Справа № 369/4880/14-а
2-а/369/320/14
Іменем України
24.05.2014 року суддя Києво-Святошинського районного суду Київської області Дубас Т.В. розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 320595 територіального виборчого округу № 96 про включення до списку виборців,-
24 травня 2014 року позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом, в якому просить зобов'язати відповідача включити його в список виборців, посилаючись на те, що він є громадянином України, зареєстрований за адресою:
АДРЕСА_1.
Враховуючи вищенаведене та посилаючись на ст. 3 Закону України «Про вибори Президента України» просив включити його до списку виборців для голосування на позачергових виборах Президента України на виборчій дільниці № 320595 територіального виборчого округу № 96.
Стаття 99 КАС України визначає що адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Відповідно до ст. 100 КАС України адміністративний позов, поданий після закінчення строків, установлених законом, залишається без розгляду, якщо суд на підставі позовної заяви та доданих до неї матеріалів не знайде підстав для визнання причин пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними, про що постановляється ухвала. Позовна заява може бути залишена без розгляду як на стадії вирішення питання про відкриття провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання, так і в ході підготовчого провадження чи судового розгляду справи.
Згідно статті 173 КАС України право звернутися з адміністративним позовом про уточнення списку виборців, у тому числі про включення або виключення зі списку себе особисто або інших осіб, має кожен, хто має право голосу на відповідних виборах або референдумі.
Позовну заяву може бути подано не пізніш як за два дні до дня голосування.
Суд вирішує адміністративні справи щодо уточнення списку виборців у дводенний строк після надходження позовної заяви, але не пізніше ніж за два дні до дня голосування, а якщо позовна заява надійшла за два дні до дня голосування, - невідкладно.
Враховуючи те що позачергові вибори Президента України призначені на 25 травня 2014 року, а адміністративний позов подано до суду 24 травня 2014 року, прихожу до висновку що адміністративний позов поданий з порушенням строків звернення до суду, а отже підлягає залишення без розгляду на підставі положень ст. 100 КАС України.
На підставі викладеного і керуючись ст.ст. 2, 7, 99-100, 173 КАС України, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Дільничної виборчої комісії № 320595 територіального виборчого округу № 96 про включення до списку виборців - залишити без розгляду.
Ухвала набирає законної сили відповідно до частини третьої статті 177 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Київського апеляційного адміністративного суду через Києво-Святошинський районний суд Київської області шляхом подачі апеляційної скарги в дводенний строк з дня її проголошення з урахуванням правил, визначених статтями 185, 187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя: Дубас Т.В.