ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01601, м. Київ, вул. Командарма Каменєва, 8, корпус 1
про залишення позовної заяви без розгляду
м. Київ
25 травня 2014 року 03 год. 28 хв. № 826/7076/14
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі колегії суддів: головуючого судді Данилишина В.М., суддів Іщука І.О., Кобилянського К.М., при секретарі судових засідань Самаренко Х.С., за участю позивача і його представника та представника відповідача, розглянувши у відкритому судовому засіданні клопотання представника Київської міської виборчої комісії про залишення без розгляду позовної заяви ОСОБА_2 до Київської міської виборчої комісії про визнання неправомірною бездіяльності відповідача та зобов'язання його вчинити певні дії, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва 24 травня 2014 року о 20 год. 25 хв. надійшла позовна заява ОСОБА_2 (далі - позивач, ОСОБА_2) до Київської міської виборчої комісії (далі - відповідач) про визнання неправомірною бездіяльності відповідача щодо неоприлюднення, починаючи із 24 травня 2014 року, інформації стосовно реєстрації позивача кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року, а також зобов'язання відповідача оприлюднити, починаючи із дня ухвалення рішення суду, інформацію стосовно реєстрації позивача кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року.
Ухвалою суду від 24 травня 2014 року відкрито провадження в адміністративній справі, яку призначено до судового розгляду колегією суддів у відкритому судовому засіданні.
У судовому засіданні 24 травня 2014 року представником відповідача надано письмове клопотання про залишення без розгляду позовної заяви у зв'язку із пропуском позивачем процесуального строку для звернення до суду.
Позивач та його представник заперечували проти заявленого клопотання та просили відмовити у його задоволенні повністю.
Так, як з'ясовано судом у ході розгляду справи та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, 01 травня 2014 року відповідачем прийнято постанову № 1578 "Про реєстрацію кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі на позачергових виборах Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року".
07 травня 2014 року позивачу видано посвідчення № 2199 кандидата у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 з виборів депутатів Київської міської ради.
Згідно з п.п. 2.2, 2.3, 4.4, 4.8 Порядку ведення діловодства у виборчих комісіях та комісіях з референдумів, затвердженого постановою Центральної виборчої комісії від 15 вересня 2010 року № 350 (далі - Порядок № 350), рішення комісії приймається, як правило, у формі постанови, що оформляється відповідно до п. 2.9 та розділу 4 цього Порядку. З питань поточної внутрішньої діяльності комісія може ухвалювати протокольні рішення.
Постанова, протокольне рішення, прийняті на засіданні комісії, підлягають подальшому оформленню для підписання, надсилання і оприлюднення (у разі якщо документ підлягає оприлюдненню відповідно до закону або за рішенням комісії) протягом одного дня після засідання, якщо інше не встановлено законом.
Постанова, протокольне рішення, прийняті комісією, не пізніше ранку наступного дня після засідання комісії, якщо інше не встановлено законом, вивішуються для загального ознайомлення на стенді офіційних матеріалів комісії, який обладнується в приміщенні комісії у місці, вільно доступному для відвідувачів. У цей же строк постанова комісії доводиться до відома суб'єктів виборчого процесу, процесу референдуму, яких вона стосується, громадянина, якщо його заява, скарга до комісії були предметом розгляду на відповідному засіданні комісії, та, у разі потреби, відповідних органів державної влади, органів місцевого самоврядування, виборчих комісій, комісій з референдуму, засобів масової інформації.
Тобто, враховуючи викладені норми та зважаючи, що рішення про реєстрацію позивача кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі на позачергових виборах Київського міського голови та депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року прийнято 01 травня 2014 року, не пізніше ранку наступного дня, тобто 02 травня 2014 року, таке рішення виборчої комісії повинно було бути вивішено на стенді офіційних матеріалів комісії для загального ознайомлення.
Отже, перебіг строку для звернення позивача до суду у частині заявленої вимоги обчислюється починаючи із дня, наступного за днем вчинення певної дії, прийняття рішення, тобто, у даному випадку, перебіг строку для звернення до суду починається 03 травня 2014 року та завершується 07 травня 2014 року.
У ході судового розгляду справи позивачем та його представником зазначено, що 24 травня 2014 року позивачу в черговий раз стало відомо про те, що в оприлюднених реєстрах кандидатів у депутати відсутня інформація про нього.
Згідно з ч.ч. 1, 6 ст. 172 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), право оскаржувати рішення, дії чи бездіяльність виборчих комісій, комісій з референдуму, членів цих комісій мають суб'єкти відповідного виборчого процесу (крім виборчої комісії), а також ініціативна група референдуму, інші суб'єкти ініціювання референдуму.
Позовні заяви щодо рішень, дій чи бездіяльності виборчої комісії, комісії з референдуму, членів цих комісій може бути подано до адміністративного суду у п'ятиденний строк з дня прийняття рішення, вчинення дії або допущення бездіяльності.
Як зазначено у пп. 8.1. п. 8 постанові Пленуму Вищого адміністративного суду України від 01 листопада 2013 року № 15 "Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом", що ж до подання позовних заяв стосовно рішень, дій чи бездіяльності інших виборчих комісій, членів цих комісій, то вони подаються в п'ятиденний строк, встановлений ч. 6 ст. 172 КАС України.
День прийняття рішення, вчинення дії та останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення, не зараховується для обчислення строків на подання позовної заяви.
У виборчих спорах немає необхідності з'ясування обставин щодо дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод та інтересів.
Днем бездіяльності є останній день встановленого законом строку, в який мало бути вчинено дію або прийнято рішення (ч. 4 ст. 179 КАС України). Тобто першим днем строку для подання позовної заяви у виборчому спорі щодо оскарження бездіяльності є день, що настає за останнім днем, у який суб'єкт виборчого процесу мав вчинити дію або прийняти рішення.
Відповідно до ч. 3 ст. 179 КАС України, останнім днем строку, який має закінчитися з настанням певної події, є день, що передує дню вказаної події.
Тобто, встановлений законом строк для прийняття відповідачем рішень про реєстрацію кандидатів уже закінчився, а після закінчення такого строку прийняття рішень про реєстрацію кандидата або про відмову в його реєстрації не допускається.
Крім того, як з'ясовано судом у ході розгляду справи та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами, ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2014 року у справі № 826/6637/14 залишено без розгляду позовну заяву ОСОБА_2 до Київської міської виборчої комісії про:
- визнання неправомірною бездіяльності Київської міської виборчої комісії щодо не оприлюднення інформації стосовно реєстрації ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий Летичівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 19 серпня 1997 року) кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року;
- визнання неправомірною бездіяльності Київської міської виборчої комісії щодо не внесення інформації про ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий Летичівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 19 серпня 1997 року) до виборчих бюлетенів на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59;
- зобов'язання Київської міської виборчої комісії оприлюднити інформацію стосовно реєстрації ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий Летичівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 19 серпня 1997 року) кандидатом в депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року;
- зобов'язання Київської міської виборчої комісії внести до виборчих бюлетенів по позачерговим виборам депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 інформацію про кандидата в депутати ОСОБА_2 (паспорт серії НОМЕР_1, виданий Летичівським РВ УМВС України в Хмельницькій області 19 серпня 1997 року).
Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 23 травня 2014 року ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 травня 2014 року залишено без змін.
Згідно з ч. 1 ст. 72 КАС України, обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Таким чином, проаналізувавши викладені норми та обставини, суд прийшов до висновку, що позивачем пропущено встановлений КАС України строк для звернення до суду, у зв'язку з чим позовна заява підлягає залишенню без розгляду.
Враховуючи вище викладене, керуючись ст.ст. 24, 25, 122, 160, 165, 172, 175, 179 КАС України, суд -
1. Задовольнити клопотання представника Київської міської виборчої комісії про залишення позовної заяви без розгляду.
2. Залишити без розгляду позовну заяву ОСОБА_2 до Київської міської виборчої комісії про визнання неправомірною бездіяльності Київської міської виборчої комісії щодо неоприлюднення, починаючи із 24 травня 2014 року, інформації стосовно реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року, а також зобов'язання Київської міської виборчої комісії оприлюднити, починаючи із дня ухвалення рішення суду, інформацію стосовно реєстрації ОСОБА_2 кандидатом у депутати в одномандатному мажоритарному виборчому окрузі № 59 на позачергових виборах депутатів Київської міської ради 25 травня 2014 року.
Відповідно до ч.ч. 3, 5 ст. 177 КАС України, судові рішення за наслідками розгляду судами першої інстанції справ, визначених ст.ст. 172-175 цього Кодексу, набирають законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Судові рішення за наслідками розгляду справ, визначених ст.ст. 172-175 цього Кодексу, можуть бути оскаржені в апеляційному порядку у дводенний строк з дня їх проголошення, а судові рішення, ухвалені до дня голосування, - не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Головуючий суддя В.М. Данилишин
Суддя І.О. Іщук
Суддя К.М. Кобилянський