Головуючий у 1 інстанції - Чепланова О.М.
Суддя-доповідач - Компанієць І.Д.
23 травня 2014 року справа №247/5113/13-а
приміщення суду за адресою: 83017, м. Донецьк, бул. Шевченка, 26
Донецький апеляційний адміністративний суд у складі колегії:
судді-доповідача Компанієць І,Д., суддів Шальєвої В.А., Бишова М.В.,
розглянувши у порядку письмового провадження апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Торезького міського суду Донецької області від 25 грудня 2013 року по справі №247/5113/13-а за позовом ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії, -
Позивач просила визнати протиправними дії відповідача при призначені пенсії позивачу у зниженому розмірі, зобов'язати відповідача провести перерахунок, нарахування та виплату позивачу пенсії відповідно до ст.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі 3093,12 грн.
Постановою Торезького міського суду Донецької області від 25 грудня 2013 року в задоволенні позову відмовлено.
Позивач, не погодившись з судовим рішенням, звернулася з апеляційною скаргою, в якій, зауважуючи на порушення судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, просить постанову скасувати, прийняти нову, якою задовольнити позов.
Зазначає, що суд першої інстанції не надав оцінки тому факту, що за життя чоловіка йому призначалася та виплачувалася пенсія на підставі первинних документів, які не викликали сумнівів у посадових осіб пенсійного органу. Тому у відповідача не було підстав ставити під сумнів документи, на підставі яких виплачувалася ОСОБА_4 пенсія, при розрахунку пенсії позивачу.
Сторони в судове засідання не прибули, про час, дату та місце апеляційного розгляду справи повідомлені належним чином, тому за приписами п. 2 ч. 1 ст.197 КАС України суд апеляційної інстанції розглядає справу у порядку письмового провадження.
Перевіривши за матеріалами справи наведені у апеляційній скарзі доводи, дослідивши правильність застосування судом першої інстанції норм матеріального та процесуального права, розглядаючи справу в межах доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Згідно свідоцтва про укладення шлюбу 03.07.1978 року зареєстровано шлюб між ОСОБА_4 та ОСОБА_3 (дівоча ОСОБА_3) (а.с.8).
24.02.1993 року ОСОБА_4 звернувся із заявою про призначення пенсії по 3-й групі інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням,пов'язаним з наслідками аварії на ЧАЕС (ас.56, 57. 58).
02.04.1993 року на підставі протоколу-подання ОСОБА_4 призначено пенсію по інвалідності (третя група). Пенсію призначено відповідно до ст.ст.46, 48, 52, 55 Закону України ЗУ «Про статус і соціальний захист грог внаслідок Чорнобильської катастрофи» в сумі 32428.00 крб, з 18.02.1993 року по 01.03.1998 року (а.с.59).
15.01.1997 року ОСОБА_4 звернувся із заявою про перерахунок пенсії по заробітку (а.с.60) та надав довідку шахтоуправління "Донецьке" ДП «Торезантрацит» від 14.01.1997 року про заробітну плату з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в населених пунктах 30-ти км зони відчуження з 03.12.1988 року по 06.03.1989 року, відповідно до якої йому виплачена заробітна плата в сумі 0,02288 грн. з урахуванням коефіцієнта згідно постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7 (а.с.61).
За актом головного спеціаліста Торезького міського управління соціального захисту населення від 13.03.1997 року проведено зустрічну перевірку правильності видачі довідки про заробіток ОСОБА_4 за період з 03.12.1988 року по 06.03.1989 року, за якою встановлено правильність складання довідки про заробіток від 14.01.1997 року (а.с.62).
14.03.1997 року розпорядженням ОСОБА_4 проведено перерахунок та встановлено розмір пенсії в сумі 183,24 грн. в період з 01.01.1997 року по 01.03.1998 року (а.с.63, 64).
На підставі довідки шахтоуправління "Донецьке" ДП "Торезантрацит" від 15.07.1997 року ОСОБА_4 за роботу по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в населених пунктах зони відчуження в період з 03 грудня 1988 року по 06 березня 1989 року виплачена заробітна плата в сумі 2397 р.46 коп. з урахуванням коефіцієнта 1 згідно постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року № 207-7 (а.с.65)
31.10.1997 року Розпорядженням Торезького УСЗН ОСОБА_4 проведено перерахунок та встановлено розмір пенсії в сумі 194,37 грн. в період з 01.07.1997 року по 01.03.1998 року (а.с.66)
Розпорядженням від 21.05.1999 року ОСОБА_4 проведено перерахунок та встановлено розмір пенсії в сумі 190,46 грн. в період з 31.03.1998 року по 31.03.2001 року (а.с.67).
03.12.1999 року ОСОБА_4 звернувся із заявою про перерахунок пенсії за заробітком по ЧАЕС. Зазначена заява з доданими документами прийнята 29.12.1999 року (а.с.17).
За довідкою шахти "Червона Зірка" ДХК "Торезантрацит" від 29.12.1999 року ОСОБА_4 за роботу з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в населених пунктах зони відчуження в період з 03 грудня 1988 року по 06 березня 1989 року виплачена заробітна плата в сумі 3744 р.25 коп. з урахуванням коефіцієнта згідно постанови Ради Міністрів УРСР і Укрпрофради від 10.06.1986 року №207-7 (а.с.68).
Розпорядженням від 06.01.2000 року ОСОБА_4 проведено перерахунок з більшого заробітку та встановлено розмір пенсії з сумі 223.02 грн. в період з 01.01.2000 року по 31.03.2001 року (а.с. 118).
Згідно довідки шахти "Червона Зірка" ДХК "Торезантрацит" від 06.01.2000 року ОСОБА_4, як учаснику ліквідації аварії на ЧАЕС, в період з 03 грудня 1988 року по 06 березня 1989 року за роботу в зоні ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС проведено донарахування заробітної плати та премії в розмірі 60% в сумі 1115 руб.41 коп., з них сума премії склала 761 руб.17 коп. Раніше правильне нарахування заробітної плати та премії не видавалося можливим через відсутність нормативних документів з оплати роботи в зоні ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС.
Дану довідку видано для УСЗН м.Тореза Донецької області. Раніше видану довідку про заробітну плату, підприємство просило відкликати (а.с.69).
ІНФОРМАЦІЯ_1 року ОСОБА_4 помер (а.с.70).
За довідкою УПФУ в м.Торезі від 01.08.2013 року ОСОБА_4 знаходився на обліку в УПФУ в м.Торезі та отримував пенсію по інвалідності внаслідок Чорнобильської катастрофи інвалідам III групи за списком №1. Розмір його пенсії за період з серпня 2012 року по січень 2013 року включно складав 27916,26 грн. (а.с.25).
Загальний стаж ОСОБА_4 становив 29 років 15 днів (а.с.82).
18.01.2013 року ОСОБА_3 звернулась до управління Пенсійного фонду України м.Торез з заявою за про перехід на пенсію у зв'язку з втратою годувальника за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (а.с.71 -72).
07.02.2013 року розпорядженням УПФУ в м.Торезі Донецької області ОСОБА_3 призначено пенсію в зв'язку з втратою годувальника в сумі 1341 грн з 18.01.2013 року довічно (а.с.73-74).
14.05.2013 року ОСОБА_3 звернулась до УПФУ в м.Торез з заявою про перехід на інший вид пенсії: у зв'язку з втратою годувальника за ЗУ «Про статус ї соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», надана витяг з протоколу засідання ВЛК Північного регіону, яким встановлено причинний зв'язок смерті ОСОБА_4 з виконанням обов'язків військової служби з ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.77-78,79).
30.05.2013 року Розпорядженням УПФУ в м.Торезі Донецької області ОСОБА_3 проведено перерахунок та встановлено розмір пенсії в сумі 2625.99 грн. з 14.05.2013 року довічно (а.с.81 -82).
За актом зустрічної перевірки заробітної плати ОСОБА_4 від 13.06.2013 року проведено перевірку довідок про заробіток ОСОБА_4 за роботу в зоні відчуження ЧАЕС за період з 03.12.1988 року по 06.03.1989 року: від 29.12.1999 року та 15.07.1997 року, за результатами якої встановлено, що в цих довідках зазначені донарахування виплат з урахуванням премії та погодинної тарифної ставки. Оскільки суми донарахування виплат з урахуванням премії та погодинної тарифної ставки по ЧАЕС за 1999-2000 роки не підтверджені первинними документами (відсутні накази на донарахування премії) перевіркою підтвердити видачу довідок не надається можливим. Положення про преміювання к перевірці не надано (а.с.80).
За довідкою УПФУ в м.Торезі від 22.08.2013 року ОСОБА_3 знаходиться на обліку в УПФУ в м.Торезі та отримує пенсію в зв'язку з втратою годувальника, померлого внаслідок Чорнобильської катастрофи, на одного утриманця. Розмір її пенсії за період з березня 2013 року по серпень 2013 року включно склав 12647,09 грн. (а.с.26).
За довідкою УПФУ в м Торезі від 10.09.2013 року ОСОБА_3 знаходиться на обліку в УПФУ в м.Торезі та отримує пенсію в зв'язку з втратою годувальника, померлого внаслідок Чорнобильської катастрофи, на одного утриманця. Розмір її пенсії за період з травня 2013 року по вересень 2013 року включно склав 12591,08 грн. (а.с.27).
Суд першої інстанції, відмовляючи в задоволенні позову, виходив з того, що суми заробітку, одержаного ОСОБА_4 за роботу в зоні відчуження, відображені в довідках від 15.07.1997 року та від 29.12.1999 року, з врахуванням донарахованої премії та вислуги років, не підтверджені первинними документами, тому пенсійний орган діяв правомірно, визначаючи 30.05.2013 року розмір пенсії ОСОБА_3 в зв'язку з втратою годувальника в сумі 2625,99 грн із заробітної плати ОСОБА_4 за роботу в зоні відчуження на підставі довідки від 14.01.1997 року.
Проте такий висновок суду першої інстанції є помилковим з огляду на наступне.
Відповідно до ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсія в разу втрати годувальника призначається непрацездатним членам сім»ї померлого годувальника, які були на його утриманні в розмірі: на одного непрацездатного члена сім»ї - 50 процентів пенсії по інвалідності померлого годувальника.
Відповідно до п.7 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженому постановою КМ України №1210 від 23.11.2011 року пенсії призваних на військові збори військовозобов'язаних, які брали участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи та працювали у зоні відчуження в 1986 - 1990 роках, призначаються виходячи із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня (незалежно від періоду проведення розрахунку оплати праці за умови, якщо такий розрахунок проведено на підставі первинних документів про місце роботи і тривалість робочого дня згідно із сумарною кратністю оплати праці, встановленою у відповідні періоди за зонами небезпеки: у III зоні - 5, II - 4, I - 3). При цьому в усіх випадках заробітна плата для розрахунку пенсії не повинна бути нижчою від фактично одержаної суми у зазначений період.
Відтак, обов'язковою умовою обчислення пенсії для зазначеного кола осіб із заробітної плати, яку вони одержували за основним місцем роботи, з урахуванням фактично відпрацьованого часу у зоні відчуження, характеру виконуваної роботи, місця і тривалості робочого дня, є проведення розрахунку на підставі первинних документів.
Довідки про заробітну плату ОСОБА_4 від 15.07.1997 року та від 29.12.1999 року, видані шахтоуправлінням «Донецьке» ВАТ «Торезантрацит» та шахтою «Червона Зірка» ДХК «Торезантрацит» відповідно, на підставі якої йому за життя проводилося нарахування та виплата пенсії, прийняті пенсійним органом як належні документи.
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення прийнятих і подання додаткових документів, а також перевіряти в необхідних випадках обгрунтованість їх видачі.
Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Повноваження органів Пенсійного фонду України передбачені Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 06.04.2011 року № 384/2011.
Разом з цим, відповідач в порушення вимог ч.2 ст.71 КАС України не довів правомірності своїх дій щодо розрахунку пенсії ОСОБА_3 без врахування довідок про заробітну плату її чоловіка від 15.07.1997 року та від 29.12.1999 року, що привело до розрахунку пенсії позивача в меншому розмірі, таким чином вийшов за межі своїх повноважень, тим самим порушив права позивача на отримання ним суми пенсії відповідно до с.54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Обов'язковою ознакою нормативно-правового акта чи правового акта індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.
Оскільки саме розпорядження №186003 від 30.05.2013 року породжує для позивача певні правові наслідки у вигляді певного перерахунку пенсії, висновки цього розпорядження є обов'язковими для позивача, тому судова колегія приходить до висновку, що для повного захисту порушених прав позивача необхідно вийти за межі позовних вимог відповідно до ч.2 ст.11 КАС України, частково задовольнити позовні вимоги - скасувати зазначене розпорядження про перерахунок пенсії ОСОБА_3, та зобов'язати пенсійний орган провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст..54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14.05.2013 року з врахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_4 від 15.07.1997 року та від 29.12.1999 року.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.202 КАС України підставами для скасування постанови суду першої інстанції та ухвалення нового рішення є неповне з»ясування обставин, що мають значення для справи, порушення норм матеріального та процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи.
Судова колегія вважає, що суд першої інстанції неповно з»ясував обставини справи, що мають значення для справи, порушив норми матеріального та процесуального права, що обумовлює часткове задоволення апеляційної скарги, скасування постанови суду першої інстанції, прийняття постанови про часткове задоволення позовних вимог.
Керуючись статтями 24, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 211, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Апеляційну скаргу ОСОБА_3 на постанову Торезького міського суду Донецької області від 25 грудня 2013 року по справі №247/5113/13-а - задовольнити частково.
Постанову Торезького міського суду Донецької області від 25 грудня 2013 року по справі №247/5113/13-а - скасувати.
Позов ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати розпорядження Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі №186003 від 30.05.2013 року про перерахунок пенсії по втраті годувальника ОСОБА_3.
Зобов'язати Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі провести перерахунок пенсії ОСОБА_3 відповідно до ст..54 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, що постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 14 травня 2013 року з врахуванням довідок про заробітну плату ОСОБА_4 від 15.07.1997 року, виданої шахтоуправлінням «Донецьке» ВАТ «Торезантрацит», та від 29.12.1999 року, виданої шахтою «Червона Зірка» ДХК «Торезантрацит».
В задоволенні решти позовних вимог ОСОБА_3 до Управління Пенсійного фонду України в м. Торезі про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити певні дії - відмовити .
Постанова суду апеляційної інстанції за наслідками розгляду у письмовому провадженні набирає законної сили через п'ять днів після направлення їх копій особам, які беруть участь у справі, і може бути оскаржена в касаційному порядку безпосередньо до Вищого адміністративного суду України протягом двадцяти днів після набрання законної сили.
Суддя-доповідач І.Д.Компанієць
Судді: В.А.Шальєва
М.В.Бишов