Ухвала від 24.05.2014 по справі 757/13007/14-а

КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Справа: № 757/13007/14-а Головуючий у 1-й інстанції: Підпалий В.В. Суддя-доповідач: Василенко Я.М.

УХВАЛА

Іменем України

24 травня 2014 року м. Київ

Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого Василенка Я.М.,

суддів Кузьменка В.В., Шурка О.І.,

при секретарі Зубрицькому Д.П.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу ОСОБА_2 на постанову Печерського районного суду м. Києва від 22.05.2014 у справі за адміністративним позовом ОСОБА_2 до дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 800595 територіального виборчого округу № 219, відділу ведення Державного реєстру виборців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації про внесення змін до уточненого списку виборців,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду першої інстанції із позовом, в якому просив: задовольнити адміністративний позов про внесення змін до уточненого списку виборців та зобов'язати дільничну виборчу комісію звичайної виборчої дільниці № 800595 територіального виборчого округу № 219 внести зміни до уточненого списку виборців на звичайній виборчій дільниці № 800595 територіального виборчого округу № 221 в місті Києві шляхом включення його до цього списку виборців для голосування на позачергових виборах Президента України 25.05.2014.

Постановою Печерського районного суду м. Києва від 22.05.2014 у задоволенні позову відмовлено.

Не погоджуючись з зазначеним вище судовим рішенням позивач звернувся із апеляційною скаргою, в якій просить скасувати оскаржувану постанову, як таку, що постановлена із порушенням норм матеріального і процесуального права, та ухвалити нову постанову, якою задовольнити позов повністю.

Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового процесу, які з'явились у судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що зазначена апеляційна скарга не підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.

Як вбачається з матеріалів справи ОСОБА_2, громадянин України (паспорт НОМЕР_1, виданий Івано-Франківським МВ УМВС в Івано-Франківській області 29.03.2002), ІНФОРМАЦІЯ_1, не має зареєстрованого місця проживання. З 03.07.2013 проживає в АДРЕСА_1.

14.05.2014 позивач звернувся до відділу ведення Державного реєстру виборців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про тимчасову зміну місця голосування з метою отримання можливості проголосувати по звичайній виборчій дільниці № 800595 територіального виборчого округу № 219, оскільки в день голосування він згідно своїх трудових обов'язків - тимчасове працевлаштування в місії ОБСЄ, змушений знаходитись за адресою АДРЕСА_2.

Листом вих. № 105/14-18-132 від 14.05.2014 відділом ведення Державного реєстру виборців Печерської районної у м. Києві державної адміністрації було відмовлено в задоволенні заяви ОСОБА_2 про тимчасову зміну місця голосування.

Суд першої інстанції мотивував своє рішення тим, що позивач до центру обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальної служби, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, не звертався, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Апелянт у своїй скарзі зазначає, що оскільки він звертався до відділу ведення Державного реєстру виборців Печерської районної в м. Києві державної адміністрації з заявою про тимчасову зміну місця голосування, однак, йому протиправно відмовлено в задоволенні такої заяви.

Колегія суддів вважає доводи апелянта необґрунтованими та погоджується з висновками суду першої інстанції з огляду на наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 3 ст. 11 Закону України «Про вибори Президента України» виборчий процес це здійснення суб'єктами, визначеними ст. 12 цього Закону виборчих процедур, передбачених цим законом. Початок виборчого процесу визначається строками, встановленими Конституцією України та цим Законом.

Згідно з ч.ч. 4-7 вказаної статті Закону України «Про вибори Президента України» виборчий процес включає такі етапи: висування та реєстрація кандидатів на пост Президента України; утворення окружних та дільничних виборчих комісій; проведення передвиборної агітації; утворення спеціальних виборчих дільниць, що існують на тимчасовій основі; складання списків виборців, їх перевірка та уточнення; голосування у день виборів Президента України; підрахунок голосів виборців, встановлення підсумків голосування і результатів виборів Президента України та їх офіційне оголошення; припинення повноважень окружних та дільничних виборчих комісій. У разі необхідності виборчий процес може включати також такі етапи: повторне голосування; підрахунок голосів виборців, встановлення підсумків повторного голосування і результатів виборів Президента України та їх офіційне оголошення. Виборчий процес завершується через п'ятнадцять днів після дня офіційного оголошення Центральною виборчою комісією результатів виборів Президента України або офіційною публікацією подання Центральної виборчої комісії до Верховної Ради України щодо призначення повторних виборів Президента України.

Частиною 3 ст. 15 Закону України «Про вибори Президента України» встановлено, що позачергові вибори Президента України проводяться у зв'язку з прийняттям відповідної постанови Верховної Ради України.

Відповідно до ч.ч. 3, 4, 6 зазначеного Закону виборчий процес чергових виборів Президента України розпочинається за дев'яносто днів до дня голосування. Центральна виборча комісія оголошує про початок виборчого процесу шляхом прийняття рішення не пізніш як за дев'яносто один день до дня голосування. Позачергові вибори Президента України відбуваються в останню неділю дев'яностоденного строку з дня їх призначення Верховною Радою України. Виборчий процес позачергових виборів Президента України розпочинається з дня, наступного за днем, зазначеним у частині четвертій цієї статті.

Постановою Верховної Ради України «Про самоусунення Президента України від виконання конституційних повноважень та призначення позачергових виборів Президента України» від 22.02.2014 № 757-VI призначено позачергові вибори Президента України на 25.05.2014.

Відповідно до ст. 31 Закону України «Про вибори Президента України» до попереднього списку виборців на виборчій дільниці включаються громадяни України, яким виповнилося або на день виборів виповниться вісімнадцять років і які мають право голосу, та виборча адреса яких відповідно до відомостей Державного реєстру виборців відноситься до цієї виборчої дільниці. Виборець може бути включений до списку виборців тільки на одній виборчій дільниці.

Згідно з ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України» дільнична виборча комісія звичайної виборчої дільниці наступного дня після отримання попереднього списку виборців надає його для загального ознайомлення у приміщенні дільничної виборчої комісії.

Кожен громадянин має право ознайомитися із списком виборців у приміщенні відповідної дільничної виборчої комісії та перевірити правильність внесених до нього відомостей. Громадянин має право звернутися до відповідної дільничної виборчої комісії або безпосередньо до органу ведення Державного реєстру виборців чи суду за місцезнаходженням виборчої дільниці щодо допущених при складанні попереднього списку виборців неправильностей, у тому числі невключення, неправильного включення або виключення із списку виборців його або інших осіб, а також щодо наявності або відсутності відміток про постійну нездатність виборця самостійно пересуватися.

Громадянин особисто подає заяву до дільничної виборчої комісії чи органу ведення Державного реєстру виборців щодо обставин, передбачених частиною третьою цієї статті. У разі якщо громадянин за станом здоров'я не може особисто подати заяву, дільнична виборча комісія за його зверненням зобов'язана забезпечити прийняття заяви у нього в інший спосіб. До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують зазначені в ній відомості.

Орган ведення Державного реєстру виборців забезпечує розгляд заяв виборців у порядку, встановленому Законом України «Про Державний реєстр виборців» (ч. 7 ст. 32 Закону України «Про вибори Президента України»).

Частиною 9 Закону України «Про вибори Президента України» передбачено, що адміністративний позов про уточнення списку виборців може бути подано до суду в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.

Відповідно до 173 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі. Позовна заява про уточнення списку виборців подається до адміністративного суду без сплати судового збору. Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування. Суд при розгляді даного адміністративного позову звертається до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців із запитом щодо уточнення відомостей про виборця.

Згідно з положеннями ч.ч. 1, 2 ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборчою адресою виборця є адреса його житла або місця перебування виборця чи інша адреса, що замінює адресу житла виборця, яка є підставою для віднесення виборця до відповідної виборчої дільниці. Виборча адреса виборця визначається за зареєстрованим місцем проживання та адресою житла виборця відповідно до Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні».

Колегія суддів звертає увагу, що місцем проживання фізичної особи вважається адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком понад шість місяців на рік, а місцем перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік (стаття 3 Закону України «Про свободу пересування та вільний вибір проживання в Україні»).

Матеріалами справи, а саме, копією паспорта ОСОБА_2 підтверджується, що останній не має зареєстрованого місця проживання, однак, позивач, у зв'язку з тим, що проживає та працює в Києві, виявив бажання прийняти участь у позачергових виборах Президента України на дільничної виборчої комісії звичайної виборчої дільниці № 800595 територіального виборчого округу № 219.

Відповідно до ч. 3 ст. ст. 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців» виборча адреса виборця, який не має зареєстрованого місця проживання, визначається за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, або органом ведення Реєстру за мотивованим зверненням виборця.

В свою чергу, відповідно до ст. 35-1 Закону України «Про вибори Президента України» кожен виборець має право на тимчасову зміну місця голосування без зміни виборчої адреси відповідно до частини третьої статті 7 Закону України «Про Державний реєстр виборців». Порядок тимчасової зміни місця голосування без зміни виборчої адреси встановлюється Центральною виборчою комісією.

Згідно з п. 1.3 Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси Додатку 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 № 893 тимчасова зміна місця голосування громадянина України, який має право голосу на виборах або референдумі (далі - виборець), передбачає зміну виборчої дільниці (дільниці для голосування), до якої виборець відноситься за його виборчою адресою, на іншу виборчу дільницю (дільницю для голосування) без зміни його виборчої адреси.

Пунктами 2.1, 2.5 вказаного Порядку передбачено, що заява про тимчасову зміну місця голосування виборця (далі - заява) приймається органом ведення Реєстру за виборчою адресою заявника, яка визначається відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців». У заяві зазначаються ідентифікаційні персональні дані виборця, які однозначно визначають його особу: прізвище, власне ім'я (усі власні імена), по батькові, дата та місце народження, його виборча адреса, а також мотивування необхідності тимчасової зміни місця голосування та адреса, де він перебуватиме в день виборів (повторного голосування) або референдуму, чи номер виборчої дільниці (дільниці для голосування), яку він просить визначити місцем його голосування, із зазначенням виборчого округу та його номера (за наявності). До заяви додаються документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред'являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

Відповідно до п. 4.1. Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси якщо за результатами розгляду заяви встановлено її обґрунтованість та наявність підтверджуючих документів, крім випадку, передбаченого пунктом 2.5 цього Порядку, заявник включений до Реєстру і має право голосу на відповідних виборах або референдумі, керівник органу ведення Реєстру видає з дотриманням вимог цього Порядку наказ про тимчасову зміну місця голосування виборця (додаток 3), що оформляється на бланку органу ведення Реєстру, примірні зразки якого затверджені постановою Центральної виборчої комісії від 18 листопада 2010 року № 527.

Про тимчасову зміну місця голосування виборцю видається посвідчення за встановленою формою (додатки 4, 5). Посвідчення, що підтверджує тимчасову зміну місця голосування виборця, підписується керівником органу ведення Реєстру, який його видав, та засвідчується печаткою цього органу.

Пунктом 4.10 зазначеного Порядку встановлено підстави відмови у задоволенні заяви особи про тимчасову зміну місця голосування, а саме: якщо заяву подано раніше утворення виборчих дільниць (дільниць для голосування) або пізніш як за п'ять днів до дня голосування; якщо встановлено, що особа, яка звернулася із заявою, не має права голосу на відповідних виборах чи референдумі; якщо заяву про тимчасову зміну місця голосування виборця визнано необґрунтованою; якщо до заяви виборцем не додано документів (копій документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни виборчої адреси, крім випадку, передбаченого пунктом 2.5 цього Порядку; якщо звичайна виборча дільниця, яку виборець просить визначити місцем його голосування на період проведення повторного голосування по кандидатах у народні депутати України чи повторних або проміжних виборів народного депутата України, не входить до складу одномандатного виборчого округу, до якого такий виборець відноситься на підставі відомостей Реєстру про його виборчу адресу.

Особі, якій відмовлено в задоволенні заяви, повідомляється про це у письмовій формі із зазначенням вичерпного переліку підстав відмови (п. 4.11 Порядку).

Колегія суддів звертає увагу, що позивачем, як особою без реєстрації місця проживання, не доведено факту погодження виборчої адреси із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб.

Більш того, листом вих. № 105/14-18-132 від 14.05.2014 відділ ведення Державного реєстру виборців Печерської районної у м. Києві державної адміністрації повідомив позивача, що йому з огляду на відсутність реєстрації та наявності договору оренди на житло необхідно звернутись до спеціалізованого закладу, який згідно закону веде облік бездомних осіб, а у разі надання письмової згоди власника житла та згідно договору оренду до відділу ведення реєстру виборців Голосіївського району м. Києва.

Доводи апелянта про те, що ним дотримано процедуру тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси є безпідставними, оскільки відповідно до Порядку тимчасової зміни місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси Додатку 1 до постанови Центральної виборчої комісії від 13.09.2012 № 893 заява про тимчасову зміну місця голосування виборця приймається органом ведення Реєстру за виборчою адресою заявника, яка визначається відповідно до статті 8 Закону України «Про Державний реєстр виборців», а оскільки виборча адреса позивача не погоджена із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб, то не відомо до якого органу ведення Реєстру позивач мав право звертатися про тимчасову зміну місця голосування виборця без зміни його виборчої адреси.

Таким чином, колегія суддів прийшла до висновку, що дільнична виборча комісія звичайної виборчої дільниці № 800595 територіального виборчого округу № 219 та відділ ведення Державного реєстру виборців Печерської районної у м. Києві державної адміністрації діяли у відповідності до вимог чинного законодавства, а тому підстави для задоволення позову відсутні.

Враховуючи викладене, колегія суддів прийшла до висновку, що суд першої інстанції ухвалив законне та обґрунтоване рішення, з дотриманням норм матеріального та процесуального права.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Апелянт не надав до суду належних доказів, що б підтверджували факт протиправності рішення суду першої інстанції.

Таким чином, колегія суддів вирішила згідно ст. 200 КАС України залишити апеляційну скаргу без задоволення, а постанову суду - без змін, з урахуванням того, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального та процесуального права.

Керуючись Законом України «Про вибори Президента України», ст.ст. 8, 103, 160, 165, 172, 173, 177, 179, 254 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_2 залишити без задоволення, а постанову Печерського районного суду м. Києва від 22.05.2014 - без змін.

Ухвала є остаточною та оскарженню не підлягає.

Головуючий: Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В.В.

Шурко О.І.

Повний текст ухвали виготовлений 24.05.2014.

.

Головуючий суддя Василенко Я.М.

Судді: Кузьменко В. В.

Шурко О.І.