Постанова від 23.04.2014 по справі 712/4841/14-а

Справа № 712/4841/14-а

Провадження № 2а/712/187/14

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 травня 2014 року м. Черкаси

Соснівський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого/судді - Євтушенка П.М.

при секретарі - Шевченко О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1, представник ОСОБА_2 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, -

ВСТАНОВИВ:

Позивачка 28. 03. 2014 року звернулася до суду з позовом до Управління Пенсійного Фонду України в м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю, мотивуючи свої вимоги тим, що вона є пенсіонером та перебуває на пенсійному обліку, відповідно до ЗУ "Державну службу", починаючи з 17.03.2011 року.

Розрахунок пенсії здійснювався відповідно до довідки про заробітну плату, форму якої було затверджено Постановою Правління Пенсійного фонду України від 30 жовтня 2008 року.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу "передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. ЗЗ Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов"язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

04.03.2014 року позивачка звернулася до Управління Пенсійного фонду України у м. Черкасах Черкаської області про перерахунок призначеної пенсії та надала довідку Черкаської митниці від 21.02.14 № 1090/23-70-05-45 про складові заробітної плати.

Листом Управління Пенсійного фонду України у м. черкасах Черкаської області від 07.03.14р. № 3013/14 позивачці було відмовлено у здійсненні перерахунку пенсії та включення до заробітної плати для призначення пенсії матеріальної допомоги на оздоровлення та матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань.

Просить визнати відмову щодо перерахунку пенсії з врахуванням інших виплат протиправною та зобов'язати УПФУ в м. Черкасах здійснити перерахунок із врахуванням інших виплат.

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги та просив задовольнити позов в повному обсязі.

Представник відповідача в судовому засіданні заперечувала проти позову, пояснюючи тим, що такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, матеріальна допомога на оздоровлення, не передбачені ст. 33 ЗУ «Про державну службу» як складові заробітної плати державного службовця та не враховуються для обчислення пенсії. Отже, всі дії Пенсійного фонду України були проведені відповідно до чинного законодавства України.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши сторони, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Як встановлено судом, позивачка є пенсіонером та отримує пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу", починаючи з 17 березня 2011 року.

Статтею 37 Закону України "Про державну службу "передбачено, що пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від суми їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі. Частиною другою статті 37-1 вказаного Закону визначено, що перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії. Таким чином, призначення державному службовцю пенсії та її перерахунок здійснюється з сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Відповідно до ст. ЗЗ Закону України "Про державну службу" заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок. Посадові оклади державних службовців установлюються залежно від складності та рівня відповідальності виконуваних службових обов"язків. Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у виконанні особливо важливої роботи, доплати за виконання обов'язків тимчасово працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань.

Згідно ст.2 Закону України "Про оплату праці" структура заробітної плати складається з основної, додаткової та інших заохочувальних та компенсаційних виплат, до яких належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.

Закон України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не містить визначення заробітної плати, на підставі якої здійснюється розрахунок пенсій. Із змісту ст. 40 вказаного Закону вбачається, що з середньої заробітної плати (доходу) повинні бути сплачені страхові внески.

Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31 травня 2000 року № 865 встановлено, що розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за останні 24 календарні місяці роботи, яка дає право на даний вид пенсії, підряд перед зверненням за пенсією або за будь-які 60 календарних місяців такої роботи підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв протягом цього періоду на даній роботі.

Форма довідки, про складові заробітної плати, що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" визначається постановою Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу" від 30 жовтня 2008 року №19-11.

Постановою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року постанову правління Пенсійного фонду України "Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу"від 30 жовтня 2008 року №19-11 визнано такою, що не відповідає правовим актам вищої юридичної сили щодо невключення до заробітної плати складових, які передбачені чинним законодавством;

Вказаною постановою судом зроблено висновок, що чинне законодавство як загальне, так і спеціальне відносить до складу заробітної плати також інші виплати. При цьому слід врахувати, що надбавки, запроваджені нормативно-правовими актами, матеріальна допомога належать до додаткових видів грошового забезпечення й приймаються в розрахунок при нарахуванні пенсії лише особам, які отримували такі надбавки під час перебування на державній службі та були звільнені зі служби після їх запровадження.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 09 листопада 2010 року постанова Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 серпня 2010 року залишена без змін.

Відповідно до ст. 72 КАС України, дані обставини не потребують доказуванню, оскільки є преюдиційними фактами, встановленими судовими рішеннями.

Постановою Правління Пенсійного фонду України від 14.02.2011 року № 5-1 "Про виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва затверджена форма довідки про складові заробітної плати з врахування рішення суду, що набрала чинності з 04.03.2011р.

Позивачем надано довідку Черкаської митниці Міндоходів від 21.02.2014 № 1090/23-70 про складові заробітної плати за період з квітня 2006 року по серпень 2010 року, згідно якої до інших виплат включені суми за квітень 2006 року - 2891,03 грн., за грудень 2006 року - 1010,00 грн., за січень 2007 року - 3946,25 грн., за серпень 2008 року - 7358,83 грн., за серпень 2009 року - 6832,18 грн., за серпень 2010 року - 6182,30 грн.

На всі виплати нараховані страхові внески.

Відповідно до ст. 99 КАС України, для звернення до адміністративного суду за захистом прав, встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється коли особа дізналась, або повинна була дізнатись про порушене своє право.

Позивачка звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 04.03.2014 року і 07.03.2014 року отримала відмову в перерахунку пенсії. Тому суд вважає застосувати строк позовної давності та зобов'язати відповідача здійснити перерахунок пенсії позивачу з 07.09.2013 року.

Керуючись ст.ст. 12, 17, 19, 72, 99, 100, 158-163, 172-2, 256, КАС України, ст. 2 Закону України "Про оплату праці", ст. ст. 33,37 Закону України "Про державну службу", суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в м. Черкаси Черкаської області про зобов'язання провести перерахунок пенсії державному службовцю задовольнити частково.

Визнати відмову Управління Пенсійного Фонду України в місті Черкаси Черкаської області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії протиправною.

Зобов"язати Управління Пенсійного Фонду України в місті Черкаси Черкаської області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з врахуванням інших виплат зазначених в довідці від 21.02.2014 № 1090/23-70 починаючи з 07.09.2013 року

Судові витрати віднести на рахунок держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду протягом 10 днів з моменту отримання копії постанови, в порядку, передбаченому ст. 186 КАС України.

Суддя підпис П.М. Євтушенко