Справа № 815/3068/14
25 травня 2014 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Стефанова С.О.,
за участю секретаря судового засідання Гунько О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом довіреної особи кандидата на посаду Одеського міського голови на позачергових виборах міського голови 25.05.2014 року ОСОБА_1 в інтересах кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та встановлення факту порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», -
До суду звернулася довірена особа кандидата на посаду Одеського міського голови на позачергових виборах міського голови 25.05.2014 року ОСОБА_1 в інтересах кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 з позовом до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, в якому просить суд: визнати неправомірними дії кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 щодо порядку ведення передвиборної агітації у зв'язку з порушенням ним ч. 8 ст. 49 та ч. 5 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів»; встановити факт порушення вимог ч. 8 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» щодо розповсюдження в агітаційних наметах кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 буклетів «ОСОБА_3 отчет о депутатской деятельности 2011-2013», листівок « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», листівок «Обращение кандидата в мэры Одессы ОСОБА_3 к землякам» та поліетиленових пакетів із написом «Доверяй делам ОСОБА_3» без відомостей про замовника, установу, яка здійснила друк, тираж, осіб, відповідальних за випуск; встановити факт порушення вимог ч. 5 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» щодо розповсюдження в агітаційних наметах кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 листівки « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», яка містить недостовірну інформацію про кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2.
В обґрунтування свої позивач зазначив, що 23 травня 2014 року офіційним спостерігачем ОСОБА_5 за участі виборців ОСОБА_6, ОСОБА_7 було складено акт про розповсюдження агітаційних матеріалів без відомостей про замовника, установу, яка здійснила друк, тираж, осіб, відповідальних за випуск, та таких, що містять завідомо недостовірні відомості про суб'єкта виборчого процесу, що є порушенням ч. 8 ст. 49 та ч. 5 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». Аналогічні порушення було виявлено та зафіксовано офіційним спостерігачем ОСОБА_8 за участі виборців ОСОБА_9, ОСОБА_10, про що 23 травня 2014р. було складено відповідний акт, здійснено фото, відео фіксацію. При цьому, як зазначає позивач, агітаційний матеріал кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 (буклети «ОСОБА_3 отчет о депутатской деятельности 2011-2013», листівки « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», листівки «Обращение кандидата в мэры Одессы ОСОБА_3 к землякам», поліетиленові пакета із написом «Доверяй делам ОСОБА_3») не відповідає вимогам ч. 8 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», оскільки не містить вказаної інформації і тому розповсюджувався незаконно.
Крім того позивач зазначає, що кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 в інформації, зазначеній в агітаційних листівках, містяться завідомо недостовірні відомості щодо іншого кандидата на посаду Одеського міського голови, ОСОБА_2, про недостовірність яких ОСОБА_3 достеменно відомо, зокрема у листівці ОСОБА_3 « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы». Позивач вважає, що розповсюдження завідомо недостовірної інформації та відомостей про кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, порушує вимоги частини 5 статті 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», у незаконний спосіб спонукає виборців не голосувати за кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2
Позивач у судовому засіданні підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити у повному обсязі, посилаючись на обставини викладені в позові.
Представник відповідача проти задоволення позовних вимог у судовому засіданні заперечував, просив суд в задоволенні позову відмовити у повному обсязі. В обґрунтування заперечень зазначив, що за адресами вказаними у актах, складених офіційними спостерігачами, 23 травня 2014 року агітаційні намети кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 не встановлювались. Крім того зовнішній вид агітаційних наметів, нібито, кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, які зафіксовані на фото та відео фіксації, відрізняються від тих які було замовлено кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 для проведення передвиборчої агітації та розміщувались ним для проведення такої агітації. Крім того представник відповідача вказує, що листівки « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», «Обращение кандидата в мэры Одессы ОСОБА_3 к землякам» не належать до агітаційного матеріалу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, не замовлялись до друку та не розповсюджувались останнім. Також представник відповідача зазначає, що з актів, складених офіційними спостерігачами, вбачається, що вони є шаблонними, складеними та роздрукованими завчасно, що на його думку свідчить про недостовірність тверджень представника позивача та є спланованою провокацією.
Вивчивши матеріали справи, заслухавши пояснення осіб, які брали участь у розгляді справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позовні вимоги та заперечення, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 2014 року № 808-У11 на 25 травня 2014 року призначено позачергові вибори Одеського міського голови.
25 квітня 2014 року постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області № 9 зареєстровано кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2.
23 квітня 2014 року постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області № 7 зареєстровано кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3.
ОСОБА_1 є довіреною особою кандидата на посаду Одеського міського голови, на позачергових виборах міського голови 25.05.2014 pоку ОСОБА_2, що підтверджується постановою Одеської міської виборчої комісії Одеської області № 73 від 21.05.2014 року (а.с. 30).
Судом встановлено, що 23 травня 2014 року офіційними спостерігачами від кандидата на посаду Одеського міського голови Одеської області ОСОБА_2 за участі виборців були зафіксовані факти порушення виборчого законодавства шляхом складення актів про виявлені порушення та здійснення фото, відео фіксації.
Так, 23 травня 2014 року офіційним спостерігачем ОСОБА_5 за участі виборців ОСОБА_6 та ОСОБА_7 було складено акт про розповсюдження агітаційних матеріалів без відомостей про замовника, установу, яка здійснила друк, тираж, осіб, відповідальних за випуск, та таких, що містять завідомо недостовірні відомості про суб'єкта виборчого процесу, що є порушенням ч. 8 ст. 49 та ч. 5 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів». У вказаному акті зазначено, що на розі вулиць Успенська та Пушкінська в агітаційному наметі ОСОБА_3 здійснювалось розповсюдження друкованого агітаційного матеріалу, а саме додатку до газети «ВРЕМЯ Ч» «Делам доверяю», буклетів «Предвыборная программа кандидата на должность Одесского городского головы ОСОБА_3», буклетів «Биография кандидата в мэры Одессы», буклетів «ОСОБА_3 отчет о депутатской деятельности 2011-2013», листівок « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», листівок «Обращение кандидата в мэры Одессы ОСОБА_3 к землякам», поліетиленових пакетів із написом «Доверяй делам ОСОБА_3» (а.с. 8-20).
Аналогічні порушення було виявлено та зафіксовано офіційним спостерігачем ОСОБА_8 за участі виборців ОСОБА_9 та ОСОБА_10, про що 23 травня 2014 року було складено відповідний акт, здійснено фото, відео фіксацію. Агітаційний намет в якому розповсюджувались друковані агітаційні матеріали було зафіксовано у м. Одесі на розі вул. Буніна та Польського спуску (а.с. 19-20).
Основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів визначені Законом України від 10.07.2010 року № 2487-VI «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» (далі - Закон України № 2487).
Відповідно до ч. 1 ст. 11 Закону України № 2487 виборчий процес - це здійснення суб'єктами, визначеними у статті 12 цього Закону, виборчих процедур, передбачених цим Законом. Виборчий процес здійснюється на засадах: 1) законності та заборони незаконного втручання будь-кого у цей процес; 2) політичного плюралізму та багатопартійності; 3) публічності і відкритості; 4) рівності суб'єктів виборчого процесу перед законом; 5) рівності прав усіх кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови; 6) свободи передвиборної агітації, рівних можливостей доступу до засобів масової інформації незалежно від форми власності; 7) неупередженості органів державної влади, органів влади Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування, їх посадових і службових осіб, керівників підприємств, установ і організацій до місцевих організацій партій, кандидатів у депутати та кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови.
Згідно до п. 6 ч. 3 ст. 11 Закону України № 2487 виборчий процес, крім інших етапів, включає етап проведення передвиборної агітації.
Відповідно до ч. 1 ст. 47 Закону України № 2487 передвиборна агітація - це здійснення будь-якої діяльності з метою спонукання виборців голосувати за або не голосувати за кандидатів у депутати, кандидатів на посаду сільського, селищного, міського голови. Право вести передвиборну агітацію мають місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови, зареєстровані відповідною територіальною виборчою комісією для участі у місцевих виборах.
Передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України (ч. 3 ст. 47 Закону України № 2487).
Передвиборна агітація може проводитися у таких формах, зокрема, як розповсюдження виборчих листівок, плакатів та інших друкованих агітаційних матеріалів чи друкованих видань, в яких розміщено матеріали передвиборної агітації (ч. 5 ст. 47 Закону України № 2487).
Передвиборна агітація здійснюється з додержанням принципу рівних умов та можливостей, що передбачає надання кандидатам, їх довіреним особам, місцевим організаціям партій, які висунули кандидатів у депутати в багатомандатному виборчому окрузі, та їх уповноваженим особам за однакову плату одних і тих самих приміщень для проведення масових заходів, надання однакових друкованих площ та ефірного часу на радіо і телебаченні (ч. 7 ст. 47 Закону України № 2487).
Відповідно до ч.6 ст.48 Закону України від 10.07.2010 року № 2487-VI, місцева організація партії, кандидат у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидат на посаду сільського, селищного, міського голови мають право встановлювати агітаційні намети для проведення агітації на свою підтримку, поширення друкованих та інших агітаційних матеріалів.
Відповідно до ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» місцеві організації партій, кандидати у депутати від яких зареєстровані в багатомандатних виборчих округах, кандидати у депутати в одномандатному, одномандатному мажоритарному виборчому окрузі, кандидати на посаду сільського, селищного, міського голови за рахунок і в межах коштів власних виборчих фондів можуть виготовляти плакати, листівки, буклети, інші друковані агітаційні матеріали.
До друкованих агітаційних матеріалів належать плакати, стенди, листівки, постери, інша друкована продукція з написами, що стосуються передвиборної агітації, а також матеріали, що розміщуються на носіях зовнішньої реклами.
Друкований агітаційний матеріал повинен містити відомості про замовника та установу, що здійснила друк, його тираж, інформацію про осіб, відповідальних за випуск. Розповсюдження друкованих агітаційних матеріалів без зазначених відомостей забороняється.
Статтею 53 Закону України від 10.07.2010 року № 2487-VI визначено обмеження щодо ведення передвиборної агітації.
Передвиборна агітація здійснюється в будь-яких формах і будь-якими засобами, що не суперечать Конституції та законам України.
Забороняється розповсюдження завідомо недостовірних відомостей про кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови, політичну партію або її місцеву організацію - суб'єкта виборчого процесу ( ч. 5 ст.53 Закону.)
З досліджених судом договорів про виготовлення продукції передвиборчої агітації, про виготовлення друкованих агітаційних матеріалів, замовлень, які є додатками до договорів, актів приймання - передачі продукції, виготовленої за додатками до договорів, платіжних документів, вбачається, яка саме передвиборча продукція та друковані агітаційні матеріали були замовлені до виготовлення, а в подальшому використовувались та розповсюджувалась кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 у проведенні передвиборчої агітації.
Зокрема, із досліджених судом документів вбачається, що листівки « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», «Обращение кандидата в мэры Одессы ОСОБА_3 к землякам» (а.с. 14-15) не належать до друкованих агітаційних матеріалів, які замовлялись кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, зокрема, вказані листівки по зовнішньому вигляду та змісту суттєво відрізняються від зразків тих листівок, які містять в замовленнях, які є додатками до договорів про виготовлення друкованих та агітаційних матеріалів (а.с. 39-41).
Як пояснив у судовому засіданні представник відповідача, вказані листівки не належать до агітаційного матеріалу кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 та ніколи ним не використовувались, оскільки зразки усіх друкованих агітаційних матеріалів, які використовувались ним у проведенні передвиборчої агітації містяться у наданих суду замовленнях, які є додатками до наданих суду договорів про виготовлення друкованих та агітаційних матеріалів. Будь-які інші договори про виготовлення друкованих та агітаційних матеріалів, окрім наданих суду, кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 не укладалися.
Також з оглянутої судом листівки « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы» (а.с. 15), вбачається, що в самій нижні частині тексу міститься логотип: «Общественная организация Право выбора». На запитання суду відносно відношення до даної громадської організації кандидатів на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 та ОСОБА_2, позивач та представник відповідача зазначили, що ніякого відношення до вказаної організації ані кандидат ОСОБА_3, ані кандидат ОСОБА_2 не мають, та їм взагалі не відомо про існування вказаної громадської організації.
З урахування встановлення судом факту відносно того, що листівка « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы» не належать до друкованих агітаційних матеріалів кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3, суд вважає посилання позивача про розповсюдження відповідачем завідомо недостовірної інформації та відомостей про кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, що є порушенням вимог ч. 5 ст. 53 Закону України № 2487 безпідставними та необґрунтованими.
Відносно буклету «ОСОБА_3 отчет о депутатской деятельности 2011-2013» судом встановлено, що дійсно вказаний буклет відноситься до політичної діяльності народного депутата Верховної Ради України ОСОБА_3, проте з вище досліджених судом договорів про виготовлення друкованих агітаційних матеріалів, замовлень, які є додатками до договорів, вбачається, що продукція такого типу та змісту не відноситься до агітаційного матеріалу, яка замовлялася до друку та використовувалася кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 у передвиборчій агітації 2014 року, оскільки, як пояснив представник відповідача у судовому засіданні, була виготовлена значно раніше а саме у 2013 році.
Також з дослідженого судом договору № 1 про виготовлення продукції передвиборчої агітації від 29.04.2014 року, замовлення, акту приймання - передачі та оригіналу макету намету «Доверяй делам. ОСОБА_3» вбачається, що зовнішній вид агітаційного намету, який використовувався у передвиборчій агітації кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 відрізняється від зовнішнього виду макетів, які зафіксовані на фото та відео фіксації (а.с. 18-20, 42-44, 51-53 ).
Крім того, на думку суду, диск з відео записом (а.с. 21), який доданий до позову, не підтверджує доводів позивача, оскільки з вказаного запису неможливо встановити де саме розміщений агітаційний намет, так як на ньому не зафіксована адреса.
Враховуючи викладене, суд зазначає, що наявні у справі докази, не дають підстави стверджувати про здійснення відповідачем передвиборної агітації з порушенням ч. 8 ст. 49 та ч. 5 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».
Щодо позовних вимог про встановлення факту порушення ч. 8 ст. 49 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», який полягає у розповсюдженні в агітаційних наметах кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 буклетів «ОСОБА_3 отчет о депутатской деятельности 2011-2013», листівок « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», листівок «Обращение кандидата в мэры Одессы ОСОБА_3 к землякам» та поліетиленових пакетів із написом «Доверяй делам ОСОБА_3» без відомостей про замовника, установу та, яка здійснила друк, тираж, осіб, відповідальних за випуск та факту порушення вимог ч. 5 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», який полягає у розповсюдженні в агітаційних наметах кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 листівки « 25 мая 2014 года - выборы Одесского городского головы», яка містить недостовірну інформацію про кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 Постанови Пленуму Вищого адміністративного суду України № 15 від 01.11.2013 року «Про практику застосування адміністративними судами положень Кодексу адміністративного судочинства України під час розгляду спорів щодо правовідносин, пов'язаних з виборчим процесом» справи за позовними заявами про встановлення фактів, встановлення яких передбачено законами про вибори, належать до юрисдикції адміністративних судів. Вимоги про встановлення таких фактів можуть бути подані до суду в одній позовній заяві з вимогою про визнання дій протиправними. Про встановлення таких фактів обов'язково зазначається в резолютивній частині судового рішення.
При викладених вище обставинах, зважаючи на те, що судом не встановлено факту порушення кандидатом на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 вимог ч. 8 ст. 49 та ч. 5 ст. 53 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», рівно як і не встановлено протиправності зазначених його дій, в окружного адміністративного суду відсутні підстави для встановлення вказаних фактів у спірних правовідносинах.
Згідно ч.1 ст. 177 КАС України суд, установивши порушення законодавства про вибори, визначає у рішенні спосіб захисту порушених прав та інтересів, а також порядок усунення усіх наслідків цих порушень відповідно до закону або приймає інше передбачене законом рішення.
Аналізуючи наведені правові норми та фактичні обставини справи, оцінивши надані позивачем докази за своїм внутрішнім переконанням, суд приходить до висновку про відсутність підстав для задоволення позову.
Судові витрати підлягають розподілу відповідно до вимог до ч.9 ст.172 КАС України.
Керуючись ст.ст.11, 69-71,86,159-162, 172, 175, 177 КАС України, суд-
Адміністративний позов довіреної особи кандидата на посаду Одеського міського голови на позачергових виборах міського голови 25.05.2014 року ОСОБА_1 в інтересах кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_2 до кандидата на посаду Одеського міського голови ОСОБА_3 про визнання протиправними дій та встановлення факту порушення Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», - залишити без задоволення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі її апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги у дводенний строк з дня її проголошення, але не пізніш як за чотири години до початку голосування.
Суддя С.О. Cтефанов
25 травня 2014 року.