750/3363/14

Провадження № 2/750/1345/14

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2014 року м.Чернігів

Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:

головуючої судді Карапута Л.В.

за участю секретаря Руденок В.О.,

позивача ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Чернігові цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права на приватизацію земельної ділянки без погодження меж з суміжним землекористувачем,

третя особа - Чернігівська міська рада,

встановив:

03.04.2014 року позивач звернувся до суду та уточнивши позовні вимоги просив визнати безпідставною відмову ОСОБА_2 у підписанні акту визначення та погодження зовнішніх меж земельної ділянки, яка є в його користуванні, площею 0,0272 га, розташованої біля будинку АДРЕСА_1 та визнати право на приватизацію земельної ділянки площею 0,0272 га біля будинку АДРЕСА_1 без отримання згоди суміжного землекористувача ОСОБА_2.

В обґрунтування позову зазначив, що являється власником 11/20 будинку АДРЕСА_1 на підставі договору дарування.Співвласником 9/20 вказаного будинку є ОСОБА_3. Будинок в цілому розташований на земельній ділянці розміром 605,0 кв.м. Позивач є землекористувачем земельної ділянки площею 0,0272 га по АДРЕСА_1 . Однак він не може приватизувати земельну ділянку у зв»язку з безпідставною відмовою відповідача ОСОБА_2 підписати акт встановлення і погодження зовнішніх меж земельної ділянки.

У судовому засіданні позивач підтримав позов.

Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з»явилася, хоча про час та місце розгляду справи сповіщалася у встановленому законом порядку.

Представник третьої особи Чернігівської міської ради до суду надіслав письмові пояснення.

Заслухавши пояснення позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 є власником 11/20 будинку АДРЕСА_1 на підставі договору дарування частини житлового будинку (а.с. 6).

Сторони є суміжними землекористувачами ділянок по АДРЕСА_1.

Згідно ч. 1 ст. 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених ЗК, або за результатами аукціону.

Згідно ч. 5 ст. 791 ЗК України формування земельних ділянок (крім випадків, визначених у ч. ч. 6, 7 ст. 791 ЗК) здійснюється за проектами землеустрою щодо відведення земельних ділянок.

На сьогоднішній день, такого виду документації із землеустрою як технічна документація із землеустрою, щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку земельне законодавство не передбачає.

Оскільки межі земельної ділянки по вул. Урожайній, 3 не визначені, то набуття її у власність можливе лише за проектом землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Відведення і надання у власність земельних ділянок комунальної власності в межах міста Чернігова здійснюється Чернігівською міською радою в межах визначених законом повноважень на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки.

Згідно ч. 6 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК України. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилученняземельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства).

Відповідно до ч. 7 ст. 118 ЗК України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 ЗК розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні.

Рішеннями Чернігівської міської ради згідно вимог ст. 118 ЗК України ОСОБА_1 не надавалось дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1.

Крім того, позивач не звертався до Чернігівської міської ради щодо надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки по АДРЕСА_1.

Згідно ч. 2 ст. 198 ЗК України кадастрові зйомки включають:

а) геодезичне встановлення меж земельної ділянки;

б) погодження меж земельної ділянки з суміжними власниками та землекористувачами;

в) відновлення меж земельної ділянки на місцевості;

г) встановлення меж частин земельної ділянки, які містять обтяження та обмеження щодо використання землі;

ґ) виготовлення кадастрового плану.

Акт відновлення та погодження меж земельної ділянки як складова кадастрових зйомок входить також і до складу проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Таким чином, погодження меж з суміжними землекористувачами є обов'язковими при виготовленні документації із землеустрою.

Ст. 16 ЦК України визначає перелік способів захисту порушених прав та інтересів у суді.

Проте, визнання безпідставною відмову ОСОБА_2 у підписанні акту, як спосіб захисту права чинним законодавством не передбачено.

Крім того, питання розпорядження землями територіальних громад, передачі земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб, надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до ст. 12 ЗК України, відноситься до компетенції відповідної міської ради, а не суду. Такі ж повноваження делеговані місцевим радам і відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування», зокрема ст. 33 цього Закону.

Своїм рішенням суд може зобов»язати місцеву раду розглянути питання щодо передачі у власність земельної ділянки, але не приймати рішення про передачу земельної ділянки у власність.

Керуючись ст. ст. 10, 60, 208 - 209, 292, 294 ЦПК України, суд

вирішив:

в задоволенні позову ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про визнання права на приватизацію земельної ділянки без погодження меж з суміжним землекористувачем, відмовити.

Рішення суду може бути оскаржено до Апеляційного суду Чернігівської області. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 10 днів з дня проголошення рішення.

Суддя Л.В. Карапута