Постанова від 27.05.2014 по справі 500/2767/14-а

Справа № 500/2767/14-а

Провадження № 2-а/500/99/14

ПОСТАНОВА

Іменем України

27 травня 2014 року Ізмаїльський міськрайонний суд Одеської області у складі:

головуючого - судді: Бальжик О.І.

при секретарі: Івановій Ю.П.

за участю позивачки: ОСОБА_1

представника відповідача:Щербини О.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Ізмаїл адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

06.05.2014 року ОСОБА_1 звернулася до суду із позовом до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про зобов'язання здійснити перерахунок призначеної пенсії з урахуванням інших виплат та щомісячно нараховувати пенсію в розмірі, передбаченому чинним законодавством. Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у 2011 році у зв'язку з досягненням пенсійного віку та вислугою років в органах місцевого самоврядування їй була призначена пенсія згідно з Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування». При нарахуванні відповідачем пенсії не були враховані інші виплати, на які нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - Єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. На її звернення до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області у перерахунку пенсії їй було відмовлено.

Ухвалою суду від 07.05.2014 року відкрито скорочене провадження у справі (а.с.8).

Ухвалою суду від 16.05.2014 року справа призначена до судового розгляду (а.с.12).

У судовому засіданні позивачка позовні вимоги уточнила, остаточно просила зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області провести перерахунок, нарахування та виплату призначеної пенсії за віком за довідкою про складові заробітної плати державного службовця №02/28-805 від 10.04.2014 року, в тому числі з урахуванням графи «інші виплати» з 15.04.2014 року (а.с.16).

Представник відповідача позов не визнала, посилаючись на те, що матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань у розмірі середньої заробітної плати, матеріальна допомога на оздоровлення при наданні щорічної відпустки та індексація грошових доходів населення не враховуються під час обчислення пенсії відповідно до ст.37 Закону «Про державну службу».

Вислухавши пояснення осіб, які беруть участь у справі, дослідивши матеріали справи, суд дійшов наступного висновку.

За змістом ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійснені ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Так, у судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 отримує пенсію за віком з 18.07.2011 року, яку розраховано відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 року за №2493-III (далі - Закон №2493-III). Загальний стаж її роботи складає 37 років 10 місяців 15 днів, у тому числі 10 років 4 дні - стаж посадової особи.

15.04.2014 року ОСОБА_1 звернулася до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області із заявою про перерахунок пенсії, на що 28.04.2014 року їй було відмовлено.

Згідно з ч.3 ст.7 Закону N2493-III на посадових осіб місцевого самоврядування поширюється дія законодавства України про працю з урахуванням особливостей, передбачених цим Законом.

За змістом ст.2 Закону України «Про оплату праці» від 24.03.1995 року за N108/95-ВР структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Частина 6 ст.21 Закону №2493-III визначає, що пенсійне забезпечення посадових осіб місцевого самоврядування, які мають стаж служби в органах місцевого самоврядування та/або державної служби не менше 10 років, здійснюється у порядку, визначеному законодавством України про державну службу.

Відповідно до ч.2 ст.37 Закону «Про державну службу» від 16.12.1993 року за №3723-XII (далі - Закон N3723-XII) в редакції, чинній на час виникнення правовідносин, пенсія державним службовцям призначається у розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.

Частиною 2 ст.37-1 Закону N3723-XII передбачено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Водночас ст.33 Закону N3723-ХІІ встановлено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок (частина друга). Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань (частина шоста).

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 року за N1058-IV не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсії. Із змісту статті 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» від 31.05.2000 року за N865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі. Середньомісячна сума зазначених виплат за 24 або 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат за 24 календарні місяці роботи підряд перед зверненням за пенсією чи за 60 календарних місяців роботи підряд відповідно на 24 або на 60.

Отже, чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що запроваджені нормативно-правовими актами надбавки та матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Відповідна позиція висловлена Вищим адміністративним судом України в Узагальненні судової практики розгляду справ, пов'язаних з перерахунком пенсій деяким категоріям державних службовців та науковим (науково-педагогічним) працівникам (Юридичний вісник України, 06.2008, N23).

У судовому засіданні встановлено та не заперечувалось сторонами, що з таких виплат як допомога на оздоровлення, матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також премії та надбавки позивачці нараховувалися страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

На думку суду, управлінням Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області не доведено правомірність та обґрунтованість своїх дій щодо відмови врахувати позивачці при розрахунку пенсії інші види виплат, на які нараховані та з яких утримані страхові внески до Пенсійного фонду України, а тому, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст.ст.9-11, 69 -71, 158-163 КАС України, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області про зобов'язання вчинити певні дії, - задовольнити.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в м. Ізмаїлі та Ізмаїльському районі Одеської області здійснити ОСОБА_1 перерахунок пенсії за довідкою про складові заробітної плати за №02/28-805 від 10.04.2014 року, у тому числі з урахуванням графи «інші виплати», нарахувати і виплатити останній пенсію в новому розмірі з 15.04.2014 року.

Постанова може бути оскаржена до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом ч.3 ст.160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Суддя: