печерський районний суд міста києва
Справа № 757/10454/14-а
Категорія 87
23 травня 2014 року cуддя Печерського районного суду Бортницька В.В., розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,
ОСОБА_1 звернувся до суду з вказаним позовом та просить визнати бездіяльність Правління Пенсійного фонду України в передачі уповноваженому територіальному органу заяви позивача для прийняття рішення про призначення та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком за межами України порушенням прав позивача та зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в Центральнмоу районі м. Миколаєва призначити ОСОБА_1 виплату пенсії за віком з 07 жовтня 2009 року за межами України.
Відповідач - Пенсійний Фонд України направив свої письмові заперечення в яких проти задоволення позовних вимог заперечував, зазначаючи, що Пенсійний Фонд України діяв в межах повноважень, наданих йому законами України та підзаконними нормативно-правовими актами, просив відмовити у задоволенні позову в повному обсязі у зв'язку з безпідставністю і необґрунтованістю.
Відповідач - Управління Пенсійного фонду України в Центральнмоу районі м. Миколаєва письмових заперечень до суду не надіслало.
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії в частині вимог за період з 07.10.2009 року по 28.10.2013 року залишено без розгляду.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, у відповідності до вимог ст. 183-2 КАС України, суддя вважає, що позов не підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень. У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди, перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, з використанням повноважень з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дій).
Судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, є громадянином України.
У січні 1955 року позивач виїхав з України на постійне місце проживання до Ізраїлю. 28.10.2013 року позивач направив до Пенсійного Фонду України заяву щодо виплати йому пенсії за віком у відповідності до Рішення Конституційного суду України від 07.10.2009 року.
14.11.2013 року листом № 16230/К-11 Пенсійний Фонд України направив позивачу відповідь, в якій ОСОБА_1 було повідомлено, що Міністерством соціальної політики України підготовлені проекти Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо осіб, які виїхали на постійне місце проживання за кордон». Після набуття чинності вказаним законом, органи Пенсійного фонду будуть мати правові підстави для проведення виплати пенсії, особам, що виїхали на постійне місце проживання за кордон.
Відповідно до ст. 44 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно ч. 5 ст. 45 Закону України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.
Згідно п. 1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення пенсії непрацюючим громадянам і членам їх сімей подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до органу, що призначає пенсію, за місцем проживання (реєстрації), або законним представником відповідно до законодавства за місцем проживання (реєстрації) заявника
Відповідно до п. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заява про призначення пенсії працюючим громадянам і членам їх сімей (у зв'язку з втратою годувальника) та про відстрочку часу її призначення відповідно до Закону) подається працівником (членом його сім'ї у зв'язку з втратою годувальника) до управління Пенсійного фонду України у районах, містах і районах у містах (далі - орган, що призначає пенсію) через уповноважену посадову особу підприємства, установи, організації (далі - посадова особа). За бажанням особи така заява може бути подана особисто за місцем проживання (реєстрації).
ОСОБА_1 звертаючись до суду за захистом свого порушеного права посилається на порушення з боку Пенсійного фонду України та Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва його права призначення та виплату пенсії за віком.
Відповідно до частини 1, 2 статті 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Статтею. 19 Конституції України визначено, що правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
ОСОБА_1 посилаючись на порушення з боку УПФУ в Центральному районі м. Миколаєва його права на призначення та виплату пенсії за віком, не надав належних та допустимих доказів, про звернення до УПФ України в Центральнмоу районі м. Миколаєва у спосіб та в порядку встановленому Законом України «Про загальнообов'язкове пенсійне страхування» для вирішення питання щодо призначення та виплати їй пенсії за віком.
Таким чином, Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва своїми діями жодним чином не порушувало право ОСОБА_1 на його право на призначення та виплату пенсії за віком, що свідчить про необгрунтованість заявленого позову в цій частині
Щодо вимог позивача про визнання дій Правління Пенсійного фонду України в передачі уповноважено територіальному органу заяви позивачки для прийняття рішення про призначення та виплати ОСОБА_1 пенсій по вислузі років поза межами України актом порушенням людських прав позивача то слід зазначити.
Пунктом 1 Положення про Пенсійний фонд України, зазначено, що Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України.
Відповідно до п. 10 Положення про Пенсійний фонд України, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Віце-прем'єр-міністра України - Міністра соціальної політики України. Повноваження правління Пенсійного фонду України визначені п. 11 Положення
Пенсійним фондом України надано належні та допустимі докази, що підтверджують відсутність будь-яких рішень, що були прийнятті правлінням Пенсійного фонду України відносно звернення ОСОБА_1, оскільки звернення позивача від 28.10.2013 року опрацьовано у відповідності до вимог Закону України «Про звернення громадян», тому відсутні підстави для задоволення позову в частині визнання дій Правління Пенсійного фонду України актом порушенням людських прав позивача.
Керуючись ст.ст. 19, 22, 24, 46 Конституції України, Законом України «Про пенсійне забезпечення», ст. 40, 44, 45 Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», п.1 та п. 2 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" , ст.ст. 6, 9, 11, 69-71, 94, 99, 183-2 КАС України, суд -
У задоволені адміністративного позову ОСОБА_1 до Пенсійного фонду України, Управління Пенсійного фонду України в Центральному районі м. Миколаєва про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії - відмовити.
Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку. Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.
Апеляційна скарга на постанову може бути подана до Київського апеляційного адміністративного суду через Печерський районний суд м. Києва протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.
Суддя В.В. Бортницька