ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД 79018, м. Львів, вул. Чоловського, 2; e-mail: inbox@adm.lv.court.gov.ua; тел.: (032)-261-58-10
19 травня 2014 року № 813/3091/14
Львівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого - судді Сидор Н.Т.,
за участі секретаря судових засідань Цар Х.М.,
представника позивача Кропивницького М.О.,
представник відповідача Головного управління юстиції у Львівській області не прибув,
представник відповідача Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області не прибув,
представник відповідача відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області не прибув,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Львові адміністративну справу за позовом Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області до Головного управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області про визнання дій протиправними та скасування рішення суб'єкта владних повноважень,
На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФ України у Львівській області) до Головного управління юстиції у Львівській області (далі - ГУЮ у Львівській області), управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області (далі - УДВС ГУЮ у Львівській області), відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області (далі - ВПВР УДВС ГУЮ у Львівській області) про визнання дій державного виконавця протиправними та скасування постанови про відкриття виконавчого провадження від 04.04.2014 року ВП №42758100.
Позовні вимоги мотивовані тим, що державний виконавець неправомірно виніс оскаржувану постанову, оскільки у виконавчому документі відсутні дата прийняття та номер рішення, згідно з яким видано виконавчий документ. Крім того, позивач вважає, що виконавче провадження від 04.04.2014 року ВП №42758100 не підвідомче відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області, оскільки Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області є територіальним органом, а не територіальним підрозділом центрального органу виконавчої влади Пенсійного фонду України.
Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав з мотивів наведених у позовній заяві, просив позов задовольнити.
Відповідачі Головне управління юстиції у Львівській області, Управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області та відділ примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області явку уповноважених представників в судове засідання не забезпечили, причини неявки суду не повідомили, хоча належним чином були повідомлені про дату, час та місце розгляду справи. Заяв про визнання позову чи заперечення на позовну заяву до суду не подали.
За таких обставин суд відповідно до ч. 4 ст. 128 КАС України ухвалив розглянути справу у відсутності представників відповідачів на підставі наявних у справі доказів, згідно ст. 71 КАС України.
Заслухавши пояснення представника позивача, з'ясувавши обставини, на які позивач посилається як на підставу своїх вимог та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, суд встановив наступні правовідносини.
Постановою Львівського окружного адміністративного суду у справі № 2а-9775/08/1370 від 21.06.2011 року зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду у Львівській області провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_6 підвищення до пенсії у розмірі 30 % мінімальної пенсії за віком, передбаченого ст. 6 Закону України «Про соціальний захист дітей війни» за період з 16.12.2007 року по 31.12.2007 року та з 22.05.2008 року по 31.12.2008 року включно, виходячи з мінімального розміру пенсії за віком, встановленого абз. 1 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з врахуванням виплачених сум.
15.04.2013 року Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчий лист № 2а-9775/2008 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду у Львівській області провести нарахування та виплату на користь ОСОБА_6 підвищення до пенсії.
04.04.2014 року головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного управління юстиції у Львівській області Шестаком Олегом Володимировичем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 42758100 з примусового виконання вищевказаного виконавчого листа № 2а-9775/2008 від 21.06.2011 року.
Отримавши зазначену постанову державного виконавця від 04.04.2014 року, ГУ ПФ України у Львівській області оскаржило таку в судовому порядку.
Оцінюючи встановлені обставини та доводи позивача суд дійшов висновку про необґрунтованість позовних вимог з наступних міркувань.
За змістом ч. 1 ст. 181 КАС України учасник виконавчого провадження має право звернутися до адміністративного суду із позовною заявою, якщо вважає, що рішенням, дією або бездіяльністю державного виконавця порушено його права, свободи чи інтереси. Відповідно до ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної виконавчої влади.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Підстави та процедура відкриття виконавчого провадження регламентуються Законом України «Про виконавче провадження». Статтею 17 згаданого Закону встановлено, що примусове виконання рішень державною виконавчою службою здійснюється на підставі виконавчих документів, визначених цим Законом, серед яких такі, як виконавчі листи, що видаються судами. Відповідно до ст. 19 цього закону, державний виконавець відкриває виконавче провадження на підставі виконавчого документа у т.ч. за заявою стягувача або його представника про примусове виконання рішення.
Таким чином, відповідно до ст. 19 вказаного закону, умовою для відкриття виконавчого провадження є отримання державним виконавцем виконавчого документу, що видається судом на підставі рішення суду та заяви про його виконання, проте державний виконавець не здійснює контролю за дотриманням порядку видачі виконавчого документу.
Оцінюючи доводи позивача про протиправність постанови державного виконавця про відкриття виконавчого провадження суд встановив, що такі зокрема зводяться до того, що ГУ ПФ України у Львівській області вважає, що державний виконавець неправомірно виніс оскаржувану постанову, оскільки у виконавчому документі відсутні дата прийняття та номер рішення, згідно з яким видано виконавчий документ, а відтак виконавче провадження відкрито з порушенням вимог ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження».
Однак, в судовому засіданні встановлено, що у виконавчому документі зазначена дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ. Представник позивача проти встановленого факту не заперечив.
Крім того, позивач вважає, що виконавче провадження від 04.04.2014 року ВП №42758100 не підвідомче відділу примусового виконання рішень УДВС ГУЮ у Львівській області. Такого висновку позивач дійшов проаналізувавши норми ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження» та ст. ст. 8, 21 Закону України «Про центральні органи виконавчої влади», в підсумку чого зазначив, що Головне управління ПФУ у Львівській області як юридична особа є територіальним органом центрального органу виконавчої влади, а не його підрозділом.
Згідно з п. 1 ч. 2 ст. 21 Закону України «Про виконавче провадження» на відділ примусового виконання рішень управлінь державної виконавчої служби Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головного управління юстиції в області, містах Києві та Севастополі покладається виконання рішень, за якими боржниками є територіальні підрозділи центральних органів виконавчої влади, місцеві суди, міські, районні або селищні ради чи районні державні адміністрації та їх структурні підрозділи, міські, районні, міжрайонні, інші прирівняні до них прокуратури, військові прокуратури гарнізонів, інші територіальні підрозділи органів державної влади та їх посадові особи.
Відповідно до Положення про головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, затвердженого постановою правління ПФУ від 27.06.2002 року №11-2 (зі змінами) головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі разом з управліннями Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах утворюють систему територіальних органів Пенсійного фонду України, який є центральним органом виконавчої влади.
Таким чином, Пенсійний фонду України є центральним органом виконавчої влади, а Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області є його територіальним утворенням - органом (підрозділом). На думку суду, обидві назви не змінюють змістовного наповнення поняття, яке вони виражають, тому твердження позивача про непідвідомчість виконавчого провадження з наведених вище підстав є лише надуманими та безпідставними приводами, які свідчать про його небажання виконувати рішення суду, яке набрало законної сили.
Крім того, згідно з виконавчим листом від 21.06.2011 року № 2а-9775/2008 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області прямо визнане боржником по адміністративній справі.
На підставі встановлених обставин справи суд дійшов висновку, що позиція Головного управління ПФУ у Львівській області щодо необхідності скасування постанови про відкриття виконавчого провадження, з урахуванням її обґрунтування, зумовлює лише необґрунтовану затримку у виконанні судового рішення, що в свою чергу позбавляє його ефективності та спричиняє порушення вимог ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 року, яка відповідно до ст. 9 Конституції України є частиною національного законодавства України.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що постанова про відкриття виконавчого провадження від 04.04.2014 року ВП №42758100 винесена державним виконавцем в межах наданих йому повноважень, обґрунтовано, безсторонньо (неупереджено) та з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення.
З врахуванням наведеного, суд вважає, що позовні вимоги ГУ ПФУ у Львівській області є безпідставними, а тому в їх задоволенні слід відмовити.
Відповідно до вимог ст. 94 КАС України судові витрати з сторін у даній справі не підлягають до стягнення.
Керуючись ст. ст. 4, 7-11, 14, 69-72, 86, 87, 94, 128, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.
Судові витрати зі сторін стягненню не підлягають.
Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання повного тексту постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано.
Суддя Сидор Н.Т.
Повний текст постанови складено та підписано 23.05.2014 року.