Україна
Донецький окружний адміністративний суд
13 травня 2014 р. Справа № 805/4786/14
приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
Постановлена у нарадчій кімнаті
Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Наумової К.Г.
розглянув у порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області (смт. Мангуш)
до ОСОБА_1 (м. Маріуполь)
про стягнення податкового боргу, -
Мангуська об'єднана державна податкова інспекція Головного управління Міндоходів у Донецькій області звернулась до Донецького окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості з земельного податку з фізичної особи у сумі 8 534,00 грн.
Позовні вимоги вмотивовано тим, що за відповідачем обліковується податковий борг з земельного податку в загальній сумі 8 534,00 грн., який виник в результаті несплати у встановлений законом строк земельного податку з фізичних осіб за земельну ділянку під нерухомим майном, зареєстрованим за ОСОБА_1 та розташованим за адресою: АДРЕСА_1.
Позивач в судове засідання не прибув, 30 квітня 2014 року звернувся до суду з клопотанням, в якому зазначив, що він підтримує позовні вимоги у повному обсязі та просить розглянути справу в порядку письмового провадження без участі представника Мангуської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління Міндоходів у Донецькій області.
Відповідач в судове засідання представника не направив, про дату та час судового засідання був повідомлений належним чином, заперечення на позов не надав.
Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, суд -
28.07.2006 р. Рішенням Ялтинської селищної ради ОСОБА_1 надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо складання документів що посвідчують право користування на земельну ділянку для експлуотаціі та обслуговування бази відпочинку "ІНФОРМАЦІЯ_1" в АДРЕСА_1.
08.02.2012 р. Державна податкова інспекція у Першотравневому районі Донецької області Листом № 914/10/17-133-3 для визначення об'єкта оподаткування звернулось до Першотравневого БТІ з запитом щодо надання інформації про наявність права власності у фізичної особи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) на нерухоме майно, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
13.02.2012 р. Першотравневе БТІ Листом № 52 повідомило, що за громадянином ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) в РПВН на підставі договора купівлі-продажу № 2110 від 16.05.2006 р. зареєстровано нерухоме майно, а саме: кухня літ. А-1, літній будинок літ. Б-1, вбиральня літ. В-1, душева літ. Г-1, яке розташоване за адресою: АДРЕСА_1.
13.02.2012 р. Державна податкова інспекція у Першотравневому районі Донецької області Листом №1005/10/17-113-3 для перевірки обчислення і справляння плати за землю звернулась до відділу Держкомзему у Першотравневому районі Донецької області з запитом щодо надання інформації про середню вартість у 2011 році 1 м2 та загальну площу земельної ділянки під базою відпочинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» за адресою - АДРЕСА_1., яка належить фізичній особі ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1).
24.02.2012 р. відділ Держкомзему у Першотравневому районі Донецької області Листом № 146 повідомив, що згідно технічної документації з нормативної грошової оцінки земель Ялтинської селищної ради, земельної ділянки під базою відпочинку «ІНФОРМАЦІЯ_1» вартість 1 м2 становить на 2012 р. - 226,91 грн., станом на 01.01.2012 р. відповідно державної статистичної звітності 6-зем загальна площа земельної ділянки складає 0,4000 га.
Згідно ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
П.п. 14.1.72 п. 14.1 ст. 14 ПК України встановлено, що земельний податок - обов'язковий платіж, що справляється з власників земельних ділянок та земельних часток (паїв), а також постійних землекористувачів.
Відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 ПК України плата за землю - загальнодержавний податок, який справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Згідно п.п. 285.1., 285.2. ст. 285 ПК України базовим податковим (звітним) періодом для плати за землю є календарний рік. Базовий податковий (звітний) рік починається 1 січня і закінчується 31 грудня того ж року (для новостворених підприємств та організацій, а також у зв'язку із набуттям права власності та/або користування на нові земельні ділянки може бути меншим 12 місяців).
Відповідно до ст. 286 ПК України підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. Центральні органи виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері земельних відносин та у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно, щомісяця, але не пізніше 10 числа наступного місяця, а також за запитом відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки подають інформацію, необхідну для обчислення і справляння плати за землю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
П. 286.5. ст. 286 ПК України встановлено, що нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами, які видають платникові до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення про внесення податку за формою, встановленою у порядку визначеному ст. 58 цього Кодексу.
Згідно п.п. 287.1., 287.5. ст. 287 ПК України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою. Податок фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.
Розрахунком податку на землю від 30.04.2013 р. ОСОБА_1 за період 01.01.2013 - 31.12.2013 рр. за земельну ділянку загальною площею 0,4 га встановлено суму зобов'язання у розмірі 8534,00 грн.
З огляду на зазначене, податковим органом 30.04.2013 р. було прийняте та направлене на адресу ОСОБА_1 податкове повідомлення-рішення № 0113081700 щодо сплати земельного податку з фізичних осіб на суму 8534,00 грн.
Відповідно до п. 56.1. ст. 56 Податкового кодексу України, рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Суду не надано доказів щодо оскарження вказаного податкового повідомлення-рішення в адміністративному або у судовому порядку. Доказів сплати зазначеного боргу суду також не надано.
Таким чином, внаслідок несвоєчасної сплати податкових зобов'язань за період 01.01.2013 - 31.12.2013 рр. за ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) обліковується заборгованість з земельного податку з фізичної особи у сумі 8 534,00 грн., що підтверджується даними облікової картки платника земельного податку з фізичної особи ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) та відповідним розрахунком позивача.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
За вимогами пп. 16.1.4 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно ст. 110.1 Податкового кодексу України платники податків, податкові агенти та/або їх посадові особи несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Приписом п. 38.1. ст. 38 Податкового кодексу України визначено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
П.п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов'язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до п.п. 14.1.175 п. 14.1. ст. 14 зазначеного Кодексу податковий борг - сума узгодженого грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), але не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.
П. 41.5. ст. 41 Податкового кодексу України передбачено, що органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.
Приписом п. 87.2. ст. 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
П. 88.1. ст. 88 Податкового кодексу України передбачено, що з метою забезпечення виконання платником податків своїх обов'язків, визначених цим Кодексом, майно платника податків, який має податковий борг, передається у податкову заставу.
Згідно до п. 87.11 ст. 87 Податкового кодексу України орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку - фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Згідно з ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 72 цього Кодексу. Доказів, які б спростовували доводи позивача, відповідач суду не надав.
З огляду на зазначене, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем - фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Ураховуючи, що спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.
Враховуючи викладене та керуючись Конституцією України, ст. ст.2, 10-,11, 17-20, 69-72, 86, 94, 122-163, 167, 185, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1) у доход місцевого бюджету м. Маріуполя податкову заборгованість з земельного податку у сумі 8 534,00 грн.,
Зазначена постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду.
Дана постанова суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КАС України, якщо таку скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Апеляційна скарга, подана після закінчення строків, встановлених цією статтею, залишаються без розгляду, якщо суд апеляційної інстанції за заявою особи, яка їх подала, не знайде підстав для поновлення строку, про що постановляється ухвала.
Скарга подається на ім'я Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Суддя Наумова К.Г.