ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"20" травня 2014 р. Справа № 809/34/14
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
Судді Лучко О.О.
за участю секретаря Жовнірович О.С.
за участю сторін:
представника позивача: не з'явився
представника відповідача: Деренько Н.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Публічного акціонерного товариства "Івано-Франківський завод "Промприлад"
до відповідача: управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі
про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,-
Публічне акціонерне товариство "Івано-Франківський завод "Промприлад" (далі - ПАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад") звернулося до суду з адміністративним позовом до управління Пенсійного фонду України в Тисменицькому районі (далі - УПФУ в Тисменицькому районі) про визнання протиправними дій відповідача, щодо віднесення пенсій, призначених на пільгових умовах особам зазначених в Розрахунку-1 та Розрахунку - 2 відповідно до пунктів "а", "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" та зобов'язання відповідача виключити осіб з даних розрахунків.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідач всупереч вимогам Інструкції про порядок обчислення та сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування до Пенсійного фонду України направив Розрахунок-1 за вих.№6684/04 від 13.11.2013 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п. «а» ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на суму 7 889,50грн. за період з листопада 2013 року та Розрахунок-2 за вих.№6684/04 від 13.11.2013 року фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених відповідно до п.«б»-«з» ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» на суму 4 137,45грн. Вважає такі дії УПФУ в Тисменицькому районі щодо складання даних Розрахунків неправомірними, оскільки в протоколах комісії відповідача про призначення пенсій відсутнє посилання на ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Крім того, підзаконними нормативно-правовими актами, якими керується відповідач у своїй діяльності, зокрема Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не визначено форми рішення про призначення пенсії. Зазначає, що відповідно до пенсійного законодавства пенсії мають призначатися відповідно до ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення». Крім того, УПФУ в Тисменицькому районі не застосувало чинні на час роботи працівників списки №1 та списки №2, затверджені Радою Міністрів СРСР від 22.08.1956 року. Таким чином, відповідачем неправильно застосовано положення ст.13 та ст.100 закону України «Про пенсійне забезпечення». На підставі наведеного просив позов задовольнити.
Представник позивача в судове засідання не з'явився. На адресу суду подав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача проти позову заперечила з підстав, наведених в письмовому запереченні, суду пояснила, що особам, які працювали на роботах зі шкідливими і важкими умовами праці та мають право на пенсію відповідно до ст.100 ЗУ «Про пенсійне забезпечення» (набрав чинності 01.01.1992 року), особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах із шкідливими і важкими умовами праці, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством. При цьому, законодавством яке діяло до 01.01.1992 року, не передбачалось відшкодування підприємствами сум виплачених пільгових пенсій. Таким чином, якщо особа набула необхідний пільговий стаж працюючи на підприємствах на посадах за Списком №1 чи №2 та звільнилась до 01.01.1992 року, вона має право на призначення пенсії згідно ст.100 Закону України «Про пенсійне забезпечення» і відшкодування пенсії не проводиться. Та якщо особа працювала на посадах за Списком №1 чи №2 як до так і після 01.01.1992 року вона має право на призначення пенсії згідно ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Витрати на виплату та доставку всіх пенсій призначених відповідно до ст.13 ЗУ «Про пенсійне забезпечення», до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку, підлягають відшкодуванню. Таким чином, Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначені відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б"-"з" ст.13 Закону Українир «Про пенсійне забезпечення», прийняті на підставі норм чинного законодавства України та є правомірними. На підставі наведеного просила в задоволенні позову відмовити.
Розглянувши позовну заяву, заперечення проти позову, заслухавши думку представника відповідача, дослідивши та оцінивши подані докази, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову слід відмовити, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що ПАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" є юридичною особою та платником страхових внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування та збору на обов'язкове державне пенсійне страхування.
Об'єктом оподаткування для платника зазначеного збору є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій за списком №1 та списком №2, призначених відповідно до пунктів "а", "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого передбаченого ст.26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (абз.4 п.1 ч.2 Закону України "Про державне пенсійне страхування").
Так, колишнім працівникам ПАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" призначено та виплачуються пенсії на пільгових умовах за списком №1 відповідно до пункту "а" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме: ОСОБА_2 (1 002,48грн.), ОСОБА_3 (1 304,21грн.), ОСОБА_4 (2 105,21грн.), ОСОБА_5 (1 687,87грн.) та ОСОБА_6 (1 789,73грн.) та за списком №2 відповідно до пунктів "б"-"з" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", а саме: ОСОБА_7 (1 148,49грн.), ОСОБА_8 (1 062,69грн.), ОСОБА_9 (1 032,27грн.) та ОСОБА_10 (894,00грн.).
13.11.2013 року УПФУ в Тисменицькому районі за вих.№6684/04 направило ПАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій по зазначених вище пенсіонерах з листопада 2013 року (а.с. 11-15).
Як вбачається з матеріалів адміністративної справи ОСОБА_2 працював повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 20.03.1985 року по 30.06.1995 року (10 років 03 місяці 10 днів), та виконував роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на посаді - коваля на молотах і пресах, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №1 (а.с.131-134).
ОСОБА_5 працював повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 10.10.1979 року по 17.03.1980 року (00 років 05 місяців 07 днів), з 18.02.1981 року по 31.08.1997 року (16 років 06 місяців 13 днів) та з 01.11.2002 року по 11.08.2009 року (06 років 09 місяців 10 днів) та виконував роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на посаді - терміст, постійно зайнятий біля печей на гарячих роботах, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №1 (а.с.58-70).
ОСОБА_4 працював повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 10.10.1979 року по 08.08.2002 року (22 роки 09 місяців 28 днів), та виконував роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на посаді - терміст, постійно зайнятий біля печей на гарячих роботах, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №1 (а.с.71-79).
ОСОБА_3 працював повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 05.09.1989 року по 14.11.1995 року (06 років 02 місяці 09 днів) та з 30.12.1998 року по 27.02.2004 року (05 років 01 місяць 27 днів) та виконував роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на посаді - ливарник на машинах литва під тиском, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №1 (а.с.80-87).
ОСОБА_6 працював повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 13.06.1985 року по 08.01.1992 року (06 років 06 місяців 25 днів) та з 07.02.1992 року по 15.09.2000 року (08 років 07 місяців 08 днів) та виконував роботу з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці на посаді - обрубника фасонного литва на наждаках і вручну ливарного цеху та заливальник металу, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №1 (а.с.98-102).
ОСОБА_9 працювала повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 05.10.1989 року по 02.10.2006 року (16 років 11 місяців 27 днів) та виконувала роботу з шкідливими і важкими умовами праці на посаді - гальванік, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №2 (а.с.88-97).
ОСОБА_8 працювала повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 24.04.1985 року по 02.07.2007 року (22 роки 02 місяці 08 днів) та виконувала роботу з шкідливими і важкими умовами праці на посаді - маляр, зайнятий на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №2 (а.с.103-112).
ОСОБА_10 працювала повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 14.09.1982 року по 13.05.1993 року (10 років 07 місяців 29 днів) та виконувала роботу з шкідливими і важкими умовами праці на посаді - пресувальник виробів із пластмас, гальванік та коректувальник ванн, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №2 (а.с.113-120).
ОСОБА_7 працював повний робочий день на ВАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" за період з 21.10.1986 року по 11.07.2000 року (13 років 08 місяців 20 днів) та виконував роботу з особливо шкідливими і важкими умовами праці на посаді - землероб ливарного цеху, що згідно Переліку робочих місць, професій, посад працівників заводу, яким підтверджується згідно атестації має право на пільги і пільгове пенсійне забезпечення за віком передбачене законодавством за списком №2 (а.с.121-125).
Згідно із п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах або за вислугу років, які відповідно до законодавства, що діяло раніше, мали право на пенсію на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди вказаним особам пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та наявності трудового стажу, передбаченого Законом України "Про пенсійне забезпечення". При цьому зберігається порядок покриття витрат на виплату і доставку цих пенсій, що діяв до набрання чинності цим Законом.
Відповідно до Законів України "Про пенсійне забезпечення", "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пільгових пенсій. Підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, повинні вносити до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пільгових пенсій, до досягнення працівниками загальновстановленого пенсійного віку.
Так, статтею 2 Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" визначено, що об'єктом оподаткування для платників збору, визначених пунктами 1 та 2 статті 1 цього Закону (а це суб'єкти підприємницької діяльності незалежно від форм власності, їх об'єднання, бюджетні, громадські та інші установи та організації, об'єднання громадян та інші юридичні особи, а також фізичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності, які використовують працю найманих працівників; філії, відділення та інші відокремлені підрозділи платників податку, зазначених вище, що не мають статусу юридичної особи, розташовані на території іншої, ніж платник збору, територіальної громади) крім тих, які є платниками фіксованого сільськогосподарського податку, є також фактичні витрати на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до пунктів "б"-"з" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" до досягнення працівниками пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про державне пенсійне страхування".
Статтею 4 вказаного Закону встановлено ставки збору на обов'язкове державне пенсійне страхування в розмірі 100 відсотків від даного об'єкта оподаткування.
Відповідно до п.2 Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" підприємства та організації з коштів, призначених на оплату праці, вносять до Пенсійного фонду плату, що покриває фактичні витрати на виплату і доставку пенсій особам, які були зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, крім тих, що були безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт та рудників за списком робіт і професій, затвердженим Кабінетом Міністрів України, починаючи з дня набрання чинності цим Законом, у розмірі 20 відсотків з наступним збільшенням її щороку на 10 відсотків до 100-відсоткового розміру відшкодування фактичних витрат на виплату і доставку цих пенсій до набуття права на пенсію за віком відповідно до цього Закону.
Відшкодування підприємствами витрат Пенсійному Фонду України на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, здійснюється відповідно до Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України, затвердженої постановою Пенсійного фонду України N 21-1 від 19.12.2003.
Пунктом 6.1. Інструкції передбачено, що відшкодуванню підлягають витрати Пенсійного фонду на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах, відповідно до частини 2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" у розмірі 100 відсотків фактичних витрат на виплату і доставку пенсій, призначених відповідно до абзацу першого частини 2 Прикінцевих положень Закону застрахованим особам, які працювали або працюють на роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України та за результатами атестації робочих місць, на посадах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах.
Судом встановлено, що зарахований пільговий стаж роботи в ПАТ "Івано-Франківський завод "Промприлад" ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 дає підстави для відшкодування позивачем 100% витрат на виплату та доставку пільгової пенсії зазначеним особам.
Відповідно до п.6.4 вищезгаданої Інструкції розміри сум відшкодування на поточний рік визначаються відділами надходження доходів органів Пенсійного фонду України щорічно у розрахунках фактичних витрат на виплату та доставку пільгових пенсій, призначених відповідно до ч.2 "Прикінцевих положень" Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", які надсилаються підприємствами до 20 січня поточного року та протягом 10 днів з новопризначених (перерахованих) пенсій.
Згідно з пунктом 6.5. Інструкції розрахунки складаються на підставі відомостей відділів з призначення пенсій органів Пенсійного фонду України, які подаються згідно з додатком 8 та додатком 8а до 1 січня поточного року та протягом 10 днів з дня прийняття рішення про призначення нової пенсії.
Згідно із пунктом 6.8 Інструкції підприємства щомісяця до 25-го числа вносять до Пенсійного фонду зазначену в повідомленні місячну суму фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначених на пільгових умовах. У разі зміни розміру пенсії або настання обставин, які впливають на суму відшкодування (смерть пенсіонера, зміна місця проживання та ін.), органи Пенсійного фонду повідомляють про це підприємства в місячний термін з моменту виникнення цих обставин.
Стосовно твердження позивача про те, що пільгові пенсії ОСОБА_2, ОСОБА_3, ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7, ОСОБА_8, ОСОБА_9 та ОСОБА_10 підлягають призначенню в порядку ст.100 Закону України "Про пенсійне забезпечення", суд зазначає наступне.
Відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи:
а) працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах з особливими шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам;
б) працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць: чоловіки - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 25 років, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах; жінки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з шкідливими і важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожні 2 роки 6 місяців такої роботи чоловікам і за кожні 2 роки такої роботи - жінкам.
Статтею 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" визначено, що особам, які працювали до введення в дію цього Закону на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, передбачених раніше діючим законодавством, пенсії за віком призначаються на таких умовах: особам, які мають на день введення в дію цього Закону повний стаж на зазначених роботах, що давав право на пенсію на пільгових умовах, пенсії в розмірах, передбачених цим Законом, призначаються відповідно до вимог за віком і стажем, встановлених раніше діючим законодавством; особам, які не мають повного стажу роботи із шкідливими і важкими умовами праці, вік, необхідний для призначення пенсії відповідно до статті 12, знижується пропорційно наявному стажу в порядку, передбаченому статтями 13-14 цього Закону, виходячи з вимог цього стажу, встановлених раніше діючим законодавством.
Право на призначення пенсії на пільгових умовах до введення в дію Закону України "Про пенсійне забезпечення" встановлювалось положеннями статті 9 Закону СРСР "Про державні пенсії", згідно яких таке право виникало у чоловіків по досягнення 50 (пункт а) та 55 років (пункти б-д) та жінок 45 (пункт а) та 50 років (пункти б-д) за умови наявності 20, 25 років та 15, 20 років трудового стажу, відповідно, на роботах з шкідливими та важкими умовами праці.
Суд зазначає, що досягнення віку та здобуття стажу, визначених законом є обов'язковими умовами, які у своїй сукупності породжують право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, відсутність будь-якої з зазначених умов не породжує право на призначення такої пенсії.
Відповідно до пункту 8 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 року № 383, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.12.2005 року за №1451/11731, при визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються Списки, затверджені постановою Ради Міністрів СРСР № 1173 від 22.08.1956 року.
З огляду на зазначене, суд приходить до висновку, що право на пенсію відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" має особа, яка набула необхідний стаж роботи із шкідливими і важкими умовами праці, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах до 01.01.1992 року і після цієї дати не працювала на цих роботах.
Стаття 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" є нормою, яка регулює пенсійне забезпечення для осіб, які не мають права на пільгове пенсійне забезпечення за статтею 13 цього Закону, проте мали б право за нормами законодавства, чинного до 01.01.1992 року. Сама назва статті 100 - "Порядок призначення пільгових пенсій особам, які мали право на пенсію на пільгових умовах до введення в дію цього Закону" свідчить про те, що законодавець, приймаючи таку норму, чітко визначив її зміст стосовно вже набутого права на пенсію.
Стосовно посилань позивача на те, що відповідач при визначенні права особи на пенсію за віком на пільгових умовах не застосував "Список N 1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах" і "Список N 2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 N 1173, суд зазначає наступне.
Відповідно до пункту 1 наказу Міністерства праці і соціальної політики України №383 від 18.11.2005 «Про затвердження Порядку застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах» згідно з пунктом другим Прикінцевих положень Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" пенсійне забезпечення застрахованих осіб, які працювали або працюють на підземних роботах, роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за Списком N 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Список N 1) та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за Списком N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Список N 2), затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, які мали право на пенсію за віком на пільгових умовах, здійснюється згідно з окремим законодавчим актом через професійні та корпоративні фонди.
Цей Порядок регулює застосування Списків N 1 і N 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників (далі - Списки) при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до підпунктів "а", "б" статті 13 та статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення".
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92 (п.3 даного Наказу).
При визначенні права на пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до статті 100 Закону України "Про пенсійне забезпечення" застосовуються "Список N 1 производств, цехов, профессий и должностей на подземных работах, на работах с вредными условиями труда и в горячих цехах, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах" і "Список N 2 производств, цехов, профессий и должностей, работа в которых дает право на государственную пенсию на льготных условиях и в льготных размерах", затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22.08.56 N 1173 (п.8 Наказу ).
З урахуванням наведеного, суд прийшов висновку, що Розрахунки фактичних витрат на виплату та доставку пенсій, призначені відповідно до ч.2 Прикінцевих положень Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в частині пенсій, призначених відповідно до пунктів "а", "б"-"з" ст.13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» прийняті на підставі норм чинного законодавства України та є правомірними.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст.9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого суд вирішує справи на підставі Конституції та законів України, а також міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Відповідно до ч.2 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони - суб'єкта владних повноважень, суд присуджує з іншої сторони всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати, пов'язані із залученням свідків та проведенням судових експертиз.
На підставі ст.124 Конституції України, керуючись ст.ст. 2, 8-14, 86, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд ,-
В задоволенні позову відмовити повністю.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 186 КАС України, апеляційна скарга подається до Львівського апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Відповідно до ст.254 КАС України постанова набирає законної сили після закінчення встановлених строків подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Суддя: Лучко О.О.
Постанова складена в повному обсязі 27.05.2014 року.