20 травня 2014 р.м.ОдесаСправа № 2а-3131/12/2170
Категорія: 8.3.2 Головуючий в 1 інстанції: Дубровна В.А.
Колегія суддів Одеського апеляційного адміністративного суду в складі:
Судді доповідача - Потапчука В.О.
суддів - Коваля М.П.
- Семенюка Г.В.
розглянувши у порядку письмового провадження в місті Одесі апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про про скасування податкового повідомлення-рішення,-
Позивач звернувся до Херсонського окружного адміністративного суду з позовом до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби (далі - відповідач, МДПІ) про скасування податкового повідомлення-рішення №0000047710 від 20.06.2012 року щодо збільшення суми податкового зобов'язання за платежем "Орендна плата з фізичних осіб " у розмірі 185 963,40 грн.
В обґрунтування вказаних вимог позивач вказує, що органи державної податкової служби не наділені правом визначати у договорі розмір орендної плати за земельні ділянки. Представник позивача вважає, що підставою для сплати оренди є виключно умови договору оренди, тому протягом 2012 року відповідно до договору оренди землі від 26.11.2010 р. ним щомісячно сплачувалась орендна плата у розмірі 8 825,32 грн., при річному розміру орендної плати в сумі 105 903,88 грн. Оскільки до діючого договору оренди землі не вносились зміни до договору щодо збільшення розміру оренди, тому у позивача відсутні законні підстави для сплати оренди за оскаржуваним податковим повідомленням-рішенням. На підставі вказаних обставин, позивач просить захистити його порушені права шляхом скасування податкового повідомлення-рішення, яке суперечить вимогам чинного законодавства.
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 22.11.2012 року відмовлено у задоволенні адміністративного позову.
Не погоджуючись з зазначеною постановою позивачем подано апеляційну скаргу, в якій зазначається, що рішення суду винесене з порушенням норм процесуального та матеріального права, що призвело до неправильного вирішення справи та судом не в повній мірі з'ясовані обставини, що мають значення для вирішення справи, у зв'язку з чим апелянтом ставиться питання про скасування постанови суду та ухвалення нового рішення, в якому задовольнити позовні вимоги позивача в повному обсязі.
Сторони були сповіщені належним чином про час і місце судового засідання, що підтверджується письмовими доказами наявними в матеріалах справи, сторони до суду не прибули.
Відповідно до ч 4 ст.196 КАС України неприбуття у судове засідання сторін або інших осіб, які беруть участь у справі, належним чином повідомлених про дату, час та місце апеляційного розгляду, не перешкоджає судовому розгляду справи.
Колегія суддів, з огляду на зазначене, а також враховуючи те що в матеріалах справи достатньо доказів для вирішення справи, - дійшла висновку про можливість розгляду справи за відсутністю сторін по справі.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши суддю-доповідача, який доповів зміст рішення, яке оскаржено, доводи апеляційної скарги, межі, в яких повинні здійснюватися перевірка рішення, встановлюватися обставини і досліджуватися докази, вислухавши думку учасників процесу, колегія суддів вважає необхідним апеляційну скаргу задовольнити з наступних підстав.
Судом першої інстанції встановлено що 26 листопада 2010 року між Чаплинською районною державною адміністрацією та громадянином ОСОБА_2 укладено договір оренди земельної ділянки сільськогосподарського призначення для ведення фермерського господарства загальною площею 514,9965 га, у тому числі ріллі - 514,9965 га, із земель запасу Асканія-Нова селищної ради, Чаплинського району, Херсонської області.
Договір оренди землі зареєстрований 26.11.2010 року у Чаплинському районному відділі Херсонської регіональної філії Центру державного земельного кадастру за №4АА001988041073000006.
Відповідно до п. 9 даного договору орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі за перший календарний рік оренди землі, починаючи з моменту державної реєстрації в сумі 102,82 грн. за оренду 1 га протягом одного року використання, що становить 1% нормативної грошової оцінки, на другий та третій роки оренди землі в сумі 205,64 грн., що становить 2% нормативної грошової оцінки землі, з четвертого календарного року оренди землі в сумі 308, 45 грн., що становить 3% від нормативної грошової оцінки землі.
На момент укладання договору оренди землі підставою для визначення орендної плати визначена нормативна грошова оцінка земельної ділянки у сумі 5295086,91 грн. (пункт 5 договору).
Пунктом 12 договору оренди землі передбачено, що розмір орендної плати переглядається раз на три роки у разі: зміни умов господарювання, передбачених договором; зміни розмірів земельного податку, підвищення цін, тарифів, у тому числі внаслідок інфляції; погіршення стану орендованої земельної ділянки не з вини орендаря, що підтверджено документально; в інших випадках, передбачених законом.
Відділом Держкомзему у Чаплинському районі Херсонської області до податкового органу надано лист від 27.02.2012 року №166/02-2 про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення по платникам орендної плати - фізичним особам, проведену станом на 01 липня 1995 р., в якому зазначено земельну ділянку, що знаходиться в оренді у ОСОБА_2
При вирішенні питання суд першої інстанції дійшов до висновку, що оскільки збільшення мінімального розміру орендної плати за землю відбулося у зв'язку зі зміною нормативно грошової оцінки землі відповідно до діючого законодавства, то відповідно обов'язок щодо сплати земельного податку у новому розмірі у позивача виникає незалежно від внесення змін до договорів оренди.
Колегія суддів не може погодитись з таким висновком суду першої інстанції виходячи з наступного.
Правові засади проведення оцінки земель в Україні визначені Законом України "Про оцінку земель".
Відповідно до абзацу 5 статті 5 Закону України "Про оцінку земель" нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується для визначення розміру земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно з ст. 7 Законом України "Про оцінку земель" суб'єктами оціночної діяльності у сфері оцінки земель є органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які здійснюють управління у сфері оцінки земель, а також юридичні та фізичні особи, заінтересовані у проведенні оцінки земельних ділянок.
Відповідно до ст. 15 Закону України "Про оцінку земель" підставою для проведення оцінки земель є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
Згідно Постанови КМУ № 1185 від 31.10.2011 року "Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів" пункт 5 Методики доповнено абзацом, згідно якого для врахування змін у рентному доході, який створюється при виробництві зернових культур, до показників нормативної грошової оцінки ріллі, проведеної станом на 1 липня 1995 р. (з урахуванням індексації), застосовується коефіцієнт 1,756, а також Методику доповнено пунктом 19-1, згідно якого показники нормативної грошової оцінки гектара ріллі окремої земельної ділянки, проведеної станом на 1 липня 1995 р., застосовуються із коефіцієнтом, що визначений абзацом другим пункту 5 цієї Методики. Вказані зміни набрали чинності з 01.01.2012 року.
Таким чином, у 2012 році нормативно-грошова оцінка земельної ділянки, яку орендує позивач, склала 9298172,61 грн. (5295086,91 грн.*1,756), відповідно до п.9 договору, у 2012 році орендна плата сплачується у розмірі 2 % від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки, що в даному випадку складає 185 963,45 грн., що є більше, ніж сума земельного податку, встановлена пп. 272.1.1 п. 272.1 ст. 272 Податкового кодексу України.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що відповідно п. 9 Договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 та Чаплинською районною державною адміністрацією орендна плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі на другий та третій роки оренди в сумі 205.64 грн. за 1 га, що становить 2% нормативної грошової оцінки землі. Орендна плата сплачується щомісячно на розрахунковий рахунок Асканія-Нова селищної ради.
Таким чином, колегія суддів зазначає, що в Договорі оренди зафіксована сума орендної плати у грошовій формі (205,64 грн. за 1 га) та вказано, що ця сума на момент підписання договору дорівнює 2% нормативної грошової оцінки землі. Виходячи з цієї суми позивач сплачує орендну плату у розмірі 8 825,32 грн. на місяць, що становить 105 903,84 грн. на рік, що є більшим за розмір земельного податку, встановленого для таких земель (п. 288.5 ст. 288 ПК України).
Відповідно до п. 288.1. ст. 288 Податкового кодексу України, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки. Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний орган державної податкової служби про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
З матеріалів справи колегія суддів вбачає, що відділом Держкомзему у Чаплинському районі Херсонської області до податкового органу надано лист від 27.02.2012р. № 166/02-2 про нормативну грошову оцінку земельних ділянок сільськогосподарського призначення по платникам орендної плати - фізичним особам, проведену станом на 01 липня 1995 р. Як вбачається зі змісту цього листа, жодних згадувань про збільшення нормативної грошової оцінки землі на коефіцієнт 1,756 Держкомземом у Чаплинському районі не наведено.
Будь-які зміни до Договору оренди землі, укладеного між ОСОБА_2 та Чаплинською райдержадміністрацією, в тому числі щодо зміни розміру орендної плати (із застосуванням коефіцієнту 1,756) та строків її внесення, не вносилися та до Чаплинської МДПІ не надавалися.
Колегія суддів вважає, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки, відповідно до якого виникає обов'язок ОСОБА_2 сплачувати орендну плату у розмірі та на умовах, встановлених у договорі оренди (п. 288.4. ст. 288 ПК України), і Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція Херсонської області Державної податкової служби при розрахунку плати за землю повинна враховувати умови укладеного договору.
Що стосується застосування судом першої інстанції вимог Постанови КМУ № 1185 від 31.10.2011 року, при розрахунку орендної плати, колегія суддів зазначає наступне.
Згідно п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України, будь-які питання щодо оподаткування регулюються цим Кодексом і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України, крім законів, що містять виключно положення щодо внесення змін до цього Кодексу та/або положення, які встановлюють відповідальність за порушення норм податкового законодавства.
Відповідно до п. 2.1. ст. 2 Податкового кодексу України, зміна положень цього Кодексу може здійснюватися виключно шляхом внесення змін до цього Кодексу.
Однак, колегія суддів зазначає, що, що суд першої інстанції, посилаючись на вимоги п. 7.3. ст. 7 Податкового кодексу України не врахував встановлені Податковим кодексом України вимоги щодо індексації грошової нормативної оцінки, що визначені ст. 289 Податкового кодексу України для визначення розміру орендної плати, а обґрунтував своє рішення про зміну розміру орендної плати вимогами Постанови КМУ від 31.10.2011р. № 1185 «Про внесення змін до Методики нормативної грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів».
Колегія суддів вважає, що при обчисленні орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності будь-які підстави для застосування коефіцієнту, передбаченого Постановою КМУ від 31.10.2011р. № 1185, відсутні, оскільки, база оподаткування визначається виключно Податковим кодексом України, який у чинній редакції не містить вимог про застосування коефіцієнту 1,756 до показників нормативної грошової оцінки землі. Статтею 289 Податкового кодексу України врегульовано лише щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель з урахуванням індексу споживчих цін за попередній рік, й інших положень, які б визначали застосування будь-яких інших коефіцієнтів (в т.ч. 1,756), Податковим кодексом України не передбачено; Постанова КМУ від 31.10.2011р. № 1185 є підзаконним нормативно-правовим актом та в силу п.2.1. ст.2. п.7.3. ст.7 Податкового кодексу України не може встановлювати або змінювати елементи податку шляхом запровадження обов'язку враховувати коефіцієнт до показників нормативної грошової оцінки землі, адже будь-які питання щодо оподаткування регулюються тільки Податковим кодексом України і не можуть встановлюватися або змінюватися іншими законами України.
Крім того, відповідно до п.4.1.9 ст.4 Податкового кодексу України, зміни до будь-яких елементів податків та зборів не можуть вноситися пізніш як за шість місяців до початку нового бюджетного періоду, в якому будуть діяти нові правила та ставки; податки та збори, їх ставки, а також податкові пільги не можуть змінюватися протягом бюджетного року.
Також, згідно п. 289.3 ст. 289 Податкового кодексу України центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів, Рада міністрів АРК, обласні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації не пізніше 15 січня поточного року забезпечують інформування центрального органу державної податкової служби і власників землі та землекористувачів про щорічну індексацію нормативної грошової оцінки земель.
Колегія суддів з матеріалів справи вбачає лист Державного агентства земельних ресурсів України № 355/22/6-12 від 12.01.2012р. «Про індексацію нормативної грошової оцінки земель», яким проінформовано власників землі та землекористувачів про необхідність індексувати нормативну грошову оцінку земель станом на 01.01.2012р. на коефіцієнт індексації, що дорівнює 1%, який відповідно до п.289.2 ст.289 Податкового кодексу України розраховано, виходячи з індексу споживчих цін за 2011 рік 104,6% . Як вбачається зі змісту вказаного листа, жодних згадувань про збільшення нормативної грошової оцінки землі на коефіцієнт 1.756 Держземагенством не наведено.
З огляду на викладене колегія суддів приходить висновку, що розмір орендної плати за землю, передбачений умовами договору оренди землі, що укладений між ОСОБА_2 та Чаплинською райдержадміністрацією, не суперечить встановленим нормам податкового законодавства, а саме вимогам Податкового кодексу України.
Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання, а так само розгляд і вирішення справи неповноважним судом; участь в ухваленні постанови судді, якому було заявлено відвід на підставі обставин, які викликали сумнів у неупередженості судді, і заяву про його відвід визнано судом апеляційної інстанції обґрунтованою; ухвалення чи підписання постанови не тим суддею, який розглянув справу.
Враховуючи, що судом першої інстанції допущено порушення норм матеріального права та висновки суду не відповідають обставинам справи, колегія суддів дійшла до висновку про необхідність скасування оскаржуваної постанови та ухвалення нової, якою задовольнити позовні вимоги позивача.
Керуючись ст.ст. 195, 198, 202, 207, 212 , 254 КАС України, колегія суддів, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_2 - задовольнити.
Постанову Херсонського окружного адміністративного суду від 22 листопада 2012 року по справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення,- скасувати.
Прийняти по справі нову постанову, якою адміністративний позов ОСОБА_2 до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції Херсонської області Державної податкової служби про скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Скасувати податкове повідомлення-рішення Чаплинської міжрайонної Державної податкової інспекції Херсонської області від 20 червня 2012 року № 0000047710 щодо визначення суми грошового зобов'язання за платежем «Орендна плата з фізичних осіб» код платежу 5013050501 у сумі 185963,40 грн.
Постанова апеляційного суду набирає законної сили з моменту проголошення, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Вищого Адміністративного Суду України протягом двадцяти днів з дня набрання законної сили судовим рішенням апеляційного суду.
Суддя-доповідач: Потапчук В.О.
Судді: Коваль М.П.
Семенюк Г.В.