Постанова від 16.05.2014 по справі 163/1194/14-а

Справа № 163/1194/14-а

Провадження № 2-а/163/39/14

ЛЮБОМЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 травня 2014 року Любомльський районний суд Волинської області

у складі: головуючої - судді Гайдук А.Л.,

при секретарі - Федчишин Г.В.,

розглянувши в порядку письмового провадження в місті Любомль справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області про визнання дій протиправними та зобов'язання провести перерахунок і виплату пенсії, -

ВСТАНОВИЛА:

07 травня 2014 року ОСОБА_1 звернувся до суду з зазначеним адміністративним позовом у якому просив визнати протиправною відмову управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області у перерахунку призначеної йому пенсії з включенням до її розрахунку матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та суми індексації заробітної плати, зобов'язати управління ПФУ провести перерахунок пенсії із врахуванням зазначених виплат та провести її виплату, починаючи з 07.11.2013 року, допустити негайне виконання рішення суду в межах платежу за місяць.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що з 07.09.2010 року позивач знаходиться на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області, як пенсіонер за віком, відповідно до Закону України «Про державну службу». 14.04.2014 року позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок та виплату пенсії з урахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги на вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, з яких сплачено страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування згідно довідки від 10.04.2014 року №576/38/2-14, проте, листом від 23.04.2014 року в задоволенні даної заяви йому було відмовлено з мотивів відсутності правових підстав. Вважає таку відмову відповідача незаконною та необґрунтованою, оскільки із зазначених видів виплат нараховувались та сплачувались страхові внески або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, а тому вони мають враховуватись при призначенні пенсії.

В письмових запереченнях від 15.05.2014 року за № 1726/09-10 управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області із заявленими позовними вимогами не погодилось з тих підстав, що усі, передбачені законодавством, види виплат включені до розрахунку пенсії, а зазначені у заяві позивача виплати відповідно до положень Законів України «Про державну службу», «Про оплату праці», «Про індексацію грошових доходів населення», постанов Кабінету Міністрів України «Про затвердження порядку обчислення середньої заробітної плати» та «Про деякі питання вдосконалення визначення розміру заробітку для обчислення пенсії», роз'яснень Міністерства праці та соціальної політики України від 05.05.2003 року №03-3/2533-02-в не відносяться до структури заробітної плати, а тому не можуть враховуватись для обчислення розміру пенсії. З викладених підстав відповідач просив в задоволенні позову відмовити.

Сторони в судове засідання не з'явились.

Позивач ОСОБА_1 подав суду заяву про розгляд справи у його відсутності, позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити в повному обсязі.

В.о. начальника управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області у поданому письмовому запереченні на позовну заяву ОСОБА_1 одночасно просив справу розглядати без участі представника управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі та в задоволенні позовних вимог ОСОБА_1 відмовити.

У зв'язку з наведеним та на підставі ч.4 ст.122 КАС України судовий розгляд проведено в порядку письмового провадження.

Дослідивши представлені по справі докази в їх сукупності, суд прийшов до висновку, що позов підставний та підлягає до задоволення.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в управлінні Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області та з 05.09.2010 року отримує пенсію за віком на підставі Закону України «Про державну службу». Позивач до виходу на пенсію працював на посаді начальника відділу культури і туризму Любомльської РДА.

14 квітня 2014 року позивач звернувся до управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі з заявою про перерахунок призначеної пенсії та її виплату з врахуванням матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, однак листом управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі за №17/к-01 від 23.04.2014 року відповідач відмовив позивачеві у перерахунку пенсії.

Із вказаного листа вбачається, що позивачу, згідно його заяви від 19.04.2011 року, було перераховано пенсію із врахуванням виплат, крім посадового окладу, надбавки за ранг та за вислугу років, визначених за 60 місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією, включено надбавку за високі досягнення у праці, премії та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат.

При розрахунку пенсії позивачу було враховано наступні види виплат: посадовий оклад в розмірі 1403,00 грн., надбавку за 10 ранг державного службовця - 80,00 грн., надбавку за вислугу років (40%) - 593,20 грн., надбавку за високі досягнення у праці в сумі 16386,00 грн., премії в сумі 15219,21 грн. та премії до державних, професійних свят та ювілейних дат - в сумі 474,20 грн.

З виданої Любомльською районною державною адміністрацією Волинської області довідки від 10.04.2014 року №576/38/2-14 про складові заробітної плати (за останні 24 календарні місяці роботи або за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією), що подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу», вбачається, що до складових заробітної плати позивача включено: надбавку за високі досягнення у праці, премії, премії до державних, професійних свят та ювілейних дат та інші виплати. До інших виплат включено: матеріальну допомогу на оздоровлення, матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та індексацію заробітної плати. Зазначеною довідкою також стверджено, що на всі виплати, включені в довідку, нараховані страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Отже судом встановлено, що на момент виходу на пенсію позивача до складових його заробітної плати, з яких справлялись страхові внески, входили: посадовий оклад, ранг, надбавка за вислугу років, премії, матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати, однак матеріальна допомога на оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань і індексація доходів не були враховані відповідачем при нарахуванні пенсії позивачу.

За змістом ст.46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За змістом статті 37 Закону України "Про державну службу", у редакції, чинної на час виникнення спірних правовідносин, (далі - Закон № 3723-XII) пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

У частині першій статті 1 Закону України "Про оплату праці" (далі - Закон № 108/95-ВР) встановлено, що заробітна плата - це винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу.

Статтею 2 цього Закону визначено структуру заробітної плати, до якої входить: основна та додаткова заробітна плата, а також інші заохочувальні та компенсаційні виплати.

Частиною другою статті 33 Закону №3723-ХІІ передбачено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.

Аналіз наведених положень дає підстави для висновку, що матеріальна допомога на оздоровлення та допомога для вирішення соціально-побутових питань входила до системи оплати праці державного службовця.

Щодо включення до заробітку, з якого визначалась пенсія позивача, сум індексації заробітної плати, суд враховує наступні положення чинного законодавства.

Статтею 66 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі - Закон № 1788-XII) врегульовано види оплати праці, що враховуються при обчисленні пенсій.

Відповідно до частини першої статті 66 цього Закону, до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов'язкове державне пенсійне страхування" нараховується збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподатковуваного доходу (прибутку), сукупного оподатковуваного доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).

Стаття 41 Закону Україн "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-IV) визначає виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії. Так, зокрема, до такого доходу (заробітної плати) враховуються: суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою після набрання чинності цим Законом, з яких згідно з цим Законом були фактично нараховані (обчислені) та сплачені страхові внески; суми виплат (доходу), отримуваних застрахованою особою до набрання чинності цим Законом, у межах сум, на які відповідно до законодавства, що діяло раніше, нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування.

Згідно ст.1 Закону України від 03.07.1991 року №1282-XII "Про індексацію грошових доходів населення" із змінами і доповненнями, індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення грошових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.

Таким чином, мова йде про грошові доходи населення, які згідно ст. 66 Закону №1788-XII включаються для обчислення пенсії.

За змістом наведених норм, отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески, або збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.

Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом України в постанові від 20.02.2012 року (справа № 21-430а11).

За приписами ч.1 ст.244-2 КАС України рішення Верховного Суду України, прийняте за результатами розгляду заяви про перегляд судового рішення з мотивів неоднакового застосування судом (судами) касаційної інстанції одних і тих самих норм матеріального права у подібних правовідносинах, є обов'язковим для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить зазначені норми права, та для всіх судів України.

Довідкою про складові заробітної плати, яка подається для призначення пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» форми № 5-1 від 10.04.2014 року №576/38/2-14 стверджено, що матеріальна допомога на оздоровлення і допомога для вирішення соціально-побутових питань, а також індексація заробітної плати є її складовими. При цьому, чітко визначено, що з усіх видів виплат, які вказані в цій довідці, нараховано страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, а з 01.01.2011 року - єдиний внесок на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування.

Таким чином, з урахуванням наведеного, суд приходить до висновку, що позивач має право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх видів оплати праці, на які були нараховані та сплачені страхові внески, включаючи суми матеріальних допомог та індексації заробітної плати, як складових заробітної плати, з яких проводиться нарахування (перерахунки) пенсії згідно норм чинного законодавства, відповідно до довідки від 10.04.2014 року №576/38/2-14.

Позовні вимоги позивача заявлені в межах шестимісячного строку, встановленого ст.99 КАС України.

Пункт 1 частини 1 статті 256 КАС України передбачає негайне виконання постанов суду про присудження виплати пенсій, інших періодичних платежів з Державного бюджету України або позабюджетних державних фондів лише у межах суми стягнення за один місяць.

На підставі наведеної норми, постанова суду в частині задоволених позовних вимог у межах суми платежу за один місяць підлягає до негайного виконання.

Відповідно до ч.1 ст.94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України.

Враховуючи зміст позовних вимог та вирішення їх по суті спору, з Державного бюджету України в користь позивача слід стягнути понесені останнім та документально підтверджені судові витрати у виді судового збору в сумі 73,08 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 11, ч.1 ст.94, ч.4 ст.122, ст.ст. 159-163, 167, п.1 ч.1 ст.256 КАС України, на підставі Закону України «Про державну службу», Закону України «Про оплату праці», Закону України «Про пенсійне забезпечення», Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати дії управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області щодо невключення до складових заробітної плати ОСОБА_1 матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати, починаючи з 07 листопада 2013 року протиправними.

Зобов'язати управління Пенсійного фонду України в Любомльському районі Волинської області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 призначеної йому пенсії, як державному службовцю, з врахуванням фактично отриманих ним сум матеріальної допомоги на оздоровлення, матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та індексації заробітної плати починаючи з 07 листопада 2013 року з врахуванням проведених виплат.

Постанову суду у межах суми виплати за один місяць звернути до негайного виконання.

Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 73 (сімдесят три) гривні 08 копійок сплаченого судового збору.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Львівського апеляційного адміністративного суду через Любомльський районний суд Волинської області, протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Львівського апеляційного адміністративного суду.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Головуюча: суддя А.Л. Гайдук