Справа: № 752/7669/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Плахотнюк К.Г. Суддя-доповідач: Бєлова Л.В.
Іменем України
25 травня 2014 року, 02 год. 10 хв. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд в складі :
головуючого - Бєлової Л.В.,
суддів: Гром Л.М., Міщука М.С. при секретарі: Корінець Ю.О.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві, в порядку ч. 1 ст. 41 КАС України апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_3 на ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва від 23 травня 2014 року у справі за адміністративним позовом ОСОБА_3 до Дільничої виборчої комісії № 800060 територіального виборчого округу № 214 про зобов'язання включення до списку виборців , -
23 травня 2014 року позивач - ОСОБА_3 звернувся до Голосіївського районного суду м. Києва з адміністративним позовом, в якому просив зобов'язати дільничу виборчу комісію № 800060 територіального виборчого округу № 214 в м. Києві внести його до списку виборців.
Ухвалою Голосіївського районного суду м. Києва від 23 травня 2014 року вищезазначений адміністративний позов залишено без розгляду у зв'язку з порушенням строків звернення до суду, встановлених ч. 4 ст. 173 КАС України.
Не погоджуючись з вказаним рішенням, позивач звернувся з апеляційною скаргою, в якій просив скасувати оскаржувану ухвалу суду першої інстанції та включити його до списків виборців Дільничої виборчої комісії № 800060 територіального виборчого округу № 214.
Сторони, будучи належним чином повідомлені про дату, час та місце апеляційного розгляду справи, в судове засідання не з'явилися. Про причини своєї неявки суд не повідомили.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо письмових доказів для правильного вирішення апеляційної скарги, а особиста участь сторін в судовому засіданні - не обов'язкова, колегія суддів у відповідності до ч. 4 ст. 196 КАС України визнала можливим проводити розгляд апеляційної скарги за відсутності представників сторін.
Згідно з ст. 41 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Заслухавши суддю-доповідача, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційну скаргу необхідно залишити без задоволення, а ухвалу суду першої інстанції - без змін, виходячи з наступного.
Відповідно до ст. 173 КАС України - право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.
Згідно з ч. 4 ст. 173 КАС України, суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно.
При ухвалені оскаржуваної ухвали судом першої інстанції було зроблено висновок, що позивачем пропущено процесуальні строки звернення з адміністративним позовом до суду із позовом про внесення змін до списку виборців.
Колегія суддів апеляційної інстанції погоджується з даним висновком суду з огляду на наступне.
Судом першої інстанції вірно встановлено, що порядок та особливості проведення виборів Президента України визначено Законом України «Про вибори Президента України».
Відповідно до ч. 11 ст. 36 зазначеного вище Закону України, адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути поданий до суду у порядку і строки, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України.
Приписами статті 173 КАС України встановлено, що право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Адміністративні справи щодо уточнення списку виборців розглядає місцевий загальний суд як адміністративний суд за місцезнаходженням відповідної комісії.
Згідно з вимогами ч. 3 ст. 173 КАС України, позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.
Крім того, частиною 5 ст. 179 КАС України, днем подання позовної заяви, апеляційної скарги є день їх надходження до відповідного суду. Строки подання позовних заяв і апеляційних скарг, встановлені статтями 172-177 цього Кодексу, не може бути поновлено. Позовні заяви, апеляційні скарги, подані після закінчення цих строків, суд залишає без розгляду.
Як вбачається з матеріалів справи та вірно встановлено судом першої інстанції, позивач звернувся до суду першої інстанції 23 травня 2014 року, про що свідчить штамп вхідної кореспонденції суду першої інстанції № 23396 (а.с. 1).
Відповідно до постанови Верховної Ради України № 757-VII від 22.02.2014 рік «Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України», позачергові вибори Президента України призначені на 25 травня 2014 року.
Згідно до ч. ч. 5, 6 ст. 103 КАС України - останнім днем строку, який закінчується вказівкою на певний день, вважається цей день.
Якщо закінчення строку припадає на вихідний, святковий чи інший неробочий день, останнім днем строку є перший після нього робочий день.
Виходячи з вищевикладеного, колегія суддів апеляційного суду приходить до висновку, що позивач пропустив строки звернення до суду, а тому адміністративний позов судом першої інстанції залишено без розгляду правомірно.
Відповідно до ч. 1 ст. 9 КАС України - суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 200 КАС України - суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а постанову або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Керуючись ст. ст. 18, 19, 22, 41, 160, 173, 177, 197, 200 КАС України суд ,-
Апеляційну скаргу позивача - ОСОБА_3 на ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва від 23 травня 2014 року - залишити без задоволення.
Ухвалу Голосіївського районного суду м. Києва від 23 травня 2014 року - залишити без змін.
Ухвала набирає законної сили з моменту її постановлення, є остаточною та оскарженню не підлягає.
Головуючий суддя: Л.В.Бєлова
Судді: Л.М. Гром,
М.С. Міщук
.
Головуючий суддя Бєлова Л.В.
Судді: Гром Л.М.
Міщук М.С.