Справа: № 760/28260/13-а Головуючий у 1-й інстанції: Кушнір С.І. Суддя-доповідач: Петрик І.Й.
Іменем України
15 травня 2014 року м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого суддіПетрика І.Й.
СуддівКлючковича В.Ю.,
Собківа Я.М.
розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за апеляційною скаргою Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 25 березня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_4 до Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва про перерахунок пенсії,-
ОСОБА_4 пред'явила позов до Управління Пенсійного фонду України у Солом'янському районі м. Києва про визнання неправомірною відмову відповідача у проведенні перерахунку пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» та зобов'язання відповідача здійснити перерахунок пенсії згідно ст. 37-1 Закону України «Про державну службу» на підставі поданих заяв у листопаді та грудні 2013 року та довідок про заробітну плату від 02.01.2013 р. №№1/13, 2/13, 3/13, 4/13, 5/13 від 18.09.2013 р., №219/13 та від 11.12.2013 р. №266/13.
Постановою Солом'янського районного суду м. Києва від 25 березня 2014 року позовні вимоги задоволено.
Не погоджуючись з постановою суду першої інстанції відповідач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просить скасувати постанову суду першої інстанції та прийняти нове рішення яким в задоволені позовних вимог позивачу відмовити. В обґрунтування апеляційної скарги апелянт вказує, що судом першої інстанції неповно з'ясовано обставини, що мають значення для справи, судове рішення прийнято з порушенням норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає залишенню без задоволення, а постанова суду - без змін з таких підстав.
Згідно із п. 1 ч. 1 ст. 198, 200 КАС України, суд апеляційної інстанції залишає скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Як вбачається із матеріалів справи та встановлено судом першої інстанції, позивачка працює на посаді судді Апеляційного суду м. Києва.
В листопаді 2013 року ОСОБА_4 звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у зв'язку з підвищенням заробітної плати з підстав, передбачених ст. 37-1 Закону України «Про державну службу», та надала відповідні довідки про заробітну плату.
Відповідач своїми листами №13483/06 від 22.11.2013 р. та №14834/06 від 24.12.2013 р. відмовив у задоволенні її заяви, посилаючись на те, що згідно ст. 37 Закону України про «Порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців» перерахунок раніш призначених пенсій здійснюється у разі підвищення заробітної плати працюючим державним службовцям, що останнє підвищення заробітних плат державним службовцям проводилося відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 8 лютого 2008 року №34.
Пенсійні справи суддів, що призначені згідно ЗУ «Про державну службу» перераховувалися у зв'язку із вводом в дію постанови КМ України від 3.09.2005 р. №85 «Про оплату праці суддів», що набрала чинності з 1.03.2008 р., що надані Апеляційним судом м. Києва довідки про заробітну платну відповідають вимогам постанови Правління ПФ України від 30.10.2008 р. №9-11 Про затвердження форм довідок про заробітну плату, що подаються для призначення (перерахунку) пенсії відповідно до ЗУ «Про державну службу», зареєстровано в Міністерстві юстиції України 4.12.2008 р. за №1151/15852.
На думку позивача, така відмова є незаконною, оскільки нею обмежується її право на пенсійне забезпечення.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся із даним позовом до суду.
Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд першої інстанції дійшов висновку про задоволення позовних вимог.
Із такою правовою позицією суду першої інстанції колегія суддів може погодитись із огляду на наступне.
Як вбачається з матеріалів справи позивач перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва та отримує пенсію державного службовця, призначену згідно Закону України «Про державну службу». .
Відповідно до ч. 1 ст. 37 Закону України «Про державну службу» на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" ( 1058-15 ), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 37-1 Закону України «Про державну службу» передбачено, що у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв'язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій. Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
На підставі вище викладеного, вбачається, що позивачка, як працюючий пенсіонер, після збільшення розміру заробітної плати має право на її відповідний перерахунок на момент виникнення у неї такого права.
Згідно з п. 4 Постанови Кабінету Міністрів України "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" від 31.05.2000 р. № 865 у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям відповідно до рішень Кабінету Міністрів України (для службовців Національного банку України відповідно до рішень його Правління) після набрання чинності Законом України від 16 січня 2003 р. N 432-IV "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" заробітна плата для перерахунку пенсії пенсіонерам, яким пенсія призначена з дня набрання чинності Законом України "Про державну службу", визначається в такому порядку: 1) пенсіонерам, які на момент перерахунку пенсії продовжують працювати на посаді, з якої призначено пенсію, - на підставі поданої довідки про одержувану заробітну плату на момент перерахунку; 2) іншим пенсіонерам - на підставі документів, поданих на час перерахунку, виходячи із сум заробітної плати, яку одержує працюючий державний службовець на відповідній посаді, з якої призначено (перераховано) пенсію, на момент виникнення права на перерахунок. При цьому: посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України (для службовців Національного банку України у розмірах, установлених його Правлінням) на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та рангом на момент призначення (перерахунку) пенсії.
Пунктом 5 вказаного Порядку передбачено, що перерахунок пенсій провадиться з місяця підвищення розміру заробітної плати працюючого державного службовця на підставі поданої заяви та довідок, виданих державними органами за останнім місцем роботи. Форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення (перерахунку) пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з Міністерством соціальної політики.
Частиною 2 ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» встановлено, що винагорода суддів складається з окладу та доплат за 1) вислугу років; 2) перебування на адміністративній посаді в суді; 3) науковий ступінь; 4) робота, яка передбачає доступ до державної таємниці.
Заробітна плата позивачці з 01.01.2012 року по 01.12.2013 р. була перерахована відповідно до ч.3 ст. 129 Закону України «Про судоустрій і статус суддів», про що позивач надала відповідні довідки в матеріали пенсійної справи.
Колегія суддів вважає, за умови підвищення посадових окладів працюючим суддям з 01.01.2012 року наявні підстави і для перерахунку пенсій працюючим суддям, пенсії яким призначено як державним службовцям.
Таким чином, позивач набула право на перерахунок пенсії, визначений ст. 37-1 Закону України «Про державну службу».
З огляду на викладене, колегія суддів приходить до висновку, що суд першої інстанції вірно встановив фактичні обставини справи, дослідив наявні докази, надав їм належну оцінку та прийняв законне і обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального і процесуального права.
Оскільки, доводи апеляційної скарги висновків суду не спростовують, то колегія суддів апеляційної інстанції підстав для його скасування не вбачає.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст., 160, 183-2, 197, 198, 200, 205, 206, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
Апеляційну скаргу Управління пенсійного фонду України в Солом'янському районі м. Києва на постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 25 березня 2014 року залишити без задоволення.
Постанову Солом'янського районного суду м. Києва від 25 березня 2014 року залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає..
Головуючий суддя: Петрик І.Й.
Судді: Ключкович В.Ю.
Собків Я.М.
.
Головуючий суддя Петрик І.Й.
Судді: Ключкович В.Ю.
Собків Я.М.