Постанова від 28.05.2014 по справі 821/972/14

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2014 р.м. ХерсонСправа № 821/972/14

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Морської Г.М., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів допомоги по безробіттю,

встановив:

Херсонський міський центр зайнятості звернувся до суду із адмінінстративним позовом до ОСОБА_1 про повернення виплачених коштів допомоги по безробіттю.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач, будучи у статусі безробітного та отримуючи допомогу по безробіттю, уклав трудову угоду 09 жовтня 2012р. та додаткову угоду до неї, в якій змінено дату укладання трудового договору на 01.10.2012р., у зв'язку із чим неправомірно отримав кошти за період із 01.10. по 09.10. 2012р. у сумі 307,0 грн. Зазначена сума є зайво виплаченою, тому підлягає поверненню до бюджету. Відповідач добровільної її не повернув, тому позивач просить стягнути 307,0 грн. у судовому порядку.

Від представника позивача надійшла заява про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідач в судове засідання не прибув, письмових заперечень на позов не надав, про причини неявки суд не повідомив.

Відповідно до ч. 4 ст. 33 КАС України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: … фізичним особам, які не мають статусу підприємців, - за адресою їх місця проживання чи місця перебування, зареєстрованою у встановленому законом порядку. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

На адресу місця реєстрації ОСОБА_1 (АДРЕСА_1) суд тричі надсилав повістки. Поштові відправлення повернулись із відміткою пошти «за закінченням терміну зберігання».

Отже суд вважає, що відповідач був належним чином повідомленим про час та місце розгляду справи.

Відповідно до п. 11 ст. 35 КАС України у разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

За таких обставин, суд вважає, що відповідач був належно повідомлений про дату, час і місце судового засідання.

Відповідно до ч. 6 ст. 128 КАС України якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але прибули не всі особи, які беруть участь у справі, хоча і були належним чином повідомленні про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.

Виходячи з вищевикладеного, суд вважає за можливе розглянути адміністративну справу в порядку письмового провадження.

Суд, дослідивши матеріали справи, прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи із наступного.

Відповідно до ст. 2 Закону України "Про зайнятість населення" № 803-ХІІ від 01.03.1991 p., у редакції, що діяла на час спірних правовідносин (далі - Закон № 803-ХІІ) безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.

22.12.2011 р. до Херсонського міського центру зайнятості звернувся ОСОБА_1, якому 29.12.2011 р., наказом № НТ 111229, на підставі його заяви від 29.12.2011 р., надано статус безробітного з виплатою допомоги по безробіттю починаючи з 29.12.2011 р.

Відповідно до п.13 "Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних" затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. N 219 працівник центру зайнятості ознайомлює громадянина з письмовими рекомендаціями щодо працевлаштування, а також стосовно необхідності обов'язкового письмового повідомлення таким громадянином центру зайнятості про виїзд за межі України з метою працевлаштування чи провадження діяльності, спрямованої на отримання прибутку, в період пошуку роботи, після чого громадянин ставить свій підпис у картці.

З правами та обов'язками безробітного ОСОБА_1 ознайомлений на інформаційному семінарі 22.12.2011 р.

Також ОСОБА_1 ознайомлений згідно інформаційної заяви, з пам'яткою «Ваші права та обов'язки», про що свідчить власноручний підпис 22.12.2011 р. в заяві.

Із 09.10.2012 р. ОСОБА_1 наказом № НТ 121009 знятий з обліку в зв'язку з працевлаштуванням.

Підпунктом «а» п. 3 ст.1 Закону № 803-ХІІ встановлено, що в Україні до зайнятого населення належать громадяни, працюючі по найму на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) на підприємствах, в установах і організаціях, незалежно від форм власності, у міжнародних та іноземних організаціях в Україні і за кордоном у фізичних осіб.

Згідно з підпунктом 1 п. 5.5 розд. 5 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 р. № 307, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14.12.2000 р. № 915/5136: виплата по безробіттю припиняється у разі працевлаштування безробітного, зайняття підприємницькою діяльністю або іншою діяльністю, пов'язаною з одержанням доходу безпосередньо від цієї діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами (з дня працевлаштування, державної реєстрації як суб'єкта підприємницької діяльності, виконання робіт (послуг) за цивільно-правовими угодами).

Відповідно до абзацу 1 п.п.1 п. 20 «Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 р. № 219 (що діяв до 20.03.2013 р.) громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно - правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг.

Перевіркою достовірності страхових випадків та обгрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття", оформленою висновком № 718/р-2 від 30.09.2013 р., на підставі листа - відповіді ФОП ОСОБА_2 б/н від 29.11.2012 р., встановлено, що ОСОБА_1 з 01.10.2012 р. знаходився в трудових відносинах з ФОП ОСОБА_2, про що свідчить зміна дати прийняття на роботу згідно додаткової угоди № 1 до трудового договору № 21201204196 від 09.10.2012 р.

Відповідно до ч. 2 ст. 36 Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» від 2 березня 2000 року № 1533-III (далі - Закон № 1533-ІІІ), застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

Таким чином, відповідач, приховавши факт перебування в трудових відносинах з ФОП ОСОБА_2 в період перебування на обліку, отримав незаконно допомогу по безробіттю у сумі 307,88 грн.

Наказом № НТ 140113 від 13.01.2014 р., відповідно до Закону № 1533-III , прийнято рішення про повернення гр. ОСОБА_1 коштів наданих як допомога по безробіттю за період з 01.10.2012р. по 08.10.2012 р. у розмірі 307,88 грн.

Листом № 09-24/222 від 14.01.2014р. направленим рекомендованою кореспонденцією, запропоновано ОСОБА_1 добровільно повернути кошти Херсонському міському центру зайнятості протягом п'ятнадцяти календарних днів від дня отримання поштового відправлення. Проте кошти відповідачем добровільно не повернені.

Згідно з абз. 1 ч. 3 ст. 36 Закону № 1533-III, сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Оскільки відповідачем не сплачені зайво отримані кошти та не надано доказів спростування доводів позивача, суд вважає позов обґрунтованим та таким, що підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 8, 9, 12, 19,128, 158, 159, 160-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Задовольнити повністю позовні вимоги Херсонського міського центру зайнятості до ОСОБА_1 про повернення коштів допомоги по безробіттю.

Стягнути із ОСОБА_1 (ід. номер НОМЕР_1) на користь Херсонського міського центру зайнятості кошти у сумі 307 (триста сім) 88 грн.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення. В разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Морська Г.М.

кат. 10.2.3