Постанова від 24.05.2014 по справі 818/1362/14

Копія

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 травня 2014 р. Справа №818/1362/14

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Прилипчука О.А.,

суддів - Шаповала М.М., Павлічек В.О.,

за участю секретаря судового засідання -Кононенко Є.Є.,

позивача - ОСОБА_1,

представника відповідача - Качанова С.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №818/1362/14

за позовом Довіреної особи кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3 ОСОБА_1

до Сумської міської виборчої комісії Сумської області

про визнання дій незаконними,-

ВСТАНОВИВ:

Довірена особа кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3 ОСОБА_1 (далі по тесту - позивач, ОСОБА_1) звернувся до суду з позовом до Сумської міської виборчої комісії Сумської області (далі по тексту відповідач, Сумська МВК), в якому просить суд:

- визнати незаконними дії Сумської міської виборчої комісії Сумської області в частині залишення без розгляду скарги ОСОБА_1, довіреної особи кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3, на дії кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_7, зареєстрованої за №222 від 23.05.2014 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначив, що 23 травня 2014 року позивачем, як довіреною особою кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3, була складено скаргу на дії кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_7 щодо його протиправних дій з розміщення передвиборчої агітації.

Відповідно до вимог ст. 87 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» визначено форму і зміст скарги, а саме скарга до виборчої комісії подається у письмовій формі.

При цьому, відповідно до ч.4 ст. 87 Закону вимоги до форми та змісту скарги, визначені цією статтею, є вичерпними.

Відповідно до ч.2 ст. 88 Закону єдиною підставою для повернення скарги без розгляду визначено випадок коли скарга оформлена без дотримання вимог статті 87 цього Закону.

Повернення скарги без розгляду суб'єкту звернення зі скаргою з інших підстав ніж ті, що встановлені цим Законом, не допускається.

Позивач зазначає, що пакет документів зі скаргою до Сумської міської виборчої комісії передано представником за нотаріально посвідченою довіреністю ОСОБА_8. Зазначена скарга була прийнята комісією.

Отже, позивач вважає, що ним особисто з дотриманням всіх вимог щодо форми і змісту скарги, була оформлена, підписана (подана) скарга на дії іншого кандидата 23.05.2014 року, а тому вважає, що дії комісії щодо повернення скарги без розгляду не відповідають вимогам ст.ст. 87, 88 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів».

Позивач в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити.

Представник відповідача проти позову заперечував та зазначив, що дії Сумської виборчої комісії відповідають вимогам ст. 87 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів», а тому просить в задоволенні позовних вимог відмовити.

Суд, заслухавши пояснення позивача та представника відповідача, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, виходячи з наступного.

Судом встановлено, що 26.04.2014 року ОСОБА_3 зареєстрований кандидатом на посаду міського голови міста Суми на позачергових виборах міського голови міста Суми 25 травня 2014 року, що підтверджується постановою Сумської міської виборчої комісії Сумської області №30 від 26.04.2014 року (а.с. 5).

29.04.2014 року ОСОБА_1 зареєстрований довіреною особою кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3 на позачергових виборах 25 травня 2014 року, що підтверджується постановою Сумської міської виборчої комісії Сумської області №34 від 29.04.2014 року (а. с. 6-7).

23 травня 2014 року позивачем, як довіреною особою кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3, складено скаргу на дії кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_7 (а.с. 9).

23.05.2014 року зазначену скаргу подано до Сумської міської виборчої комісії Сумської області (а.с. 9).

24.05.2014 року Сумською міською виборчою комісії Сумської області прийнято протокольне рішення №35 про залишення без розгляду скарги ОСОБА_1 довіреної особи кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3 на позачергових виборах 25 травня 2014 року.

Задовольняючи позовні вимоги, суд виходить з наступних підстав.

Суд зазначає, що підставою вчинення оскаржуваних дій є висновок відповідача, про те, що скарга на дії кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_7 подана не уповноваженою особою.

Проте, суд не погоджується із такими висновками відповідача, виходячи з наступного.

Суд зазначає, що відповідно до Закону України "Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів" визначено основні засади, організацію і порядок проведення виборів депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, районних, міських, районних у містах, сільських, селищних рад (далі - депутати) та сільських, селищних, міських голів.

Згідно вимог ст. 87 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» визначено форму і зміст скарги.

Відповідно до п.2 ч.2 ст. ст. 87 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» якщо скарга від імені кандидата в депутати, кандидата на посаду сільського, селищного, міського голови подається його довіреною особою, то у скарзі зазначаються також прізвище, ім'я та по батькові, місце проживання або місцезнаходження (поштова адреса), вид та номер засобів зв'язку кандидата, в інтересах якого вона подається, та додається засвідчений відповідно до вимог законодавства документ, що посвідчує повноваження особи, яка її подає.

При цьому, відповідно до ч.4 ст. 87 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» вимоги до форми та змісту скарги, визначені цією статтею, є вичерпними.

Згідно ч.2 ст. 88 Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» єдиною підставою для повернення скарги без розгляду, є випадок коли скарга оформлена без дотримання вимог статті 87 цього Закону.

У разі повернення скарги без розгляду зазначається вичерпний перелік недоліків, які перешкоджають розгляду скарги, і вказується на можливість повторного звернення зі скаргою, оформленою відповідно до вимог статті 87 цього Закону, у встановлені цим Законом строки.

Повернення скарги без розгляду суб'єкту звернення зі скаргою з інших підстав ніж ті, що встановлені цим Законом, не допускається.

Судом встановлено, що пакет документів зі скаргою довіреної особи кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3 ОСОБА_1 було передано представником за нотаріально посвідченою довіреністю ОСОБА_8. Зазначена скарга була прийнята комісією.

Згідно зазначеної довіреності передбачено право ОСОБА_8 на подання документів, в тому числі заяви, клопотання до усіх органів, підприємств, організацій, установ, організацій незалежно від форм підпорядкування, форм власності та галузевої належності (у тому числі органах державної влади та управління, міністерствах, відомствах, державних комітетах, підвідомчих їм органах, органах внутрішніх справ, прокуратури громадських організаціях, тощо) (а.с. 12).

В судовому засіданні встановлено, що дана скарга складена ОСОБА_1 і ним особисто підписана та, як пояснив в судовому засіданні представник відповідача зауважень до форми та змісту скарги не виявлено.

Із наведених вище норм Закону України «Про вибори депутатів Верховної Ради Автономної Республіки Крим, місцевих рад та сільських, селищних, міських голів» не вбачається обов'язку довіреної особи кандидата особисто здавати скарги до виборчої комісії.

Отже, суд приходить до висновку, що Сумською міською виборчою комісією Сумської області безпідставно залишено без розгляду скаргу ОСОБА_1 довіреної особи кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3 на позачергових виборах 25 травня 2014 року на дії кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_7

Керуючись ст. ст. 86, 94, 98, 158-163, 167, 172, 177 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Адміністративний позов довіреної особи кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3 ОСОБА_1 до Сумської міської виборчої комісії Сумської області про визнання дій незаконними задовольнити у повному обсязі.

Визнати незаконними дії Сумської міської виборчої комісії Сумської області в частині залишення без розгляду скарги ОСОБА_1, довіреної особи кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_3, на дії кандидата на посаду міського голови міста Суми ОСОБА_7, зареєстрованої за №222 від 23.05.2014 року.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги на постанову суду не пізніш як за чотири години до початку голосування.

Постанова набирає законної сили набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Головуючий суддя (підпис) О.А. Прилипчук

Судді (підпис) М.М. Шаповал

(підпис) В.О. Павлічек

З оригіналом згідно

Суддя О.А. Прилипчук